Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

APLICAT STILULUI DE ÎNVĂŢARE TACTIL-KINESTEZIC (PRACTIC)

A. Algoritm introductiv

 Unitatea de învăţământ:
 Profesor:
 Clasa: a V-a
 Unitatea de învăţare: „Structura şi funcţiile unei plante cu flori”
 Lecţia: Alcătuirea florii
 Tipul de lecţie:
 Locul de desfăşurare:
 Obiective cadru:
- cunoaşterea şi înţelegerea terminologiei, a conceptelor şi a principiilor specifice ştiinţelor biologice;
- dezvoltarea capacităţii de explorare-investigare în scopul rezolvării de probleme specifice biologiei;
- dezvoltarea capacităţii de comunicare, utilizând corect limbajul specific biologiei;
- formarea unor atitudini şi deprinderi referitoare la impactul bilogiei asupra naturii şi a societăţii;

 Obiective de referinţă:
2.1. să utilizeze metode şi mijloace adecvate explorării/investigării lumii vegetale;
2.2. să realizeze activităţi experimentale şi să interpreteze rezultatele;
3.1. să exerseze utilizarea unor surse de informare;
4.1. să aplice cunoştinţele la rezolvarea unor probleme.

 Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1: să desprindă, pe rând, componentele unei flori;
Formative:
O2: să reprezinte prin desen alcătuirea unei flori de angiosperme, pe baza observaţiilor făcute în experiment;
Atitudinale:
O3: să formuleze aprecieri obiective, argumentate, cu privire la funcţiile componentelor florii.
 Evaluarea: formativ-evaluativă ( de achiziţii, de proces, de produs )
 Obiective ale evaluării:
Cognitive:
E1: să opereze cu noţiunile şi conceptele: receptacul, sepale, petale, antere,
polen, ovar, ovul;
Formative:
E2: să completeze desenul lacunar al unei flori de angiosperme;
Atitudinale:
E3: capacitatea de a formula şi susţine opinii personale despre funcţiile com-
ponentelor florii:

 Valori şi atitudini vizate:


- relaţionarea pozitivă cu ceilalţi;
- implicarea activă a elevilor în activităţile desfăşurate;
- vizualizarea sarcinilor complexe folosind carioci, creioane colorate pentru lecţia desfăşurată.
 Strategii:
Explorativ-euristice: S1: conversaţia euristică; S2: explicaţia; S3: expunerea;
Interactive: S4: exersarea abilităţilor; S5: atelier de lucru practic; S6: învăţarea prin folosirea unor materiale; S7: cercetarea .
 Instrumente de evaluare: verificare frontală orală, observarea sistematică, fişă de lucru, exerciţiul grafic, fişă de evaluare:
 Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupe cooperante.
 Resurse:
- umane: 18 elevi;
- de timp: 50 minute:
- materiale:
Oficiale: Programa şcolară,
Macroproiectarea didactică
Proiectarea unităţilor de învăţare
Manuale: M1: Bilogie clasa a V-a, Editura Sigma
Diverse: M2: Atlas botanic
M3: Microscop şi trusă de disecţie
M4: Material viu ( flori de cireş)
M5: PC
B. Demersul didactic.
Secvenţele Conţinuturi Compete Activitatea Activitatea Resur Resurs Evaluar
didactice vizate nţe / profesorului elevului se ma e proce e
obiective terial durale
Moment - absenţe - răspund cerinţelor
organizatoric - organizează clasa - pregătesc materialele
- organizează materialele solicitate
creează un climat cooperant - se aşează la locurile
indicate
Reactualizare Noţiuni şi concepte: O1 - pune întrebări despre - eleborează răspunsurile M1 S1 Verifica
a Teacă, peţiol, limb, componentele frunzei; re
cunoştinţelor/ stomate, fotosinteză, - solicită opinii despre - sintetizeză răspunsurile în frontală
evaluare respiraţie, O2 deosebirile dintre fotosinteză tabel; M2 S3 orală
transpiraţie şi transpiraţie;
- reprezentarea ecuaţiilor - reprezintă ecuaţiile
O3 reacţiilor fotosintezei şi reacţiilor S4
respiraţiei în fişe de lucru
- se cere elevilor să - schematizează respiraţia
schematizeze procesul de - autoevaluează
transpiraţie.
Captarea - trezeşte interesul elevilor - recunosc organul plantei S3
atenţiei prin prezentarea unei poezii menţionat în poezie S1
Anunţarea - se anunţă titlul lecţiei şi se - notează titlul
temei şi notează pe tablă
obiectivelor - se anunţă obiectivele
Prezentarea - prezintă materialele didactice - iau la cunoştinţă S3
meterialului ( truse de disecţie, microscop, materialele
flori naturale, planşă, fişa de
lucru
Dobândirea de Componentele florii - împarte clasa în grupe de 3 Obs.
noi cunoştinţe de angiosperme elevi Sistemat
şi dirijarea - împarte fişele de lucru pentru ică
învăţării Învelişul floral activitatea practică; - notează pe fişa de lucru S1
Partea bărbătească O1 - defineşte floarea; definiţia florii; Fişa de
Partea femeiască - demonstrează modul de - desprinde pe rând S3 lucru
lucru; componentele florii şi le M3
- supraveghează modul de identifică; S4 Obs.
O2 lucru al elevilor; - notează în fişa de lucru sistemati
- corectează greşelile; componentele; S5 că
- contribuie la identificarea - examinează polenul la M2
componentelor florii; microscop; S6 Verificar
- dă explicaţii despre funcţiile - realizează secţiuni S7 frontală
O3 componentelor florii; longitudinale prin gineceu
- dă sarcini elevilor să - observă cu lupa ovulul; M4 S2
deseneze floarea de cireş din - desenează floarea
atlas; utilizând culori specifice, Exerciţiu
- proiectare PP; observând atlasul,. M5 l grafic
- solicită elevilor să deducă imaginea PP ; S1
funcţiile fiecărei componente; - formulează argumente şi S3
- intervine cu explicaţii şi aprecieri obiective; S4
corectări - notează schiţat în fişă
Stimularea O3 - creează o problemă: impactul - analizează problema; M5 S1 Verificar
performanţei pesticidelor aplicate la un lot - identifică consecinţele e orală
de floarea soarelui şi impactului pesticidelor S7
consecinţele asupra albinelor asupra albinelor;
- oferă soluţii
Asig. retenţiei, E1,E2,E3 - pune întrebări - răspunde la întrebări S1 Verificar
transferului e orală
Obţinerea E1,E2,E3 - împarte fişa de evaluare cu - completează şi rezolvă S4 Fişa de
performanţei ex, pb,. desen lacunar evaluare
Evaluarea - analizează critic, laudă, - se raportează la aprecierile
capacităţilor ierarhizează, decide/notează formulate
Aptitudinilor
şi atitudinilor
FIŢĂ DE LUCRU
ALCĂTUIREA FLORII LA ANGIOSPERME

 Definiţia: Floarea este organul de înmulţire sexuată a plantei din care se formează fructele şi seminţele:
 Principiul metodei: se va studia componentele unei flori de angiosperme ( floarea de cireş)
 Materiale necesare: microscop, trusă de disecţia, material viu;
 Modul de lucru:
- se desprind componentele florii cu penseta, începând cu învelişul floral;
- componentele desprinse se etalează pe o foaie albă;
- fiecare tip de componentă este identificată şi notată mai jos în fişă;
- se realizează preparatul microscopic cu grăunciorul de polen şi se examinează la microscop;
- se realizează o secţiune longitudinală prin pistil şi se observă locul ovulului.
 Schema de alcătuire a florii mixte de angiosperme
1. P……………………….
2. R………………………
3. Înveliş floral: - rol………………………………………………………………………………………………….
- S………….........= kaliciu
- P………………..= corolla
4. Partea bărbătească = ……………………………= totalitatea staminelor
Stamina: - …………………….
- ……………………produce ………………, ce conţine celula bărbătească
5. Partea femeiască =…………………., este alcătuit din:
- S………………., rol……………………………………………………………………..
- S………………., rol…………………………………………………………………….
- Ov………………. conţine în interior o……….ce conţine celula femeiască
 Desenaţi schematic floarea utilizând culori corespunzătoare.

 Observaţii ………………………………………………………………………………………………………
 Concluzii ………………………………………………………………………………………………………
FIŞĂ DE EVALUARE

1. Componentele florii cu rol de a atragere a insecte polenizatoare sunt:


a. sepalele
b. petalele
c. staminele
2. Grăunciorii de pollen se găsesc în :
a. filament
b. anteră
c. stil
3. Partea femeiască a florii este :
a. stamină
b. pistil
c. filament
4. Completeată spaţiile punctate din desenul lacunar
SCHIŢA TABLEI

Floarea este organul de înmulţire a plantei din care se formează fructele şi seminţele.
Alcătuire:
- pedicel
- receptacul – înveliş floral: - sepale: rol protector
- petale: rol de a atrage insectele polenizatoare
- organele de înmulţire: - bărbăteşti = stamine
- femeieşti = pistil

Alcătuirea staminei. – filament


- anteră: cu grăunciorul de polen ce conţine celula bărbătească
Alcătuirea pistilului: - stil
- stigmat
- ovar cu ovule ce conţine celula femeiască

*** Schiţa nu o mai scriu elevii, fiind valabila cea din fişa de lucru

Autori: Papp Erika, S.O8 „Nicolae Popoviciu”


Popa Florina, S.O8 „ Miron Pompiliu”
Cristian Aurelia, S.O8 Finiş
Gabor Gelu, S.O8 Pomezeu

S-ar putea să vă placă și