Sunteți pe pagina 1din 16

„Avem dreptul să trăim

într-o lume fără violenţă.”


Proiect didactic al desfășurării ședinței cu părinții

Motto: „A lupta contra violenţei şcolare înseamnă a ameliora calitatea


relaţiilor şi a comunicării între toate persoanele angrenate în actul
educaţional.”

Dardel Jaouadi

Copiii înseamnă viitorul, fericire și trebuie să trăiască


într-un mediu propice, într-o societate care să le ofere
exemple bune şi siguranţă, încredere în viitor, să le
formeze un comportament non-violent și non-
discriminator. În ultimii ani, însă, statisticile oficiale
raportează o creștere a fenomenului violenței, atît în țară
cît și în lume.
Prin organizarea ședinței” Avem dreptul să trăim într-
o lume fără violență” mi-am propus să cultiv valori,
atitudini, comportamente pozitive, întregind activitatea
educativă a şcolii şi familiei, să stimulez părinții în
promovarea unui stil de viaţă bazat pe iubire, respect,
toleranță și solidaritate faţă de persoanele aflate în
dificultate.
Clasa a II-a

Subcompetenţe: Îmbunătăţirea gradului de implicare a


părinţilor în combaterea violenţei în familie , şcoală, societate.

Obiective operaţionale:
O1. Să definească noțiunea de violenţa;
O2.Să identifice tipuri de violenţă;
O3. Să determine cauzele violenţei în familie, şcoală, societate;
O4. Să găsească soluţii de prevenire sau atenuare a violenţei.

Metode şi procedee: jocuri didactice, conversaţia dirijată,


analiză, Power Point, clustering.

Materiale didactice: fişe,postere,carioci,televizor,laptop,tablă


magnetică,filmulețe PP.

Forme: în perechi, lucrul în grup, frontală.

Bibliografie:
-Diana Carauş,Valentina Lungu, Şedinţe cu părinţii,Editura Arc
2008.
-Stela Baltag, Ghidul dirigintelui clasa a III-a,Editura Cartier
1995.
-Broşură “Să creştem fără violenţă”.
-Adolescenţa fără violenţă,Carte pentru băieţi şi fete, cl. I-IV, Ministerul
Educaţiei şi Tineretului Unicef.
Obiective
Metode,
Desfăşurarea activităţii procedee,
Etape forme de Mijloace
lucru.
1.Activitatea de energizare „Mă simt bine atunci
cînd...”
Sarcina: Învăţătorul propune părinţilor să-şi Jocul
Evocare amintească o întîmplare concretă şi să continue didactic
enunţul: „Mă simt bine atunci cînd...”
Părinţii sunt încurajaţi să vorbească, să asculte mai
O2 multe păreri. Convorbiri
-Dar cum vă simţiţi atunci cînd cineva vă jigneşte, se frontale
poartă grosolan, brutal?
Se anunţă subiectul şi obiectivele activităţii. Anexa 1,2
Realizarea 2.Li se propune părinţilor: Power Point Filmuleţ
sensului - să vizioneze filmeleţele: „ Violenţa în familie” şi Laptop
„Bună dimineaţa” (grupul de copii Lollipops). Televizor
O2 -Să numească cu ajutorul cuvintelor de reper de pe fişă Anexa3
stările emoţionale trăite în timpul vizionării. Analiză. Analiza (fișa)
3.Asocieri libere: Li se propune părinţilor să definească
O1 individual sau în perechi termenul „Violenţă”, utilizînd
cuvintele din activitatea precedentă. Se vor asculta
doritorii. Se completează glustering-ul şi se propune Glustering Poster
definiţia termenului „ Violenţă.” Anexa4
-Violenţă – o formă de manifestare a agresivităţii ce
presupune utilizarea forţei pentru a manifesta Fişe
O1 superioritate. Este o conduită agresivă, acută cu Lucrul în pentru
finaliteţe distructivă, sau transformativă. grup lucrul în
4. Lucrul în grup. grup
Clasa se reorganizează în grupuri. Fiecare grup de
părinți primeşte cîte o sarcină.
Grupul I: Numiţi cauzele unui comportament violent în Anexa5
O3 familie.
Grupul II: Numiţi cauzele unui comportament violent Anexa6
în şcoală.
Grupul III:Propuneţi sugestii pentru combaterea Analiza Poster
O4 comportamentului violent în familie.
Grupul IV: Propuneţi sugestii pentru combaterea Anexa7
comportamentului violent în şcoală.
O4 Grupul V: La cine ar putea apela o victimă a violenţei
pentru a primi sprijin? Anexa8
Concluzie: Violenţa porneşte de la o neînţelegere,
O3 continuă cu stări de enervare, certuri, injurii, jigniri,
bătăi.
VIOLENŢĂ=RĂUTATEA poate fi stopată cu un alt Anexa9
cuvînt: ZÎMBET.
5.Activitatea „Hîrtia mototolită” Convorbiri Coală de
Reflecţie hîrtie
frontale Anexa10
6.Completarea fişei de evaluare a şedinţei. Anexa 11
Extensie:
Concluzie. Anexa 12
“Avem dreptul să

trăim într-o lume fără

violenţă”
Anexa1

Obiective:
• să explicăm noţiunea de
violenţă;
• să descoperim şi analizăm
cauzele violenţei în familie,în
şcoală,
• să prezentăm consecinţele
violenţei în familie,în şcoală,
• să prezentăm modalităţi de
prevenire a violenţei în
familie,în şcoală.
Anexa2

Frică Tristeţe Agresivitate Bucurie


Nelinişte Apatie Agresivitate Fericire
Îngrijorare Indiferenţă Silă/greaţă Veselie
Confuzie Neputinţă Furie Excitare
Panică Depresie Turbare Încântare
Groază Disperare Mînie Demnitate
Presupunere Sentiment de vină Necaz Încredere
Disconfort Dificultate Cruzime Plăcere
Zăpăceală Istovire Invidie Interes
Izolare Epuizare Răzbunare Curiozitate
Jignit Melancolie Nemulţumire Paşnic
Spaimă Posomorât Ură Spontaneitate
Nervozitate Jenant Intoleranţă Uşurare
Suspiciune Inutilitate Dezgust Însufleţire
Incertitudine Obidă Insatisfacţie Optimism
Neîncredere Îngrijorat Condamnare Energie
Vigilenţă Respins Aversiune Măgulire
Respins Devastare Nebunie Pace
Pericol Singurătate Insultă Fericire
Precaut Tristeţe Dispreţ Împăcare
Rezervat Pasivitate Mofturos Încredere în sine
Ruşine Deprimat Neglijent/dispreţuitor Satisfacţie
Sfială Pesimism Iritare Entuziasm
Agitat Abătut Gelozie Dragoste
Nelinişte Istoveală Duritate Gingăşie
Laşitate Indispunere Supărare Compasiune
Îndoială Ruşine Cinism Noroc
Şoc Învins Sarcasm Euforie
Plictiseală Extaz
Dor
Oboseală
Deprimare
Fire morocănoasă
Posac
Anexa3

Violenţă – o formă de
manifestare a agresivităţii ce
presupune utilizarea forţei
pentru a manifesta
superioritate. Este o conduită
agresivă, acută cu finaliteţe
distructivă, sau
transformativă.
Anexa4

Violenţa în familie este orice act vătămător, fizic


sau emoţional care are loc între membrii unei
familii .
În ordine descrescatoare a numarului de
menţionări , cauzele care provoacă violența în
familie sunt:
• dorinţa de a-şi manifesta puterea,
• influenţa grupului din care face parte,
• influenţa mass-media, cu precădere TV,
• probleme cu parinţii, neînţelegeri cu părinţii,
• consumul de alcool, tutun, droguri.
Anexa5

• CE SE ÎNŢELEGE PRIN VIOLENŢA ÎN


ŞCOALĂ?
Comportament care intră sub incidenţa
legii( viol, consum/ comercializare de droguri,
vandalism,furt;)
Ofensă adusă statutului/ autorităţii cadrului
didactic( limbaj, atitudine sau conduită
ireverenţioasă faţă de cadrul didactic);
Comportament şcolar neadecvat: întârziere la
ore, părăsirea clasei în timpul orei, fumatul în
şcoală şi în incinta şcolii, provocarea de
stricăciuni şi orice comportament care
contravine flagrant regulamentului şcolar în
vigoare.
Exprimare neadecvată sau jignitoare,cum ar fi:
poreclire, tachinare, ironizare, imitare,
ameninţare, hărţuire;
Bruscare,împingere,
lovire,rănire;

Anexa6

Cum se poate elimina violența?


1.Oferă un exemplu bun. Copiii învată cum să se comporte, urmărindu-i
pe adulți.
2.Folosește metode de disciplinare non-violente.
Dacă îți lovești și bați copilul drept pedeapsă ( mai ales în cazul
copiilor sub 3 ani), el va învăța că violența este permisă în orice situație
(cei mici nu au cum să înțeleagă rolul unei pedepse, dacă nu înțeleg cu
ce au greșit.
Întotdeauna oferiți-le explicații privind acest lucru, altfel bătaia nu-i va
convinge că au greșit).
3.Limitează expunerea la violență.
Acordă mare atenție programelor de la televizor și programelor de pe
internet pe care copilul le urmărește și limitează expunerea acestuia la
temele violente.
4.Impune reguli clare și limite potrivite vîrstei.
Copiii trebuie să cunoască exact ce se așteaptă de la ei și consecințele,
dacă nu cooperează.
5.Oferă-i copilului multă afecțiune și atenție.
Alte metode ar fi:
1. informarea elevilor, părinţilor şi personalului unităţii de învăţămînt;
2. prezentarea unor materiale cu consecinţele violenţei;
3. acţiuni diverse dedicate nonviolenţei;
4. activităţi dedicate toleranţei şi modalităţilor de rezolvare a stărilor
conflictuale prin comunicare.
Anexa7

Se recomandă ca orice
problemă care apare în familie,
de orice natură ar fi, să se
discute cu membrii familiei cu
mult calm și răbdare. Dacă
problemele vă depășesc, atunci
apelați la persoane competente (
psiholog, poliție, profesori,
consilieri familiali, ...) pentru a
vă ajuta.
Anexa8

Un zîmbet nu costă
nimic, dar oferă mult.
El nu poate fi cumpărat,
cerşit, împrumutat, furat
pentru că el este ceva ...
ce nu are valoare pentru
nimeni ... pînă cînd nu
este dăruit.

Anexa9

Hîrtia mototolită

Într-o zi, un prieten care m-a văzut prezentînd scuze,


după o explozie de furie, mi-a înmînat o coală de hîrtie şi
mi-a spus:
-Mototoleşte-o!
Colegul a făcut o minge din această coală de hărtie.
Apoi mi-a spus:
-Acum fă-o aşa cum era înainte!
N-am reuşit,fireşte!
Am încercat s-o întind cît mai bine, dar hîrtia rămînea
şifonată.
Atunci prietenul a adăugat:
-Inima oamenilor este ca această coală de hîrtie.
Impresia pe care o laşi în acea inimă pe care ai rănit-o va
fi la fel de greu de şters precum „ridurile”de pe această
hîrtie.
Chiar dacă vom încerca să corectăm greşeala
„semnele”vor rămîne.
Începînd de astăzi ,începînd chiar din această clipă,fii mai
înţelegător şi răbdător!
Cînd simţi că vei exploda, aminteşte-ţi de HÎRTIA
MOTOTOLITĂ!

Anexa10

Fișă de evaluare a ședinței

Data______________

În cadrul ședinței de astăzi , am înțeles că _______________________


_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________

Aș putea să le explic persoanelor care au copii de vîrsta școlară că ____


_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________

Aș dori să mai discutăm despre _______________________________


_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________

Anexa 11

Un copil este ca o sămînţă de floare...


Cît de frumos va creşte, cît de frumos va
rodi,
Depinde de grădinarul care o va îngriji,
De ce pămînt şi de cîtă lumină şi apă are,
De cît de ferită de frig ,de furtună şi
soare prea tare.
E atît de plăpîndă...
Cum ai putea să o rupi ori să o calci în
picioare
Cînd e tot ce va mai rămîne în urma ta.
Irina Petrea

Anexa12

S-ar putea să vă placă și