Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Dead Loads
3
4) Weight of wearing course (UDL) = 0.05 x 22.6
= 1.13 kN/m2
Safety Factor
Description Nominal Load ULS Loads
ϒFL ϒ3
HA Wheel load 100.00 1.5 1.1 165.0
HB Wheel load 112.50 1.3 1.1 160.9
Weight of deck 4.80 1.15 1.1 6.1
Weight of WC 1.13 1.75 1.1 2.2
HA & HB single nominal wheel load will be apply on 300 x 300 mm area
4
Reinforcement for longitudinal directions;
Assuming that 0.15% of high yield steel is provided in both of the top and
bottom of the slab in a direction parallel to the beam. Such reinforcement
would provide sagging and hogging moments of resistance per unit length.
5
Minimum reinforcement for longitudinal direction;
As = 0.15%
bd
Assuming T16 and T10 bars are provided as main and longitudinal
reinforcement respectively
b = 1000 mm
d = 200 - 35 -16 /2
= 157 mm
0.95 d = 149.2 mm
Consider 1.0 m width of the slab and considering simplified stress block
= 6.5 mm
z = d - 0.45 x
= 157 - 6.5 x 0.45
= 154 mm > 149.2 mm
> 0.95 d
= 0.87 fy As z
Moment
resistance
= 0.87 x 460 x 235.5 x 154 Nmm
= 14.51 kNm/m
Let the sagging and hogging moment of resistance normal to the beams be m 1
and m2 respectively.
6
15.2. Calculations for local moment due to HA wheel load
L.A. Clark Sagging and hogging moments about longitudinal axis will be taken as m 1 and
Concrete m2 respectively.
Bridge Design
to BS5400 Rotation parallel to the beam = 1/y
Pg. 31
Rotation perpendicular to the beam = 1/0.179
Internal dissipation of energy equal to the external work done. So, equating
above two results;
y m1 + m 2 6.36
6.34
0.46 6.25
6.32
0.48 6.31 6.3
0.5 6.34 6.28
0.52 6.35 6.26
0.54 6.35 6.24
6.22
0.56 6.33 6.2
0.58 6.31 0.42 0.44 0.46 0.48 0.5 0.52 0.54 0.56 0.58 0.6
7
Maximum hogging moment, m2 = 4.23 kNm
(wl / 24)
2
Sagging and hogging moments about longitudinal axis will be taken as m 1 and
m2 respectively.
Internal dissipation of energy equal to the external work done. So, equating
above two results;
y m1 + m 2 6.36
6.34
0.46 5.87
6.32
0.48 5.93 6.3
0.5 5.98 6.28
0.52 6 6.26
0.54 6.01 6.24
6.22
0.56 6 6.2
0.58 5.99 0.42 0.44 0.46 0.48 0.5 0.52 0.54 0.56 0.58 0.6
8
Maximum sagging moment, m1 = 6.01 kNm/m
(as hogging moment, m2 is equal to zero)
HA Loading
HB Loading
HA Loading
HB Loading
9
HB loading will be given critical moments
MU = 77.81 kNm
fcu = 40.00 N/mm2 fcu 40
fy = 460.00 N/mm2 fy 460
h = 200.00
mm
b = 1,000.00 mm
Effective depth d = h - 16 /2 - 35
= 157 mm
10
From equation 1,
77.81 x 106 = 0.87 x 460AsZ
As Z = 194,428
Substitute to the above Equation from (Eq A)
Consider As = M/(0.87*fy*z)
= 77.81 x 10^6/ (0.87 x 460 x 139.4
= 1,394.75 mm2
= 201.14 mm2
= 125 mm
11
15.7. Crack width Calculation (SLS)
BS-5400
P-4 Design crack width, Wcr
Cl. 5.8.8.2 Wcr = 3acrєm
Equation 24 1+2(acr - Cnom)/(h-dc)
Ec = 31 kN/mm2
BS 5400 - 4,
Table 3
Es = 200 kN/mm2
BS.5400 - 4,
Cl. 4.3.2.2
x = 47.6 mm x = 47.6
mm
z = d- x/3
= 157 - 47.6 / 3 z =
= 141.1 mm 141.1 mm
fs = Ms/zAs,
= 56.7 x 10^6 / ( 141.1 x 1609.12 ) fs = 249.73
= 249.73 N/mm2 N/mm2
12
єS can be calculated by area transformed method
єS = є1
d-x h-x
= 0.0012
єm = 0.0017
Spacing
acr Cnom
13
(acr+φ/2) = ± 76
acr = 68 mm acr = 68
mm
Therefore crack width Wcr
Wcr = 3acrєm
1+2(acr - Cnom)/(h-x)
Wcr = 0.242
= 3 x 68 x 0.0017 mm
1 + 2 ( 68 - 35 ) / ( 200 - 47.6)
= 0.242 mm
Wcr < 0.25 mm
BS 5400 -4
Table 1 Crack with check OK
A's = 0.15% * ba * d
= 0.15 / 100 x 1000 x 157
= 235.50
Spacing = 1000
2.09
= 478.47
14
15.9. Punching shear check
Depth = 200 mm
Main bar Dia = 16 mm @ 125 mm
Secondary bar Dia = 12 mm @ 150 mm
Cover = 35 mm
fcu = 40 N/mm2
Single wheel load = 165 kN
= 1.83 N/mm2
BS-5400, P-4
Figure - 5
dy
dx
dx = 200 - 35 - 16 /2
= 157 mm
dy = 200 - 35 - 16 - 12 /2
= 143 mm
15
bsx = 300 + 2 x 3 x 157
= 1242 mm
= 0.74 N/mm2
= 0.60 N/mm2
ξ s,x = 1.34
ξ s,x = 1.34
16
(vc ξ s)x = 1.34 x 0.74 = 0.99 N/mm2
ξ s,y = 1.37
ξ s,y = 1.37
= 1.81 N/mm2
17
Area through critical section = 2 ( bx . dx + by . dy )
= 2 (771 x 157 + 729 x 143 )
= 450,588.0 mm
18
Magnal Diagram
500
450
400
350
300
1/px 109 N-1
250
200
150
100
50
0
0 100 200 300 400 500 600
50 3
Polyno
100 mial
(3)
150 4
200 Polyno
mial
(4)
250
300 Linear
()
350
ROAD DEVELOPMENT AUTHORITY
CALCULATION SHEET
PROJECT : 13/6 Bridge on Demodara - Spring Valley - Badulla Road ITEM : Data
DESIGNED BY : Amaratunga H.A.R.R. CHECKED BY : DATE : 01 / 03 / 2016
Reference Calculations Output
Transvers beam
Effective length of the beam = 21 m
Spacing = 1 m
Then numbers of spacing = 21 / 1
= 21
Numbers of beams = 21 + 1
= 22
64
ROAD DEVELOPMENT AUTHORITY
CALCULATION SHEET
PROJECT : 13/6 Bridge on Demodara - Spring Valley - Badulla Road ITEM : Data
DESIGNED BY : Amaratunga H.A.R.R. CHECKED BY : DATE : 01 / 03 / 2016
Reference Calculations Output
15.2 Loads and Safety Factors
ULS SLS
Loads
γfl γ3 γfl γ3
Weight of the Beam 1.15 1.1 1 1
Center median Concrete 1.15 1.1 1 1
Footwalk Concrete 1.15 1.1 1 1
Weight of Hand Rails 1.75 1.1 1.2 1
Weight of wearing course 1.75 1.1 1.2 1
HB Loads 1.3 1.1 1.1 1
HA Loads with HB 1.3 1.1 1.1 1
Pedestrian loads 1.5 1.1 1 1
Lane 2
Lane 3
Lane 4
Lane 5
Lane 6
65
ROAD DEVELOPMENT AUTHORITY
CALCULATION SHEET
PROJECT : 13/6 Bridge on Demodara - Spring Valley - Badulla Road ITEM : Data
DESIGNED BY : Amaratunga H.A.R.R. CHECKED BY : DATE : 01 / 03 / 2016
Lane 1
Lane 2
Lane 3
Lane 4
Lane 5
Lane 6
Reference Calculations Output
66
ROAD DEVELOPMENT AUTHORITY
CALCULATION SHEET
PROJECT : 13/6 Bridge on Demodara - Spring Valley - Badulla Road ITEM : Data
DESIGNED BY : Amaratunga H.A.R.R. CHECKED BY : DATE : 01 / 03 / 2016
Reference Calculations Output
BS5400 - 2 15.3 Lane for HB loading
Figure 12
Lane 7
67
ROAD DEVELOPMENT AUTHORITY
CALCULATION SHEET
PROJECT : 13/6 Bridge on Demodara - Spring Valley - Badulla Road ITEM : Data
DESIGNED BY : Amaratunga H.A.R.R. CHECKED BY : DATE : 01 / 03 / 2016
Reference Calculations Output
Lane 7 - HB
68
ROAD DEVELOPMENT AUTHORITY
CALCULATION SHEET
PROJECT : 13/6 Bridge on Demodara - Spring Valley - Badulla Road ITEM : Data
DESIGNED BY : Amaratunga H.A.R.R. CHECKED BY : DATE : 01 / 03 / 2016
Reference Calculations Output
69
ROAD DEVELOPMENT AUTHORITY
CALCULATION SHEET
PROJECT : 13/6 Bridge on Demodara - Spring Valley - Badulla Road ITEM : Data
DESIGNED BY : Amaratunga H.A.R.R. CHECKED BY : DATE : Err:509
Reference Calculations Output
1. Introduction
This report contains a design of 22m long inverted "Y" shaped Pre-tension
beam. The design is done based on British code 5400-1990, BS5896 and the
Road Development Authority's Bridge Design Manual.
This beam is designed for 45 units of HB loads and as a class II member
1.1. Symbols
Based on the code BS 5400, the following symbols are used.
70
ROAD DEVELOPMENT AUTHORITY
CALCULATION SHEET
PROJECT : 13/6 Bridge on Demodara - Spring Valley - Badulla Road ITEM : Data
DESIGNED BY : Amaratunga H.A.R.R. CHECKED BY : DATE : Err:509
Reference Calculations Output
Mcr Cracking moment at the section considered
71
ROAD DEVELOPMENT AUTHORITY
CALCULATION SHEET
PROJECT : 13/6 Bridge on Demodara - Spring Valley - Badulla Road ITEM : Data
DESIGNED BY : Amaratunga H.A.R.R. CHECKED BY : DATE : Err:509
Reference Calculations Output
n Modular ratio
P Pre stressing force
P' Pre stressing force after short term losses
P'' Pre stressing force after long term losses
V Shear force (taken as positive) at the section considered
Vco Ultimate shear resistance of a section uncracked in flexure
Vcr Ultimate shear resistance of a section cracked in flexure
W Uniformly distributed load
y Distance of the face from the centroid of the section
yt
Distance from most top fiber in the beam from its neutral axis
yb
Distance from most bottom fiber in the beam from its neutral
axis
Zb Section modulus of beam below the neutral axis
Zt Section modulus of beam above the neutral axis
Zbc
Section modulus of composite section below the neutral axis
Ztc
Section modulus of composite section above the neutral axis
Nominal diameter of the tendon
Stress
γf1, Partial load factors
γFL,
γf3
Strain
72
PART 2
DESIGN OF SUPER
STRUCTURE