Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATE DE IDENTIFICARE:

Numele şi prenumele cadrului didactic: Prof. Sandu Mihai


Data: 10.11.2015
Unitatea de învăţământ: Colegiul Economic Mangalia
Clasa: a XI-a
Tip de curriculum: curriculum nucleu extins – 2h/săptămână
Disciplina: Istorie universală contemporană
Unitatea de învăţare: Oameni, societatea și lumea ideilor
Tema lecţiei: Migraţii în lumea contemporană
Durata: 50 minute
Informaţia diagnosticată: clasa cunoaşte din lecţia anterioară situația politică, socială și economică a
României și a Europei în secolul XX
Nivelul clasei: bun; există câţiva elevi pasionaţi de istorie (3-4), alţii care învaţă din conştiinciozitate sau
pentru a-şi mulţumi părinţii.
Tipul lecţiei: lecţie mixtă
Competențe:
Competența generală:
1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate

Competente specifice:
1.3. Compararea unor opinii şi argumente diferite referitoare la o temă de istorie
2.1. Cunoaşterea şi asumarea valorilor cetăţeniei democratice
3.1. Selectarea şi comentarea surselor istorice pentru a susţine/ combate un punct de vedere

Obiectiv general: Aplicarea principiilor și metodelor adecvate în abordarea surselor istorice pentru
surprinderea principalelor caracteristici ale migrațiilor contemporane; utilizarea eficientă a comunicării și
a limbajului de specialitate.
Obiective operaționale:
1.3. Formulează şi exprimă opinii referitoare la emigraţia legală şi ilegală
2.1. Argumentează necesitatea însuşirii valorilor cetăţeniei democratice
3.1. Analizează surse istorice şi informaţii mass-media referitoare la emigraţie

1
STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee didactice: expunerea sistematică a conţinuturilor, explicaţia, conversaţia euristică, demonstraţia,
problematizarea, lucrul cu sursele istorice, cu imaginile, cu harta, învăţarea prin descoperire.

Mijloace de învăţământ:
- ***, Manual de istorie –clasa a XI-a ( Sorin Oane, Cătălin Istrat), Bucureşti, Humanitas, 2007.
- ***, Manual de istorie –clasa a XI-a (coord. Alexandru Barnea), Bucureşti, Corint, 2006.
- Fişe didactice

Forme de organizare a activităţii didactice: individuală și frontală.


Documentare bibliografică:

•Geiss, Imanuel, Istoria Lumii. Din preistorie până în anul 2000, All, Bucureşti, 2000.
•Kissinger, Henry, Diplomaţia, All, Bucureşti, 2003.
•Johnson, Paul, O istorie a lumii moderne, Humanitas, Bucureşti, 2005.
•Radzinsky, Edvard, Stalin, Bucureşti, Editura Aquila, 2003.
• Nolte, Ernst, Războiul civil european 1917-1945, Bucureşti, Corint, 2005.
• Kersaudy, François, Winston Churchill, Bucureşti, Editura Orizonturi, 2006.
•Carpentier, Jean, Lebrun François, Istoria Franţei, Iaşi, Institutul European, 2001.
•Hitchins, Keith, România (1866-1947), Bucureşti, Editura Humanitas, 1994.
•Berstein, Serge, Milza, Pierre, Istoria Europei, vol. V, Secolul XX, Iaşi, Institutul
European, 1998.

2
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Evenimente didactice Competențe Detalierea etapelor şi conţinuturilor Dominante vizate(Asimilare- Evaluare
(momentele) (activitatea cadrului didactic/ formare-dezvoltare). Activitatea
crt Forme Instrumente
alocare temporală) elevilor
(tehnici)
.
1. Pregătirea resurselor pentru  efectuarea prezenţei/notarea  elevii îşi Iniţială Observarea
activitatea didactică absenţelor; pregătesc materialele sistematică a
 pregătirea mijloacelor de învăţământ. necesare desfăşurării activităţii şi
activităţii didactice; comportamentului
2 min. elevilor
2. Evaluarea iniţială. 1.3  profesorul solicită elevilor să  activitate
Revitalizarea cunoştinţelor răspundă la următoarele întrebări: frontală;
necesare construirii lecţiei noi - Care era situația politică a elevii vor realiza conexiuni
României la începutul secolului XX? Aprecieri frontale
cu noţiuni cunoscute din Iniţială
-Menționați elemente specifice şi individuale
parcurgerea temelor
pentru România interbelică? anterioare.
-Comentați regimurile autoritare din
România din secoulu XX.

8 min.
3. Anunţarea lecţiei noi şi a  se va anunţa tema nouă – Migrații în  activitate Observarea
obiectivelor acesteia lumea contemporană; frontală; sistematică a
Orală activităţii şi
 se vor anunţa competențele.  elevii vor realiza
2 min. conexiuni cu noţiuni comportamentului
cunoscute din parcurgerea elevilor
temelor anterioare.
4. Dirijarea învăţării 1.3
 Profesorul clarifică noțiunile Elevii colaborează la construirea
2.1 lecţiei noi pe baza fişelor de lucru
Evaluare Investigaţia
migraţie, emigrant, imigrant, continuă
3.1 asimilare,
(formativă)
Observarea
 Profesorul solicită elevilor să sistematică a
citească și să selecteze informațiile activităţii şi

3
esențiale pentru identificarea Sintetizează şi schematizează comportamentului
cauzelor migrațiilor contemporane. informaţiile elevilor

 Exemplifică elevilor evoluția


migrațiilor umane pe parcursul Completează organizatorul grafic
secolului XX. al comparației între creștinism,
islamism și iudaism.
 Sprijină elevii să identifice
consecințele migrațiilor pentru
țările de destinație și pentru țările - toți elevii clasei iau notițe
din care pornesc emigranții, pe baza
informațiilor din fișe.

 Atrage atenția elevilor asupra


migrațiilor din România.

29 min.
5. Realizarea feed-back-ului 3.1
(conexiunea Profesorul solicită elevilor să efectueze Activitate frontală. Evaluare Observarea
inversă)/obţinerea sarcinile de lucru de pe Fișele de Rezolvă sarcinile de lucru. sumativă sistematică a
performanţei) evaluare. activităţii şi
comportamentului
6 min. elevilor
6. Aprecieri finale Profesorul face aprecieri finale globale  elevii pot analiza activitatea Evaluare Feed-back
şi individuale (anunţă notele, personală sau a întregii clase; formativă
nominalizează elevii care s-au distins)
2 min.
7. Asigurarea transferului 3.1 Profesorul prezintă tema pentru acasă şi  elevii îşi notează în caiete Evaluare Rezolvarea temei
oferă indicaţii pentru rezolvarea tema pentru acasă.. continuă de lucru pentru
acesteia: Urmăriţi timp de o săptămână acasă
emisiunile radio-tv sau presa scrisă, apoi,
realizaţi câte o revistă a presei, în care să
indicaţi: de câte ori mijloacele mass-media
au transmis informaţii despre emigranţi,
cum au fost prezentaţi aceştia, ce fel de
imagini au fost utilizate. Elaboraţi un raport
cu rezultatele acestei monitorizări.

4
1 min.

S-ar putea să vă placă și