Sunteți pe pagina 1din 19

CAIET DE

PRACTICĂ PEDAGOGICĂ
Student_______________________
Mentor_______________________
Unitatea de învățământ_______________________
CUPRINS:

COMPETENŢELE ŞI CONŢINUTUL PRACTICII PEDAGOGICE

DOCUMENTE pentru Practica pedagogică în învăţământul preniversitar obligatoriu (1):

1. Orarul săptămânal al profesorului mentor (tutore)


2. Fişe de asistenţă la ore (practică observatorie)
3. Grilă de observare a lecţiei (practică observatorie)
4. Planificare calendaristică
5. Proiectul unităţii de învăţare
6. Proiect de activitate/lecţie
7. Proiect didactic pentru activitate extraşcolară

RAPORT DE EVALUARE A PRACTICII PEDAGOGICE

BIBLIOGRAFIE

2
COMPETENŢELE ŞI CONŢINUTUL PRACTICII PEDAGOGICE
COMPETENŢE GENERALE
 Consolidarea şi aprofundarea de către practicant a pregătirii de specialitate, psihopedagogice şi metodice şi a formării abilităţilor şi competenţelor necesare exercitării
profesiunii didactice.

COMPETENŢE SPECIFICE:

 Cunoaşterea, recunoaşterea si utilizarea principalelor documente şcolare;


 Aplicarea particularizată la disciplinele de învăţământ a tuturor componentelor procesului de predare-învăţare-evaluare (principiile, finalităţile, conţinutul, metodele,
mijloacele, formele de organizare, sistemele de evaluare a rezultatelor şcolare);
 Proiectarea, desfăşurarea şi analiza (evaluare şi autoevaluare) unor activităţi didactice şi educative;
 Formarea capacităţii de cunoaştere a elevilor (individual şi în grupul şcolar) în vederea tratării diferenţiate a acestora.

CONŢINUTUL STAGIULUI DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR OBLIGATORIU

I. Practică pedagogică în învăţământul preuniversitar obligatoriu (1)

1. Instruirea studenţilor in legătură cu: obiectivele practicii pedagogice, a regulamentului de desfăşurare a practicii, a documentelor care vor forma portofoliul de practica.

2. Activităţi de cunoaştere a şcolii:


 Cunoaşterea orarului scolii, a sălilor de clasă, a dotării materiale a şcolii;
 Cunoaşterea sarcinilor generale cuprinse în planul managerial al unităţii şcolare, a sarcinilor profesorilor şi diriginţilor.

3. Asistenţă la activităţi didactico-demonstrative susţinute de mentori/tutori (practica observatorie):


 Asistenţe la lecţiile demonstrative oferite de profesorii mentori/tutori şi de profesorii diriginţi şi participarea la activităţi extradidactice;
 Completarea fişelor de observaţie la lecţiile asistate;
 Analiza lecţiilor asistate sub îndrumarea tutorelui/mentorului.

4. Activităţi de proiectare didactică care se concretizează în realizarea următoarelor documente şcolare:


 Planificare calendaristică;
 Proiectarea unei unităţi de învăţare, proiectarea principalelor tipuri de lecţii;
 Proiectarea de activităţi extradidactice;

3
 Stabilirea în timp util a datelor necesare acţiunilor de proiectare, analiza curriculumului şcolar, identificarea obiectivelor cadru/competenţelor generale şi a
obiectivelor de referinţă/competenţe specifice, diagnoza nivelului de pregătire a elevilor ca premisă în formularea obiectivelor operaţionale ale lecţiei.

II. Practică pedagogică în învăţământul preuniversitar obligatoriu (2)

5. Activităţi didactice susţinute de studenţi şi analiza lor cu grupa de practică sub îndrumarea tutorelui şi a cadrului didactic supervizor:
 Proiectarea şi desfăşurarea a 2 lecţii de probă şi a lecţiei finale;
 Autoevaluarea şi analiza lecţiilor susţinute de colegii din grupa de practică.

6. Activităţi de cunoaştere a clasei de elevi:


 Observarea sistematică a clasei de elevi;
 Observarea elevului ales pentru întocmirea fişei psihopedagogice şi elaborarea acesteia.

4
DOCUMENTE

PRACTICA PEDAGOGICĂ ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR


OBLIGATORIU (1)

5
1. ORARUL SĂPTĂMÂNAL AL PROFESORULUI MENTOR (pentru orele şi activităţile demonstrative)

LUNI MARŢI MIERCURI JOI VINERI


ORA
Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa
8-9
9-10
10-11
11-12
12-13
13-14
14-15
15-16
16-17
17-18
18-19
19-20

6
2. FIŞE DE ASISTENŢĂ LA ORE (practică observatorie)

Fişa de asistenţă NR. 1

Numele cadrului didactic.....................................................................


Data................Ora................Clasa.............Obiectul............................
Efective elevi: total........................prezenţi...............absenţi................
Unitatea tematică a lecţiei:.....................................................................................
Tipul lecţiei:............................................................................................
Obiectivul general al lecţiei:..........................................................................................
Competenţe specifice:
.............................................................................................................
.............................................................................................................
Metode utilizate:......................................................................................
Mijloace utilizate:....................................................................................

INTREBĂRI ŞI OBSERVAŢII PE BAZA DISCUŢIILOR CU


DESFĂŞURAREA LECŢIEI
PROFESORUL MENTOR
Fişa de asistenţă NR. 2

Numele cadrului didactic.....................................................................


Data................Ora................Clasa.............Obiectul............................
Efective elevi: total........................prezenţi...............absenţi................
Unitatea tematică a lecţiei:.....................................................................................
Tipul lecţiei:............................................................................................
Obiectivul general al lecţiei:..........................................................................................
Competenţe specifice:
.............................................................................................................
.............................................................................................................
Metode utilizate:......................................................................................
Mijloace utilizate:....................................................................................
INTREBĂRI ŞI OBSERVAŢII PE BAZA DISCUŢIILOR CU
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
PROFESORUL MENTOR

8
3. GRILĂ DE OBSERVARE A LECŢIEI

Numele cadrului didactic.....................................................................


Data................Ora................Clasa.............Obiectul............................
Efective elevi: total........................prezenţi...............absenţi................
Unitatea tematică a lecţiei:.....................................................................................
Tipul lecţiei:............................................................................................
Obiectivul general al lecţiei:..........................................................................................
Competenţe specifice:
.............................................................................................................
.............................................................................................................
Metode utilizate:......................................................................................
Mijloace utilizate:....................................................................................

Aspecte semnificative privind desfășurarea lecției în funcţie de


Existența indicatorilor
Indicatori indicatorii vizați
(se bifează)
1.Aspect informativ
- conţinut ştiinţific
- adaptarea la nivelul clasei
- încadrarea noilor cunoştinţe în sistemul cunoştinţelor
anterioare
- realizarea cerinţelor programei şcolare (obiective-cadru,
obiective de referinţă; competenţe generale, competenţe
specifice)
2.Aspect formativ
- utilizarea metodelor activ-participative (sugerate de programa
şcolară)
- realizarea conexiunii inverse
- dezvoltarea capacităţilor intelectuale
- valorificarea valenţelor educative ale temei
- dezvoltarea capacităţii de transfer (realizarea de corelaţii
intra/inter/transdisciplinare)
3. Metodologia didactică
- aplic. metodelor şi a procedeelor didactice
- utilizarea mijloacelor de învăţământ
- încadrarea în timp

9
4. Evaluarea activităţii elevilor
- iniţială
- formativă
- finală
5. Relaţia profesor-elev; elev-elev
- atmosferă de lucru în clasă
- organizarea activităţii pe grupe sau independent/individual
6. Alţi indicatori

10
4. PLANIFICARE CALENDARISTICĂ (SEMESTRIALĂ/ANUALĂ)

În interiorul planificării anuale se poate face o demarcaţie între semestre. Planificările pot fi întocmite pornind de la următoarele rubrici:
- unităţile de învăţare - se indică prin titluri (teme) stabilite de către profesori;
- în rubrica Competenţe specifice se trec efectiv acele competenţe vizate pri programa şcolară (sau numărul lor de ordine);
- conţinuturile selectate sunt cele extrase din lista de conţinuturi a programei;
- numărul de ore alocate se stabileşte de către profesor, în funcţie de experienţa sa şi de nivelul de achiziţii ale elevilor/clase.

Clasa: ...................
Disciplina: ...................................................
Nr. de ore /săptămâna: .............................
Nr. de ore total:..................

COMPETENŢE
UNITATEA DE CONŢINUTURI NR. SĂPT. OBSERVAŢII
SPECIFICE
ÎNVĂŢARE ORE

11
12
5. PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE

În proiectarea demersului didactic există o serie de tensiuni. Relaţia dintre aceste tensiuni este cuprinsă în următrul tabel:
Preconcepţiile şi înţelegerile
Elemente cheie La ce scopuri ale Diferenţiere anterioare ale temei sau
OBIECTIVELE Programa şcolară predării disciplinei conceptului?
DISCIPLINEI mă gândesc acum?
Ce resurse sunt disponibile?
Progresia ELEVII
Activităţile
elevului Cum voi
verifica ce au ?? Stimularea atenţiei,
învăţat?
? motivaţiei şi
interesului elevului
RESURSELE
Ce ar trebui
OBIECTIVELE să predau în
EVALUĂRII Ce aş putea face sau
continuare?
procura?

Ce a mers şi ce Ce şi cum să
Ce voi face diferit nu? folosesc? Activităţi de
data viitoare? OBIECTIVE CENTRATE PE „provocare” şi de
PROFESOR „calmare”

Sarcini sau „scenarii”?


Ora cu consum mare sau Planul meu este realizabil?
mic de energie? Pot să-l îndeplinesc?
OBIECTIVE „Competenţe
EDUCAŢIONALE cheie”
Care este nivelul meu MANAGEMENTUL
GENERALE
de cunoaştere cu CLASEI
privire la acest Planul acesta îmi va spori
bagajul didactic?
subiect?
Solicitări comune: Teme şi dimensiuni
Comunicare,IT cross-curriculară Planul acesta îmi va
spori încrederea în Activităţi pentru toată
forţele mele? clasa, pentru grupe, perechi
sau sarcini individuale?
Iniţierea, încheierea şi translaţia
între activităţi

13
PROIECT DE ACTIVITATE/LECȚIE
Data/ Clasa/anul:
Disciplina:
Timp alocat:
Unitatea tematică:
Tipul lecției:
Competenţe generale:
Competențe specifice :
Metode și mijloace didactice :

Desfăşurarea lecţiei

METODE ȘI
MOMENTELE COMPETENȚE ACTIVITATEA
ACTIVITATEA ELEVULUI MIJLOACE EVALUARE
LECŢIEI SPECIFICE PROFESORULUI
DICATICE

14
6. PROIECT DE LECŢIE

Data/Clasa/anul:
Disciplina:
Timp alocat:
Unitatea tematică:
Tipul lecției:
Competenţe generale:
Competențe specifice :
Metode și mijloace didactice :

Desfăşurarea lecţiei

METODE ȘI
MOMENTELE COMPETENȚE ACTIVITATEA
ACTIVITATEA ELEVULUI MIJLOACE EVALUARE
LECŢIEI SPECIFICE PROFESORULUI
DICATICE

15
FIŞE DE EVALUARE A LECŢIILOR

1. FIŞĂ DE EVALUARE A LECŢIEI DE PROBĂ nr.1

Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lecţiei : Tipul lecţiei :

Nr. INDICATORI NOTE


crt. 4 5 6 7 8 9 10
1. PROIECTAREA LECŢIEI
Documentare metodico-ştiinţifică (concordanţa cu programa, terminologie), formularea obiectivelor operaţionale,
unitatea obiective-conţinut-itemi de evaluare
2. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Parcurgerea adecvată a etapelor lecţiei, densitatea sarcinilor şi ritmul de lucru, dozarea raţională a timpului
Prezentarea conţinutului (ştiinţific, logic, accesibil, esenţial, exemplificat., interdisciplinar)
Realizarea obiectivelor operaţionale
Realizarea comunicării didactice, dificultatea solicitărilor, succesiunea şi tipologia întrebărilor,
Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativităţii, a capacităţilor intelectuale, valorificarea educativă a
conţinutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizare
Mijloace implicate în activităţile de învăţare, asigurarea caracterului practic-aplicativ
PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: Ţinuta, autoritatea în faţa clasei; limbajul (corect,
expresivitate, accesibilitate, corectarea răspunsurilor greşite); elemente de creativitate didactică (ex.: micro-decizii
luate în situaţii de feed-back); atmosfera şi climatul afectiv-motivaţional în lecţie; relaţia profesor-elev, elev-elev.

3. CAPACITATEA DE EVALUARE ŞI DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite; conştientizarea


elevilor asupra rezultatelor evaluării; propunerea unor măsuri corective pentru lecţia viitoare; spirit autocritic;
capacitate de identificare a aspectelor reuşite şi a celor mai puţin izbutite
NOTA SEMNĂTURA (Mentor/tutore)
…………………………………
Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ =

16
2. FIŞĂ DE EVALUARE A LECŢIEI DE PROBĂ nr.2

Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lecţiei : Tipul lecţiei :

Nr. INDICATORI NOTE


crt. 4 5 6 7 8 9 10
1. PROIECTAREA LECŢIEI
Documentare metodico-ştiinţifică (concordanţa cu programa, terminologie), formularea obiectivelor operaţionale,
unitatea obiective-conţinut-itemi de evaluare
2. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Parcurgerea adecvată a etapelor lecţiei, densitatea sarcinilor şi ritmul de lucru, dozarea raţională a timpului
Prezentarea conţinutului (ştiinţific, logic, accesibil, esenţial, exemplificat., interdisciplinar)
Realizarea obiectivelor operaţionale
Realizarea comunicării didactice, dificultatea solicitărilor, succesiunea şi tipologia întrebărilor,
Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativităţii, a capacităţilor intelectuale, valorificarea educativă a
conţinutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizare
Mijloace implicate în activităţile de învăţare, asigurarea caracterului practic-aplicativ
PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: Ţinuta, autoritatea în faţa clasei; limbajul (corect,
expresivitate, accesibilitate, corectarea răspunsurilor greşite); elemente de creativitate didactică (ex.: micro-decizii
luate în situaţii de feed-back); atmosfera şi climatul afectiv-motivaţional în lecţie; relaţia profesor-elev, elev-elev.

3. CAPACITATEA DE EVALUARE ŞI DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite; conştientizarea


elevilor asupra rezultatelor evaluării; propunerea unor măsuri corective pentru lecţia viitoare; spirit autocritic;
capacitate de identificare a aspectelor reuşite şi a celor mai puţin izbutite
NOTA SEMNĂTURA (Mentor/Tutore)
…………………………………

Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ =


3 ……… ….……………..

17
3. FIŞĂ DE EVALUARE A LECŢIEI FINALE
Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lecţiei : Tipul lecţiei :
Nr. INDICATORI NOTE
crt. 4 5 6 7 8 9 10
1. PROIECTAREA LECŢIEI
Documentare metodico-ştiinţifică (concordanţa cu programa, terminologie), formularea obiectivelor operaţionale,
unitatea obiective-conţinut-itemi de evaluare
2. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Parcurgerea adecvată a etapelor lecţiei, densitatea sarcinilor şi ritmul de lucru, dozarea raţională a timpului
Prezentarea conţinutului (ştiinţific, logic, accesibil, esenţial, exemplificat., interdisciplinar)
Realizarea obiectivelor operaţionale
Realizarea comunicării didactice, dificultatea solicitărilor, succesiunea şi tipologia întrebărilor,
Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativităţii, a capacităţilor intelectuale, valorificarea educativă a
conţinutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizare
Mijloace implicate în activităţile de învăţare, asigurarea caracterului practic-aplicativ
PERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: Ţinuta, autoritatea în faţa clasei; limbajul (corect,
expresivitate, accesibilitate, corectarea răspunsurilor greşite); elemente de creativitate didactică (ex.: micro-decizii
luate în situaţii de feed-back); atmosfera şi climatul afectiv-motivaţional în lecţie; relaţia profesor-elev, elev-elev.

3. CAPACITATEA DE EVALUARE ŞI DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite; conştientizarea


elevilor asupra rezultatelor evaluării; propunerea unor măsuri corective pentru lecţia viitoare; spirit autocritic;
capacitate de identificare a aspectelor reuşite şi a celor mai puţin izbutite
COMISIA NOTA SEMNĂTURA
Mentor/Tutore
…………………………………
Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ =
3 ……… ….……………..
Profesor supervizor
……………………………..…………..
Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ =
3 ............. .............................

18
RAPORT FINAL

Conținutul practicii pedagogice Nota (de la 1 la 10)


Tutore Profesor supervizor
ACTIVITĂŢI DE PREDARE–ÎNVĂŢARE-EVALUARE în cadrul lecţiilor de probă

ACTIVITĂŢI DE PREDARE–ÎNVĂŢARE-EVALUARE în cadrul orei de dirigenție

MATERIALE DIDACTICE rezultate din activitatea cu elevii – probe de evaluare, fişe de muncă
independentă s.a:
CARACTERIZAREA PSIHOPEDAGOGICĂ A ELEVILOR

LECŢIA DE PROBĂ NR.1


LECŢIA DE PROBĂ NR.1
LECŢIA FINALĂ

MEDIA GENERALĂ (în cifre şi litere):

Semnături

19

S-ar putea să vă placă și