Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Profesor: Grosu Tatiana
Gimnaziul:
Clasa: a IX-a
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: „Apă cristalină” de Liviu Damian.Receptarea textului liric.
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Competenţe generale:
8.Lectura ,audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare,în limita standartelor de
conţinut.
10.Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii române literare,în diferite situaţii de
comunicare orală şi scrisă.
12.Respectarea etichetei verbale în orice situaţie de comunicare orală şi scrisă.
Subcompetenţe specifice:
8.1 Lectura expresivă a propriului text.
10.3Utilizarea adecvată a mijloacelor expresive ale limbii (sinnime,antonime,figuri de stil)în
comentariul literar
12.1 Identificarea normelor de etichetă verbală în orice situaţie de comunicare orală şi scrisă
Obiective operaţionale: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
 să citească expresiv textul.
 să explice termenii necunoscuţi.
 să identifice tema poeziei.
 să identifice figurile de stil.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, lucrul cu manualul,
lectura explicativă,lucrul în grup, brainstorming.
b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, textul-suport, prezentare.
c) Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală,
activitate în perechi.
Demersul didactic
Nr. Etapele învăţării Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor
crt.
1. Evocarea 10’ - Salutul - Elevii îşi pregătesc
- Notarea absenţilor materialele pentru lecţie.
- Se asigură condiţiile necesare
defăşu-rării optime a activităţii:
asigurarea liniştii, pregătirea
materialului didactic.
Captarea atenţiei 3’ - Profesorul le prezintă elevilor - Elevii discută despre
„Power point-ul” –despre mama imaginile prezentate şi vor
şi copilul 2Cînd credeai că nu te citi textul.
văd” Ce sentimente a provocat
vizionarea?

Anunţarea temei 2’ - Profesorul anunţă tema şi - Elevii notează titlul în
şi a obiectivelor obiectivele lecţiei: ,,Astăzi vom caiete.
începe o nouă lecţie în care vom
studia poezia „Apă cristalină” de
Liviu Damian, iar la sfârşitul
activităţii trebuie să ştiţi:.........
Profesorul enumeră câteva
obiective şi
notează data şi titlul la tablă, iar
elevii notează pe caiete.

2 Realizarea 10’ - Se prezintă succint date despre - Elevii notează în caiete


sensului autor şi opera acestuia . câteva date despre poet.
- Se realizează lectura poeziei de
către elevi, însoţită de activitatea Cuvintele-cheie:mama,
de subliniere a cuvintelor-cheie tristeţe,lacrimă,izvoare,
şal,ger...

Mama şi fîntîna
10 -Identificaţi două cuvinte pe care se -E voeba despre fîntîna
construieşte axa poeziei
min -În poezie se vorbeşte despre cele două
acoperită cu omăt-sens
izvoare presărate cu omăt.Care sînt ele propriu
şi în ce caz se numeşte un obiect direct Şi mama cu părul albit
ţşi în care –se construieşte o metaforă.
(presărat cu omăt”-sens
figurat.
.Omăt-zăpadă,nea
-Srieţi cite un cuvînt literar pentru
cuvintele “omăt” şi “îmbodolită”,care,de
-Îmbodolită-îmbrăcată
fapt, sînt populare. călduros.

10 -Propune lucrul asupra poeziei


min Gr.I
Care este tema şi semnificaţia titlului
poeziei.?
Gr.Ii
Selectaţi din text cuvintele din cîmpul Tristeţe-lacrimă,
lexical al “tristeţii”. viscol,izvor,vîrtej,vîntul,suflet
Gr.Ii
Care sînt semnificaţiile globale, efectele
asupra cititorului?
GrIV -Fig. De stil- lumina puţină a
Scrieţi cîteva figureide stil din poezie şi serii-epitet metaforic,gura
încercaţi să le comentaţi.
izvoarelor-metaforă,fîntîna îi
răspundea-personificare,în
viscol şi ger ori vara sub
stele-antiteza
3 Reflecţia 5’ -Cum credeţi,care este mesajul - Elevii scriu poezia
mamei pentru voi, copiii săi? În
acest sens vă propun să sriem o
poezie cu începutul versurilor: Fii dar, copile, fericit!
Fii dar, copile, … Atata vreme cat traieste,
Atata vreme ,… … Tu ai un dar nepretuit:
O mama care te iubeste
Tu ai un dar …:
O mama care… …"
4. Extensia 3’ - Profesorul precizează tema - Elevii îşi notează tema în
pentru acasă : De învăţat pe de caiete.
rost poezia
PROIECT DE LECŢIE
Data:
Profesor: Grosu Tatiana
Gimnaziul :
Clasa: a IX-a
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: „Apă cristalină” de Liviu Damian.Limbajul metaforic al poeziei.
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Competenţe generale:
8.Lectura ,audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare,în limita standartelor de
conţinut.
10.Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii române literare,în diferite situaţii de
comunicare orală şi scrisă.
12.Respectarea etichetei verbale în orice situaţie de comunicare orală şi scrisă.
Subcompetenţe specifice:
8.1 Lectura expresivă a propriului text.
10.3Utilizarea adecvată a mijloacelor expresive ale limbii (sinnime,antonime,figuri de stil)în
comentariul literar
12.1 Identificarea normelor de etichetă verbală în orice situaţie de comunicare orală şi scrisă

Obiective operaţionale: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
 să explice semnificaţia titlului poeziei ,
 să explice semnificaţia figurilor de stil,
 să identifice mesajul eroului liric vis-a -vis de tema poeziei.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, lucrul cu manualul,
lectura explicativă, brainstorming.
b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, textul-suport, prezentare.
c) Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală,
activitate în perechi.
Demersul didactic
Nr. Etapele învăţării Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor
crt.
1. Evocarea 15’ - Salutul - Elevii îşi pregătesc
- Notarea absenţilor materialele pentru
- Se asigură condiţiile necesare defăşu- lecţie.
rării optime a activităţii: asigurarea
liniştii, pregătirea materialului didactic.
Verifică îndeplinirea temei de acasă –
Date biografice despre Liviu Damian şi
recitarea ,selelctivă,a poeziei..
Captarea atenţiei 3’ - Prezentaţi ,în timp de trei minute, - Elevii sriu, apoi
cîteva gînduri despre mama, pentru citesc gîndurile scrise.
mama.
Discură cu elevii asupra celor relatate.
Anunţarea temei şi 2’ - Profesorul anunţă tema şi obiectivele - Elevii notează titlul
a obiectivelor lecţiei: ,,Astăzi vom lucra în continuare în caiete.
asupra poeziei „Apă cristalină” de
Liviu Damian, iar la sfârşitul activităţii
trebuie să ştiţi:.........
Profesorul enumeră câteva obiective şi
notează data şi titlul la tablă.

2 Realizarea sensului 15’ -Propune o discuţie în baza exerciţiului - Elevii sînt îndrumaţi
nr. 1,p. 83. să ajungă la concluzia
-Explicaţi semnificaţia titlului poeziei. că...
Lucru în grup.
Gr.I
- La lecţia trecută am vorbit despre cele două -Mama-izvor al
izvoare şi am ajuns la concluzia că unul din
izvoare este mama-o metaforă.Explicaţi cum s-
vieţii,dătătoare de
a construit această figură de stil şi descifraţi-I viaţă.
semnificaţia.

Gr.II
-„Acţiunea „ are loc
Localizaţi “acţiunea “ (oraş,sat) şi încercaţi să la sat,în timpul în
deduceţi timpul cînd se întîmplau toate. orice timp,iar autorul
vorbeşte despre iarnă
metaforic (iarnaîn
literatură-triasteţe,
îngrijorare...)

Gr.III Mama-izvor al vieţii.


Desfăşuraţi gîndul eroului lyric despre cele două
izvoare care “dădeau tot ce aveau”.
Fîntîna-izvor dă
omului apa care
întreţine viaţa.

Cuvîntul profesorului
-Oricit nu am gresi in fata finitei divine cum este
mama,cu toate ca poate ne cearta in adincul
sufletului ei ,demult ne-a iertat. Cum nu ne
putem satura de frumusetea stelelor asa nu ne
putem satura nici de dragostea ei.Ea este cea
mai luminoasa stea de pe cer,ce lumineaza
calea intunecata a acestei lumi.Fiind ca
bunatatea si credinta mamei ajunge pana la
ceruri.

Doar ea ,mama ,cu a ei credinta ne indruma pe


calea cea dreapta ,sfatuindu-ne sa ne
incredintam soarta in mana Domnului si el ne va
sprijini.Deoarece dragostea,loialitate ,
inchinaciunea fata de Dumnezeu ne va arata
calea cea dreapta.Unei singure finite din viata ii
putem datora tot ce e mai bun.Mama este o
carte sfanata ce sta mereu la indemana
copiilor,daca ii putem citi continutul si printer
rinduri,vom putea patrunde in taina sufletului
ei.Aceasta este cheia ce ne poate da un prilej
de a deschide usile sufletului ei.

Mama - Crescand mai mari intelegem ca fara


ea nu am fi putut exista,fara ajutorul si
mangaierea ei nu am fi reusit in viata.

Mama - Cu ochi blanzi de caprioara, mama este


bucuria ce te inconjoara si chiar uneori daca e
suparata sau manioasa este frumoasa ca maica
sfanta. Ea este harnica ca o albina si cantecul
culorii inflorit peste copii . Chipul mamei ne
cheama la ea ,supararea si nelinistea ne-o alina
si de multe ori chiar si bolile ni-le vindeca .

Daca credem ca in lume nu-i iubire nu avem


motiv orice ar veni sa nu fim mahniti pana avem
o mama care in veci ne va iubi.
3 Reflecţia 5’ -Propun elevilor să scrie cîte trei Mama-albină harnică
metafore cu cuvîntul „mama” şi să Mma-bucuria ce te
înconjoară
includă 1-2 din ele în enunţuri. Mama-stea călăuzitoare.
Mma
4. Extensia 3’ - Profesorul precizează tema pentru - Elevii îşi notează
acasă : De comentat „dialogul” dintre tema în caiete.
mama şi fîntînă.

…"
PROIECT DE LECŢIE
Data:
Profesor: Grosu Tatiana
Gimnaziul :
Clasa: a IX-a
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: „Apă cristalină” de Liviu Damian. Trăirile sufleteşti ale eului liric.
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Competenţe generale:
8.Lectura ,audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare,în limita standartelor de
conţinut.
10.Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii române literare,în diferite situaţii de
comunicare orală şi scrisă.
12.Respectarea etichetei verbale în orice situaţie de comunicare orală şi scrisă.
Subcompetenţe specifice:
8.1 Lectura expresivă a propriului text.
10.3Utilizarea adecvată a mijloacelor expresive ale limbii (sinnime,antonime,figuri de stil)în
comentariul literar
12.1 Identificarea normelor de etichetă verbală în orice situaţie de comunicare orală şi scrisă

Obiective operaţionale: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
. - să observe cele două planuri de lectură a textului
- să identifice semnificaţii ale acestuia
- să ofere o interpretare personală a textului
- să argumenteze un punct de vedere

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, lucrul cu manualul,
lectura explicativă, lucrul în echipe,brainstorming.
b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, textul-suport, prezentare.
c) Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală,
activitate în perechi.
SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul Activitatea de instruire


didactic Activitatea profesorului Activitatea elevului Conţinutul activităţii

1.Evocarea Le cer elevilor să-şi Elevii se pregătesc.


( 15 min.) deschidă cărţile, caietele, să
spună absenţii.

Reactualizarea Cer o prezentare personală Răspund, prezintă tema . !)


cunoştinţelor a operei în urma unei
anterioare prin lecturi personale (de ales
prezentarea temei, între multiple posibilităţi:
in acelasi timp şi eseu liber, desen, rebus,
captarea atenţiei problemă de matematică,
cântec, poezie, dans, ppt!)
Anunţarea temei - Profesorul anunţă tema şi - Elevii notează titlul în
şi a obiectivelor obiectivele lecţiei: ,,Astăzi caiete.
vom lucra în continuare
asupra poeziei „Apă
cristalină” de Liviu
Damian.Trăirile sufleteşti
ale eului liric, iar la
sfârşitul activităţii trebuie
să ştiţi:.........
Profesorul enumeră câteva
obiective şi
notează data şi titlul la
tablă.

2.Realizarea Votaţi un citat! (Le dau Aleg pe cel mai potrivit, în


sensului şase bileţele/fişe cu echipe, şi argumentează. Anexa 1
20 min. afirmaţii despre Purtătorii de cuvânt vor
semnificaţiile poeziei) prezenta concluziile.

Le ofer posibile interpretări Se gândesc, spun.


ale unor simboluri şi îi rog Simboluri posibile:
să completeze apa – continuitate
mama – partea cea mai
bună a sinelui
dorinţa de a plînge –
aspiraţia spre desăvârşire
izvorul– omul în general
lumina – element
integrator
vîrtejul fîntînii – întoarcere
la sine
fântâna – un mod de a se
dărui celorlalţi
Le cer să citească afirmaţii
pro si contra, din materialul
în PPT, în legătură cu Citesc, răspund. Anexa 2
tristeţea/fericirea, pretext pt
a ne aminti despre
specificul dezbaterii,
posibilitatea de a privi din
unghiuri opuse

Citim aprecierea despre Se gândesc, spun Anexa 3


sacrificiul mamei şi Este sacrificiul mamei
formulez întrebarea necesar desăvârşirii
retorică, apoi definim spirituale a copiilor ?!
termenii.
“sacrificiu” = “a face
sacrul”
-ĂPropune elevilor să
examineze tabloul lui Igor
Vieru “Cite ceva despre
oameni şi ape” şi să
comenteze locul fîntînii în
peisajul nostrum
natural,istoric,
artistic,literar.
3.Reflecţia Realizati un eseu Se gândesc, scriu, spun.
8 min. argumentativ de cinci
minute pornind de la
întrebarea anterioară.
Definiţi trăirile sufleteşti
ale eului lyric.
4.Extensia Tema pentru acasă Notează. Imaginaţi un scurt
(2 min.) dialog cu Manole pe
un subiect plăcut
amândurora!

Anexa 2

“Lacrima nu este nimic altceva decât contemplarea lumii impregnate de har...” (Herman Hesse)

“Tristeţea e pierdere de timp.”

“Fericirea este triumful asupra haosului.” (John Cheever)

“Fericirea nu-ţi dă nici de mâncare, nici de băut.”


“Tristeţea înseamnă să vii faţă în faţă cu tine însuţi.” (Jackson Pollock)

“Tristeţea te înstrăinează de tine însuţi.”

“Tristeţea/fericirea nu are nimic în comun cu lucrurile esenţiale.”

Anexa 3

“Jertfa, în substanţa ei spirituală, este iubire. Jertfa e şi conştiinţa; este cunoaşterea


precisă a unui ţel superior căruia mă devotez. Nu este oarbă, ci totdeauna este luminată de
adevăr. Jertfa e, de asemenea, libertate. Jertfa, ca deschidere a noastră către Dumnezeu şi către
lume, ca autodăruire, este, în esenţă, expresia cea mai deplină a iubirii care ne defineşte fiinţa.”
Constantin Galeriu

Anexa 1
Votaţi un citat!

1. „De astă dată avem de-a face cu un mit estetic şi ca atare a fost dezvoltat. El simbolizează
condiţiile creaţiunii umane, încorporarea suferinţei individuale în opera de artă.”
George Călinescu, „Istoria literaturii române de la origini până în prezent”

2. „Adapostindu-se într-o casă, omul arhaic nu se izola de Cosmos, ci, dimpotrivă, venea să
locuiască chiar în centrul lui. Căci casa era ea însăşi o imago mundi, o icoană a întregului
cosmic.”
Mircea Eliade, „Comentarii la Legenda Mesterului Manole”

3. „Copilul e un simbol ecumenic al începuturilor, al lucrului nou, al vieţii totale, al


evenimentelor excepţionale, al trăiniciei, al eternităţii.”
Mircea Eliade, „Comentarii la Legenda Mesterului Manole”

4. „Fără acest zid de fiinţe iubite care ne înconjoară (indiferent că ele sunt sau nu în viaţă), noi nu
am fi buni de nimic… Dacă ura celorlalţi, invidia lor sunt neputincioase este pentru că există
câţiva oameni pe care îi iubim până la capăt.”
Gabriel Liiceanu, „Declaraţie de iubire”

5. „Privite, cărţile par nespus de sfioase. Ele nu vin niciodată spre tine. Ca într-o medievală
iubire, tu trebuie, întotdeauna, să le cauţi şi să te duci către ele. Fiinţa lor este aşteptare pură. Le
va deschide cineva pentru a le face, astfel, să înceapă să fie?”
Gabriel Liiceanu, „Declaraţie de iubire”

6. „Vine o clipă când înţelegi că moartea nu e decât o schimbare de haine, sau o schimbare de
casă, sau o schimbare de formă – nimic nu moare, nimic nu poate să moară. Moartea este cea
mai mare iluzie care există.”
Osho, „Maturitatea. Responsabilitatea de a fi tu însuţi”
PROIECT DE LECŢIE
Data:
Profesor: Grosu Tatiana
Gimnaziul:
Clasa: a IX-a
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: „Apă cristalină” de Liviu Damian.Ipostazele feminităţii în text.
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Competenţe generale:
8.Lectura ,audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare,în limita standartelor de
conţinut.
10.Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii române literare,în diferite situaţii de
comunicare orală şi scrisă.
12.Respectarea etichetei verbale în orice situaţie de comunicare orală şi scrisă.
Subcompetenţe specifice:
8.1 Lectura expresivă a propriului text.
10.3Utilizarea adecvată a mijloacelor expresive ale limbii (sinnime,antonime,figuri de stil)în
comentariul literar
12.1 Identificarea normelor de etichetă verbală în orice situaţie de comunicare orală şi scrisă

Obiective operaţionale: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
să realizeze înlănţuirea corectă a ideilor într-un mesaj oral;
să manifeste o atitudine favorabilă progresiei comunicării
să deosebească eelementele de ansamblu de cele de detaliu ăn cadrul textului citit;
să identifice modurile de expunere într-un text şi procedeele de expresivitate artistică într-
un text lyric
să diferenţieze între detalii şi imaginea de ansamblu
să argumenteze, folosind minimum 2 argumente, că o descriere are caracter literar;
să sesizeze organizarea morflogică şi sintactică a textelor citite;
să-si exprime părerile, sentimentele, să formuleze argumente / contraargumente

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, lucrul cu manualul,
lectura explicativă, brainstorming.
b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, textul-suport, prezentare.
c) Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală,
activitate în perechi.
Demersul didactic
Nr. Etapele învăţării Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor
crt.
1. Evocarea 15’ - Salutul - Elevii îşi pregătesc
- Notarea absenţilor materialele pentru
- Se asigură condiţiile necesare defăşu- lecţie.
rării optime a activităţii: asigurarea
liniştii, pregătirea materialului didactic.
Verifică îndeplinirea temei de acasă .
Captarea atenţiei 3’ - Prezentaţi ,în timp de trei minute, - Elevii sriu, apoi
cîteva asociaţii ale cuvîntului „femeie”. citesc asociaţiile
Discură cu elevii asupra celor relatate. scrise.
Anunţarea temei şi 2’ - Profesorul anunţă tema şi obiectivele - Elevii notează titlul
a obiectivelor lecţiei: ,,Astăzi vom lucra în continuare în caiete.
asupra poeziei „Apă cristalină” de
Liviu Damian. Ipostazele feminităţii în
text,iar la sfârşitul activităţii trebuie să
ştiţi:.........
Profesorul enumeră câteva obiective şi
notează data şi titlul la tablă.

2 Realizarea sensului 15’ -Explicaţi motivele „vestimentaţiei” - Elevii sînt îndrumaţi


bizare a mamei din finalul textului Nu să ajungă la concluzia
ignoraţi starea tristă a personajului. că...
-Elevii se referă la
-Aduceţi argumente că, din toată atmosfera
tristă a poeziei,se desprinde şi o „stare de
versul „în lumina
lumină” puţină a serii” şi la
versul”ori vara sub
stele”
Prin metoda “Diagrama Wen” se vor comenta -Elevii,la îndrumarea
cele două poezii ale lui L.Damian “Apă profesurului, găsesc
cristalină” şi poezia de lin ex. 2,pagina 84.
Elevii vor fi îndrumaţi să găsească ipostaze ale
elemente ale rolului
feminităţii în cele două texte. fameii din toate
-Profesorul îndrumă elevii să studieze tabloul timpurile.
de la pagina 84 “Mîntuitorul Iisus Hristos şi o
femeie samariteancă,la fîntîna lui Iacov” .Dacă
e nevoie povesteşte textul biblic. .

--Propun să organizeze ,în grup, o dispută de -Elevii lucrează, în


mărturisiri “”Cu cine mă sfătuiesc,cui mă plîng grupuri, apoi, expun
atunci cînd mi-I greu”.Alegeţi variant cea mai
original.
cea mai originală
variantă întregii clase.
-Textul lui L. Damian este emblematic pentru
cîteva ipostaze ale feminităţii.
Tehnica “Cadranele”
Gr.I
Comentaţi simbolica integrată în mesajul poetic.
Gr.II
De ce această situaţie poate fi privită din
perspective m,amei (şi nu a tatălui,de
exemplu)?
Gr.III
Demonstraţi că aici avem o sumă întreagă de
register comportamentale: tradiţii, prejudecăţi
educaţie.
Gr.IV
Demonstraţi că aici avem o sumă întreagă de
register comportamentale:
character,personalitate,delicateţe (care obţin în
context )valori absolute,simbolice.
3 Reflecţia 5’ -Propun elevilor să scrie un eseu de Scriu eseul ,apoi îl
maximum jumătate de pagină cu citesc întregii clase.
începutul: „Atunci cînd am cele mai
intime gînduri,nu i le pot mărturisi
decît...” Puteţi apela la fiinţe concrete
,ori la obiecte şi fiinţe simbolice
(izvorul, luna, pădurea, cîinele
devotat...)

4. Extensia 3’ - Profesorul precizează tema pentru - Elevii îşi notează


acasă : Scrieţi un scenariu pentru un tema în caiete.
videoclip care să ilustreze
cinematografic situaţia şi mesajul
textului lui L.Damian.

S-ar putea să vă placă și