Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 04.02.2016
Grădinița: P.P. Nr. 45 Constanța
Educatoare: Ghiță Adelina
Grupa: mare ”Iepurașii cei isteți”
Tema: Evaluare sumativă semestrială
Subtema: ”Ce mai știm, ce-am învățat?”
Tipul activității: Activitate pe domenii experiențiale
Domeniul: Limbă și comunicare
Obiectul: Activitate de educare a limbajului
Subiectul: ”Răspunde repede și bine!”
Mijloc de realizare: Joc didactic
Obiective cadru:
Dezvoltarea exprimării orale, înțelegerea și utilizarea corectă a
semnificațiilor structurilor verbale orale;
Educarea unei exprimări verbale orale corecte din punct de vedere fonetic,
lexical și sintactic.

Obiective de referință
Să participe la activitățile de grup, inclusiv la activitățile de joc, atât în
calitate de vorbitor cât și în calitate de auditor;
Să distingă sunetele ce compun cuvintele și să le pronunțe corect;
Să utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical.

Obiective operationale
Cognitiv-formative:
să primească mesaje, să îndeplinească instrucțiuni simple;
să răspundă adecvat (verbal sau comportamental) la ceea ce i se cere;
să pronunțe relativ corect sunetele limbii române;
să recunoască și să numească sunetul inițial din cuvântul pronunțat oral;
să despartă cuvinte în silabe arătând numărul lor;
să alcătuiască propoziții simple și dezvoltate despre obiecte și ființe
familiare.
Psiho-motor:
să răspundă prin acțiune la cerințele formulate;
să-și coordoneze mișcările cu ritmul melodiei;
Socio-afectiv:
să participe cu interes la activitatea desfăşurată;
să respecte regulile şi sarcinile date.

Strategii didactice
 Metode si procede: conversația, explicația, observația, jocul, exercițiul.
 Mijloace didactice: text scris, tablă magnetică, imagini cu scene din povești,
jetoane, stimulente.

Elemente de joc: competiția, elemente surpriză, ghicirea, mișcarea, manipularea


obiectelor, aplauze

Forme de organizare: frontal, idividual.

Locul de desfășurare: sala de grupă.

Bibliografie:
 M.E.C., Coord.Dumitrana M., Preda V., 2005, Programa activităţilor
instructiv-educative în grădiniţa de copii, Ed. A 2-a rev. şi ad., Ed. V&I
Integral, Bucureşti;
 *** 2009, Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar – Ghid
pentru cadrele didactice, vol.II, Ed. Didactica Publishing House, Bucureşti,;
 *** 2007, Metodica activităţilor instructiv-educative în învăţământul preprimar,
Ed. Didactica Nova, Craiova;
Secvențe Strategii didactice Evaluare
didactice Conținut Metode şi Mijloace Metode Indicatori
procedee didactice
Moment Crearea condițiilor pentru -observarea -intră în sala
organizatoric buna desfăşurare a activității: comporta- de grupă în
-aerisirea sălii; mentului rând şi se
-pregătirea materialului copiilor; aşază pe
intuitiv; scăunele;
-aşezarea scăunelelor în
semicerc.
Captarea Voi anunța copiii că am primit -conversația; -text scris; -aprecieri -ascultă cu
atenției o scrisoare tocmai din verbale; atenție;
Împărăția Poveștilor. -pun și
Le voi citi copiilor scrisoarea. răspund la
întrebări;
Anunțarea Le comunic copiilor că astăzi -conversația; -observarea -ascultă cu
temei şi vom juca un joc care se comporta- atenție;
enunțarea numește ”Răspunde repede și -explicația; mentului; -pun şi
obiectivelor bine!”. În cadrul acestui joc ei -analiza răspund la
vor trebui să alcătuiască răspunsuri- întrebări
propoziții, să despartă cuvinte lor;
în silabe și să recunoască
sunetul inițial al unor cuvinte.
Dirijarea Varianta 1. Pe tabla -conversația; -tablă -observarea -ascultă cu
învățării magnetică se află imagini din magnetică comportam atenție;
povești cu fața întoarsă, -explicația; entului;
numerotate de la 0 la 6. Într- -imagini -răspund la
un săculeț am jetoane cu -demon- -analiza întrebări;
numere de la 1 la 6. Voi numi strația; -jetoane răspunsuri-
pe rând câte un copil să lor şi -recunosc
extragă un jeton din săculeț. -observația; -computer corectarea povești din
Va intoarce apoi imaginea de lor atunci imagini;
pe tabla magnetică cu -exercițiul; când este
numărul corespunzător celui cazul; -alcătuiesc
extras. Va denumi povestea propoziții;
reprezentată în imagine și va -analiza
alcătui o propoziție legată de expunerii -recunosc
subiectul poveștii. Voi numi și verbale şi elemente de
alți copii să alcătuiască corectarea toamnă/
propoziții pe tema aceleași atunci când Iarnă;
povești. este cazul;
Varianta 2. După epuizarea -recunosc
celor 6 jetoane, pe tabla sunetul inițial
magnetică va rămâne -aprecieri al cuvântului;
imaginea cu numărul 0. Voi verbale;
numi un copil care să întoarcă -despart
și această imagine care cuvinte în
reprezintă povestea Crăiasa silabe;
Zăpezii. Voi întreba în ce
anotimp se petrece acțiunea -numără
din această poveste (iarna). silabele;
Pe o masă alăturată voi așeza
jetoane cu elemente de iarnă -interpre-
și de toamnă. Voi cere pe tează
rând copiilor să extragă doar cântecul;
jetoanele care reprezintă
elemente de iarnă, să -execută
denumească elementul mișcări în
extras, să recunoască sunetul ritmul
inițial, să despartă cuvântul în muzicii.
silabe și să numere silabele.
Varianta 3. După extragerea
tuturor elementelor de iarnă,
pe masă vor rămâne doar
jetoane care reprezintă
elemente de toamnă. Le voi
arăta copiilor și îi voi întreba
ce anotimp este reprezentat
în aceste jetoane (toamna).
Voi întoarce jetoanele cu fața
în jos pe masă apoi voi chema
câte un copil să extragă câte
un jeton. Cerințele vor fi
aceleași ca și pentru jetoanele
reprezentând elemente de
iarnă.
Vom încheia activitatea prin
interpretarea cântecului ”În
lumea basmelor”.

Asigurarea Vom enumera sarcinile -fac aprecieri


feedback-ului îndeplinite în cadrul jocului -conversația; -aprecieri -pun între-
subliniind nivelul de însușire a verbale; bări;
cunoștințelor acumulate -răspund la
anterior. intrebări.
Evaluarea Se vor face aprecieri generale -aprecieri -ascultă cu
performanțe- asupra modului de -conversația; -stimulen- verbale; atenție;
lor desfăşurare al activității, te -observarea
asupra efortului şi progresului comporta- -fac
realizat de copii. mentului; aprecieri;
Ofer copiilor drept stimulent -oferirea
jetoane reprezentând ”Cartea stimulente- -primesc
de Onoare a Lumii Poveștilor. lor. stimulente.

SCRISOARE DIN ÎMPĂRĂȚIA POVEȘTILOR

ORDIN DE LA ÎMPĂRĂȚIE
Astăzi, toți copiii din grupa ”Iepurașii cei isteți” vor participa la o
activitate în care se vor juca cu cuvintele! Prin acest joc, ei vor demonstra
că în acest semestru școlar au învățat multe lucruri interesante și că știu
să vorbească corect în limba română!
Toți copiii care vor fi atenți și care vor răspunde repede și bine vor fi
trecuți în Cartea de Onoare a Țării Poveștilor și vor primi la sfârșitul
activității câte o mică surpriză!
Mult succes!
Împăratul și împărăteasa Țării Poveștilor

S-ar putea să vă placă și