Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 6.X. 2017


CLASA: a VIII-a
PROPUNĂTOR: Topalea Maricela
OBIECTUL: Limba engleza
SUBIECTUL: Families
TIPUL.: Recapitulare si sistematizare
POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Unitatea de învăţare: Families

a) Competente specifice (din programa):

2.3 Realizarea unor scurte comentarii/prezentări orale pe teme familiare;


4.3 Redactarea unor texte funcţionale simple;
4.4 descrierea unei persoane/obiect/loc pe baza unui plan sau a unor întrebări de sprijin.

b) Obiective operaţionale:

O.O1 sa descrie membrii familiei utilizând o gama cat mai larga de adjective;
O.O2 sa diferenţieze trăsăturile fizice si morale, pozitive si negative;
O.O3 sa enumere activităţile desfăşurate in familie utilizând corect verbele la timpurile potrivite;
O.O4 sa-si exprime propriile opinii dezvoltându-si spiritul critic;
O.O5 sa enunţe maxime si proverbe despre munca, familie;
O.O6 sa lucreze in echipa si sa se implice in rezolvarea problemelor echipei;
O.O7 sa formuleze concluzii sistematizând.

FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: interdisciplinară
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev - profesor; elev-elev;


TIPURI, FORME,
STRATEGII
ŞI INSTRUMENTE
DE EVALUARE : orală şi scrisă, individuală şi în grup,
autoevaluarea, interevaluarea în cadrul grupului
RESURSE:
a) pedagogice (metode şi procedee): dialogul, conversaţia euristica, activitatea independentă, ,
brainstorming-ul, studiul de caz, activitatea pe grupe constituite în funcţie de tema dezbaterii,
dezbaterea, invatarea prin descoperire, chestionarul, modelarea, moralizarea, problematizarea
b) materiale : fişe de lucru, chestionare, rebusuri, coli de desen si culori, film didactic pe CD,
computer videoproiector.

specifice disciplinei : manual cls. A VIII-a, Ed. Longman, Autori- Brian Abbs,
Ingrid Freebairn si Chris Barker
c) bibliografice:

d) temporale: 50 minute
ŢINTA DE PROGRES PROFESIONAL: Organizarea unui spaţiu educaţional cu un mediu de învăţare care sa dezvolte elevilor abilităţile emoţionale si
sociale pentru rezolvarea conflictelor, optimizarea comunicării, relaţii sociale pozitive.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE


de conţinut de forme de metode şi mijloace (metode,
timp organizare procedee didactice instrumente,
indicatori)
1. Captarea atenţiei ☺Elevilor li se cere sa descopere titlul lecţiei
5’ frontală dialogul orală
O.O4 pentru a asigura o atmosfera afectiv- atitudinala
corespunzătoare unei bune desfăşurări a lecţiei.

2. Anunţarea ☺Elevii conştientizează obiectivele propuse care 1’ frontală dialogul orală


obiectivelor se vor transforma in comportamente la sfârşitul
lecţiei.

3. Dirijarea învăţării ☺Elevii împreuna cu profesorul stabilesc un 4’ frontală conversaţia


euristica
orală
a)Prezentarea O.O4 moto: ’’Success is a ladder you cannot climb brainstorming
conţinutului ce with your hands in your pockets’’.
urmează a fi Li se prezintă elevilor conţinuturile ce urmează a
recapitulat si fi recapitulate si sistematizata – Families
sistematizat
c) organizarea O.O1 ☺Elevii sunt grupaţi cate trei si li se distribuie 10’ în grup brainstorming chestionare în grup
pentru activitatea de O.O2 chestionare, fise de lucru spre completare chestionar coli de desen, interevaluarea în
problematizarea culori cadrul grupului
grup O.O3 (Anexa1) conversaţia
euristica

4) Feedback prin O.O7 ☺După 15’ de lucru, liderul fiecărui grup este 8’ în grup dialog
moralizarea
coli de desen scrisă
raportarea la invitat sa prezinte raspunsurile a cate doua întrebări,
obiectivele propuse colegii adăugând alte puncte de vedere.
iniţial, cu solicitarea
elevilor
5) Obţinerea O.O6 Profesorul prezintă elevilor distribuiţi in patru 10’ în grup problematizarea fişă de lucru în grup
performantelor grupe cate o situaţie problema (Anexa 2). Elevii invatarea prin scrisă
dezbat aceste situaţii-problema si conştientizează descoperire
situaţia favorabila a copiilor care trăiesc in familii moralizarea
unite, integrale, cu membri respectuoşi, devotaţi si studiul de caz
iubitori.
6)Asigurarea O.O5 ☺ Profesorul cere elevilor sa găsească maxime,
7’ frontală dialogul
moralizarea
orală
retenţiei şi transferul proverbe, eventual glume legate de tema
de cunoştinţe dezbătuta.

7) Încheierea lecţiei O.O4 ☺ Fişă de autoevaluare (Anexa3) 5 individual activitate fişă de lucru autoevaluarea
independentă
Anexa 1
What is your point of view?

I prefer to talk about mY problems with………… because……….


I help my family: -my mother…………………
-my father……………………
-my sister……………………
-my brother………………….
I like these qualities at : -my mother…………………
-my father……………………
-my sister……………………
-my brother………………….
I don’t like…………………………………
My parents always tell me:………………………………..
My family is for me: a shelter, a prison or a school of love.
If a member of my family has problems, I …………………
What means love?..............................................................
Which of these words reflects the word ‘’love’’?
‘’protect’’, ‘’attention’’, ‘’prejudge’’, ‘’sacrifice’’, ‘’trust’’, ‘’happiness’’, ‘’affection’’, ‘’understanding’’, ‘’help’’, ‘’friendship’’.
Why is difficult to live without a family?.......................................
Put in order these words. Begin with the most important for you!
Health, Money, Freedom, Family, Knowledge, Power, Happiness.
…………………………………………………………………………
Anexa 2

Profesorul prezintă elevilor distribuiţi in patru grupe cate o situaţie-problema.

How is a family in which:

1.nobody has any obligations in the family. Members do what they want to do.
2.mother has to do everything. How is she?
3.children do everything at home. What is your opinion about this?
4.the parents are divorced. How is their children’s life?
Elevii dezbat aceste situaţii-problema si conştientizează situaţia favorabila a copiilor care trăiesc in familii unite, integrale , cu membri respectuoşi, devotaţi si iubitori.
Anexa 3

FIŞA DE AUTOEVALUARE.

Cel mai uşor a fost să ...


Cel mai mult mi-a plăcut să ...... ……………………pentru că ................................................................
Am întâmpinat următoarele
dificultăţi…………………………………………………………………… ...............................................................................................................................................................
.....
Consider că activitatea mea în perioada ... ………………a fost ………………………………………...
Îmi propun să ..…………….
………………………....................................................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și