Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

CLASA: I
PROFESOR:
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Înfloresc grădinile
SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul şi litera „g”. Diftongul „uă”
TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare (predare integrată)
OBIECTIVE CADRU:
1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral
2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris
4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.1 să înţeleagă semnificaţia globală a mesajului oral;
1.2 să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi
sunetele ditr-o silabă;
2.1 să formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivite unor situaţii date;
2.3 să manifeste iniţiativă şi interes pentru a comunica cu ceilalţi;
3.3 să desprindă semnificaţia globală a unui text citit;
3.4 să citească în ritm propriu, corect un text cunoscut;
4.1 să scrie corect litere, silabe, cuvinte;
4.4 să manifeste interes pentru exprimarea scrisă.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să recunoască personajele si titlurile povestilor;
O2 – să citească în ritm propriu cuvinte, propoziţii sau un text de mică întindere ;
O3 – să realizeze analiza şi sinteza fonetică a unei propoziţii;
O4 – să utilizeze sunetul şi litera „g” precum şi diftongul „uă” în diferite contexte,
exemplificând cuvinte care le conţin în poziţie iniţială, mediană sau finală, găsind cuvinte
care îşi schimbă înţelesul atunci când se înlocuieşte „g” cu „c”, recunoscând litera „g” în
textul tipărit, compunând cu ajutorul alfabetarului cuvinte care conţin „g” şi rostind
corect frământările de limbă;
O5 – să răspundă la întrebări în legătura cu povestea „Punguţa cu doi bani”,
oferind informaţii despre personaje (faptele lor, trăsături de caracter, greşelile comise),
identificând alternative la anumite întâmplări şi atitudini, ordonând peripeţiile prin care
trec etc.;
O6 – să scrie corect cuvinte şi enunţuri, răspunzând la cerinţele date;
O7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text;
O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere.
TEXT SUPORT: „Punguţa cu doi bani”, după Ion Creangă.
RESURSE: – de timp: 90 min.
– de spaţiu: sala de clasă
– umane : 21 elevi şi propunătoarea
METODE, PROCEDEE ŞI TEHNICI DE LUCRU: conversaţia, explicaţia,
demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, metoda fonetico-analitico-sintetică, activităţi
ludice
MATERIAL DIDACTIC: planşa cu litera „g”, fragmente din poveşti cunoscute,
figurine decupate în polistiren reprezentând personajele din poveste, fişe cu cuvinte şi
propoziţii, imagini cu scenele din „Punguţa cu doi bani”.
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
BIBLIOGRAFIE:
1. xxx – Curriculum Naţional, programe şcolare pentru clasele I – IV, vol. I, MEN,
Bucureşti – 1999.
2. Marcela Peneş, „Abecedar”, Ed. Ana, Bucureşti – 2000.
3. Dumitru Gherghina – „Limba română în şcoala primara”, Ed Didactica Nova, Craiova,
1999
4. Elena Ilie – „Limba română - ghid metodologic”, Polirom – 1999
5. Carmen Iordăchescu, „Să dezlegăm tainele abecedarului”, Ed. Carminis, Piteşti – 2004.

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională


PRIMA ORĂ
Obiective
Etape şi strategii operaţio- Conţinut Evaluare
nale
1. Moment - crearea unui climat psiho-pedagogic
organizatoric favorabil desfăşurării lecţiei;
2.Verificarea O1 - verificarea temei - formativă,
cunoştinţelor - verificarea cunoştinţelor anterioare: „Care prin sondaj
însuşite anterior este titlul textului de data trecută?”
(Primăvara);
- citirea selectivă: „Citiţi versurile din
finalul textului.”, „Citiţi fragmentul în care
ni se arată cum este vremea.”, „Citiţi
propoziţia în care se arată ce fac
rândunelele.”

3.Captarea atenţiei - se propune un joc didactic: "În lumea


poveştilor" (Anexa 1)
- se citesc nişte fragmente din poveşti
cunoscute, elevii urmând să descopere
personajele şi titlurile poveştilor („Alba-ca-
zăpada şi cei 7 pitici”, „Ursul păcălit de
vulpe”, „Punguţa cu doi bani”)
O2 - ,,Din ce poveste fac parte personajele?” - formativă,
,,Cine a scris Punguţa cu doi bani ? (Ion prin sondaj
Creangă ) Ce alte poveşti a scris Ion
Creangă?
- se vor purta discuţii în legătură cu
povestea: „Ce avea moşul?” (un cocoş);
„Ce avea baba?” (o găină);

4.Anunţarea - se informează elevii că în această lecţie


subiectului şi a O2 vor recunoaşte şi citi litere, silabe, cuvinte - formativă,
obiectivelor învăţate şi vor face cunoştinţă cu o altă orală
literă a alfabetului limbii române: litera „g”
- se va lucra cu imagini care îi vor ajuta în
stabilirea cuvintelor şi a propoziţiilor.
Pentru aceasta ei trebuie să fie foarte atenţi,
să participe la activitate pentru a ajunge să
citească cu uşurinţă.

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională


5.Dirijarea - cu ajutorul imaginilor prezentate elevii
învăţării sunt antrenaţi să povestească „Punguţa cu
doi bani”
- se va aplica metoda fonetico-analitico-
sintetică pentru propoziţia „Baba avea o
găină”;
O5 - se repetă în cor propoziţia, stabilindu-se
prin bătăi din palme numărul de cuvinte;
- se analizează fonetic fiecare cuvânt, dar se
va insista asupra ultimului;
„Să despărţim în silabe cuvântul găină”
(gă-i-nă). Câte silabe are cuvântul? (trei)
Care este prima silabă? (gă) Ce sunete se
aud în această silabă? („g” şi „ă”) Care este - formativă,
a doua silabă? (i) Ce sunet se aude? (i) Care orală
O3 este a treia silabă? (nă) Ce sunete se aud?
- metoda fonetico- („n” şi „ă”) Ce cuvânt am analizat? (găină).
analitico-sintetică Dacă ar trebui să scriem acest cuvânt, ce
literă ar trebui să mai învăţăm? (g) Unde se
află sunetul „g” în cuvântul „găină”? (la
început);
- li se va cere elevilor să dea exemple de
cuvinte care conţin sunetul „g” la început, la
mijloc sau la sfărşit.
- se va prezenta planşa cu „g”, stabilindu-se
elementele componente ale literei; -formativă,
- elevii vor recunoaşte litera „g” în textul orală
tipărit de pe fişele pe care le au pe bănci;
- se vor forma unele cuvinte cu ajutorul
alfabetarului: moşneag, găină, punguţă,
bogat, a alungat; se vor citi în cor
cuvintele;
- li se va cere elevilor să alcătuiască un
enunţ cu „a alungat” pentru a se verifica
dacă înţeleg sensul cuvântului; în caz
contrar li se va explica, folosindu-se o
- exerciţiul imagine din poveste şi dându-se sinonimul: - probă
- munca „a goni”; practică
independentă - se vor alcătui enunţuri şi cu celelalte
cuvinte de la stelaj;
- se vor deschide abecedarele, se vor
descifra în şoaptă cuvintele de sub titlul
O4 lecţiei, apoi se vor citi cu voce tare,
-demonstraţia antrenându-se cât mai mulţi elevi;
-explicaţia - se vor analiza fonetic cuvintele care conţin
-exerciţiul diftongul „uă” şi se vor alcătui propoziţii cu
acestea;
- se va prezenta planşa cu litera g mic de
mână şi se vor intui elementele componente - formativă,
ale acesteia: linie de sprijin, oval, buclă; orală
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
,,Pe ce spaţii vom scrie litera g mic de
mână? (pe rând şi pe subrând );
- se va demonstra scrierea literei, se va
explica, apoi se va simula scrierea literei în
aer, cu stiloul închis în palmă şi pe bancă;
- vor veni doi elevi la tablă pentru a scrie
litera;
- se vor realiza exerciţiile de încălzire a
O2 mâinilor;
- elevii vor exersa scrierea literei în
O3 maculator;
- se va acorda ajutor acolo unde e cazul;
-se va explica modul de realizare a legăturii
de la g la altă literă şi de la altă literă la g ; -formativă,
O6 - se vor copia cuvintele găină, moşneag, scrisă
bogat;
6. Obţinerea O6 - pe tabla sunt scrise 6 cuvinte, elevii vor - formativă,
performanţei O4 trebui să le citească, apoi să găsească orală şi
cuvinte care îşi schimbă înţelesul atunci scrisă
- gândiţi când îl înlocuim pe „c” cu „g”; se va lucra
- lucraţi în perechi individual timp de un minut, apoi în
perechi;
- se vor comunica clasei cuvintele notate în
caiete (card – gard, cară – gară, când –
gând, drac – drag, cros – gros, cură - gură
etc);
7. Asigurarea feed- O4 - se va realiza un ciorchine pentru a se da
back-ului cât mai multe exemple de cuvinte care
conţin diftongul „uă”; (Anexa 2) formativă
- în sprijinul elevilor poate exista o planşă
cu flori pe ale căror petale sunt scrise
-ciorchinele silabele „rătăcite” ale unor cuvinte cu
diftongul „uă” (amândouă, vouă, plouă,
rouă etc.);
- se vor nota în caiete cel puţin patru
cuvinte.

8. Încheiarea lecţiei - aprecieri, recomandări;


- pregătirea pentru pauză

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională


A DOUA ORĂ
Obiective
Etape şi strategii operaţio- Conţinut Evaluare
nale
1. Moment - crearea unui climat psiho-pedagogic
organizatoric favorabi desfăşurării lecţiei;
- pregătirea şi distribuirea materialului
didactic;

2. Captarea atenţiei - ghicitori:


▪ Casa bunicii e-n pădure - formativă,
- problematizarea Şi merg acolo deseori, orală
În coşuleţ n-am fragi şi mure,
Ci cozonac şi-n mână flori.
▪ Trăiesc în căsuţa din munţi
La cei şapte pitici cărunţi.
▪ Sorbii apa din fântână,
Stinsei focul din cuptor
Şi mă întorsei acasă
Mai bogat de mii de ori.
▪ Am găsit, pe drum mergând, - formativă,
O mărgică, numai una; orală
M-a bătut cumplit stăpâna
Mai săracă rămânând.
- elevii vor răspunde la ghicitori şi vor
O5 identifica personajele care au legătură cu
planşele descoperite ora trecută.
4. Anunţarea „În această oră vom citi textul „Punguţa cu
subiectului şi a doi bani”, vom discuta despre peripeţiile
obiectivelor prin care au trecut personajele, vom scrie
- explicaţia cuvinte cu acelaşi înţeles şi cu înţeles opus
pentru anumite cuvinte din text, precum şi
câteva enunţuri.

5. Dirijarea „Care este titlul textului pe care îl vom


învăţării citi?” („Punguţa cu doi bani”) Ce scrie în
O4 partea dreaptă a paginii, sub titlu? (după
- exerciţiul Ion Creangă)
- munca „Câte alineate are textul?” (patru
independentă alineate);
- se va descifra textul în şoaptă, pe alineate,
citindu-se ulterior cu voce tare, discutându-
se semnele de punctuaţie şi realizându-se - formativă,
O7 exerciţii lexicale pe text (cuvinte cu înţeles scrisă
asemănător şi cu înţeles opus);se vor nota în
caiete exerciţiile lexicale;
- citirea model.;
O2 - citirea în ştafetă: un elev citeşte până este
oprit de propunător; cel care a citit trebuie
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
să numească cât mai repede un coleg care să
citească mai departe;
- citirea creatoare: se cere elevilor să - formativă,
urmărească în manual textul, dar să orală
O6 folosească cât mai multe cuvinte proprii;
- citirea selectivă; se va nota în caiet una din - formativă,
O8 propoziţiile indicate de propunător; scrisă

6. Obţinerea O5 -se va lansa o dezbatere pornind de la


performanţei întrebarea:,,Oare baba îşi merita soarta?”
- dezbatere „Spune ce simţi pentru moş? Dar pentru - formativă,
babă? De ce?” orală
„Cum ar fi trebuit să se comporte baba cu
moşul ca să-i fie şi ei bine?”
„Ce s-ar fi întâmplat dacă nu ar fi găsit
cocoşul punguţa cu doi bani?”

7. Asigurarea feed- - elevii vor primi jetoane cu cuvinte şi


back-ului propoziţii pe care vor trebui să le - pe echipe
- graffiti O2 potrivească personajului de pe panoul de
polistiren (moşul, baba, cocoşul, găina)-
Anexa 3
O5 - frământări de limbă, în cor: „De
- exerciţii de dicţie gospodărit m-am gospodărit, dar de
O4 dezgospodărit nu mai pot să mă
dezgospodăresc”

8. Încheiarea lecţiei - aprecieri, recomandări; temă pentru acasă;


- pregătirea pentru pauză

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională


Anexa 1

Recunoaşte personajele şi povestea:

“Intr-o zi de iarna, o regina frumoasa si inteleapta, care statea la fereastra si broda, se


intepa cu acul, iar cateva picaturi de sange inrosira zapada de pe pervazul ferestrei.
<< Ah, isi zise ea, de-as avea o fetita cu pielea alba ca zapada, cu buzele rosii ca sangele
si cu parul negru ca abanosul... >>
Si iata dorinta i se implini: regina nascu o fetita intocmai cum o visase, pe care o
boteza…” (“Alba-ca-zapada si cei 7 pitici”)

“ - Buna masa, cumatra! Ti!!! da' ce mai de peste ai! Da-mi si mie, ca tare! mi-i pofta!
- Ia mai pune-ti pofta-n cui, cumatre, ca doar nu pentru gustul altuia m-am muncit eu.
Daca ti-i asa de pofta, du-te si-ti moaie coada-n balta, ca mine, si-i avea peste sa mananci.
- Invata-ma, te rog, cumatra, ca eu nu stiu cum se prinde pestele.” (“Ursul pacalit de
vulpe”)

“Era odata o baba si un mosneag. Baba avea o gaina, si mosneagul un cocos; gaina
babei se oua de cate doua ori pe fiecare zi si baba manca o multime de oua; iar
mosneagului nu-i da nici unul. Mosneagul intr-o zi perdu rabdarea si zise:
- Mai baba, mananci ca in targul lui Cremene. Ia da-mi si mie niste oua, ca sa-mi prind
pofta macar.
- Da' cum nu! zise baba, care era foarte zgarcita. Daca ai pofta de oua, bate si tu cocosul
tau, sa faca oua, si-i manca; ca eu asa am batut gaina, si iacata-o cum se oua.”(“Punguta
cu doi bani”)

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională


Anexa 3

Moşneagul:
- avea un cocoş
- era sărac
- a alungat cocoşul de acasă
- a devenit bogat
- a bătut cocoşul

Baba:
- avea o găină
- era lacomă
- era rea
- mânca ouă
- a bătut găina
- a ramas săracă
- a omorât găina

Cocoşul:
- a găsit o punguţă cu doi bani
- a băut apa din fântână
- a mâncat boii şi vacile
- a mâncat toţi banii
- a umplut ograda de vite şi galbeni
- a luat bătaie

Găina:
- se oua
- a luat bătaie
- a mâncat o mărgică

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională


- avea un cocoş
- era sărac
- a alungat cocoşul de
acasă
- a devenit bogat
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
- a bătut cocoşul
- avea o găină
- era lacomă
- era rea
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
- mânca ouă
- a bătut găina
- a ramas săracă
- a omorât găina
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
- a găsit o punguţă cu
doi bani
- a băut apa din
fântână
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
- a mâncat boii şi
vacile
- a mâncat toţi banii

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională


- a umplut ograda de
vite şi galbeni
- a luat bătaie
- se oua
© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
- a luat bătaie
- a mâncat o mărgică

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională


© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională
Anexa 2

amân- plouă
două

vouă
ouă uă
nouă
rouă

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

S-ar putea să vă placă și