Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: limba şi literatura română


Subiectul: Acordul
Unitatea de învăţare: Scriere si oralitate
Tipul lecţiei: reactualizarea cunostintelor
Competenţe generale:

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare
3. Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

Competenţe specifice:
2.4 folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate;
3.3 elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate.

Competenţe derivate (obiective operaţionale):


a) COGNITIVE:
La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
OC1 – să recunoasca tipurile de acord discutabile in limba romana;
OC2 – să recunoasca subtipurile de acord corespunzatoare tipurilor;
OC3 – să argumenteze alegerea corecta a variantei de raspuns;
OC4 – să identifice principalele reguli de realizare a acordului in limba romana;
OC5– să cunoasca abaterile de la regulile acordului si situatiile tolerabile.

b) AFECTIVE :
Elevii:
OA1 – isi vor dezvolta atentia si spiritul de observatie, pe un text dat;
c) MOTRICE:
Pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili să:
OM1– să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes al demersului didactic.

SCENARIUL DIDACTIC

Eveniment Obiec- Conţinutul instructiv-educativ Conexiune inversă Minutaj Strategia didactică Evaluare
instrucţional tive
-Profesorul le cere elevilor sa identifice
greseala din enuntul: Drag imi era/ Dragi-mi
erau tata si mama, fratii si surorile si - activitate individuală
baietii satului, tovarasii mei din
1. Captarea 3’
copilarie.(I.Creanga)
atenţiei OC4
-elevii observa problemele de acord din - Elevii se implică - problematizarea
OM1 citatul dat, invatand sa faca diferenta dintre în dezbatere, Observarea
o greseala neintentionata si o greseala voita argumentându-si - conversaţia euristică sistematică a
opiniile. elevilor
(cu valoare stilistica in opera literara).

-Implicarea elevilor generează o scurtă 5’


dezbatere.
- activitate frontală
2. Enunţarea -Profesorul anunţă tema lecţiei şi obiectivele. - Elevii retin titlul
temei şi a OA1 lecţiei şi planul 1` - conversaţia introductivă
obiectivelor discuţiei
3. Actualizarea OC1 - Se actualizează cunoştinţele elevilor
informaţiilor - privitoare la tipurile de acord: - Elevii răspund la 2` - conversaţia euristică Chestionarea
ancoră OM1  acordul predicatului cu subiectul; întrebările orală
 „acordarea” adverbului; profesorului. - activitate frontală
 acordul adjectivului cu substantivul
determinat;
 acordul prin incrucisare
Se formează 2 grupe de elevi :
-fiecare grupa este formata din elevi cu
OA1 performanţe neomogene.
-elevii sunt anunţaţi de la început că va - conversaţia euristică
câştiga echipa ce va oferi răspunsurile cele
mai complete şi argumentate, dovedind şi - Elevii noteaza in
cunoasterea celorlalte tipuri de acord; scris observatiile,
-fiecărei grupe i se oferă o fişă de lucru argumentand alegerea
4. Dirijarea distinctă, conţinând enunturi cu diferite unei variante de
învăţării raspuns pe baza 25` Observarea
tipuri de acord; in cazul în care niciun
cunostintelor sistematică a
membru al echipei nu cunoaşte răspunsul
dobandite. elevilor
corect, acesta va fi oferit de membrii - observaţia
celeilalte grupe;
-profesorul intervine prin întrebări, oferind
el însuşi informaţiile doar în cazul în care
niciun elev al clasei nu cunoaşte răspunsul.
-elevii rezolvă, impreuna cu profesorul,
sarcinile de lucru primite, retinand
urmatoarele observatii :
- activitate pe grupe
OC1 I.ACORDUL PREDICATULUI CU SUBIECTUL

a)acordul in numar:
-in cazul subiectului multiplu format din
OC2 termeni aflati in raport de coordonare
copulativa, predicatul se pune la plural, dar la
singular in raportul de coordonare copulativa
negativa (1,2).
-in cazul subiectului multiplu format din
OC3 - expunerea
termeni aflati in raport de coordonare
disjunctiva, predicatul se pune la singular.(3)

b)acordul in gen:
OC4
-cand subiectul multiplu contine un masculin si
un feminin (nume de fiinte), acordul se face cu -Elevii noteaza in
genul “mai tare” lingvistic (C.Dimitriu), scris observatiile,
OC5 masculinul avand preponderenta fata de argumentand alegerea
feminin.(1)
unei variante de - explicaţia
-cand subiectul multiplu contine nume de
raspuns pe baza
lucruri, masculinul pierde preponderenta
cunostintelor
fata de feminin, daca femininul este mai
dobandite.
aproape de verbul-predicat, dar castiga
preponderenta daca sta aproape de verbul-
predicat. (GA)-2,3
- învăţarea prin Proba orală
c)acordul in persoana descoperire
-cand subiectul multiplu este alcatuit din
pronume, persoana I are prepondrenta fata de
celelalte persoane, iar persoana a II-a are
preponderenta fata de persoana a III-a.
(1,2,3,4)
ABATERI
OM1
a)acordul prin atractie:
- predicatul se acorda gresit cu un alt cuvant,
decat subiectul, care e mai aproape sau care se
impune mai mult atentiei vorbitorului
.(1,2,3,4,5,6) - conversaţia euristică
-dseori, se face confuzie intre subiect si
complement, predicatul acordandu-se gresit cu
acesta din urma. (7)
Nota - acordul prin atractie tolerabil:
-verbul copulativ se acorda cu numele
predicativ, nu cu subiectul. (1,2)
-cand subiectul multiplu este postpus
predicatului, acordul prin atractie este
tolerabil.(3) - observaţia
Nota: Nu toti lingvistii sunt de acord cu aceasta
toleranta! (Theodor Hristea, Gabriela Pana-
Dindelegan)-4

b)acordul logic/ dupa inteles:


-cand accentul se pune pe ideea de pluralitate,
in cazul in care subiectul exprima
colectivitatea, predicatul este la plural. -Elevii noteaza in
(1,2,3,4) scris observatiile,
-cand accentul se pune pe grup, predicatul este
argumentand alegerea - activitate pe grupe
la singular.(5,6)
unei variante de
c)acordul verbelor impersonale: raspuns pe baza
-verbele impersonale cu functie sintactica de cunostintelor
predicat nu se acorda cu subiectul.(1,2,3) dobandite.

d)acordul cu pronumele relativ “cine”:


-pronumele relativ “cine” selecteaza
intotdeauna un predicat la singular.(1,2)

II.”ACORDAREA ADVERBULUI”
-adverbul este o parte de vorbire neflexibila,
deci este, din punct de vedere formal,
invariabil.(1-8)
III.ACORDUL ADJECTIVULUI
- conversaţia euristică
a)acordul adjectivului propriu-zis:
-in general, adjectivul se acorda in gen,
numar si caz cu substantivul pe care il
determina. (1,2,3)
-in cazul adjectivelor izolate, lipsa acordului
este tolerata si tinde sa devina norma.(4)
-adjctivele invariabile nu se acorda cu
substantivul determinat. (5,6)

b)acordul adjectivului de intarire: - observaţia


-adjectivul pronominal de intarire se acorda in
gen, numar si caz cu substantivul/ substitutul
acestuia. (1,2,3,4)

III.ACORDUL PRIN INCRUCISARE -Elevii noteaza in


-in acordul prin incrucisare, articolul posesiv scris observatiile,
se acorda cu substantivul din atributiva, iar argumentand alegerea
pronumele relativ cu substantivul din
unei variante de
regenta.(1,2,3)
raspuns pe baza
cunostintelor
dobandite.
5. Obţinerea - Profesorul realizeaza feedback-ul printr-un - Elevii noteaza intr-
performanţe scrabble in care elevul este solicitat sa un scrabble cuvintele- 5` - Observaţia
lor şi OC5 identifice cuvinte-cheie privitoare la cheie privitoare la
feedbackul acord, in limba romana. acord. - activitate frontală

6. Evaluarea OA1 - Se realizează evaluarea elevilor prin - Elevii verifica -prima


aprecieri verbale, apoi se verifica oral raspunsurile din fisa 5’ - fişa de evaluare rezolavare
OM1 corectitudinea raspunsurilor. de evaluare. primeste 1
punct la teza.
- Se sintetizează aspectele discutate pe
7. Asigurarea OC2 parcursul orei, ajungându-se la ideea ca - Elevii răspund 3’ - conversaţia euristică Chestionarea
retenţiei OA1 acordul este o problema importanta privind întrebărilor orală
exprimarea corecta in limba romana, in orice profesorului.
domeniu de activitate.
A. Intern;
A1. retroactiv: Ca activitate independentă, li
8. Transferul OC3 se cere elevilor rezolvarea exercitiilor din - Elevii îşi notează - explicaţia
cunoştinţelor manual de la subcapitolul: Morfosintaxa: tema pentru acasă şi 2’
acordul. sunt receptivi la Observarea
OC2
recomandările - activitate frontală sistematică a
A2. proiectiv: elevii vor propune si alte profesorului. elevilor
enunturi care contin greseli de acord.

Extern – elevii sunt atentionati asupra


OM1 exprimarii corecte, in general.

S-ar putea să vă placă și