Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Instit. FUŞTEI MARIA


Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 6
BUZĂU

GRUPA: Mijlocie

DOMENIUL ESTETIC CREATIV

TEMA ACTIVITĂŢII: “ Pădurea , prietena mea”

MIJLOCUL DE REALIZARE: desen

TIPUL ACTIVITĂŢII: evaluare

SCOPUL: Dezvoltarea capacităţii de a identifica elementele din mediu specifice


anotimpurilor toamna, iarna, primăvara si redarea acestora prin desen.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Să descrie câteva elemente specifice fiecarui anotimp;
- Să ilustreze grafic cele trei anotimpuri;
- Să colaboreze cu membrii echipei ;
- Să stabilească şi să respecte regulile grupului ;
- Să evalueze obiectiv munca celorlalte echipe.
-
METODE ŞI PROCEDEE : explicaţia, conversaţia, exerciţiul, turul galeriei.

MATERIAL DIDACTIC : coli mari desen, truse carioca, ecusoane cu cifre pentru fiecare
echipă, buline autocolante pentru evaluarea echipelor, scotch.

BIBLIOGRAFIE : Aplicarea noului curriculum pentru educaţia timpurie- o provocare ?


coordonator Laurenţia Culea, Editura Diana, 2009 ; Metode interactive de grup, ghid
metodic, Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Editura Arves,
2002 ; Învăţământul preşcolar în mileniul III, Silvia Breben, Mihaela Fulga, Elena
Gongea, Georgeta Ruiu. Editura Reprograph, 2008.

DURATA : 25 minute.
1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Evenimentul
didactic Conţinutul ştiinţific Strategiile Evaluarea
didactice

1. Momentul - aerisirea sălii de grupă - explicaţia


organizatoric - aranjarea mobilierului - conversaţia
- pregătirea materialelor pentru
activitate.

2. Captarea Voi recita copiilor versuri din


atenţiei poezia « Ce te legeni ?... » de - recitarea de către - observarea
Mihai Eminescu : educatoare comportamentului
- Ce te legeni, codrule, - conversaţia copiilor
Fără ploaie, fără vânt,
Cu crengile la pământ?
- De ce nu m-aş legăna,
Dacă trece vremea mea!
Ziua scade, noaptea creşte
Şi frunzişul mi-l răreşte.
Bate vântul frunza-n dungă -
Cântăreţii mi-i alungă;
Bate vântul dintr-o parte -
Iarna-i ici, vara-i departe.
Şi de ce să nu mă plec,
Dacă păsările trec!
Peste vârf de rămurele
Trec în stoluri rândurele…
Se va purta o discuţie având ca
temă transformările ce au loc in
natură, în special în pădure, in
cele trei anotimpuri: toamna,
iarna, primăvara.

3. Anunţarea Copiii sunt împărţiţi în echipe, - explicaţia - probe orale:


temei şi astfel : se numără până la trei, iar - conversaţia competenţe
prezentarea copiii cu numărul unu formează cognitive legate de
obiectivelor o echipă, copiii cu numărul doi cunoştinţele insuşite
formează a doua echipă şi copiii despre cele trei
cu numărul trei formează a treia anotimpuri
echipă. Fiecare copil primeşte
ecuson cu cifra corespunzătoare
echipei din care face parte.
Educatoarea stabileste împreună
cu copiii ce anotimp va
reprezenta fiecare echipă prin
desen.

4. Dirijarea Se intuiesc materialele şi se - explicaţia - probe practice :


învăţării şi aminteşte tehnica de lucru prin - exerciţiul Competenţe
obţinerea care echipa işi va realiza tabloul. artistice şi
performanţei Se fac referiri la modul în care practice,
îşi stabilesc elementele pe care le gospodăreşti
au de realizat, ordinea - probe orale:
operaţiunilor, utilizarea Competenţe socio-
materialelor. afective, de
În evaluare se va ţine seama de comunicare şi
respectarea proporţiilor, relaţionare în cadrul
utilizarea culorilor grupului şi între
corespunzătoare, acurateţea grupe/ echipe
lucrărilor.

5. Evaluarea Se monitorizează activitatea - turul galeriei probe orale:


grupurilor, oferind sprijin Competenţe socio-
copiilor. Fiecare echipă afişează afective, de
lucrarea, apoi trece de la o comunicare şi
lucrare la alta pentru a le relaţionare în cadrul
examina. Se stabilesc elementele grupului şi între
care au fost omise şi cele care nu grupe/ echipe.
corespund.
Turul se face timp de 5 minute.
După incheierea turului galeriei
echipele revin la locul iniţial şi
timp de 5 minute analizează
observaţiile făcute şi pot face
corecturi/ adăugiri.
3
4
5
6

S-ar putea să vă placă și