Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC nr. 2
Daniela State, grad didactic superior
Clasa: I
Disciplina: Educație tehnologică
Modulul: Educație digitală
Subiectul lecției: Dispozitive digitale
Unități de competențe:
3.1. Recunoaşterea dispozitivelor digitale.
3.2. Identificarea componentelor dispozitivului digital.
3.4. Explorarea posibilităţilor de utilizare a dispozitivelor digitale.
Obiectivele lecţiei.
La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1: să recunoască dispozitivele digitale dintr-o mulţime de obiecte, conștientizând diferența/
deosebirea;
O2: să formuleze, ghidat, concluzii referitoare la necesitatea utilizării dispozitivelor digitale în viața
de zi cu zi, inclusiv la școală;
O3: să valorifice informația primită de la protagoniștii manualului, pentru realizarea unor sarcini
referitoare la mecanismul de funcționare a dispozitivelor digitale;
O4 – să manifeste disponibilitate pentru cooperare, răbdare şi bună înţelegere, precum și curiozitate,
interes în realizarea sarcinilor propuse.
I. Evocare
1. Organizarea clasei. Salutul elevilor (mai întâi se salută cu învățătorul, se salută colegial/ reciproc, îi
salută, în mod diferit pe cele 3 personaje ale manualului: Ștefan, Ana, BB-8)
2. Captarea atenției. Elevilor li se propune să ghicească câteva ghicitori; se pot afișa/ acroșa/ proiecta
imagini ce reprezintă răspunsurile la ghicitori (anexa 1).
a) Avem o cutie-n care Curate şi parfumate,
Punem rufele murdare. Ba chiar aproape uscate!
Doar butonul învârteşti, (Maşina de spălat)
Peste o oră le găseşti
b) Tortul, untul, fripturica
Le-a vârât în el mămica, e) Ce cutie fermecată
Pare un dulap vopsit Ne vorbeşte şi ne-arată
Înauntru-i ger cumplit. Ce este în lumea toată?
(Frigiderul) (Televizorul)
III. Reflecție
6. Prezentarea/valorificarea experienței concrete. Elevilor li se vor propune câteva sarcini, a căror
realizare presupune a utiliza informațiile din manual.
a) Câmpul lexical al cuvântului „Digital”. (calculator, procesor, dispozitiv, internet, informații,
numere, robot, mecanism, comandă, ...)
b) Adevărat sau fals? (Dacă enunțul este adevărat, elevii pot sări pe ambele picioare, lovind din
palme deasupra capului, dacă enunțul este fals, elevii pot rămâne nemișcați.)
În jurul nostru sunt foarte multe dispozitive digitale.
Computerul nu este un dispozitiv digital.
Dispozitivele digitale facilitează/ ușurează viața oamenilor.
Dispozitivele digitale sunt doar pentru distracție.
Utilizarea incorectă și excesivă a calculatoarelor/ tabletelor poate dăuna sănătății.
Unele dispozitive digitale înlocuiesc oamenii, mai ales acolo unde este o muncă foarte dificilă,
complicată.
Doar unele dispozitive digitale au procesor („creier”).
Dispozitivele digitale doar verifică îndeplinirea comenzilor.
c) Activitate frontală. Elevilor li se propune să numească dispozitivele reprezentate pe pagina 10
din manual. Totodată, li se solicită să povestească când au utilizat ei sau rudele lor aceste obiecte.
Asaltul de idei continuă și elevii sunt rugați să numească meseriile care, în activitatea lor,
utilizează aceste (sau alte) dispozitive digitale.
d) „Atelierul micului pictor”
Imaginile din manual, pagina 11, le sunt propuse elevilor pentru a fi colorate corespunzător
sarcinii.
Elevii sunt încurajați să reprezinte prin desen și alte dispozitive digitale cunoscute.
„Ședința Curioșilor”: În baza imaginilor elevii pot formula întrebări pentru colegii lor.
Exemple: Care dispozitiv poate fi folosit pentru...
... a realiza fotografii la înălțimi mari?
... a privi o emisiune televizată, atunci când nu ai televizor?
... memora/ imprima anumite evenimente?
... orienta într-un loc /localitate necunoscută?
... căuta o informație necunoscută?
... comunica cu rudele aflate la mare departare?
...
7. Evaluarea lecției. Autoaprecierea, reflecția. Elevilor li se propune să formuleze concluzii, redând
anumite emoții, trăiri, impresii acumulate la sfârșitul orei de Educație digitală, relatând:
Cel mai curios lucru aflat la această oră;
Cea mai interesantă informație aflată;
Un lucru știu înaintea lecției;
Un aspect încă neînțeles;
O curiozitate rămasă;
O întrebare;
O rugăminte/ solicitare.
Anexa 1
Anexa 2