Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ
Data:25.10.2017

Unitate de învățământ:i

Grupa:mijlocie

Educatoarea:

Metodist:

Propunător:

Tema anuală:„Cine sunt/suntem?”

Tema săptămânală:„Delicioasele fructe de toamnă”

Tema zilei: „Prin livadă”

Tipul activității:predare

Formă de realizare: Activitate integrată (ADP+ALA+ADE)

Componența activității:
ADP: Salutul, calendarul naturii, întâlnirea de dimineață
ALA1: -Joc de masă: „Alege fructele de aceeași culoare”
-Artă: Modelarea unui fruct de toamnă( din plastilină)

ADE-DȘ (cunoașterea mediului): Fructele toamnei –identificarea fructelor, a formei


și al gustului lor
-DȘ (domeniul matematic): Joc didactic: „Prin livadă” –formarea unor mulțimi de
fructe ce se diferențiază prin formă, mărime sau culoare

ALA2- Joc de rol: „De-a bucătarul”- pregătirea unei salate de fructe


Scopurile: Formarea deprinderilor de a identifica fructele de toamnă, cu
particularitățile acestora și constituirea mulțimilor pe baza diferențelor identificate.
Obiective:
-să ordoneze elementele unei mulțimi după formă, mărime și culoare;
-să determine raporturi cantitative între mulțimile formate

Strategii didactice
Mijloace didactice: fructe de toamnă, coșulețe, plastilină, fișa cu conturul unui fruct,
farfurioare și tacâmuri din plastic, fructe de culori diferite (de carton sau coală),
pliculețe
Metode didactice: conversația, jocul didactic, explicația
Durata: 1 zi
Bibliografie:
-”Curriculum pentru învățământ preșcolar”(3-6/7ani), M.E.C.I București, 2008
-www.didactic.ro

Scenariul zilei

Programul zilei începe cu întâlnirea de dimineață. În timpul acestei


activități,copiii intră și se așează pe scăunelele aflate în semicerc, pentru
a se putea vedea mai bine și pentru a relaționa în bune condiții fizice.
Începem cu salutul: „Bună dimineața, copii!”, apoi continuăm cu
prezența și calendarul naturii. Programul zilei se continuă cu tranziția:„De
mânuță ne luăm și spre centru noi plecăm” și vom trece la centrul ALA 1:
Joc de masă: fiecare copil va primi un pliculeț cu diferite fructe din hârtie
colorată, pe care le vor lipi în funcție de culoare, pe unul dintre coșulețele
aflate pe fișa primită(unde culoarea este specificată); Artă: copiii vor primi
câte o fișă cu conturul unui fruct, pe care vor lipi plastilină pentru
construirea fructului de toamnă primit. Prin tranziția:„Pași de uriași”, se
trece la activitatea de cunoaștere a mediului (DȘ), unde le voi adresa
copiilor anumite întrebări legate de fructele de toamnă cunoscute, voi
prezenta un coș plin cu acele fructe, punând întrebări despre forma,
culoarea și gustul lor. După care va urma activitatea matematică (DȘ),
unde copii vor repartiza în diferite mulțimi, fructele de aceeași mărime,
culoare sau formă, pe baza imaginilor atașate de coșulețe (cu rolul de a
îndruma copii spre înțelegerea criteriilor de selecție a fiecărei mulțimi).
Din nou, prin tranziția „Pași de uriași” se va trece la ALA 2 ,unde voi face
un joc de rol, ce implică o joacă „de-a bucătarii”, unde fiecare copil va
contribui cu propriul fruct tăiat, la salata noastră de fructe. La finalul
activității, le voi oferi copiilor ca recompensă, câte o porție din salata de
fructe.

Eveniment Conținut ștințific Strategii Evaluare


didactic didactice
Moment Crearea condiţiilor necesare -conversația Să se
organizatoric desfăşurăriiactivităţii: observe
-aranjarea mobilierului comportame
-pregătirea materialului didactic ntul copiilor
-introducerea copiilor în sala de grupă
Întâlnirea de dimineaţă - copiii sunt aşezaţi
în semicerc.
Salutul: ”Bună dimineaţa,dragi copii!”
Întrebări pe baza anotimpului curent și
caracteristicile acestuia, ziua în care ne
aflăm dar și zilele săptămânii.

Captarea
atenției

Anunțarea Copii astăzi cu aceste jucării și cu -observarea


temei și a aceste cerculețe ne vom juca jocul -conversația comportamen
obiectivelor ”Lucrurile din casa mea„ în care vom tului copiilor
activității ajuta pe păpușa prințesa Eliza ,să își -explicația
aranjeze lucrurile pentru că ea a uitat
cum se face și apoi vom purta o
convorbire despre ”Lucrurile din casa
noastră”
-voi va trebui să fiți atenți și să
respectați regulile jocului…..
Dirijarea Tranzitia pe centre se realizeaza prin
Învățării recitativul ritmic: De mânuţe ne luăm/Şi -daca 80%
spre centre noi plecăm!” -explicația din copii
la centrul ALA1: Știință - le voi adresa rezolva
câteva ghicitori despre familie, sarcinile de la
răspunsurile corecte vor fi aplaudate, -conversația centre
după aceea urmează sectorul ARTĂ -
copiii vor primi o fisă de lucru cu o
casă și un bloc iar ei vor trebui să -demonstrația
coloreze corect în contur casa lor,
lucrările vor fi apreciate verbal.

DȘ – Prin tranziția: ”Pași de uriași”, se trece


activitate la activitatea matematică (DȘ), unde
matematică vom realiza jocul didactic :”Lucrurile din
casa mea”,
Le voi explica regulile și modul de -explicația
desfășurarea a jocului.
Jocul de probă se realizează de 2-3 -daca 85%
ori. Voi propune primului copil indicat -conversația din copii
cu bagheta magică să ia eu obiect, să inteleg
spună cum este și să îl așeze în regulile
coșulețul potrivit ca mărime. -demonstrația jocului
Desfășurarea jocului se va face cu
ajutorul baghetei magice, obiectelor,
cerculețului roșu și a cerculețului
verde.
Executarea jocului propriu-zis se
realizează prin cererea copiilor de a -jocul logico-
sta cuminți ca bagheta magică să îi matematic -daca 85%
indice pe rând să așeze obiectele pe din copii
cerculețele potrivite. Jocul se execută
realizează de 7-8 ori. -exercițiul corect jocul
Complicarea jocului:
În complicarea jocului ,copiii vor avea
sarcina de a observa dacă pe problematizarea
cerculețe s-a schimbat ceva. Se va
pune greșit câte un obiect și se va cere
copiilor să închidă ochii iar după să
deschidă ochii și să spună ce e greșit. -exercițiul
Se efectuează operațiunea de câteva
ori și răspunsurile bune sunt încurajate
cu aplauze.
Obținerea Prin tranziția: ”pași de uriași”, -convorbirea
performanței trecem la DȘ cunoașterea mediului
DȘ pentru a realiza convorbirea despre
(cunoașterea lucrurile din casa fiecăruia,le voi -exercițiul
mediului) prezenta câteva ilustrați cu diferite
camere ,le voi adresa întrebări despre
lucrurile aflate acolo. ”Ce este? ,
Pentru ce îl folosim?„

Asigurarea Vom face o mica recapitulare: Să se


feedback-ului „Despre ce am vorbit azi?” observe
Le voi da copiilor la final o fișă cu dacă 95%
camera copilului în care ei va trebuie -muncă din copii
să încercuiască cu roșu obiectele mari independentă rezolvă
și cu verde obiectele mici ,pentru a corect.
vedea dacă au înțeles activitatea
predată.
Încheierea voi felicita copiii si drept răsplată in -exercițiul -aprecieri
activității programul recreativ se va desfăşura verbale
ALA2 continuă cu cântecelul ”Am o -aprecierea
căsuță mică„ - dans.
-se explică pașii de dans și se
dansează cu toți copiii
Voi face aprecieri verbale în ceea ce
privește rezolvarea fișei de lucru,
participarea copiilor la activitate și le
voi da recompense bulinuțe cu fețe
zâmbărețe.

S-ar putea să vă placă și