Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
pentru activitate
integrată
Tema: Managementul clasei
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Scopurile lecţiilor:
Informativ:
Îmbogățirea și activizarea vocabularului prin utilizarea unor cuvinte şi expresii noi;
Consolidarea cunoştinţelor despre animale sălbatice (urs).
Formativ:
Formarea deprinderii de a se exprima oral, de a înțelege și utiliza corect semnificațiile structurilor verbale
orale;
Stimularea şi educarea interesului, a dragostei copiilor pentru artă.
Educativ:
Educarea abilității de relaționa, de a comunica și coopera cu membrii grupului din care face parte;
Cultivarea interesului pentru poveşti, a sensibilităţii pentru artă, a înţelegerii şi aprecierii frumosului în artă.
COMPETENȚE GENERALE:
DP:
2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi;
3. Utilizarea abilităţilor şi a atitudinilor specifice învăţării în context şcolar.
4. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte de viaţă din mediul cunoscut;
CLR:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2. Exprimarea de mesaje orale simple în diverse situaţii de comunicare;
4. Redactarea de mesaje simple în diverse situaţii de comunicare;
MEM:
1. Recunoaşterea şi utilizarea numerelor în calcule elementare;
3. Manifestarea curiozităţii pentru fenomene/relaţii/regularităţi/structuri din mediul apropiat;
AVAP:
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare;
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse;
MM:
1. Receptarea repertoriului de cântece pentru copii şi a unor elemente simple de limbaj muzical;
COMPETENŢE SPECIFICE:
DP:
2.2: Identificarea și aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea școlară ;
3.1: Identificarea unor rutine în activitatea şcolară ;
CLR :
1.1: Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar;
1.2: Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar ;
1.4: Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial şi final în cuvinte clar articulate ;
1.5: Manifestarea curiozității față de receptarea semnificației mesajelor orale, în contexte de comunicare
cunoscute;
2.1: Articularea de enunţuri folosind accentul şi intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare;
2.2: Oferirea de informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte ;
2.1: Articularea de enunțuri folosind accentul și intonația corespunzătoare intenţiei de comunicare;
2.4: Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte cunoscute ;
4.1: Reproducerea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare ;
MEM :
1.1: Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-10;
3.2: Manifestarea curiozității pentru observarea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din
mediul apropiat, în scopul identificării unor regularități ;
AVAP :
1.1: Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/modelaj/colaj/film/desen
animat, care reflectă un context familiar;
2.2: Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice
artelor ;
MM:
1.1: Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-La1, cu o structură ritmico-melodică
asemănătoare cântecelor din folclorul copiilor;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
DEZVOLTARE PERSONALĂ:
- să respecte regulile de comunicare (vorbirea pe rând, ascultarea activă);
- să manifeste interes pentru activitățile desfășurate în cadrul ”Întâlnirii de dimineață” (completarea
panoului cu prezența, completarea calendarului naturii, reactualizarea regulilor grupului);
- să numească reguli ale clasei, ale școlii și în societate;
- să facă diferența dintre un comportament pozitiv și unul negativ.
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ:
- să numească personajele filmului de desene animate;
- să răspundă corect la întrebările legate de conținutul filmului;
- să ofere predicții legate de anumite aspecte din poveste în timpul vizionării acesteia;
- să răspundă corect și în propoziții vizavi de imaginile reieșite din realizarea celor două puzzel-uri;
- să descopere cuvântul din spatele jetoanelor cu cifre ce au constituit piesele de puzzle;
- să despartă corect în silabe și să descopere sunetele din care sunt alcătuite;
- să descopere sunetele învățate;
- să alcătuiască propoziții și să le transforme în întrebări și exclamări.
MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI:
- să descrie ursul enumerând cel puțin trei caracteristici ale acestuia;
- să denumească adăpostul ursului;
- să distingă aspectul fizic al urșilor care trăiesc la noi în țară față de aspectul celor care trăiesc în alte zone
ale lumii;
- să spună cu ce se hrănesc urșii și ce le place cel mai mult;
- să numere crescător și descrescător numerele de la 1 la 12;
- să recunoască numerele pare și impare din intervalul 1- 12.
ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE:
- să lipească corect piesele de puzzle pentru realizarea imaginii;
- să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor şi a explicaţiilor primite;
- să coloreze după contur imaginile ce reprezintă personaje pozitive și negative;
- sǎ lucreze corect, îngrijit, asigurând aspectul estetic al lucrării;
- să evaluaze/autoevalueze în mod obiectiv lucrările;
STRATEGII DIDACTICE:
1) Metode și procedee:
Conversația, lectura predictivă, lectura explicativă, problematizarea, demonstrația, explicația, povestirea,
jocul didactic, observația, exercițiul, munca independentă.
2) Mijloace didactice:
Panoul pentru ”întâlnirea de dimineață” (panoul cu prezența, calendarul naturii, regulile ilustrate ale clasei),
fișe de lucru, creioane colorate, imagini de colorat inspirate din povești, carioci, cartonașe cu numerele de la
1-12, lipici, foarfece, planșe model, recompense (bulinuțe), coli A3 – suport de lucru.
Forma de organizare: Frontal, individual.
Tehnici de evaluare: Observarea sistematică a elevilor, evaluarea selectivă, aprecieri globale și individuale,
autoevaluare, expunerea lucrărilor.
Locul desfășurării lecției: sala de clasă.
Resurse umane: 14 elevi.
Durata: 30-35 minute lecția + 10-15 minute activități recreative.
Bibliografie:
Programele şcolare pentru disciplinele: Dezvoltare personală, Comunicare în limba română,
Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale și abilități practice, Muzică și mișcare, aprobate prin
ordin al ministrului nr. 3656/29.03.2012, E. Gongea;
„Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii
mici”, Program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din
învăţământul primar, suport de curs, 2012;
SCENARIUL ZILEI
Momentele Strategii
Lecției Conținuturi didactice Evaluare
Moment Se asigură condiţiile optime desfăşurării lecţiei:
organizatoric - aerisirea sălii de clasă; Observarea
- pregătirea materialului didactic; Conversația sistematică a
- plasarea organizată a copiilor în spaţiul elevilor
educaţional.
Captarea DP
atenției După parcurgerea primilor pași din momentele Observația Observarea
lecției, respectiv ,,Întâlnirea de dimineață’’, am Conversaţia sistematică a
reactualizat regulile clasei cu ajutorul elevilor(Ai Frontal elevilor
grijă de tine!, Ai grijă de ceilalți?, Regula de Imagini
aur – Poartă-te cu ceilalți așa cum vrei ca Problematizarea
ceilalți să se poarte cu tine!, Ai grijă de
mediul înconjurător!).
Știind că suntem o clasă de albinuțe harnice
întreb copiii dacă și acestea trebuie să respecte
anumite reguli în stupul lor? De cine trebuie să
asculte albinele?
Anunțarea Pornind de la ultima regulă ,,Poartă-te cu ceilalți
temei și a așa cum vrei ca ceilalți să se poarte cu tine!’’ Observarea
obiectivelor anunț elevii tema activității de astăzi – Reguli de Conversaţia sistematică a
comportament și obiectivele operaționale Frontal elevilor
menționate mai sus.
Veți observa la tablă două cadrane ce le vom Observația
constitui din piese de puzzle conducându-ne la
reguli de comportament în cadrul școlii și în
societate.
Dirijarea Elevii sunt așezați în formă de semicerc în fața
învățării clasei. Observarea
MEM sistematică a
Cer elevilor să numere crescător și descrescător Exercițiul elevilor
numerele din cele două cadrane și să descopere Frontal
numerele pare și impare.
Îi voi invita pe copii să privească la ecran cu
ajutorul videoproiectorului filmul de desene Vizionare
animate ,,Mașa la școală’’.
(voi asigura o distanță optimă între elevi și
imaginea proiectată)
După vizionarea filmului adresez întrebări în
legătură cu întâmplarea din fragmentul prezentat:
- Cine sunt personajele principale?(ursul și Evaluarea
Mașa) selectivă a
- Ce comportament avea Mașa la școală? Observația elevilor
- Cine era învățătorul Mașei?(ursul) Conversația
Opus acestei imagini, copiii vor alcătui cea de-a Conversația Observarea
doua imagine cu ajutorul pieselor de puzzle cu Explicația sistematică a
numerele de la 7 la 12 reieșind o secvență cu Problematizarea elevilor
copii pe stradă care nu respectă întocmai regulile Imagini
impuse.
7 – 8 – 9 – 10 – 11 – 12
Evaluarea
selectivă a
elevilor
GOGOAȘE MIHAELA