Sunteți pe pagina 1din 10

ŞCOALA GIMNAZIALĂ “PIA BRĂTIANU”

Str. Petofi Sandor, nr. 14-16, Sector 1, Bucureşti


Telefon – Fax: 021.222.65.90.
E-mail: secretariat@scoala17pb.ro

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Preda Teodor


DATA: 4.03.2020
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimaziala „Pia Brătianu”
CLASA : a III-a
DISCIPLINA: Religie ortodoxa
SUBIECTUL LECŢIEI: Activitate practica: traditii si obiceiuri pascale
UNITATEA DE INVATARE: Marile sarbatori crestine
TIPUL LECTIEI: de formare a deprinderilor si abilitatilor practice/ de sensibilizare morala
SCOPUL LECŢIEI: completarea cunoştinţelor despre Învierea Domnului, înţelegerea importanţei acestui eveniment în istoria sfanta;

COMPETENŢE GENERALE:
C.G.3.Manifestarea valorilor şi atitudinilor religioase în propriile atitudini şi comportamente;
C.G.4. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice în cadrul diferitelor grupuri.

COMPETENŢE SPECIFICE:
3.3 Explicarea semnificaţiei şi a importanţei sărbătorilor creştine pentru credincioşi;
4.3 Respectarea tradiţiilor creştine referitoare la participarea credincioşilor la sfintele sărbători.

1
COMPETENTE DERIVATE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor dobandi urmatoatele competente:

C1 –completarea corecta a rebusului pentru a găsi pe verticală „Învierea Domnului”;


C2- precizarea importanţei evenimentului Învierii Domnului in istoria sfanta;
C3 –dobandirea abilitatilor practice de a picta si de a realiza felicitari dupa modelul dat (în timpul indicat de profesor).
C4 – expunerea modului de pregatire al crestinilor pentru Sfintele Pasti

Competente formativ-educative:
La sfarsitul lectiei elevii vor dobandi urmatoarele competente:
C5 – constientizarea importantei Invierii Domnului in istoria mantuirii.

STRATEGIA DIDACTICĂ

1.Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul moral, descrierea,lectura explicativa, povestirea, munca independenta, observarea
dirijată, cântarea religioasă,.
2.Mijloace de învăţământ: fişa de lucru nr.1, Biblia, Manualul de religie foarfece, cartoane colorate, culori si carioci., imagini cu Invierea
Domnului.
3.Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi individuală.

RESURSE

1. Oficiale : Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a III– a;


Planificarea calendaristică orientativă, clasa a III – a;
Proiectarea unităţii de învăţare.

2
2. Temporale : număr de lecţii : 1
durata : 50 min.

3. Bibliografice :

1. ***Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1994;
2. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Monica, Prof. Opriş, Dorin, Prof. Opriş, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea” Alba Iulia,
2000;
3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999.

3
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. ETAPELE Tim Ob ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE MIJLOACE FORME EVALUA


crt LECŢIEI p . PROFESORULUI ELEVULUI ŞI DE DE RE
. op. PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂ ORGANIZA
NT RE
2’  Salutul  Salutul Rugaciunea
 Rugăciunea  Rugăciunea
1. Momentul  Notarea absenţelor  Anunţarea absenţelor Activitate
organizator  Pregătirea pentru  Pregătirea pentru frontală
ic începerea începerea
orei orei
Verificarea 2’ Se anunţă elevii că vor  Elevii ascultă
2. cunoştinţel rezolva un rebus, iar pe explicaţiile Activitate
or elevilor verticală vor obţine tema profesorului. Explicaţia frontală
din care vor primi un test.
( din manual)
Anuntarea 2’  Profesorul indica pe  Elevii rezolvă Activitate
titlului aritmogrif elevilor modul de aritmogriful. indiviuală
3. activitatii rezolvare folosindu-se Conversaţia
prezentarea intrebari din „Oul vesel”.  Elevii sunt atenti si Activitate Aprecieri
competente C2  Se discută rezolvarea completeaza aritmogriful. frontală verbale
lor rebusului şi sunt numiţi
diferiţi elevi pentru a Observarea
C1 completa cuvintele găsite în dirijata Activitate
10’ rebusul de pe tablă. frontală
Conversaţia
- Ce sărbătoare a rezultat - Învierea Domnului.
după rezolvarea rebusului
Fişe de lucru

4
pe verticala A-B? Activitate
- Acum veţi completa o fisa indiviuală
de lucru cu intrebari despre Explicaţia
acestă sărbătoare. Exerciţiul
4. 30’ C3  Profesorul le explică  Elevii rezolvă fisele. Activitate Aprecieri
Efectuarea modul de efectuare a fisei. frontală verbale
Activitatii  Supraveghează elevii, Conversaţia
practice iar apoi discută cu elevii  Elevii răspund. Foarfece,culori
rezolvarea corectă a fisei. Elevii asculta cu atentie si Povestirea Felicitari Activitate
Profesorul citeste si explica primesc indemnul ca model individuala
elevilor din fisa de lucru- fiecare crestin sa se
anexa 2 evenimentul sfant al pregateasca cum se cuvine Munca
Invierii Mantuitorului. pentru a intampina aceasta independenta
Profesorul lanseaza sarbatoare.
activitatea practica Elevii efectueaza activitatea
explicand cerintele. practica.
Se realizeaza o felicitare de Elevii realizeaza
Pasti felicitarea”Ouale vesele”
Aprecieri
 Se notează răspunsurile verbale
5. Aprecierea 2’ orale ale elevilor. şi se Explicaţia Activitate Aprecieri
activitatii discută împreună cu elevii. frontală „smile
face”
colorate

5
Precizarea 1’  Se anunţă activitatea  Elevii notează Explicaţia Activitatea Activitate
6. şi suplimentara. tema în caiete. suplimentara frontală
explicarea  Veti citi din caietul
activitatii special
suplimentar poezia”Hristos a Conversatia
e inviat” Crestinii spun „Hristos a
de Vasile Militaru inviat!”
Cum se saluta crestinii de
Pasti?

Încheierea 1’  Rugăciunea- se canta  canta Troparul Invierii


7. activităţii Troparul Invierii Domnului
Domnului  Salutul
 Salutul

Fişa de lucru nr.1 A

1. A dat la o parte piatra de pe mormânt.


2. Domnul a fost vândut pentru 30 de ...

6
3. Mântuitorul a pătimit şi a murit într-o zi de ….
4. L-a vândut pe Iisus.
5. Apostolul care s-a lepădat de Mântuitorul.
6. Ziua în care a fost vândut Domnul.
7. Sărbătoarea aceasta se mai numeşte şi… (trecere)
8. Mormântul Domnului se află la ….
9. Ziua în care a înviat Domnul.
10. Cina cea de Taină a avut loc într-o zi de…
11. Lângă Domnul a stat tot timpul ucenicul Ioan şi mama sa …
12. I-a fost pusă pe cap în semn de batjocură.
13. Soldaţii L-au …... cu bice pe Mântuitorul.
14. Muntele pe care a fost răstignit Mântuitorul.
15. Domnul Iisus Hristos a fost răstignit pe o…
16. Cu o săptămână înainte de această mare sărbătoare se cinsteşte Intrarea Domnului în Ierusalim sau …

A-B Cea mai mare sărbătoare a creştinătăţii ……………………………………............

Anexa nr. 1

Învierea Domnului

Duminică dimineaţa, a treia zi de la punerea în mormânt a Domnului Iisus, când se lumina de ziuă, un mare cutremur a zguduit pământul.
Îngerul Domnului s-a coborât din cer, a ridicat piatra de pe uşa mormântului, a răsturnat-o la pământ şi a şezut deasupra ei. Înfăţişarea lui
era ca fulgerul, iar îmbrăcămintea lui, albă ca zăpada.
De frică, soldaţii care păzeau mormântul au căzut la pământ ca morţi.
Se petrecuse cea mai mare minune: Iisus biruise moartea şi înviase din morţi, iar mormântul era gol.

7
În aceeaşi zi, când încă mai era întuneric, Maria Magdalena şi alte femei credincioase care-L urmaseră pe Domnul Iisus au venit ca să-I
ungă trupul cu miresme. Dar mormântul era gol. Un înger le-a vestit pe acestea că Iisus a înviat şi le-a poruncit să ducă această veste şi
ucenicilor Săi.
Uimiţi de această veste neaşteptată, Apostolii Petru şi Ioan au mers mai repede la mormânt. Găsindu-l gol, ei au crezut în Învierea lui
Iisus.
Maria Magdalena s-a întors şi ea la mormânt şi acolo, iată Iisus i S-a arătat înviat şi i-a spus să meargă la Apostoli ca să le spună că li se
va arăta şi lor.
Domnul Iisus Hristos li S-a arătat apoi şi celorlalte femei cărora le-a spus: „Bucuraţi-vă!”. Iar ele I s-au închinat.
Pline de bucurie, Maria Magdalena şi celelalte femei au venit în grabă la Apostoli şi le-au spus că L-au văzut pe Domnul.
Dimineaţa, soldaţii care au păzit mormântul lui Iisus au venit la arhierei şi le-au relatat tot ce s-a întâmplat. Aceştia, adunându-se
împreună cu bătrânii poporului şi ţinând sfat, au dat bani mulţi soldaţilor ca să spună că, pe când dormeau, Apostolii au venit şi au furat trupul lui
Iisus. Soldaţii, luând banii, au spus cum au fost învăţaţi.
Domnul Cel Înviat S-a arătat mai apoi, de mai multe ori, vreme de patruzeci de zile, Sfinţilor Apostoli, şi altora dintre cei ce-L
cunoscuseră.
Astfel, vestea Învierea Domnului s-a răspândit în tot Ierusalimul şi tot mai mulţi au crezut în dumnezeirea Lui.

Tradiţii

Învierea Domnului se sărbătoreşte în fiecare primăvară, la Paşti, la o săptămână după Florii.


În noaptea de Înviere, creştinii merg la biserică. Fiecare poartă în mână o lumânare pe care o va aprinde din lumina pe care
preotul o va aduce de pe masa Sfântului Altar. Această lumânare este simbolul Învierii, al biruinţei vieţii asupra morţii şi a luminii lui
Hristos asupra întunericului păcatului.
În familiile creştine există tradiţia să se mănânce de Paşti, carne de miel şi să se ciocnească ouă roşii.
Mielul simbolizează pe Mântuitorul nostru Iisus Hristos, care S-a jertfit pentru păcatele lumii şi a murit ca un miel
nevinovat.
Ouăle simbolizează mormântul purtător de viaţă al domnului nostru Iisus Hristos, care s-a deschis la Învierea Sa din morţi.
De aceea, când ciocnesc ouăle, creştinii spun: „Hristos a înviat!”, „Adevărat a înviat!”.
Culoarea roşie simbolizează Sângele Domnului care S-a scurs pe cruce pentru mântuirea lumii.
Timp de 40 de zile, începând cu noaptea Învierii, creştinii ortodocşi se vor saluta zicând unii către alţii „Hristos a înviat!”, „Adevărat a înviat!”.
Învierea Domnului este cea mai mare sărbătoare creştină.

8
Anexa nr. 2
Legenda ouălor roşii

I. Se spune că, după ce L-au înmormântat pe Iisus, iudeii s-au adunat într-o casă, pentru a serba victoria asupra Lui.
La masă, unul aminti vorbele lui Iisus, că va învia a treia zi din morţi.. Mai marele lor spuse atunci în batjocură, că va învia Iisus
când vor roşi ouăle din farfuria de pe masă şi când va învia cocoşul din oala cu supă ce tocmai se adusese la masă.
Nici nu terminară bine vorba, că ouăle se roşiră şi cocoşul învie, bătu din aripi şi începu să cânte, stropindu-i pe toţi cu supa
fierbinte.

II. În vinerea Patimilor Domnului Iisus Hristos a venit în cetatea Ierusalimului o femeie să aducă cuiva un coş cu ouă.
Auzind vestea osândirii la moarte prin răstignire, purtând coşul cu ouă, femeia a alergat într-un suflet la Golgota.
Aceasta şi-a aşezat coşul jos, lângă crucea Domnului din mâinile şi picioarele căruia curgeau şiroind stropi mari de sânge.
Femeia s-a aruncat la pământ, rugându-se şi plângând de durere.
Când s-a ridicat de jos, ouăle din coşul ei erau toate roşii de sângele care picurase peste ele.
A rămas în Ierusalim şi în dimineaţa Învierii, femeia spunea tuturor despre ouăle roşii din coşul ei, care erau semnul Patimilor pe
care Domnul i-l lăsase. Cu ochii strălucind de bucurie, ea împărţea tuturor câte un ou, spunându-le: „Hristos a înviat!”.

9
10

S-ar putea să vă placă și