Sunteți pe pagina 1din 6

MEDALION LITERAR “MIHAI EMINESCU”

PROIECT DIDACTIC

DATA: 15 . I . 2020
CLASA: I
INSTITUTOR:
ARIA CURRICULARA: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
TEMA: Medalion literar „ Mihai Eminescu”
TIPUL LECTIEI: de verificare şi consolidare a cunoştinţelor

I. MOTIVAŢIA

 Din perspectiva instructivă, elevii îşi vor însuşi cunoştinţe despre marele poet Mihai
Eminescu şi vor învaţa versuri din diverse poezii;

 Din perspectiva educaţională, lecţia contribuie la dezvoltarea şi educarea gustului


pentru lectură şi a sentimentelor de apreciere faţă de cel mai mare poet român;

 Lecţia dezvoltă gândirea critică , dând elevilor posibilitatea să-şi exerseze abilităţile
de investigare, analiză şi dezbatere.

II. OBIECTIVE OPERAŢIONALE

a) cognitive

-să recite expresiv versuri, evidenţiind prin intonaţie ritmul;


-să desprindă informaţii de detaliu din poezii;
-să formuleze clar şi corect enunţuri verbale;
-să cunoască tematica poeziilor lui Eminescu;
-să expună fişa bio- bibliografică a poetului;
-să recunoască titlurile poeziilor, după versuri date;
-să completeze corect rebusul;
-să facă exerciţii pentru dezvoltarea memoriei.
b) afective

-să participe cu plăcere la discuţii manifestând iniţiativă;


-să aibă o atitudine degajată în comunicare;
-să-şi dezvolte sentimente de dragoste faţă de lectură;
-să manifeste atenţie faţă de interlocutor în diferite situaţii de comunicare.

III. EVALUARE

De conţinut:
-răspunsuri la întrebări;
-rezolvarea rebusului.

De utilizare a proceselor de gândire:


-implicare în furtuna de idei;
-argumentarea răspunsurilor date.

IV. MANAGEMENTUL RESURSELOR MATERIALE ŞI AL TIMPULUI

Timp total de lucru: 50 minute

Resurse materiale: prezentare Power Point a biografiei lui Mihai Eminescu şi a interpretării
muzicale a poeziei „Colinde, colinde”, fişe, volume de poezii de M.Eminescu, coli albe , cretă
colorată, markere.

V. METODE:

,,Brainstorming”
,,Ştiu/Vreau să ştiu/Am învăţat”
,,Ciorchinele”
,,Gândiţi/Lucraţi în perechi/Comunicaţi”
VI. DEMERSUL LECŢIEI

a) Evocarea

BRAINSTORMING

Elevii sunt solicitaţi să se gândească la următoarea întrebare:,,Cine a fost Mihai


Eminescu?”
Se prezintă oral ideile, informaţiile pe care elevii le deţin privitoare la marele poet.Se va
face o prezentare a biografiei poetului in imagini ( prezentare PowerPoint) .

TEHNICA CIORCHINELUI

Se scrie pe o planşă MIHAI EMINESCU ( vezi ANEXA 1). Elevii vor extrage dintr-un
bol bileţele pe care sunt scrise versuri din poeziile eminesciene. Trebuie să recunoască titlul
poeziei şi să-l completeze pe planşă.
Se vor prezenta câteva cărţi pentru a le dezvolta interesul pentru lectură .Elevii vor recita
sau citi din portofolii poezii de M.Eminescu.
Se va audia colindul pe versurile poetului „Colinde, colinde”, însoţit de o prezentare
PowerPoint.

b) Reflecţia

GÂNDIŢI / LUCRAŢI ÎN PERECHI / COMUNICAŢI

Elevii formează perechi şi lucrează împreună fişa (vezi ANEXA 2). Li se reamintesc
regulile de completare a unui rebus. Completează cuvintele găsite şi descoperă pe verticală
numele poetului.

c) Evaluare

Se completează şi pe planşa de la tablă rebusul .


Elevii vor descoperi pe rebus numele poetului.
MIHAI
EMINESCU
ANEXA 2

REBUS

A
1
2
3
4
5
6
7
8
B

1. Cel mai bun prieten al lui Eminescu


2. “ ....... păsărele”, poezie pentru copii
3. Localitatea unde a copilărit Eminescu
4. „ Ce te..........”, poezie despre natură
5. Marea iubire a poetului
6. Unde s-a născut prietenul lui Eminescu
7. „ La mijloc de .....”
8. Cea mai cunoscută poezie eminesciană.
„SA-L CUNOASTEM PE EMINESCU!”

1.Cand s-a nascut Mihai Eminescu?

2.Unde si-a petrecut copilaria?

3.Care era numele initial al lui Eminescu?

4.Cu ce poezie debuteaza Eminescu?

5.Din ce poezie fac parte versurile:

„Ce-ti pasa tie chip de lut


Dac-oi fi eu sau altul?
Traind în cercul vostru stramt
Norocul va petrece,
Ci eu în lumea mea ma simt
Nemuritor si rece.”

6.Care a fost prietenul cel mai bun al lui Eminescu?

7.Ce l-a îndemnat Eminescu pe Creanga?

8.Care a fost marea iubire a lui Eminescu?

9.Cand a murit Mihai Eminescu?

10.Cine a spus la moartea poetului:

„Astfel se stinse (...) din viata cel mai mare poet pe care l-a ivit si-l va ivi vreodata
pamantul romanesc.”

S-ar putea să vă placă și