Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE

GRĂDINIŢA:
DATA:
GRUPA:
EDUCATOARE:
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
TEMA ACTIVITĂŢII: „ Ingerii Craciunului ”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixta

COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
Întâlnirea de dimineaţă: Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii
Tranziţii: Cântec – „ Un fulg de nea”
Poezie – ”Fulgul de zapada”
Joc cu text și cânt – ” Bat din palme ”
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (etapa I):
CONSTRUCȚII: ”Drumul fetitei cu chibrituri spre casa”
JOC DE ROL:De-a cofetarii–preparăm” daruri dulci pentru fetita”

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (etapa a III-a):


”Colinde in jurul bradului de Craciun”
„Dansul Ingerasilor”- dans
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:
DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE: Povestea educatoarei –„ Fetita cu chibrituri” de Hans
Christian Andersen
DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE: Activitate practică- “Podoabe pentru bradul de Craciun”
confectionare.

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Dezvoltarea capacității copilului de a asculta cu atenție o poveste, de a reproduce conținutul poveștii și
de a se exprima corect în propoziții.
 Consolidarea deprinderii de a realiza diferite podoabe pentru brad folosind tehnicile de lucru învățate.

 OBIECTIVE: La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:


 Să rețină titlul povestirii.
 Să reproducă conținutul povestirii cu ajutorul imaginilor;
 Să se exprime corect și fluent în propoziții simple și dezvoltate;
 Sa lipeasca diferite materiale pentru a realiza ornamente pentru bradul de Craciun, folosind
tehnicile de lucru invatate;
 Să denumească ingredientele folosite prin ;
 Să respecte normele igienico-sanitare;
 Să construiască cu ajutorul cuburilor de lemn prin aliniere, alipire, suprapunere, îmbinare, drumul
fetitei spre casa saracaciasa;
 Să plaseze elemente decorative (brazi, pietricele, scoarță de copac, trasura cu cai, siluete de oameni);
 Să execute deprinderile motrice învățate (mers, alegare), respectând regulile de joc.

METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia, povestirea, jocul, exerciţiul, problematizarea,


demonstraţia, expunerea, metoda explozia stelara,metoda turul galeriei, munca independentă.
MATERIAL DIDACTIC: video proiectorul,CD, plansa cu explozia stelara,imagini din poveste,
globulete colorate din carton, globulete si ingerasi din spuma,lipici, diverse materiale pentru ornat
globuletele, cuburi de lemn, scoarță de copac, trasura cu cai, siluete de oameni, pietricele, , foi foitaj,
șorțulețe de bucătărie, nucă de cocos colorată, tavă, hârtie de copt.
Durata: o zi
BIBLIOGRAFIE:
1. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani”, Ministerul Educaţiei, Cercetării şi
Tineretului, 2008;
2. „Revista învăţământului preşcolar” Nr. 1-2/2012 , Editura Arlequin ;
3. Magdalena Dumitrana- „Educarea limbajului în învăţământul preşcolar“ , volumul II
„Comunicare scrisă“, Editura Compania, Bucureşti, 1999;
4. Georgeta Ruiu, Breben Silvia, Gongea Elena - „Metode interactive de grup – ghid metodic
pentru invatamantul prescolar”, Editura Arves, 2007;
5. E. Varzari, M. Taiban, „Cunoaşterea mediului înconjurător şi dezvoltarea vorbirii- metodică”,
Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1970
6. Florica Mitu, Ştefania Antonovici, „Metodica activităţilor de educare a limbajului în
învăţământul preşcolar”, Editura Humanitas, Bucureşti, 2005
7. www. zăpăcita.ro.
SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă marcată prin salut. Se trece apoi la completarea
panoului de prezenţă. Se va completa calendarul naturii cu imaginile potrivite pentru anotimp, an, lună,
zi şi data săptămânii. Copiii vor preciza starea vremii şi vor aşeza imaginea corespunzătoare.
Tranziție: poezia „Fulgul de zapada”.
Se va purta o scurtă conversaţie despre tema abordată în această săptămână . Educatoarea le va
adresa copiilor o intrebare: Ce ar fi daca iarna nu ar exista? Se noteaza raspunsurile copiilor.
Captarea atentiei se va face cu ajutorul ingerasului care a sosit la geamul grupei noastre si ne-a
adus un CD, si un brad de Craciun.
Astazi ,copii ,am sa va spun o poveste despre o fetita care vindea chibrituri . De aceea, Ingerasul
ne-a trimis CD-ul cu povestea si m-a rugat sa va relatez intamplarea traita de aceasta.
Povestea se numeste ,,Fetita cu chibrituri ,, si este scrisa de Hans Christian Andersen
Expunerea poveştii de către educatoare:
Educatoarea va reda cât mai expresiv conţinutul poveştii. Vocea şi tonul trebuie să fie potrivite
cu importanţa faptelor, de asemenea, o mimică şi gestică corespunzătoare; se va schimba ritmul vorbirii
în funcţie de momentul poveştii.
Momentele principale ale poveştii sunt:
1.Pe un ger naprasnic, in ajunul Anului Nou, o fetita desculta si cu capul dezgolit cara intr-un sort vechi
o multime de cuti cu chibrituri.
2. Nimeni nu cumparase nimic, nimeni nu-i daduse nici un ban.
3.Pentru ca era inghetata de frig si ii era frica sa se intoarca acasa, se ghemui intr-un colt format intre
doua case.
4.Aprinse un chibrit pentru a se incalzi si i se paru ca sta langa o soba mare.
5. Mai aprinse unul, si vazu dincolo de zid, o masa pe care era asezata friptura de gasca umpluta cu
prune uscate si mere.
6. Dupa ce a mai aprins inca un chibrit se vazu langa cel mai frumos si stralucitor brad de Craciun.
7. Mai aprinse un alt bat de chibrit si in lumina lui aparu bunica ei, care o privea cu multa dragoste.
8. De frica sa nu dispara si bunica, aprinse toate betele de chibrit ramase.
9. Dimineata, trecatorii o gasise pe fetita moarta, inghetata de frig .
Explicarea cuvintelor grele se va face pe parcursul poveştii. Exemple::”ger”, „ajunul Anului Nou”,
„zid straveziu”, „portelanuri ”, „suflet”, „radioasa si stralucitoare”, „splenndoare”.
Fixarea poveştii se face prin metoda exploziei stelare.
La sfârşitul poveştii, vor fi prezentate copiilor ilustrații din poveste. Educatoarea va cere copiilor să
recunoască în ilustrații momentele respective și să povestească fragmentul surprins în imagine.
- Cum se numeste povestea?(,,Fetita cu chibrituri”)
-Cand are loc intamplarea?
-Unde se ghemuieste fetita pentru a-si petrece noaptea?
- Ce vede fata in visul ei?
- De ce vinde fetita chibrituri?
- Cine apare la sfarsitul povestii in visul fetitei?
După care copiii prin tranziția ”Un fulg de nea”- cantec, merg la centre.
Activități liber alese (I)
Trecerea la centrele de activitate se face printr-o tranzitie. „Bat din palme clap,clap,clap/Din
picioare trap,trap,trap Ne invartim, ne rasucim/ Pe la centre noi pornim”.
La centre este pregătit materialul pentru următoarea activitate, iar copiii vizitează centrele de
activitate descoperind materialele și sarcinile corespunzătoare. Se va da startul de începere a lucrului, se
vor îndruma copiii acolo unde vor întâmpina greutăți.
DOS –ACTIVITATE PRACTICA:

La acest centru, copiii au de realizat,,Ornamente pentru bradul de Craciun”, folosindu-se de deprinderile


practice insusite anterior.
Intuirea materialelor
Copiii observă materialele si le denumesc precizând modul de folosire a acestora.
Prezentarea modelului de către educatoare prin demonstratie si explicatie
Acestea se fac integral în următoarea ordine:
- selectarea materialelor de lucru;
- lipirea fulgilor de zapada si a hartiei glasate pe diferite ornamente din carton.
Executarea lucrării de către copii
Copiii execută miscări pentru încălzirea musculaturii fine mici împreună cu educatoarea
,, Cântăm la pian’’, ,,Împingem degeţel pe degeţel’’, ,,Scuturăm mânuţele’’, ,,Pica ploaia’’, ,,Invartim
morisca’’
În timpul lucrului educatoarea dă indicatii individuale referitoare la realizarea temei.
Pentru a sti care dintre copii au lucrat la acest centru, fiecare va primi cate un ecuson-ingeras.

Încheierea activitătii
Copiii finalizează lucrarile si realizeaza o expozitie.
La centrul CONSTRUCTII,copiii vor realiza cu materialele puse la dispozitie, „drumul fetitei pana la casa
saracacioasa”.

La centrul JOC DE ROL copiii vor realiza din aluat biscuiti pentru fetita cu chibrituri folosind forme si
ornamente colorate.
Copiii execută miscări pentru încălzirea musculaturii fine mici împreună cu educatoarea :,, Cântăm la
pian’’, ,,Inchidem si deschidem pumnii’’, ,,Scuturăm mânuţele’’, ,,Invartim morisca’’,“Impingem
degetel pedegetel” dupa care se va da startul pentru inceperea lucrului in centre. Ei vor fi ajutati acolo
unde intampina greutati.
Dupăîncheiereaactivităţilor la centre, copiiitrecîngruppe la
fiecarecentru,apreciazăactivitateaproprieşipecea a colegilor.
Activități liber alese II
Copiii vor desfășura următoarele jocuri:
”Colinde in jurul bradului de Craciun”
”Dansul ingerasilor” -dans
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
ETAPELE CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII STRATEGII
ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii. Se va
aerisi sala de grupă. Mijloacele de învăţământ vor fi distribuite în centre.
Mobilierul va fi aşezat corespunzător.
Copiii vor fi introduşi în sala de grupă, unde vor participa la întâlnirea de
dimineaţă, marcată prin:
MOMENT  Salutul; Conversaţia
ORGANIZATORIC  Prezenţa;
 Stabilireacoordonatelortemporale (anotimp, an, lună, ziuasăptămânii);
 Completareacalendaruluinaturii;
Tranziții: ”Fulgul de nea” -poezie

REACTUALIZAREA Se face prin metoda brainstormingului. Copiilor li se adreseaza intrebarea “Ce- -Brainstorming
CUNOSTINTELOR ar fi daca iarna nu ar exista”.
Ingerasul pazitor al grupei a venit astazi la geam si ne-a adus in dar un CD si Conversaţia
CAPTAREA ATENŢIEI un bradut pe care sa-l impodobim.
Cântec

ANUNŢAREA TEMEI Ingerasul le cerecopiilorsaascultela central bibliotecapovestea “Fetita cu Conversația


ŞI A OBIECTIVELOR chibrituri”de Hans Christian Andersensi le solicitaajutorulina realiza diferite
podoabe pentru a putea impodobi bradul de Craciun .

La centrul Bibliotecă, copiii vor asculta povestea “Fetita cu chibrituri” de


DESFĂŞURAREA Hans Christian Andersen
ACTIVITĂŢII Anunţarea titlului poveştii:
Astăzi am să vă spun o poveste despre o fetita cu chibrituri.
Expunerea poveştii de către educatoare:
Educatoarea va reda cât mai expresiv conţinutul poveştii. Vocea şi tonul trebuie
să fie potrivite cu importanţa faptelor, de asemenea, o mimică şi gestică
corespunzătoare; se va schimba ritmul vorbirii în funcţie de momentul poveştii. Expunerea
Momentele principale ale poveştii sunt:
1.Pe un ger naprasnic, in ajunul Anului Nou, o fetita desculta si cu capul Povestirea
dezgolit cara intr-un sort vechi o multime de cuti cu chibrituri.
2. Nimeni nu cumparase nimic, nimeni nu-i daduse nici un ban.
3. Pentru ca era inghetata de frig si ii era frica sa se intoarca acasa, se ghemui
intr-un colt format intre doua case.
4.Aprinse un chibrit pentru a se incalzi si i se paru ca sta langa o soba mare.
5. Mai aprinse unul, si vazu dincolo de zid, o masa pe care era asezata friptura
de gasca umpluta cu prune uscate si mere. Explicaţia
6. Dupa ce a mai aprins inca un chibrit se vazu langa cel mai frumos si
stralucitor brad de Craciun.
7. Mai aprinse un alt bat de chibrit si in lumina lui aparu bunica ei, care o
privea cu multa dragoste.
8. De frica sa nu dispara si bunica, aprinse toate betele de chibrit ramase.
9. Dimineata, trecatorii o gasise pe fetita inghetata de frig .
Explicarea cuvintelor grele se va face pe parcursul poveştii. Exemple::”ger”,
”pierise”, „ajunul Anului Nou”, „zid straveziu”, „portelanuri ”, „suflet”,
Exercițiul
„radioasa si stralucitoare”, „splendoare”.
Fixarea poveştii
La sfârşitul poveştii, vor fi prezentate copiilor ilustrații din poveste.
Educatoarea va cere copiilor să recunoască în ilustrații momentele respective .
Conversația
Copiii pornesc în descoperirea materialelor pregătite în centre printr-o
tranziţie: “Un fulg de nea”
OBŢINEREA Copiiiintuiescmaterialele de la fiecarecentru,
PERFORMANŢEI ascultăcerinţeleeducatoareişisarcinilepentrufiecaredintrecentre.
Fiecarecopilîşivaalegesemnul individual Explicaţia
şiîlvaaşezaîncompartimentulcorespunzătorcentruluidorit.
Tranziţie: „Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare trap, trap, trap/ Ne Demonstraţia
rotim, ne răsucim și la centre noi pornim.”

ARTĂ:
Domeniul Om şiSocietate– Activitatepractică“Podoabepentru brad”
(rupere,mototolire, lipire).
La acestcentru, copiii au de realizat,,Ornamentepentrubradul de Craciun”, Exerciţiul
folosindu-se de deprinderile practice insusite anterior: rupere, mototolire,lipire.
Lucrulînechipă
Intuirea materialelor
Copiii observă materialele si le denumesc precizând modul de folosire a
acestora. Exerciţiul

Prezentarea modelului de către educatoare prin demonstratie si explicatie


Acestea se fac integral în următoarea ordine: Observaţia
- selectarea materialelor de lucru;
-ruperea hartiei si mototolirea ei ;
Conversaţia
- lipirea fulgilor de zapada si a hartiei glasate pe diferite ornamente din carton
si din spuma. Explicaţia
Executarea lucrării de către copii
Copiii execută miscări pentru încălzirea musculaturii fine mici împreună Demonstraţia
cu educatoarea
,, Cântăm la pian’’, ,,Împingem degeţel pe degeţel’’, ,,Scuturăm mânuţele’’, Exerciţiul
,,Pica ploaia’’, ,,Invartim morisca’’
Jocul de rol

În timpul lucrului educatoarea dă indicatii individuale referitoare la realizarea


temei.
Pentru a sti care dintrecopii a lucrat la acestcentru, fiecareva primi cate un Exerciţiul
ecuson-ingeras.

Încheierea activitătii
Copiii finalizează lucrarile si realizeaza o expozitie.
La centrulCONSTRUCTII,copiiivorrealiza cu materialelepuse la
Exerciţiul
dispozitie,,drumul fetitei pana la casa saracacioasa”

La centrul JOC DE ROLcopiii vor realiza din aluat biscuiti pentru fetita cu
chibrituri folosind forme si ornamente colorate.
Pentru ca au lucratfrumos la centrulartacopiiipreimesc in dar un ecuson-
ingeras.
EVALUAREA După încheierea activităţilor la centre, copiii trec în grup pe la fiecare centru.
ACTIVITĂȚII Ei apreciază activitatea proprie şi pe cea a colegilor.

ASIGURAREA Pentrucăau realizattoatesarcinilepropuseeducatoarea le


RETENŢIEI ŞI A propunecopiilorsăgateascabradulprimit de la Spiridussisadesfăsoare in jurullui Exercitiul
TRANSFERULUI un dans:,,DansulSpiridusilor”, p
emelodiicunoscute de ei. Conversatia

ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a întregii activităţi, implicând Conversația
ACTIVITĂŢII cât mai multi copiii.La final copiii vor primi diplome și suprize dulci.

S-ar putea să vă placă și