Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

Clasa: a V-a
Obiectul: CONSILIERE ŞI ORIENTARE
Tema: ,, Sunt ceea ce mănânc’’
Modulul: Calitatea stilului de viata
Propunător: prof. Bucur Elena Andreea

Resurse procedurale:
- conversaţia, lucrul în grup, explicaţia, expunerea, analiza, jocul
didactic ,,Saculetul fermecat’’
Resurse materiale:
- Videoproiector, ppt, fişe individuale, carioci, creioane colorate,
banda adezivă, coli, planşe.
Forme de organizare: frontala si pe grupe
Bibliografie: www.google.images.ro
Biologie-manual pentru clasa a VII-a, Florica Tibea,
E.D.P.,Bucuresti, 2011
Reviste si pliante ale Bibliotecii Comunale Trifesti

Obiective cadru: Dezvoltarea abilitătilor de interrelaţionare în contexte


variate;
Competenţe specifice:
- să identifice alimentele benefice organismului;
- să cunoască plasarea fiecărui aliment în piramida alimentară;
- să conştientizeze importanţa alimentaţiei sănătoase;
- să-şi formeze deprinderi de a mânca sănătos;
Competenţe afective:
- dezvoltarea capacităţii de comunicare în cadrul grupului;
Desfăşurarea activităţii
Moment introductiv (4 min): efectuarea prezenţei la oră, discutarea
situaţiilor deosebite apărute la clasă.
Captarea atenţiei (10 min.): Se împart elevii în echipe de câte 5 şi li se dă
spre rezolvare o fişă cu un rebus, pentru a afla tema ce urmeaza a fi
dezbatuta la ora.(anexa 1)
Anunţarea lecţiei noi (1 min.): Se scrie titlul lecţiei pe tablă şi se anunţă
competenţele urmărite.
Transmiterea cunoştinţelor (30 min)
Elevii au avut de pregătit materiale referitoare la alimentatie.Cei
care si-au pregatit planse , le vor prezenta.
Se discută frontal rolul alimentaţiei sănătoase şi se aduc în discuţie
bolile pe care le poate provoca alimentaţia dezechilibrată.
Prezint elevilor un material ppt referitor la alimentaţie. Se prezinta
factorii nutritivi de care are nevoie organismul. Vom discuta piramida
alimentara, care va fi afisata in clasa.( anexa 2)
Se realizează jocul didactic ,, Săculeţul fermecat’’. Într-un săculeţ
vor fi zece ghicitori referitoare la fructe şi legume. Pe catedră se va afla
un set de imagini cu fructe şi legume. Va veni câte un elev care va
extrage bileţelul cu ghicitoarea. Dacă va ghici, va avea voie să-şi alegă
imaginea care reprezintă fructul sau leguma ghicită şi o va afişa pe tablă. (
anexa 3)
Evaluare formativă ( 4 min.)
Împart elevii în trei grupe. Fiecare grupă va avea de alcatuit
( scris şi reprezentat) câte o porţie de alimentaţie sănătoasă (mic dejun,
prânz şi cina).
Pentru realizarea acestora, vor primi foi, carioci, creioane colorate etc.
După terminarea reprezentării, se va desemna echipa
câştigătoare. Vor fi răsplătiţi cu fructe şi diplome.
Ascuns în camasa verde,
Miezul de foc nu se vede.
Cand mananci o feliuta,
Parca sufli-n muzicuta.)

Soarele o coace,
Mana o rupe;
Piciorul o calca,
Gura o bea.

Fetisoara
Cu rochita rosioara,
Cand prind a te dezbraca
N-am de ce ma bucura
Ca încep a lacrima.

Frunze n-are,
Nu-i nici floare.
În paduri si pe ogor,
Prin gradini si-n deal la vie
Sta mereu într-un picior.

În gradina lui Pandele


E un pom plin cu margele,
La culoare-s rosii toate
Cu codite-mperecheate.

Sade mosul în camara


Cu mustatile afara.

Am camasi nenumarate
Le port pe toate îmbracate.
Ce-i rosu, mar nu-i;
Creste-n pamant, ceapa nu-i?

Alba pasaruica,
Pe arac se urca;
N-are aripioare,
N-are nici picioare.
Anexa 1

Completati spatiile libere, astfel incât să descoperiţi tema discuţiei de astăzi:

A
1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

1.Fruct indragit de maimute.


2. Fruct acru, ce contine multă vitamina C, folositor la limonada.
3.Din cauza lor Nica distruge cânepa mătuşii Mărioara.
4. Plantă aromată bună de făcut ceai.
5. Când o tai, te ustura ochii.
6. Acre, dar asemanatoare cireselor.
7. Contine omega 3, il servim prajit si cu mujdei.
8. Nu putem supravietui fara ea.
9. Loc special amenajat pentru vanzarea produselor taranilor.
10.Leguma cea mai des consumata.
11.Lichid produs de vaca, bun pentru sanatatea oaselor si dintilor.

Anexa 2

S-ar putea să vă placă și