Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
DIRECȚIA ID-IFR
P.I.P.P. ANUL III
2019-2020
Portofoliu
Practică pedagogică învăţământ primar
2020
Tematică portofoliu:
1.Analiză critică a unui manual utilizat la clasă;
2.Realizați un proiect didactic care să pună în evidență tratarea diferențiată a elevilor în
cadrul lecției;
3.Realizați un proiect educativ cu durata de un an pe care îl puteți aplica la clasă;
4.Proiectul de lecţie susţinut în cadrul workshop-ului pentru învăţământul primar, refăcut
(acolo unde este cazul) în conformitate cu recomandările tutorelui de practică pedagogică.
I.DATE DE IDENTIFICARE :
4.EDITURA:ARAMIS
7.PAGINI: 144
II.STRUCTURA CONŢINUTULUI :
II.1.Conţinutul ştiinţific
programei şcolare. X
Limbajul este corect din punct Limbajul manualului este accesibil şi adaptat eleviilor
de vedere gramatical. cărora le este destinat, corect din punct de vedere
X gramatical.
II.2.Conţinutul psihopedagogic
1 2 3 4 5
Exerciţiile sunt clar Exerciţiile din manual sunt variate şi bine adaptate
conţinuturilor capitolului.
formulate şi precise. X
Sunt exemple, care ilustrează Sunt prezentate exemple şi imagini sugestive care care
noţiunile noi. ilustrează noţiunile noi.
X
Exemplu : Vocabular,Cuvinte noi ,
Semnificaţia textelor este clară Textele sunt adaptate nivelului de înţelegere al elevilor.
şi uşor de înţeles.
X
X
III.ASPECTUL ŞI REDACTAREA MANUALULUI (Igienico-Estetic)
1 2 3 4 5
Concluzii :
Manualul şcolar de”Limba si literatura romana” pentru clasa a III-a este elaborat de către
specialişti ,conţinutul corespunde programei şcolare ,este adaptat posibilităţiilor psiho-
individuale ale elevilor.
-În introducerea sau în prezentarea iniţială să fie expuse clar obiectivele manualului şi
semnificaţia materiei tratate ;
-Să fie prezente anexe , un index sau alte elemente informaţionale suplimentare ;
* Punctajele au următoarea semnificaţie: 1= în foarte mică măsură, 2= în mică măsură, 3= se respectă în general, 4= în mare măsură,
5= în totalitate.
Proiectarea unei activităţi în cadrul disciplinei matematică pentru elevi capabili de performanţă. (cerc de
specialitate, centru de excelenţă etc)
PROIECT DIDACTIC
DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA : a III-a
PROPUNĂTOR :
DISCIPLINA: Matematică
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.3 - să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu numere mai mici decât 1000
1.4 - să efectueze operaţii de înmulţire şi împărţire cu numere mai mici decât 100
3.1- să exprime clar şi concis semnificaţia calculelor făcute în rezolvarea unei probleme
4.3 - să manifeste un comportament adecvat în relaţiile cu colegii dintr-un grup de lucru în cadrul activităţilor de rezolvare de probleme
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
COGNITIVE:
O.2.-să efectueze exerciţii cu mai multe operaţii, respectând ordinea efectuării lor
STRATEGIA DIDACTICĂ :
a). Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, brainstorming ,,Copacul ideilor”, metoda ,, Ştiu/Vreau să ştiu/Am
aflat”, conversaţia examinatoare, problematizarea.
b). Resurse materiale: manual, culegere, fişe de lucru , planşe, scrisoare, ghiocei, minge, pix roşu, cariocă, cub cu sarcini de
lucru corespunzătoare metodei pe fişe de lucru, clopoţel, poezie, tablă, cretă, caiete
BIBLIOGRAFIE:
M.E.C.(2004) – „Programa şcolară pentru clasa a III-a – Matematică”, Editura „Didactica Press” S.R.L., Bucureşti
Pădureanu, Victoria (2011) - Matematică - manual pentru clasa a III - a, Editura Didactică și Pedagogică, București
Călugărița, Angelica (2008) - ,,Matematică. Culegere de exerciţii şi probleme – clasele I-IV, ediţie revizuită, Editura
Universal Pan, București
Neacșu, I., Găleteanu, M., Predoi, P.,Dumitrescu, V. (2006) - ,,Didactica matematicii în învățământul primar – ghid
practic, Editura Aius PrintEd, Craiova
Evaluar
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Strategii didactice
e
Secvenţele
Ob.
Forme
lecţiei Resurse Resurse
Op. procedu- de
Durata Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor materia-
rale le organi-
zare
Verific tema din punct de vedere cantitativ. Citesc exerciţiile indicate şi culegere
Observ dacă elevii au efectuat tema dată; corectează greşelile apărute în
2.VERIFICA- conversaţia caiete Frontal Autoeva
verific tema selectiv şi corectez greşelile. temă.
REA
O1 Brainstor- pix roşu luare
„Copacul ideilor” Elevii spun cuvinte şi expresii
CUNOŞTINŢE- ming
Vom completa la tablă ramurile unui tipice operaţiei de împărţire:
LOR „Copacul
copac cu unele din noţiunile teoretice legate deîmpărţit, împărţitor, cât, de...
ideilor” planşă
5 de operaţia de împărţire. ori mai mic (puţin), jumătate,
sfert, o treime, scădere repetată, cariocă
operaţia inversă înmulţirii...
R= răspunde
O7 Sarcina nr. 2
CUBUL (Anexa 2)
Fiecare grupă va avea fişa de lucru şi va Scriu în caiete aceste exerciţii. de lucru
O2
efectua cerinţa aleasă prin rostogolirea
O3 cubului.
celor 8 nepoţi.
Fiecare pereche de elevi
Câte kg de cireşe a primit fiecare nepot ?
compune câte o problemă pe
baza exerciţiului dat, apoi unul
În
Activitate în perechi: dintre ei o va citi pentru a
caietul perechi
Compuneţi o problemă după următorul verifica corectitudinea acesteia. Explicaţia
exerciţiu:
36 + 36 : 4 =
7. EVALUAREA O1 Fişe individuale (ANEXA 4) Lucrează exerciţiile din fişe. Exerciţiul Fişe de Indivi- Observa-
rea siste-
ACTIVITĂŢII lucru dual
O2 matică
7’ Autoeva-
O4 luare
8. INCHEIERE Voi face unele aprecieri asupra modului în Ascultă cu atenţie. Conversaţia Caietul Frontal Evalua-
care au răspuns elevii în cadrul orei; rea
2’
Vom vedea care este grupa câştigătoare, echipelor
în funcţie de numărul ghioceilor colectaţi Numără ghioceii de la fiecare Ghiocei în funcţie
pentru răspunsurile corecte…
grupă. Aplaudă câştigătorii. de nr.
Elevii vor fi recompensaţi cu câte o
ghiocei-
bomboană.
lor
Tema pentru acasă – din manual
ex. 2,3,4,5,6 / pag.94 Explicaţia
Notează tema pentru acasă.
Evaluar
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Strategii didactice
e
Secvenţele
Ob.
Forme
lecţiei Resurse Resurse
Op. procedu- de
Durata Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor materia-
rale le organi-
zare
Manual
METODA R. A. I.: (ANEXA 1)
„C U B U L „
FIECARE ECHIPĂ VA REZOLVA EXERCIȚII CONFORM
SARCINILOR INDICATE
(10 – 15 : 5 ) X 3 =
36 : 4 + 9 x 3 =
12 + 36 : 9 : 2=
a) 54 : 9 16 : 2
b) 24+39 32 : 8
c) 25 + 15 : 3 50 – 10 x 3
d) 9 x 0 + 1 9:9–0
a) 48 : 6 x 3 = 32, 24, 28
b) 35 : 5 x 6 = 24, 28 42
c) 40 : 5 x 7 = 10, 56, 18
d) 27 : 9 : 3 = 10, 1, 8
64 : 8 = 6 32 : 8 = 5
7:1= 8 21 : 7 =
4
63: 7= 7 54 : 6=
3
48 : 8= 9 25 : 5=
95.APLICĂ CUNOȘTINȚELE MATEMATICE ȘI REZOLVĂ:
54 : d = 6
Anexa 3:
Bunica are 75 kg cireşe . După ce vinde 19 kg de cireşe, restul le împarte în mod egal celor 8 nepoţi.
................................................................................. ................................................................
............................................
................................................................................. ................................................................
............................................
................................................................................. ................................................................
............................................
................................................................................. ................................................................
............................................
................................................................................. ............................................................
............................................
ANEXA 4
....................... ......................
Fişă de lucru
2. Calculează:
27 + 36 : 6 = _____________________
64 – 24 : 3 = _____________________
7 x 8 + 48 : 8 = ____________________
5 x a = 30 64 : b = 8 c:4=8
.........................................................................................................................................................................................
.......................................................................
3.Realizați un proiect educativ cu durata de un an pe care îl puteți aplica la clasă;
FORMULAR DE APLICAŢIE
Avizat,
Adresa completă:
Nr. de telefon/fax:
Educaţia pentru sănătate este ştiinţa care se ocupă cu studiul formării şi dezvoltării unui comportament
sanogenic şi a unei culturi sanitare a individului şi a societăţii. Problemele legate de aceste aspecte trebuie să fie
cunoscute în detaliu atât de învațatoare, medici, cadre sanitare, cât şi de copii şi părinţi. Responsabilitatea difuzării
mesajului sanogen revine în mare măsură școlii.
Educaţia sanitară a €levilor se desfăşoară, mai ales, în cadrul procesului instructiv-educativ general, având – sub
raportul principiilor şi metodelor – coordonate comune cu toate celelalte componente ale educaţiei libere, integrale
şi armonioase.
Oportunitatea educaţiei sanitare din învăţământul primar derivă, aşadar, din însăşi necesitatea educaţiei
armonioase, care constituie obiectivul principal al procesului instructiv-educativ din școală.
Formarea unor reguli de igienă personală şi colectivă la elevi, dezvoltarea capacităţii de utilizare a normelor
igienico-sanitare prin corectarea deprinderilor greşite şi dezvoltarea celor corecte, cultivarea interesului pentru
promovarea stării de sănătate a mediului (a sălii de clasă, a locuinţei, a comunităţii).
D.3. Scrieţi obiectivele specifice ale proiectului
1. Privind elevii:
Copiii sunt sprijiniţi să manifeste interes pentru menţinerea sănătăţii proprii şi a celor din jur;
Cunoaşterea şi respectarea normelor igienico-sanitare;
Desfăşurarea unor activităţi demonstrative care să contribuie la aplicarea regulilor de igienă şi a
comportamentului în grup;
Îmbogăţirea vocabularului propriu, utilizând cunoştinţele însuşite pe parcursul participării la activităţile de
educaţie sanitară;
Realizarea conexiunii cauză-efect vizând factorii naturali şi ambientali asupra sănătăţii individului şi a
grupului;
2. Privind cadrele didactice
Familiarizarea cadrelor didactice cu metode noi de stimulare a copilului pentru desfăşurarea unor activităţi
cu caracter sanitar în vederea însuşirii unor cunoştinţe din domeniul respective;
Responsabilitatea cadrelor didactice de a construi un mediu educaţional care să motiveze copilul în procesul
de prevenire a contaminării cu diferite boli transmisibile.
3. Privind părinţii şi alţi factori educaţionali din comunitate:
a. Activitatea nr.1
d. Locul desfăşurării:
f. Descrieţi pe scurt activitatea, în cel mult 5-10 rânduri: Se va organiza o masă rotundă împreună
cu medicul şi asistenta școlii având ca scop evaluarea cunoştinţelor teoretice şi practice ale cadrelor
didactice privind igiena.
a. Activitatea nr.2
d. Locul desfăşurării:
f. Descrieţi pe scurt activitatea, în cel mult 5-10 rânduri: Va fi o activitate de convorbire pe baza
importanţei pe care o au fructele şi legumele pentru sănătatea tuturor.
a. Activitatea nr.3
d. Locul desfăşurării:
e. Participanţi: copiii grupei pregătitoare
f. Descrieţi pe scurt activitatea, în cel mult 5-10 rânduri : Modalitatea de realizare a acestei
activităţi este o convorbire cu tema „Ce înseamnă să fii sănătos?”. Copiii vor realiza comparaţii între
un copil bolnav şi unul sănătos, vor afla cum trebuie să ne păstrăm sănătatea.
a. Activitatea nr.4
d. Locul desfăşurării:
f. Descrieţi pe scurt activitatea, în cel mult 5-10 rânduri: Se va relata elevilor povestea „Maricica -
Murdărica” pe baza imaginilor. Copiii vor afla cât de important este să fim curaţi.
a. Activitatea nr.5
d. Locul desfăşurării:
f. Descrieţi pe scurt activitatea, în cel mult 5-10 rânduri: Se va realiza memorizarea poeziei
„Prietenii” de către copiii grupei mijlocii. Copiii vor afla care sunt cele mai importante obiecte care ne
ajută să ne păstrăm sănătatea.
a. Activitatea nr.6
d. Locul desfăşurării:
f. Descrieţi pe scurt activitatea, în cel mult 5-10 rânduri: În cadrul acestei activităţi fiecare clasă va
realiza un colaj cu cei mai importanţi „prieteni” ai sănătăţii prin decupare din reviste, confectionare,
lipire, desen.
a. Activitatea nr.7
d. Locul desfăşurării:
e. Participanţi: elevii claselor pregătitoare pregătitoare, învatătoarele celor două clase, medicul
f. Descrieţi pe scurt activitatea, în cel mult 5-10 rânduri: Se va organiza un concurs între cele două
clase având ca scop evaluarea cunoştinţelor teoretice şi practice despre păstrarea sănătăţii.
g. Responsabil: învățătoarele celor două clase
a. Activitatea nr.8
d. Locul desfăşurării:
f. Descrieţi pe scurt activitatea, în cel mult 5-10 rânduri: Vom observa diferite plante medicinale, le
vom denumi, vom stabili rolul lor şi vom prepara câte o cană cu ceai din plante diferite pentru a
observa gustul fiecăruia.
f. Descrieţi pe scurt activitatea, în cel mult 5-10 rânduri: ieşirile la aer curat, în natură fiind
indicate pentru sănătatea noastră ne-am hotărât să organizăm o excursie pe Valea Prahovei, alături de
noi fiind şi părinţii elevilor. Copiii au posibilitatea să expire aer curat de munte, să facă mişcare ceea
ce este foarte important pentru ei, şi nu numai.
Concursuri;
Expoziţie cu lucrările realizate;
Probe orale şi practice.
D.10. Arătaţi cum veţi asigura continuitatea /sustenabilitatea proiectului (max. 500 caractere)
Realizarea de materiale informative despre program şi activităţile sale.
Popularizarea lor în cadrul comisiilor şi cercurilor pedagogice.
Cartuş 50 50
imprimantă
f. Numărul claselor/ cercurilor participante la proiect şi tipul/profilul acestora: două clase pregătitoare
a. Adresa completă
b. Nr. de telefon/fax
a. Adresa completă
b. Nr. de telefon/fax
CLASA: a IV-a
DISCIPLINA: Geografie
SCOPUL LECȚIEI: cunoașterea de către elevi a specificului continentului Europa din punct de vedere fizico-georafic, demografic
și geo-politic;
Competențe generale:
Competente specifice:
- Identificarea unor termeni geografici în texte/contexte/situații de învățare diferite
- Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază
- Aplicarea unor elemente și operații matematice minime în înțelegerea unor situații reale de observare
- Identificarea unor fenomene și procese cu caracter geografic din mediul înconjurător al continentului
- Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă
- Utilizarea semnelor și a altor reprezentări convenționale
- Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice
- Utilizarea unor reprezentări grafice si cartografice simple
- Dezvoltarea curiozității de cunoaștere a elementelor geografice carecteristice orizontului local, tării și lumii contemporane
- Dobăndirea interesului pentru înțelegerea rolului mediului înconjurător pentru viață și activitatea societății
- Dezvoltarea interesului pentru cunoașterea și înțelegerea diversității naturale și umane
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Dirijarea
învățării Se scrie la tablă titlul lecției. Apoi se prezintă elevilor
harta fizică a continentului Europa. -Frontal
- Se indică poziția continentului Europa precum
(30 min) O1
și vecinii .
- Continentul Europa este situat în Emisfera
Nordică, adică în jumătatea de nord a planetei
Pământ. - Tabla, Observarea
„- Ce se află în Nordul Europei?”. Răspuns Conversația manualul comportamen-
așteptat:” În nordul Europei se află un ocean”. -Explicatia școlar, harta -Individual tului elevilor
„ - Dar în Vestul Europei ?” Răspuns așteptat: fizică a
„ În vestul Europei se află un ocean.’’ Europei
„ - Dar în Sudul Europei ce se află?” Răspuns
așteptat: „În sudul Europei se află Marea Mediterană și
Marea Neagră.”
„- Dar în Estul Europei ce se află?”Răspuns
așteptat:” În Estul Europei se află un alt continent ,
O2 anume Asia.”
- Se solicită elevilor să privească harta fizică
Europei și sa observe culorile reprezentate.
-Frontal
„- Ce culori observați pe harta?” Răspuns
-Pe echipe Aprecieri
așteptat:” Pe harta se observă culoarea maro,
galben și verde”. verbale si scrise
„- Ce reprezintă culoarea maro? - Dar cea
galbenă? - - Dar cea verde?” Răspuns așteptat:”
Culoarea maro reprezintă munții : Munții Instrumente
Carpați , Munții Alpi. Culoarea galben de scris
reprezintă podisurile : Podișul Transilvaniei.
Culoarea verde reprezintă câmpiile: Câmpia
-Exercitiul
Româna, Câmpia Nord Europeană, Câmpia
Padului.”
„ La suprafața munților, podișurilor și a -
câmpiilor întâlnim păduri, livezi, vii, cereale.”; Conversația -Frontal
„ În adâncul munților, dealurilor și a câmpiilor - Explicatia -Individual Aprecieri
se întâlnesc metale,carbuni, petrol , gaze
verbale si scrise
naturale.”
„La ce folosesc omului aceste bogății?”
Răspuns așteptat: „Metalele folosesc la
fabricarea uneltelor, petrolul la transport, gazele
O3 naturale la încălzire.”
În continuare vom vorbi despre clima Europei.
În cea mai mare parte este o climă asemănatoare
cu cea din țară noastră. „Ce anotimpuri se -Exercitiul
întâlnesc în țară noastră? Răspuns așteptat:” În
țara
noastră se întâlnesc 4 anotimpuri: primăvara, vara, -
toamna și iarna.” Conversația
„Așa este, dar în Nordul continentului Europa clima - Explicația
este mult mai rece iar în Sudul Europei clima este mult
mai caldă. De ce? „Răspuns așteptat: „Nordul Europei
este mai aproape de polul Nord iar sudul Europei este
mai aproape de ecuator.”
„Ați putea spune de ce în Vestul Europei clima
este mai umedă?” Răspuns așteptat:”În Vestul
O4 Europei clima este mai umedă datorită
apropierii de ocean. ”
Continentul Europa este străbătut de multe ape
curgătoare. Cum sunt ele reprezentate pe hartă?
Răspuns așteptat: „Râurile sunt reprezentate prin liniuțe
albastre.”
„Vă rog să căutati câteva ape curgătoare care străbat
continentul Europa.” Răspuns așteptat : „Dunarea,
Volga, Rinul )” Aprecieri
„Pe continentul Europa întâlnim și ape stătatoare. - Știți verbale si scrise
cum se numesc apele stătătoare?”
Răspuns așteptat:” Lacuri”. „Lacurile le întălnim mai
ales în zona montană și în nordul continentului.Ce
le mai mari lacuri sunt Ladoga și Onega”
O3 „- La ce folosesc apele curgătoare?” Răspuns așteptat: -Frontal
„Transport, producerea de curent electric, irigații, -Individual
alimentare cu apă a localităților.”
La suprafața reliefului Europei întâlnim plante ,
adică vegetație)
„- Ce vegetație crește pe munți ?” Răspuns așteptat:
„păduri de brad , molid, pin. ”
„- Ce vegetatie crește pe dealuri? Răspuns așteptat :
păduri de fag, stejar;”
„- Dar în zona de câmpiei ce vegetație întâlnim?”
„Răspuns așteptat: ierburi mărunte .”
„- Ce animale trăiesc în aceste locuri?” Răspuns
așteptat: „ursul, lupul, vulpea, căprioara,
O5 păsări.”
„La suprafața reliefului întâlnim o parte moale,
aceea pe care noi călcăm. - Știți cum se
numește?” Răspuns așteptat: „solul”.
Cele mai roditoare soluri le întâlnim în zona de câmpie.
Europa are o populație numeroasă. Pe acest
continent se vorbesc mai multe limbi și se -Explicația
întâlnesc mai multe religii.
Din anul 1957, statele dezvoltate ale Europei au
înființat Uniunea Europeană, organizație care
are ca rol îmbunătațirea vieții și a condițiilor de
muncă, precum și apărarea păcii pe pământ. Din
anul 2007, din această organizație face parte si
România.
Asigurarea Se solicită elevilor să raspundă la următoarele întrebări: Observarea
retenției și a O6 Ce lectie am învățat noi astăzi? - Individual comportamen-
transferului În ce emisferă a Globului se află continentul Conversatia tului elevilor
(5 min.) Europa? -Exercitiul
Ce forme de relief întălnim în Europa?
Ce bogății întalnim în adancul formelor de Aprecieri
relief? verbale
Cum este clima din Europa?
Ce ape curgătoare străbate continentul Europa? Frontal
Ce forme de vegetație cunoașteți ?
Din ce organism european face parte România ?
Încheierea
activității Se fac aprecieri individuale și colective - Individual Aprecieri
(2 min.) Conversația Frontal verbale
Se împart recompense.