Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Grupa: Mică
Tema: „ Mijloace de transport”
Subtema: „ Zboară avionul”
Denumirea activităţii: Cunoaşterea mediului
Tema activităţii: „Avionul”
Mijloc de realizare: - lectură după imagini
Obiective generale: *să observe, să identifice obiecte din mediul înconjurător
 să „citească” imagini şi să redea cele observate;
 să cunoască caracteristici ale mijloacelor de transport;
Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii şi pe parcursul acesteia copiii
vor fi capabili:
* Să identifice elementele componente ale unui tablou;
 Să cunoască părţile componente ale avionului;
 Să pronunţe corect fiecare parte componentă;
 Să cunoască utilitatea acestora;
 Să cunoască denumirea celui ce conduce avionul;
 Să cunoască şi să reproducă zgomotul produs de avion;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE: observarea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia;
MATERIAL DIDACTIC: planşă reprezentând un avion în zbor, o planşă
reprezentând o pistă de aterizare, planşă cu un avion;
SCENARIU DIDACTIC

Etapele Obiectivele Conţinutul Strategii Evaluare


activităţii activităţii activităţii
Organizarea clasei Copiii vor fi aşezaţi pe
covor sub formă de
semicerc
Captarea atenţiei Sub formă de surpriză
prezint copiilor câteva
planşe care vor fi
descoperite pe rând şi
chiar pe părţi
Reactualizarea Să cunoască mijloace de Verific cunoştinţele conversaţia
cunoştinţelor transport copiilor referitoare şi la
alte mijloace de
transport
Prezentarea Prezint copiilor Observarea
obiectivelor imaginile şi-i anunţ că conversaţia
Anunţarea temei vom învăţa despre
mijloace de transport
ce „ circulă” în aer-
avionul
Conducerea învăţării să identifice elementele Voi descoperii primul
componente ale unui tablou şi voi discuta
tablou după următorul plan de
întrebări:
1 Ce vedeţi în tablou?
2 Ce vedeţi în partea de
sus a tabloului ? observarea
3 Ce este avionul?
4 Pe unde merge
avionul?
5 Cum face avionul?
Să cunoască mediul de 6 Cine conduce
circulaţie al avionului avionul?
Să cunoască şi să După citirea
denumească persoana ce amănunţită a tabloului
conduce avionul; se va face sinteza
parţială asupra celor
discutate.
Se va descoperii şi cel
de-al doilea tablou şi se
va discuta după
următorul plan de
întrebări:
1 Ce vă place mai mult
la avion?
2 Ce culoare are
avionul?
3 Ce alte culori mai
poate avea avionul?
4 Care sunt părţile
componente ale
avionului?
5 Ce ştiţi să-mi spuneţi
despre roţi?
6 Câte roţi are avionul?
Să cunoască părţile 7 La ce folosesc roţile
componente ale avionului?
avionului 8 Ce formă au roţile?
9 Ce formă are
avionul?
10 De ce are aripi
avionul?
11 Câte aripi are?
Să cunoască utilitatea 12 Ce rol are elicea la
roţilor avion?
13 De ce are coadă
avionul?
14 Ce face să se învârte
elicea?
Să cunoască utilitatea 15 Cu funcţionează
aripilor motorul?
16 Cine conduce
avionul?
Se va face de câte ori
este nevoie sinteza
parţială a celor
discutate.
Obţinerea Voi distribui copiilor
performanţei piese ale unor avioane.
Copiii vor avea ca
sarcină să denumească
părţile componente şi
să le asambleze. Voi
considera atinse
obiectivele activităţii
dacă aproape toţi copiii
vor fii capabili să
realizeze sarcina

Încheierea activităţii Se va cânta versurile


din folclorul copiilor
„ Avion cu motor,
Ia-mă şi pe mine-n
zbor,
Că mă doare un picior,
etc”
Se va face aprecierea
modului în care copiii
s-au comportat şi au
răspuns pe tot
parcursul activităţii.

S-ar putea să vă placă și