Functii

S-ar putea să vă placă și

Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VIIIa
Profesor: Mihaela Mușteanu
Disciplina: Matematică
Unitatea de invăţare: Functii
Titlul lectiei: Noțiunea de funcție.Funcția liniară
Tipul lecţiei: Lectie de fixare și sistematizare
Locul de desfasurare: Sala de clasă
Durata: 45 minute

Competențe generale:
CG1) Identificarea unor date si relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite
CG2)Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice
CG3)Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii
concrete
CG4)Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete ţi a algoritmilor
de prelucrare a acestora
CG5) Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă
CG6) Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite
domenii

Competențe specifice:
CS1)Reprezentarea în diverse moduri a unor corespondenţe şi/sau a unor funcţii în scopul caracterizării
acestora;
CS2)Reprezentarea grafică a funcţiei, f : R →R, f (x) = ax + b, a, b∈R, într-un sistem de axe
perpendiculare xOy;
CS3)Determinarea coordonatelor punctelor ce aparțin a graficului unei funcţii de forma f:R→R, f (x) = ax +
b, a, b∈R
CS4)Determinarea unei funcţii de forma f:R→R, f (x) = ax + b, a, b∈R în niște condiții date.

IV.Obiective operaţionale:
A.Cognitive: La sfarşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1) să defineasca functiile cu ajutorul diagramelor si tabelelor
O2)sa recunoasca domeniul,codomeniul unei funcțtii
O3) să determine o funcţie de forma f:IR→IR, f (x)=ax+b,a,b �IR în condiţii date;
O4) să verifice daca un punct aparţine graficului unei funcţii;
O5)sa reprezinte grafic o functie;
B.Psiho-mototrii: Pe parcursul activitații si la sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili:
1.Să păstreze ordinea ,disciplina si liniștea in clasă pentru buna desfăsurare a lecțtiei
2.Să scrie corect ,frumos și îngrijit problemele propuse,să se poată exprima oral
C.Afective: Pe parcursul activitații si la sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili:
1.Să dovedească interes pentru informațiile prezentate,prin participare activă
2.Să-și dezvolte atenția,spiritul de observație și concentrarea în timpul orei
3.Să stimuleze curiozitatea in abordarea diferitelor metode
4.Să fie increzători în capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic

V.Strategie didactică:
Metode si procede:
 conversația
 explicația
 exercițiul
 problematizarea

Mijloace de învățământ
Resurse: a) materiale: -Manual
-fișă de lucru
-caiete
b) umane: -activitați frontale,individuale
c)temporale: 45 minute
Forme de organizare: frontal,individual
Modalități de evaluare: - chestionare orală
-metoda exercițiului,observare sistematică

V.Material bibliografic:
-Programa școlară pentru clasele V-VIII.Aria curriculară:matematică și ștințe
-Manual cls VIII-a

Adaptări metode si mijloace de învățământ/ adaptări psihopedagogice:

 se vor utiliza diverse materiale didactice ilustrate ;


 se vor planifica activități practice;
 se va reduce nr. de elemente pe care elevul trebuie să le învețe; va primi sarcini mai simple;
 se va adapta modul în care elevul poate răspunde cerințelor ( răspunde oral , nu în scris);
 se vor adapta obiectivele sau rezultatele așteptate folosind același conținut.
Etapele Ob. Activitatea Mijloace Forme Metode de
lecţiei op. profesorului Elevilor procedurale materiale de evaluare
organizare
conversaţia frontal Chestionarea
Moment - se verifică prezenţa şi se -pregatesc materialele orală
organizatoric asigură de existenţa materialelor necesare desfașuraii
necesare. activitații
-se verifică dacă există materiale -elevii se pregatesc
necesare desfășurarii lecției si pentru lecție
dacă toți elevii au pe bancă cele
necesare.
Actualizarea CG1 -profesorul adresează întrebări - elevii vor reaminti conversația manual frontal Chestionarea
cunostințelor elevilor din lecția anterioară principalele notiuni caiete orală
predate in ora precedenta
Observare
Anunţarea - anunţă obiectivele ce vor fi - elevii notează in caiete Conversaţia tablă frontal sistematică
temei si a urmărite pe parcursul titlul lecției. expunere caiete
obiectivelor desfaşurării activitaţii:
“Funcția liniară.Noțiunea de
funcție”
Desfăşurarea - scrie la tablă titlul lecţiei:
activităţii “ Funcția liniară.Noțiunea de -elevii notează in caiete și explicație tablă frontal
funcție ” sunt atenți la tablă caiete observare
Noțiunea de funcție a fost conversație sistematică
introdusa de catre Leonhard
Euler(1775).Funcția matematică
a fost introdusă pentru a descrie
diverse relații dintre elementele a
două mulțimi.

Definiție:Fie A și B doua
mulțimi nevide.Dacă printr-un
procedeu oarecare facem ca
fiecarui element din mulțimea A
să-i corespundă un singur
element din mulțimea B vom
spune că am definit o functie de
la A la B.

Exemple de funcții
1.Fie E-mulțimea eleviilor dintr-
o școală și L-mulțimea
locuințelor din localitatea unde
este situate școala.
Se știe ca fiecare elev (element
din E),are o singură adresă de
domiciliu(element din L).
Putem spune că am definit o
funcție pe E cu valori in L.

2. Fie Z-mulțimea numerelor


intregi si N-mulțimea numerelor
naturale.
Dacă ridicăm la pătrat orice
element din Z,obținem un elevii scriu pe caiete și
element si numai unul din N. sunt atenți la explicații explicație tablă frontal observare
Putem afirma ca am definit o conversație caiete sistematică
funcție pe Z cu valori in N ,cu
ajutorul regulii: expunere
“Pătratul oricărui număr întreg observarea
este un număr natural” sistematică

3.Fie mulțimile : A={-2,-1,0,1}


și B={-1,0,1,2}.
Fiecărui element din A îi punem
in corespondență succesorul
său,adică un element și numai
unul din B.
{-2,-1,0,1}
↓ ↓↓↓
{-1,0,1,2}
Dacă xϵ A ,atunci prin procedeul
stabilit ,”f”,îi punem în
corespondență un element unic
din B,numit imaginea lui x și
notat f(x) sau y,f(x)=y.
Forma generala a unei functii
este:
f:A→B
Vom citi: „Funcția f,definită pe
mulțimea A,cu valori in
mulțimea B” sau „funcția de la
A la B”.

Convenție:
f:A→B , f(x)=y unde:
CS1 A=domeniul de definiție
(mulțimea pe care x o parcurge)
B=codomeniul(mulțimea in care
x ia valori) conversație Tablă frontal Observare
f=legea de corespondență expunere caiete sistematică

Legea de corespondență poate fi


dată in diverse moduri:
1.Diagrame: elementele celor
două mulțimi A și B sunt puse in
corespondență in mod direct,prin
săgeți.
A B

-2 -1
-1 0
0 1
1 2

2.Tabele:
x -2 -1 0 1
f(x) -1 0 1 2

3.Cu ajutorul formulelor:


f:{-2,-1,0,1}→{-1,0,1,2}
f(x)=x+1

Definiție:Fie f:A→B o funcție


Imaginea(mulțimea valorilor)
funcția f este mulțimea:
Imf={f(x)|xϵA}.
Observație:Imf ⸦ B.
Definiție: Fie f:A→B o
funcție.Mulțimea Gf={(x,y)| conversație Tablă frontal
xϵA,y=f(x)} se numește graficul expunere Caiete
funcției f.
Observație:Gf ⸦AxB.

Condiția ca un punct sa
CS2
apațină graficului funcției f
A(x1,y1)ϵGf  x1ϵA
f(x1)=y1
Exemplu: Fie f:
{0,1,3}→{1,2,7}
Verificați dacă A(0,1) aparține
graficului funcției f.

Reprezentarea grafică a unei


CS3 funcții

Dacă vom reprezenta mulțimea


tuturor perechilor ordonate
obținute intr-un sistem cartezian
de axe de coordonate,vom obține
o mulțime de puncte din planul
determinat de cele două axe de
coordonate.Reuniunea tutror
punctelor astfel obținute spunem
ca formează graficul acelei
funcții.

Exemplu:
Să se reprezinte grafic funcția :
f:{1,2,3,4}→{1,3,4,8,9,16}
f(x)=x2
a)întocmim un tabel de valori
dând lui x toate valorile din problemati- tablă Observarea
domeniu zarea caiet frontal sistematică
b)reprezentăm grafic perechile exerciţiul fișă de individuală
ordonate obținute lucru
muncă Evaluarea
independentă corectitudinii
Elevii vor primi o fișă cu Elevii sunt scoși la tablă rezolvării
exerciții din capitolul nou si le să rezolve exercițiile din conversația
vor rezolva impreună cu ajutorul fișă . explicația
profesorului la tablă.

Se impune supravegherea
permanentă a elevilor pentru
desfășurarea optimă a lecției.

Asigurarea - pentru a se asigura că - elevii răspund conversaţia caiet frontal Chestionare


feedbackului obiectivele propuse au fost întrebărilor și explicaţia orală
atinse, profesorul pune întrebări își reamintesc ce au
elevilor din lecția predată invățat astăzi

-au loc concluziile si aprecerile


Încheierea profesorului - ascultă cu atenţie conversaţia frontal
activitaţii -sunt notați elevii care s-au aprecierile profesorului
remarcat la lecție.
FIȘA DE LUCRU

1. Precizați care din următoarele diagrame sunt funcții:


A B A B

m a 1 1
2 2
b 3 3

a) b)

A B A B

1 0 1 1
1 2 2
2 2 3 3
4
b) d)

2. Explicați de ce tabelul următor nu descrie o funcție:

x -1 0 1 2 1

f(x) 0 3 4 5 6

3. Tabelul următor descrie o funcție f:A→B

x -1 0 1 2 3

f(x) 4 0 4 8 12

a)precizați elemetele mulțimii A șiB


b)scrieți elementele mulțimii Imf
c)scrieți elementele mulțimii Gf
4. Fie funcţia f:{-2,-1,2,3}R, f(x)=ax-2.Determinați aϵR știind că A(1,-3) aparține graficului funcției.
5. Determinați parametru real m pentru care A(m+1,11) aparține graficului funcției f:RR,f(x)=2x-15

6. Fie funcţia f:RR, f(x)=5x-2.


a) Reprezentaţi grafic funcţia într-un sistem de axe xOy.
b) Rezolvaţi în R ecuaţia f(a)+f(a+1)=f(a-2)
c) Calculaţi suma S=f(1)+f(2)+...+f(50)
7. Fie funcţia f:RR, f(x)=ax+b
a) Determinaţi a,bR ştiind că graficul funcţiei trece prin punctele A(2, 1) şi B(0, -3).
b)Reprezentaţi grafic funcţia f

S-ar putea să vă placă și