Sunteți pe pagina 1din 6

Verbul - Proiect de lecţie (a VII-a)

Data:
Clasa: a VII-a
PROFESOR:
Aria curriculară: LIMBĂ ŞI COMUNICARE
Disciplina: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
SUBIECTUL: VERBUL
Tipul lecţiei: de verificare şi evaluare a cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor (varianta combinată: orală şi scrisă).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) cognitive: O1: să definească verbul şi să identifice verbele predicative şi


nepredicative,tranzitive şi intranzitive, personale şi impersonale,
dintr-un enunţ;
O2: să cunoască modurile personale şi nepersonale ale verbului;
O3: să stabilească diateza unor verbe la diferite moduri şi timpuri;
O4: să construiască enunţuri folosind expresii verbale impersonale;
O5: să identifice locuţiunile verbale din enunţuri şi să le înlocuiască cu
verbe sinonime;
O6: să stabilească funcţiile sintactice ale verbelor (la cele trei diateze) şi
ale locuţiunilor verbale din text;
O7: să analizeze sintactic şi morfologic partea de vorbire studiată,
utilizând corect categoriile ei gramaticale specifice.
b) afectiv – atitudinale:
O1: să dovedească independenţă şi perseverenţă în formularea
răspunsurilor;
O2: să dovedească spirit de cooperare în activităţile realizate în grup;
O3: să manifeste interes pentru participarea la desfăşurarea lecţiei.
c) psiho – motorii:
O1: să se integreze în ritmul cerut la desfăşurarea activităţilor;
O2: să reacţioneze prompt la întrebările adresate, anunţându-se la
răspuns.

RESURSE EDUCAŢIONALE:
a). CONŢINUT

C(O1): Definiţie: Verbul este partea de vorbire flexibilă care exprimă acţiunea, starea
sau existenţa.
Categoriile gramaticale specifice verbului sunt: modul, timpul, diateza,
conjugarea, persoana şi numărul.
Clasificarea verbelor:
- după posibilitatea de a forma singure un predicat:
- predicative
- copulative
- auxiliare
- după posibilitatea de a avea un complement direct:
- tranzitive
- intranzitive
- după subiectul verbului exprimat prin nume de persoană:
- personale
- impersonale ( trebuie, fulgeră)
- unipersonale (a lătra)
C(O2): Modurile sunt:

- personale (predicative):

- nepersonale (nepredicative):

C(O3): Diatezele verbului:


- activă: El citeşte o carte.
- pasivă: Cartea este citită de mine.
- reflexivă: “Mama şi tata se gândesc la neajunsurile vieţii”.
C(O4): Expresiile verbale impersonale: e bine, e posibil, e uşor, e o plăcere
(e bine= P. nominal)
Expresiile verbale unipersonale: mi-e sete, mi-e cald (e = P. verbal)
C(O5): Locuţiunile verbale: a băga de seamă = a observa;
a ţine companie = a însoţi;
a o lua la fugă = a fugi.
C(O6): Funcţiile sintactice: a) ale verbului:
- la mod predicativ:
- Predicat verbal
- Predicat nominal
- la mod nepredicativ (exprimate mai sus)
b) ale locuţiunii verbale:
- Predicat verbal (la moduri personale)
- Nume predicativ
- Subiect, C. direct, C. indirect, C.c. mod.
C(O7): Algoritmul analizei gramaticale a verbului

b). ELEVI – clasa alcătuită din elevi cu ritmuri de învăţare apropiate.

STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă (algoritmic – aplicativă), bazată pe activitatea individuală a elevului.


a). RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, problematizarea, exerciţiul, munca
independentă, observaţia, comparaţia, simularea (analiza).
b). RESURSE MATERIALE: texte pentru analiză, fişe de exerciţiu şi control;
fişe de evaluare; manual; planşe cu schema recapitulării
verbului; videoproiector, flipchart.
c). FORME DE ORGANIZARE: munca pe echipe; frontală; individuală-independentă.

FORME DE EVALUARE: a). Formativă (continuă) prin analizarea răspunsurilor,


corectarea imediată şi stimularea elevilor;
b). Sumativă (cumulativă) prin aprecieri orale asupra
realizării obiectivelor lecţiei la final de capitol;
c). Orală (pe tot parcursul orei) şi scrisă (pe baza
exerciţiilor şi a fişelor de lucru).

FIŞĂ DE EVALUARE
I) ITEMI OBIECTIVI:
A. Cu alegere duală:
În propoziţiile următoare verbul “a fi” are valoare predicativă:
a) A – J Mi-e milă de cei sărmani.
b) A – J Era de dorit să-şi grăbească plecarea.
c) A – J În vacanţă au fost la munte.

B. Cu alegere multiplă:
În enunţul “ Se vede în mod clar că nu vede bine literele”, verbul “a vedea” este:
a) reflexiv impersonal/ reflexiv personal
b) personal/ reflexiv impersonal
c) personal/ personal.

II) ITEMI SEMIOBIECTIVI


A. Cu răspuns scurt (de completare):
a). Locuţiunea verbală este...
b). Funcţiile sintactice ale verbului la modul gerunziu sunt...
c). Pot fi verbe copulative verbele....

B. Întrebări structurate:
Se dă textul: “E uşor a scrie versuri
Când nimic nu ai a spune,
Înşirând cuvinte goale
Ce din coadă au să sune”. (Mihai Eminescu)
Cerinţe: a). Identificaţi un verb la modul infinitiv şi unul la modul gerunziu, precizând funcţia sintactică;
b). Treceţi la toate gradele de comparaţie adjectivul “goale”;
c). Precizaţi funcţia sintactică a cuvintelor: versuri, nimic, ce;
d). Analizaţi gramatical predicatele verbale.

SCENARIUL DESFĂŞURĂRII LECŢIEI

NR.CRT EXPERIMENTUL ACTIVITATEA ACTIVITATEA


INSTRUCŢIONAL DURATA PROFESORULUI ELEVILOR
1. Organizarea clasei 2’ Asigur liniştea şi disciplina în Elevii se pregătesc
sala de clasă. Solicit elevilor pentru lecţie.
să-şi pregătească manualele şi
caietele pentru ora de limba
română. Stabilesc un climat
favorabil de lucru.
2. Captarea atenţiei şi 5’ Solicit elevii să scrie după Elevii scriu textul
trezirea interesului dictare textul: după dictare, apoi îşi
pentru lecţie „Plecat-au toţi de-acasă şi-s verifică unul altuia
singur cu Grivei caietele, marcând cu
Dar mie nu mi-e frică, de ce roşu greşelile.
să-mi fie frică?
Nu-i nicio crăpătură şi-i uşa
încuiată!”
(I.Păun-Pincio –
„Fricoşii”)
Vor schimba apoi caietele
între ei şi se vor corecta cu
creion roşu după textul scris
corect pe flipchart.

3. Reactualizarea unor 8’ Solicit elevilor să răspundă la Elevii răspund la


cunoştinţe următoarele întrebări (planul întrebări:
dobândite anterior de recapitulare a verbului - Parte de vorbire
întocmit în orele anterioare): flexibilă care exprimă
- Ce este verbul? acţiunea, starea sau
- Care sunt categoriile existenţa.
gramaticale specifice - Categoriile
verbului? gramaticale ale
- Cum se clasifică verbul după verbului sunt:
: conjugarea, diateza,
a)posibilitatea de a forma modul, timpul,
singure un predicat? persoana, numărul.
b)posibilitatea de a avea un -a)predicative,
complement direct? copulative, auxiliare;
c)subiectul verbului exprimat -b)tranzitive,
prin nume de persoană? intranzitive;
-c)personale,
- Care sunt modurile verbului? impersonale,
unipersonale.
- Modurile sunt:
a) personale:
indicativ, conjunctiv,
condiţional-optativ şi
imperativ;
- Ce funcţii sintactice pot avea b) nepersonale:
verbele? infinitiv, gerunziu,
participiu şi supin.
-Verbele la mod
personal pot avea
funcţii de P. verbal
sau de P. nominal;
verbele la mod
- Care sunt diatezele verbului? nepersonal pot avea
Exemplificaţi! funcţii de subiect,
- Daţi exemple de expresii nume predicativ,
verbale impersonale? Dar atribut sau diferite
unipersonale? complemente.
-Diatezele sunt:
- Ce sunt locuţiunile verbale? activă, pasivă,
Exemplificaţi! reflexivă.
-Expresiile verbale
impersonale şi
unipersonale: e bine, e
rău, e posibil / mi-e
sete.
-Grupuri unitare de
cuvinte sinonime cu
verbul: a băga de
seamă= a observa

4. Enunţarea 2’ Comunic elevilor subiectul Elevii ascultă


subiectului şi lecţiei şi obiectivele urmărite obiectivele şi îşi
obiectivelor lecţiei (verificarea cunoştinţelor notează titlul lecţiei
despre verb). Scriu titlul lecţiei pe caiete.
pe tablă.

5. Dirijarea verificării 20’ Solicit elevilor să rezolve Elevii rezolvă


(orală şi scrisă) exerciţiile: exerciţiul I(O2)
independent pe caiete,
I(O2): Identificaţi verbele la apoi citesc
moduri nepersonale şi răspunsurile:
precizaţi funcţia lor sintactică: a). răsărind=
a). Văd răsărind soarele. complement direct
b). Atelierul de reparat b). de reparat= atribut
televizoare este închis. verbal
c). A dat lucrarea fără a c).fără a verifica= C.
verifica punctuaţia. circumstanţial de mod

I(O3): Stabiliţi diatezele activă Elevii rezolvă


şi reflexivă din text: exerciţiul I(O3)
“Se cuvine să discutăm şi (suportul este scris pe
despre trecut, dar se pare că tablă) pe caiete, apoi
nimeni nu doreşte aceasta şi se scriu răspunsurile
nici nu se ştie dacă ar putea să pe flipchart, pe
abordeze toţi acest subiect”. coloane:
a) verbe la diateza
reflexivă: se cuvine,
se pare, nu se ştie;
b) verbe la diateza
I(O4): a). Identificaţi verbele activă:
impersonale, din textul să discutăm, nu
următor: doreşte, ar putea, să
“Pentru că nu am venit la abordeze.
timp, trebuie să recuperăm Elevii rezolvă
ceea ce am pierdut. Urmează independent exerciţiul
să lucrăm câteva ore şi I(O4) pe caiete, apoi
deşi pare că nu dorim acest identifică verbele şi
lucru, vom fi obligaţi să-l pe tablă (textul este
facem”. scris pe tablă); citesc
b). Construiţi un enunţ în care enunţuri cu expresia
predicatul să fie exprimat verbală impersonală
printr-o expresie verbală dată: Ar fi fost cu
impersonală la modul neputinţă să lipsesc de
condiţional-optativ perfect. (ar la teză.
fi cu neputinţă...)

I(O5): Scrieţi verbe sinonime


cu următoarele locuţiuni Elevii rezolvă
verbale: exerciţiul I(O5) oral,
- a sta de veghe de pe flipchart:
- a pune la cale a sta de veghe = a
- a face rost veghea
a pune la cale = a
I(O6): a). Stabiliţi funcţiile plănui
sintactice ale verbelor din a face rost = a procura
enunţurile următoare:
Grupa I: Se spun multe despre Elevii rezolvă
examen. exerciţiul I(O6),
Grupa II: Ei spun adevărul. independent pe grupe,
Grupa III: Cuvintele au fost apoi câte un
spuse răspicat de profesor. reprezentant scrie
răspunsurile pe tablă
(suportul de text este
b). Stabiliţi funcţiile sintactice afişat pe
ale locuţiunilor verbale din videoproiector):
enunţuri: a).se spun= P.verbal
Atunci s-a hotărât a da bir cu spun= P.verbal
fugiţii. au fost spuse= P.
Preocuparea lui era de a da Verbal
explicaţiile pe înţelesul b).a da bir cu fugiţii=
tuturor. C.indirect
A trage cu urechea nu este de a da explicaţiile=
civilizat. nume predicativ
a trage cu urechea=
I(O7): Analizaţi sintactic şi subiect
morfologic verbele şi
locuţiunile verbale din textul Elevii rezolvă
următor: „Îi era greu să se exerciţiul I(O7) la
hotărască şi au trecut mai tablă unde se află şi
multe duminici până ce a suportul de text.
putut să prindă destulă inimă”.
(Ioan Slavici)

6. Evaluarea 10’ Solicit elevii să rezolve fişa de Elevii rezolvă


performanţei evaluare IO8. individual fişa de
evaluare.

7. Formularea de 2’ Precizez rezultatele aşteptate şi Elevii ascultă


aprecieri asupra sintetizez. Notez câţiva elevi aprecierile şi
obţinerii care s-au remarcat prin recomandările
performanţei răspunsuri. profesorului.
8. Asigurarea retenţiei 1’ Solicit elevii să efectueze ca Elevii notează tema
şi a transferului temă pentru acasă 2-3 exerciţii pentru acasă.
din manual.

S-ar putea să vă placă și