Sunteți pe pagina 1din 20

Proiect didactic

Data: 17.05.2012
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Disciplina: Matematică
Clasa: a II-a
Şcoala cu clasele I-IV Oşvareu, Gherţa Mică
Unitatea de învăţare: Unităţi de măsură
Subiectul lecţiei: Utilizarea banilor
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe
Scopul:
-formarea priceperilor şi deprinderilor de utilizare a banilor
-dezvoltarea interesului pentru studiul matematicii
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1-să recunoască monedele şi bancnotele utilizate în ţara noastră
O2-să facă distincție între monede și bancnote
O3-să calculeze diverse sume de bani şi să rezolve probleme
O4-să compare diverse sume de bani/prețuri
O5-să pregătească sume de bani conform preţului indicat
Psiho-motorii:
O6-să participe activ la toate activităţile din timpul orei şi să colaboreze cu colegii de echipă
Afective:
O7-să participe cu plăcere la toate activităţile şi să-şi exprime propriile trăiri
Resurse
Materiale: ilustraţii, bancnote, monede, fişe, ecusoane cu preţuri, imagini cu jucării
Procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, „cubul”, jocul didactic „la cumpărături”
Tipul de activitate: frontală, în grupe, în echipe, individuală
Timp: 50 min
Bibliografie: Programa școlară pentru clasa a II-a, Manualul de matematică, editura Aramis, autor Rodica Chiran, Caietul tip
pentru matematică, editura Aramis, Rodica Chiran, www.didactic.ro

Propunător: Handro Ana –profesor pentru învăţământul primar şi preşcolar


Desfăşurarea activităţii
Etapele lecţiei Ob. Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor Tipul de Resurse
Op. activitate materiale procedurale timp
Moment O6 Asigur condiţiile optime. Anunţ Îşi pregătesc materialele - -caiete, -conversaţia 2
organizatoric elevii să se pregătescă pentru ora necesare. individual manuale, min
de matematică. penar
Verificarea Verific tema frontal. Citesc tema. - frontal -caiete cu -conversaţia, 5
temei tema exreciţiul min
Reactualiza- -În ce zi ne aflăm? Lună? An? Formulează răspunsuri. -frontal -exerciţiul 5min
rea Anotimp?
-Cum măsurăm timpul?
cunoştinţelor
anterioare
Captarea O7 Prezint puşculiţa lui Miţă şi Observă planşa. -frontal -planşa cu -conversaţia, 3
atenţiei borcanul cu miere. Îşi exprimă dorinţa. imagini problemati- min
-Miţă vrea să se împace cu zarea
albinele. Îl ajutăm să plătescă
mierea? El nu se prea pricepe la
bani.
Anunţarea O7 -Azi vom învăţa cum utilizăm Ascultă cu atenţie. -frontal, -manuale, -explicaţia 5
obiectivelor banii. Îl vom ajuta şi pe Miţă. Notează titlul în caiete. individual caiete min
Vom rezolva exerciţii şi probleme. Observă ilustraţiile din
Notez titlul lecției. manual.
Dirijarea O1 Prezint elevilor monede şi Observă, recunosc monedele -frontal, -monede şi -conversaţia, 15
învăţării O2 bancnote din România. şi bancnotele. individual bancnote, exerciţiul, min
O3 Cer elevilor să compare monede Fiecare elev recunoaşte fişe observaţia
şi bancnote. moneda sau bancnota primită.
-La ce folosesc banii? Fac diverse comparaţii.
Observăm preţul borcanului cu Formulează diferite
miere. răspunsuri.
Calculăm suma din puşculiţa lui Observă preţul borcanului.
Miţă. Află suma din puşculiţă. Află
-Poate plăti mierea? Ce rest îi cât rest primeşte Miţă?
O4 rămâne? Miţă plăteşte 14 lei pentru -„cubul”
O6 Anunț elevii că pornim la miere şi îi rămân10 bani.
O7 cumpărături. Primesc sarcini de la cub.
Împart elevii în 6 grupe Grupa 1
1.Descrie Observă și completează: 3
În pușculița lui Andrei sunt ____ monede și 5 bancnote.
monede și ___ bancnote. Grupa 2
2. Compară În pușculița lui mihai se află
Compară cele două pușculițe. o sumă mai mare.
3.Asociază Grupa 3
Unește bancnotele cu valoarea Unesc corespunzător.
potrivită scrisă în chenar Grupa 4
4. Analizează Colorează casetele potrivite.
Alege (colorează) banii necesari Grupa 5
pentru a cumpăra mașinuța Observă că prețul bicicletei
5. Argumentează este mai mare decât suma pe
De ce nu poate cumpăra Mihai care o are Mihai.
bicicleta? Grupa 6
6. Aplică Scriu valoarea banilor în
Scriu în casete valoarea fiecărei casete.
bancnote/ monede.
La final cer elevilor să-și prezinte
rezultatele.
Dau explicațiile necesare.
Feed-back-ul O5 Împart clasa în două echipe: Formează două echipe. -în echipe -obiecte, -joc didactic 10
O6 vânzători-cumpărători. Cumpărătorii potrivesc banii ecusoane „la cum- min
O7 Distribui cumpărătorilor monede şi (grupează monede şi cu preţuri părături”
bancnote. bancnote). şi imagini
Pe masa vânzătorilor se află Vânzătorii verifică (numără)
ecusoane . Pe fiecare ecuson este şi încasează banii.
o imagine cu o jucărie şi preţul.
Explic sarcinile: Rolurile se inversează la
Cumpărătorii trebuie să observe epuizarea stocului.
preţurile şi să pregătescă suma de
bani necesară obiectului pe care
îl vor cumpăra.
Vânzătorii vor încasa banii.
Rolurile se inversează când se
epuizează stocul.
Încheierea O7 Fac aprecierile corespunzătoare. Ascultă cu atenţie. Adresează -frontal -conversaţia 3
activităţii eventuale întrebări. min
-aprecieri
finale
-anunţarea
temei
Asociază:

50 lei 10 lei 500 lei

100 lei 1 leu 200 lei


Aplică
Ordonează crescător următoarele bancnote şi monede:
Compară puşculiţele:

lei bani
10 lei bani
50 lei 1 leu

Mihai Maria

Analizează
Alege (colorează) banii potriviţi pentru a cumpăra maşinuţa:
10 lei

5 lei

25 lei
50 lei

10 lei

Argumenteză
Mihai are în puşculiţă 30 lei. De ce nu poate cumpăra
bicicleta?

300 lei

Descrie
În puşculiţa lui Andrei sunt ________ monede şi _________
bancnote.
25 lei
300 lei
30 lei
55 lei
MIERE
14 Lei

S-ar putea să vă placă și