Sunteți pe pagina 1din 14

Prof. Înv.preșc.

Maria Chiriac
Grădinița Chiricari

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


Prof. Înv.preșc. Maria Chiriac
Grădinița Chiricari

GRĂDINIȚA: Chiricari
GRUPA: MIXTĂ
TEMA: Cum este, a fost și va fi aici, pe pământ?
DENUMIREA PROIECTULUI: În lumea celor care nu cuvântă
SUBTEMA : Animale și medii de viață
TEMA ZILEI: Comorile din Delta Dunării
FORMA DE REALIZARE : activitate integrată

DOMENII IMPLICATE :

I. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


1. „Ce i-aș cere peștișorului de aur...?”– brainstorming
2. OPȚIONAL – „Delta Dunării – paradisul păsărilor și al peștilor” – convorbire

Rutine: „Joc și mișcare” ( „Bună dimineața!”), „Servim masa”


tranziții: recitative, „Peștișorul supărat”, „Broscuțele”

II. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE – ETAPA I


1. Biblioteca: „Scrisoare către Zâna Apelor” – exerciții grafice
2. Știință: Poluarea apei și efectele sale – convorbire pe suport ilustrat
3. Artă: Frumusețile Deltei Dunării – desen

III. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE – ETAPA A III-A


„Oac, oac, broscuțele sar în apă” – săritura în adâncime

IV. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


1. DȘ ( N2): „Răspunde repede și bine!” - joc didactic
2. DOS: ”Colț din Delta Dunării” – machetă

TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă

SCOPUL ZILEI:
Cultivarea interesului preșcolarilor față de ecosistemul Delta Dunării, problematica poluării și
necesitatea adoptării unui comportament eco-civic faţă de natură,
Verificarea și consolidarea cunștințelor preșcolarilor despre numerație ( N2) în limitele 1-7,
Dezvoltarea operațiilor gândirii, creativității, atenției voluntare și a spiritului de echipă;

Obiective urmărite în cadrul activităților de dezvoltare personală


Ce i-aș cere peștișorului de aur...?”– brainstorming
Obiectiv fundamental:
Exteriorizarea, înțelegerea și acceptarea sentimentelor, emoțiilor, dorințelor
Obiective operaționale:
Să redea verbal trei dorințe,
Să argumenteze importanța acestora pentru ei,
Să-și imagineze un dialog cu peștișorul de aur, folosind formule de politețe
Să creeze un scenariu în care o dorință s-ar îndeplini
Prof. Înv.preșc. Maria Chiriac
Grădinița Chiricari

„Delta Dunării – paradisul păsărilor și al peștilor”


Obiective de referință:
Să perceapă și să descrie ecosisteme ( parc, pajiște, pădure, luncă, deltă, etc.)
Să manifeste interes pentru identificarea problemelor de mediu
Să-și îmbogățească vocabularul activ cu termeni specifici ecologiei

Obiective operaționale
- Să denumească principalele zone umede: lac, baltă, deltă,
- Să precizeze trăsăturile caracteristice unei zone umede,
- Să descrie, în enunțuri simple, principalele caracteristici ale Deltei Dunării,
- Să enumere plante și viețuitoare specifice Deltei Dunării
- Să găsească soluții creative pentru rezolvarea problemelor de mediu privind Delta
Dunării
- Să explice cu propriile cuvinte sensul cuvintelor și expresiilor: „zonă umedă”, „arie
protejată”, „grinduri”, „colonie de păsări”, „pește răpitor”, „generozitate”,
„perseverență”, „seriozitate”,
- Să conștientizeze importanța deosebită a Deltei Dunării, precum și necesitatea
protejării vegetației, faunei și florei acesteia;

Obiective urmărite în cadrul activităților la alegere

Biblioteca: „Scrisoare către Zâna Apelor” – exerciții grafice


Obiectiv fundamental:
Consolidarea deprinderilor motrice de folosire a instrumentelor de scris

Obiective operaționale:
- Să traseze peste spații punctate/liber semne grafice elementare
- Să redea grafic diverse elemente repetitive, descoperind regula fiecărui șir,

Știință: Poluarea apei și efectele sale – convorbire pe suport ilustrat


Obiectiv fundamental:
Descrierea unor schimbări ale mediului natural, ca urmare a intervenției omului

Obiective operaționale:
- Să precizeze mijloace de poluare a apelor, așa cum sunt ele redate în imagini,
- Să conștientizeze cauzele nocive ale poluării apelor asupra oamenilor și a mediului
înconjurător,
- Să găsească soluții creative pentru reducerea poluării apelor,

Artă: Frumusețile Deltei Dunării – desen


Obiectiv fundamental:
Stimularea creativității,expresivității prin desen

Obiective operaționale:
Să redea tema dată prin tehnici specifice desenului, îmbinate original și expresiv,
Să utilizeze întreg spațiul plastic,
Să găsească un titlu potrivit lucrării
Prof. Înv.preșc. Maria Chiriac
Grădinița Chiricari
Să-și exprime părerea despre lucrările colegilor, precizând elementele lipsă ( dacă este cazul),

„Oac, oac, broscuțele sar în apă” – săritura în adâncime


Obiectiv fundamental:
Dezvoltarea deprinderii motrice de săritură în adâncime
Obiective operaționale:
Să execute corect săritura în adâncime, respectând semnalul dat,
Să respecte regulile jocului de mișcare, contribuind la reușita echipei,

Obiective urmărite în cadrul activităților pe domenii experiențiale:

DȘ: „Răspunde repede și bine!” - joc didactic


Obiective de referință:
Să numere de la 1 la 10 recunoscând grupele cu 1-10 obiecte şi cifrele corespunzătoare.
Să identifice poziţia unui obiect într-un şir utilizând numeralul ordinal.

Obiective operaționale:
- Să formeze mulțimi cu elementele indicate,
- Să numere corect crescător și decrescător în concentrul 1-7,
- Să precizeze vecinii unui număr dat,
- Să raporteze cantitatea la număr, cifră și invers,
- Să utilizeze corect numeralul ordinal,
- Să rezolve problemele date, efectuând adunări/scăderi cu 1-2 unități,
- Să manifeste spirit de echipă și fair-play, în timpul desfășurării jocului,

SARCINA DIDACTICĂ:
Recunoaşterea cifrelor, formarea de mulţimi de obiecte, raportarea cifrei la mulţime şi invers.
REGULILE JOCULUI:
Copiii sunt împărţiţi în două echipe. La semnalul educatoarei din fiecare echipă va fi
desemnat un purtător de cuvânt care va rezolva sarcina propusă. Echipa care rezolvă corect
sarcina primeşte un punct şi aplauze. Câştigă echipa care a adunat mai multe puncte.

ELEMENTE DE JOC :
Surpriza, ghicirea, aplauze, mânuirea materialului,

1. DOS: ”Colț din Delta Dunării” – machetă

Obiective de referință:
Să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice,
Să identifice, să proiecteze şi să găsească cât mai multe soluţii pentru realizarea temei propuse
în cadrul activităţilor practice.

Obiective operaționale:
Să fixeze, de comun acord cu membrii grupului său, elementele constitutive ale hărții Deltei
Dunării,
Prof. Înv.preșc. Maria Chiriac
Grădinița Chiricari
Să lipească, să trateze suprafețe, realizând colaje estetice și funcționale reprezentând vietăți dn
Delta Dunării,
Să utilizeze creativ materialele puse la dispoziție,
Să explice motivele așezării elementelor în spațiul hărții,
Să verbalizeze acţiunile întreprinse, folosind un limbaj adecvat,
Să manifeste spirit cooperant în realizarea sarcinilor date,

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE :
Conversația, brainstorming-ul, convorbire pe suport ilustrat, explicația, Știu,Vreau să știu, Am
învățat, exerciţiul, munca independentă, Turul Galeriei, jocul didactic, demonstrația, munca
pe echipe, Harta cu figuri,

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
Peștișor, broască țestoasă, pelican (confecționate), PPS cu Delta Dunării, ilustrații
reprezentând zone umede ( delta, lacul, mlaștină, baltă, etc.), coli albe, carioca, creioane
colorate, ilustrații reprezentând mijloace de poluare a apelor, jetoane cu animale și plante
specifice Deltei Dunării, cifre, carton colorat, aracet, acuarele, placă polistiren, hârtie
creponată, hârtie glace, sârmă, scoici, conuri de brad,

FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual.


EVALUARE: formativă, orală, frontală,de grup,individuală, fișă de lucru, listă de verificare
a colaborării, observarea comportamentului copiilor,

SCENARIUL ZILEI:

Ziua va debuta cu Întâlnirea de dimineață. Copiii se vor lua loc pe scăunelele așezate
în formă de cerc. Va avea loc salutul:
„Bună dimineața, copilași isteți!
Bună dimineața, fetițe și băieți!
Bună dimineața, micii mei ecologiști!
Bună dimineața, talentați artiști!
Bună dimineața, copii frumoși!
Bună dimineața, dragi prieteni generoși!”
Copiii vor răspunde salutului, se vor saluta reciproc și se va face prezența.
Se va executa jocul „Îmi place de mine atunci când...”, pentru SPARGEREA GHEȚII, iar
Copilul Zilei va fi desemnat în funcție de răspunsurile date în cadrul jocului.
Se va completa Calendarul Naturii și se va desfășura etapa de împărtășire cu ceilalți, prilej
prin care le voi aduce în discuție peștișorul de aur.
Fiecare copil va spune noutățile sale ( evenimente, informații), după care le voi cere să-și
imagineze că peștișorul de aur ar fi chiar în fața lor și că le-ar îndeplini trei dorințe. Se va
realiza convorbirea „Ce i-aș cere peștișorului de aur?”
Noutatea zilei:
Prof. Înv.preșc. Maria Chiriac
Grădinița Chiricari
Le voi spune copiilor scurta poveste a celor trei prieteni din Delta Dunării: țestoasa Oachi,
carasul Bibi și pelicanul Henry. Aceștia au venit în vizită la prietenul lor, iepurașul Țup-Țup,
dar i-a prins iarna grea pe drum și nu se mai pot întoarce acasă. Soluția salvatoare ar fi
peștișorul de aur care le-ar îndeplini foarte ușor această dorință. Peștișorul, însă, nu e de găsit,
așa că cei trei prieteni au nevoie de ajutorul copiilor.
Primul pas este să aflăm mai multe despre locul de unde vin cei trei.
Le voi prezenta pe scurt câteva informații despre Delta Dunării și se va completa diagrama
SVA ( rubricile: Știu și Vreau să știu).

TRANZIȚIE – Recitativă
Un doi,
Mergem toți în pas vioi
Trei, patru, cinci
Să ne așezăm aici
Despre deltă să aflam
Prietenii să-i ajutăm

Se va desfășura convorbirea „Delta Dunării – paradisul păsărilor și al peștilor”.


La finalul activității, copiii vor primi un bilețel de la peștișorul de aur care le va spune
că o picătură de apă înghețată îl ține captiv. Pentru a-l elibera, copiii vor rezolva sarcinile de
la centrele de interes.
Tranziție: Recitativă
„Căte centre ne-ndreptăm
Sarcinile să le-aflăm
și dacă le-om rezolva
peștișorul vom elibera.”
După finalizarea activităților pe centre de interes, „picătura de apă” se va dezgheța.
Emoționată de priceperea copiilor și de trăsăturile pozitive de caracter ale acestora, ea va
elibera peștișorul, cerându-și iertare că a fost răutăcioasă.
Deși lucrurile par a fi rezolvate, peștișorul are o problemă și e foarte trist. Atunci când e
supărat, acesta nu poate îndeplini nicio dorință. Astfel, copiii vor avea altă sarcină grea: să
afle cauza supărării micului pește și să încerce să-l ajute.
Tranziție: „Peștișorul supărat”
„Peștișoru-i supărat
s-a-ncurcat la numărat
ceilalți pești au râs de el
și l-au lăsat singurel.
Astăzi îl vom ajuta
Să numere va-nvăța”
Se va desfășura jocul didactic „Răspunde repede și bine!”.
După încheierea jocului, peștișorul le va mulțumi copiilor pentru ajutor și le va oferi un cadou
cu ajutorul căruia vor dovedi cât de creativi și originali sunt, ajutându-i în același timp și pe
cei trei prieteni din Delta Dunării.
După tranziția „Numărătoarea” se va desfășura activitatea practică „Colț din Delta Dunării” –
machetă.
La finalul activității practice preșcolarii le vor așeza și pe cele trei personaje în cadrul
machetei realizate.
Vom completa diagrama S-V-A ( rubrica: „Am învățat”).
Se va realiza tranziția „Broscuțele” și vom desfășura jocul de mișcare „Oac, oac, broscuțele
sar în apă”.
Prof. Înv.preșc. Maria Chiriac
Grădinița Chiricari
Activitatea le va oferi copiilor posibilitatea de a dobândi noi cunoștințe despre lumea
înconjurătoare, de a propune diverse metode de protecție a naturii, de a-și dezvolta
competențe de comunicare de creativitate și de a-și forma trăsături pozitive de caracter
( generozitate, hărnicie, ingeniozitate, responsabilitate).
Scenariul propus, îmbinarea metodelor tradiționale cu cele activ-participative, precum
și integrarea tehnologiei în cadrul activității vor asigura un interes crescut al copiilor și o
implicare activă în rezolvarea sarcinilor pe toată durata zilei.

BIBLIOGRAFIE:

1. Breban, Silvia Metode interactive de grup, Ghid metodic, Editura Arves,


Craiova, 2002
2. Ciubotaru M, „Educaţie ecologică în grădiniţă”, Ghid pentru educatoare,
Editura Erc Press,Bucureşti,2005.
3. Preda, Viorica Învăţarea bazată pe proiecte, Editura Arves, Craiova , 2009
4. Preda, Viorica 450 de jocuri educaţionale, Repere fundamentale în învăţarea şi
dezvoltarea timpurie a copilului, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2011
5. Preda Viorica – „Metoda proiectelor la vârstele timpurii”, Editura Miniped, Bucureşti,
2002,
6. Toma, Georgeta Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul
preşcolar, Nivel I, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2008
*** Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Prezentări şi explicitări, Editura
Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009
Prof. Înv.preșc. Maria Chiriac
Grădinița Chiricari

SECVENŢA CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTICĂ DIDACTICE
Introducerea Voi asigura condițiile optime pentru Conversația Observarea
în activitate desfășurarea activităților. comportament
Scăunelele vor fi așezate în formă de cerc. ului copiilor
Se va desfășura Întâlnirea de dimineață cu toate
etapele specifice.
Salutul:
„Bună dimineața, copilași isteți!
Bună dimineața, fetițe și băieți!
Bună dimineața, micii mei ecologiști!
Bună dimineața, talentați artiști!
Bună dimineața, copii frumoși!
Bună dimineața, dragi prieteni generoși!”
Copiii vor răspunde salutului și se vor saluta
reciproc.
Se va face prezența după ce voi recita
versurile:
„Cât de frumos ne-am salutat!
O zi frumoasă ne-am urat.
Cercul mare îl vom forma
și pe scăunele ne vom așeza.
Vom vedea cine-i prezent
Vom afla cine-i absent.”

Pentru SPARGEREA GHEȚII se va executa Explicația


jocul „Îmi place de mine atunci când...” Conversația
Grupa de copii va desemna Copilul zilei, în Jocul
funcție de răspunsurile date de fiecare. Exercițiul
Acesta va completa Calendarul Naturii, va
preciza anotimpul în care suntem, lunile
acestuia şi câteva caracteristici, ziua săptămânii Calendarul
şi va alege simbolul potrivit vremii. naturii
Împărtățirea cu ceilalți:
„Multe lucruri vom afla
De vorbă dacă vom sta
Sa spunem ce-am mai făcut
și ce s-a mai petrecut.”
Le voi spune copiilor că am visat peștișorul de
aur care mi-a împlinit trei dorințe.
Vor avea loc discuții între copii.
Activitatea de grup se va realiza sub forma unei
Conversația
convorbiri „Ce i-aș cere peștișorului de aur?”
Brainstorming
Voi nota răspunsurile copiilor și vom discuta
despre ele.
Captarea Noutatea zilei: Evaluarea
atenţiei Trei prieteni: țestoasa Oachi, carasul Bibi și Expunerea capacității de
pelicanul Henry au venit în vizită la amicul lor, Conversația atenție
iepurașul Țup-Țup. voluntară
- De unde credeți că au venit ei? Explicația
Prof. Înv.preșc. Maria Chiriac
Grădinița Chiricari
- ???? Exercițiul
- De departe, din Delta Dunării...
Din păcate, ei nu se mai pot întoarce la căsuțele
lor fiindcă a venit iarna. Caras,
Carasul nu mai poate înnota fiindcă apa e țestoasă,
înghețată, broscuța țestoasă merge foarte greu și pelican
ar putea îngheța pe drum. confecționați
Pelicanul ar putea zbura, însă nu vrea să-și din carton,
abandoneze prietenii. Soluția salvatoare ar fi
peștișorul de aur care i-ar putea duce într-o
secundă în Delta Dunării.
L-au căutat, l-au tot căutat, însă peștișorul nu e
de găsit.
Cred că au nevoie de mai mulți prieteni.
Vreți să-l ajutați voi?
Copiii își vor arăta disponibilitatea de a-i ajuta
pe cei trei prieteni.

Le voi prezenta copiillor câteva informații


despre Delta Dunării pentru ca aceștia să
înțeleagă motivele pentru care cele trei
viețuitoare nu ar putea trăi într-o zonă de munte.
Se va completa diagrama SVA ( rubricile: Știu
și Vreau să știu). Diagrama
SVA
Enunţarea Voi anunța tema zilei, scopul activității integrate Explicația Orală
scopului şi și obiectivele propuse. Frontală
obiectivelor
TRANZIȚIE: Exercițiul
Un doi,
Mergem toți în pas vioi
Trei, patru, cinci
Să ne așezăm aici
Despre deltă să aflam
Prietenii să-i ajutăm
Prezentarea Se va desfășura convorbirea „Delta Conversația Orală
optimă a Dunării – paradisul păsărilor și al peștilor”. Explicația Individuală
conţinutului Catarea atenției se va realiza cu ajutorul unor Observa
imagini reprezentând zone umede. rea
Se vor analiza imaginile și le voi expune câteva Ilustrații comportament
informații esențiale despre aceste ecosisteme. reprezentând ului copiilor
Se va prezenta conținutul informativ și se zone umede
vor da explicațiile necesare privind vegetația, ( lac,
fauna și flora Deltei Dunării precum și mlaștină, Fișă de
importanța acesteia pentru patrimoniul național. deltă) evaluare
Informațiile vor fi prezentate cu ajutorul unei Prezentare formativă
prezentări power-point. power point ( N2)
Voi pune accent și pe latura emoțională,
discutând despre GENEROZITATEA pe care o
putem învăța de la pelican, despre RĂBDAREA
Prof. Înv.preșc. Maria Chiriac
Grădinița Chiricari
și determinarea țestoasei, precum și despre
SERIOZITATEA ( și tăcerea) peștelui.
Obținerea performanței se va realiza prin
întrebări ce vor viza conținutul predat și prin
discuții despre protejarea deltei.
Se vor formula concuziile.
Pentru preșcolarii de nivel I voi realiza
evaluarea orală, iar pentru cei de nivel II voi
utiliza o fișă de evaluare: „Pelicanul”.
La finalul activității, copiii vor primi un Exercițiul
bilețel de la peștișorul de aur care le va spune că ( N2)
o picătură de apă înghețată îl ține captiv. Pentru
a-l elibera, copiii vor rezolva sarcinile de la Fișă de lucru
centrele de interes.
Tranziție:
„Către centre ne-ndreptăm
Sarcinile să le-aflăm
și dacă le-om rezolva
peștișorul vom elibera.” Exercițiul
Dirijarea Se va desfășura activitatea pe centre de interes: Conversația Evaluare de
învăţării Biblioteca: „Scrisoare către Zâna Apelor” – Explicația grup
exerciții grafice Demonstrația
Știință: Poluarea apei și efectele sale – ( ARTĂ)
convorbire pe suport ilustrat Exercițiul Observarea
Artă: Frumusețile Deltei Dunării – desen Turul galeriei modalității de
Voi distribui materialele necesare și le voi participare și
aminti copiilor că și ei pot fi asemeni îndeplinire a
țestosei( indiferent de sarcina pe care o vor avea sarcinilor
de făcut, ei vor lucra cu determinare să-și
atingă scopul).
În timp ce voi explica sarcinile pentru
sectoarele Artă și Bibliotecă, preșcolarii de la Coli albe,
sectorul Știință vor intui materialul didactic de carioca,
la centrul respectiv. creioane
La sectorul Biblioteca preșcolarii vor scrie o colorate,
scrisoare către Zâna Apelor, imaginându-și că îi diverse planșe
cer acesteia ajutorul pentru salvarea reprezentând
peștișorului. frumusețile
Ei vor trasa semne grafice cunoscute deja deltei,
( consolidare: linia orizontală, verticală, oblică, ilustrații
linia ondulată). reprezentând
La centrul Artă copiii vor desena aspecte mijloace de
caracteristice ale Deltei Dunării ( ex: poluare a
„Lebedele”, „Peștișorii”, „Apus de soare în apelor,
deltă”, etc.).
La centrul Știință se va desfășura o convorbire
despre poluare și consecințele acesteia pentru
plante, viețuitoare, precum și pentru oameni.
După ce vom finaliza convorbirea,vom
analiza activitatea copiilor de la celelalte
Prof. Înv.preșc. Maria Chiriac
Grădinița Chiricari
sectoare, timp în care copiii de la centrul Știință
vor rezolva o fișă individuală.
Bibliotecă: Le voi cere copiilor să-și „semneze”
lucrările ( cu inițiala numelui, numele întreg sau
simbolul copilului respectiv). După ce vor
finaliza, vor așeza lucrările la panou.
Artă: Produsele activității copiilor se vor
expune pe pereții sălii de grupă, care se va
transforma într-o galerie expozițională. Copiii
vor analiza lucrările celorlalți, desenând pe
marginea acestora sau spunându-le direct
colegilor părerea lor despre creația respectivă și
dacă mai au de completat ceva în tablou.
După ce se va încheia turul galeriei, copiii vor
reveni la locul initial și vor citi comentariile,
observațiile de pe lucrarea lor și vor completa
desenele, dacă va fi cazul.
Copiii se vor putea muta la alt centru, când vor
auzi comanda „1,2,3, schimbă-te unde vrei!”.
Obţinerea - Picătura de apă a fost atât de emoționată de Expunerea Orală
performanţei prietenia, devotamentul și determinarea de Conversația Individuală și
care ați dat dovadă încât s-a topit. Ea a Jocul didactic de grup
eliberat peștișorul și i-a cerut iertare fiindcă Explicația
și-a dat seama că a fost răutăcioasă. A Demonstrația Formativă
promis că de acum înainte va fi cea mai Exercițiul
bună, veselă și prietenoasă picătură de apă. jetoane cu Observarea
Din păcate, dragi copii, peștișorul nostru mai animale și comportamen
are o problemă: este foarte trist... plante tului copiilor
Atunci când este supărat, el nu poate îndeplini specifice
dorințele noastre. Deltei
Vreți să aflați de ce e trist? Dunării, cifre,
Copiii îți vor manifesta interesul pentru a
afla cauza necazului micului pește.
- Prietenii lui au râs de el fiindcă s-a încurcat
la numărătoare.
Dacă îl vom ajuta să învețe să numere, nu va
mai fi trist și, cu siguranță, vom putea ajuta și
pe cei trei prieteni să plece acasă.
Vom încerca să fim și noi asemeni carasului
Bibi ( să fim tăcuți, să nu râdem de ceilalți, să
nu folosim vorbe urâte) și asemeni țestoasei
Oachi ( indiferent cât de greu va fi, vom duce la
capăt sarcina pe care o avem).
Tranziție: „Peștișorul supărat”
„Peștișoru-i supărat
s-a-ncurcat la numărat
ceilalți pești au râs de el
și l-au lăsat singurel.
Astăzi îl vom ajuta
Să numere va-nvăța”
Prof. Înv.preșc. Maria Chiriac
Grădinița Chiricari
Se va desfășura jocul didactic „Răspunde
repede și bine!”.
Reactualizarea cunoștințelor anterioare
- Până la cât am învățat să numărăm? ( 7)
Voi numi 2-3 copii să numere de la 1 la 7.
- Spune ce cifră este...
Voi ridica, pe rând, jetoane cu cifrele de la 1 la
7 și le voi cere copiilor să le denumească.
Captarea atenției se va realiza prin surpriza de
la Zâna Apelor.
Se va intui materialul didactic și se va analiza.
Le voi preciza copiilor tema activității
matematice, scopul, obiectivele și le voi explica
regulile și sarcina jocului.
Explicarea regulilor de joc:
Le voi spune copiilor că jocul se va desfășura
pe două echipe.
Fieare echipă va avea câte o sarcină de realizat.
Dacă sarcina va fi efectuată corect, echipa va
primi câte un nufăr.
Echipa cu cei mai mulți nuferi va câștiga
concursul.
Desfășurarea jocului de probă
Câte doi copii din fiecare echipă vor veni la
măsuța cu materiale și vor realiza sarcina
propusă. ( Prima echipă: Așază la panou trei
nuferi! A doua echipă: Așază cifra potrivită! )
Desfășurarea propriu-zisă a jocului.
Probe:
Prima echipă va alege materialele, iar cea de-a
doua va alege cifrele potrivite
1. Așază la panou tot atâtea lebede mici câte
bătăi din pame auzi. ( 1)
2. Așază la panou tot atâția nuferi câte
anotimpuri are un an.
3. Așază la panou tot atâția pelicani mici câte
mâini are un copil.
4. Așază la panou tot atâtea rațe câți pitici sunt
în povestea „Albă ca Zăpada”
A doua echipă va alege materialele și prima
echipă va alege cifrele potrivite:
1. Așază la panou tot atâția nuferi mici câți
iezi avea capra din poveste.
2. Așază la panou tot atâtea țestoase câte
zile sunt într-o săptămână.
3. Așază la panou tot atâtea rațe câte
degete avem la o mână.
4. Așază la panou tot atâția pești câte zile
lucrătoare sunt într-o săptămână.
Complicarea jocului
Prof. Înv.preșc. Maria Chiriac
Grădinița Chiricari
Se va realiza prin rezolvare de probleme
ilustrate.
Prima echipă va rezolva problema, iar cea de-a
doua va preciza vecinii numărului obținut.
1. Pe lac erau 5 rățuște. Au mai venit 2.
Câte rațe sunt acum?
2. La petrecerea de la marginea lacului
erau 7 broscuțe. 2 s-au speriat și au
fugit. Câte broaște au rămas?
3. Patru peștișori discutau despre poluarea
apelor. A mai venit unul. Câți peștișori
sunt acum?
4. Pe lac înotau 7 lebede. Vânătorul le-a
speriat și una a zburat. Câte lebede au
rămas?
Cea de-a doua echipă va rezolva problema, iar
prima va preciza vecinii numărului obținut.
1. Pa lac sunt 2 nuferi albi și trei nuferi
galbeni. Câți nuferi sunt în total?
2. La o întrecere au participat 7 țestoase.
Una din ele s-a accidentat. Câte țestoase
au rămas în competiție?
3. 6 broaște fac gimnastică pe malul apei.
A mai venit una. Câte broaște sunt
acum?
4. La marginea unui lac stăteau de vorbă 5
pelicani.Unul a plecat. Câți pelicani au
rămas?
Se va stabili echipa câștigătoare iar peștișorul
de aur felicită toți copiii pentru răspunsuri.
În timp ce copiii vor interpreta cântecul
„Numărătoarea”, pentru micul peștișor de aur,
eu voi așeza măsuțele, scăunelele și voi pregăti
materialul didactic pentru activitatea practică.
Evaluarea După tranziția „Numărătoarea” se va desfășura Expunerea Listă de
activitatea practică „Colț din Delta Dunării” – Conversația verificare a
machetă. Exercițiul colaborării
Peștișorul a fost atât de uimit când a descoperit Munca pe
cât de pricepuți sunteți încât v-a pregătit o echipe
surpriză. Harta cu
Se va face intuirea materialelor. figuri
Pentru că sunteți isteți, peștișorul v-a dat
diverse materiale ca să faceți un colțișor din carton colorat,
Delta Dunării, așa cum ați văzut voi că arată. aracet,
Acum a venit și rândul pelicanului Henry să ne acuarele,
amintească de generozitatea lui. Veți fi și voi placă
generoși, împărțind materialele cu ceilalți. polistiren,
Le voi preciza și explica, pe înțelesul lor, hârtie
obiectivele activității. creponată,
Le voi comunica sarcina de lucru pentru fiecare hârtie glace,
Prof. Înv.preșc. Maria Chiriac
Grădinița Chiricari
grup în parte. sârmă, scoici,
Exerciții de încălzire a mușchilor mici ai conuri de
mâinilor brad,
„Plouă ușor. Să auzim!
Cu vârful degetelor banca lovim.
Plouă mai tare. Ploaia tot vine,
Lovim cu degetele bine.
Cad pietricele pe trotuare,
Să ciocănim și noi mai tare.
Tună departe, tună acum,
Batem cu pumnii: Bum-bum! Bum-bum!
Vreme frumoasă s-a făcut,
Un curcubeu a apărut.
Noi brațele ușor rotim
Și norii îi gonim.”
Timp de 5 (7) minute fiecare grup va „schița” o
hartă proprie.
Activitatea pe grupuri
Fiecare grup va lucra la propria hartă cu figuri
( vor realiza păsări, pești, nuferi, sălcii, etc.).
Prezentarea de grup
Fiecare echipă își va alege un „raportor” care va
prezenta harta și va argumenta poziția fiecărui
element în spațiul respectiv.
La finalul activității practice preșcolarii le vor
așeza și pe cele trei personaje în cadrul
machetei realizate.
Încheierea Se va realiza tranziția „Broscuțele” și vom Conversația Orală
activităţii desfășura jocul de mișcare „Oac, oac, Exercițiul Frontală
broscuțele sar în apă”. Jocul De grup
Prezentarea regulilor jocului: Individuală
Copiii vor sta în picioare pe scăunele. La
semnalul educatoarei, „broscuțele” vor sări în
apă. Ultima broscuță care va sări va fi eliminată
din joc.
Jocul de probă
Se desfășoară cu 1-2 copii.
Desfășurarea propriu-zisă a jocului
Pentru că preșcolarii au învățat ce înseamnă să
fim generoși, la finalul zilei se va desfășura
jocul „Cadoul”: Coli albe,
Fiecare copil va primi o foaie de hârtie pe care creioane
va trebui să deseneze un cadou unui membru al colorate
grupei, ales de el. După terminarea desenelor se
împart „cadourile” , așezându-le pe scaunul
destinatarului.

S-ar putea să vă placă și