Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA:

CLASA: I

UNITATEA ȘCOLARĂ:

PROPUNATOR:

DISCIPLINA DE INVATAMANT : Muzica si miscare

SUBIECTUL: “Toamnă, toamnă harnică”

TIPUL ACTIVITATII: formare de priceperi și deprinderi

FORMA DE REALIZARE: integrată

1
COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1 Receptarea cântecelor cu o structură ritmico – melodică asemănătoare cântecelor din folclorul copiilor;

2.1 Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mișcarea sugerată de text;

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

Competenţe specifice
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE
Competenţe specifice
1.1.Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei

OBIECTIVE OPERATIONALE:

MM

O1 - Să execute corect exerciţiile de încălzire şi omogenizare a vocii păstrând ritmul , durata , înălţimea sunetelor;

2
O2 – Să-și însușească corect elemente de tehnică vocală (respirație, emisie, dicție);

O3 - Să interpreteze cântecele , jocul muzical , individual , dialogat sau în grup , acompaniaţi sau nu de CD ;

O4 - Să exprime prin mişcare plăcerea de a cânta creată de muzică ;

O5 - Să asocieze corect mişcările sugerate de textul jocului muzical cu versurile şi melodia acestuia;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1.METODE ȘI PROCEDEE: - explicaţia , demonstraţia , exerciţiul, conversaţia , interpretarea individuală , în grup

2.FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual

RESURSE MATERIALE: laptop, videoproiector, creioane colorate, fișe

FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,stimulente

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

3
Evenimentul OB. Conținutul științific Mijloace Forme de Evaluare
didactic
OP. și metode organizare

Momentul Se creează condițiile necesare desfășurării lecției.


organizatoric

Captarea Anunt copiii faptul ca fiecare anotimp are cate o Conversația Frontal
atenției zana.Toamna are drept zana pe Zâna Toamnă.Pentru a-i
multumi pentru toamna frumoasă pe care ne-a adus-o
vom invata un cantecel care o va bucura foarte mult Imagini cu
inainte de plecare. Zanele
anotimpurilor

Acum ne vom încălzi vocile, pentru a cânta bine și


frumos .
Frontal Respirația
Voi efectua cu copiii exerciţiile de încălzire şi specifică pentru
Exercițiile de omogenizare a vocii : Conversația cânt
încălzire
a) EXERCIȚII DE RESPIRAȚIE:

1) Mireasma fructelor – inspir profund și expir


ușor și prelung; Exercițiul Individual

O1 2) Umflarea baloanelor – inspir profund și expir


ușor și prelung (3 timpi); 3) Topim fulgul –
inspir profund și expir ușor și prelung; Demonstrația Apreciez calitatea
O2 emisiei

4
4) VOCALIZE: Frontal

-bate ritmul după mine. Individual Evaluez


capacitatea de a
Încheiem exercițiile de încălzire a vocii cu un cântec Exercițiul interpreta
din repertoriul clasei, cu mișcări ( Dacă vesel se
trăiește).

Reactualizarea Solicit elevilor să-mi spună ce cântec am învățat ora Conversația Evaluez
cunoștințelor trecută la Muzică și mișcare ( Vulpe, tu mi-ai furat capacitatea de a
anterioare gâsca!). cânta linia
Exercițiul melodică
Copiii vor interpreta cântecul în colectiv, pe grupe,
individual.

5
Anunțarea Voi anunța că astăzi vom invata un cantecel nou si Frontal Evaluarea
temei și a foarte frumos ( A,a,a, acum e toamnă, da!) . Trebuie să capacității de a
obiectivelor avem o poziție corectă în timp ce cântăm,vom Conversația recepta un mesaj
interpreta cu întreaga clasă, pe grupuri și individual, cu
și fără cd iar la sfârsit vom colora.

Prezint elevilor imagini cu peisaje de iarnă și conduc


conversația astfel încât elevii să intuiască mesajul Imagini cu
cântecului având ca suport imaginea. peisaje de toamnă

Dirijarea Interpretarea model se va face la cd. Cd


învățării
Vom analiza cântecul împreună (identificarea și Calculator
explicarea cuvintelor și a expresiilor noi).
O3 Pe grupe
Se învață versurile cântecului pe fragmente.
O4 Demonstrația Evaluez
Se repeta textul pe strofe prin cântarea colectivă, pe capacitatea de a
grupe, individual. Conversatia Individual cânta linia
Exercițiul melodică
La final, copiii vor avea de colorat planse ce o
infatiseaza pe Zâna toamnei, pe fond muzical
(Anotimpurile de Vivaldi).

Asigurarea O5 Haideți să exprimăm prin gesturi mesajul unui cantecel Frontal Aprecieri verbale
retenției și a preferat . și aplauze.
transferului

Încheierea Se înmânează stimulente, se acordă calificative, se Frontal


activității realizează și o autoevaluare.

6
7
Cerne iarna

Cerne iarna, cerne,cerne


Fulgușorii argintii
Magia de nea se-așterne
Peste case si copii.

Cad fulgii de nea


Și căciula mea
Seamană c-o acadea. (de 2 ori)

Săniuțele se-adună
Colo sus pe derdeluș
Râde omul de zapadă
Sub căciula de căuș.

Cad fulgii de nea


Și căciula mea
Seamană c-o acadea. (de 2 ori)

Cad fulgii de nea


Și căciula mea
Seamană c-o acadea. (de 4 ori)

8
9

S-ar putea să vă placă și