Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Mihaela Valeanu


Data: nov. 2011
Obiectul: Literatura română
Clasa: a XIII-a
Subiectul lecţiei: „Riga Crypto şi lapona Enigel”de Ion Barbu
Tipul lecţiei: Dobândire de cunoştinţe
Scopul lecţiei: Cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor, cu privire specială asupra
universului liric al poeziei.
Obiective operaţionale:
a) Cognitive

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:


01- să evidenţieze modul de manifestare a poeticului în operă;
02- să explice titlul operei;
03- să identifice tema şi motivele existente în operă;
04- să cunoască posibilele interpretări ale textului literar;
05- să identifice specia literară căreia îi aparţine opera;
06- să descopere principalele procedee artistice care dau expresivitate poeziei;
07- să selecteze cuvintele şi expresiile –cheie şi să determine semnificaţia lor;

b) Afective
08- să fie dispuşi să recepteze informaţiile noi;
09- să dorească să stăpânească informaţiile spre ale folosi în comentarea unui text;
010- să interiorizeze noile cunoştinţe în sistemul propriu de valori estetice;
Strategii didactice:
 De tip dialogat;
 Bazată pe activitatea individuală a elevilor;
Metode şi procedee:
 Conversaţia euristică, lectura expresivă a poeziei, exerciţiul, analiza, problematizarea,
demonstraţia, explicaţia, comparaţia, învăţarea prin descoperire.
Materialul didactic: manualul, volumul de poezii a lui Ion Barbu, fişe de lucru;
Forme de organizare:
 Activitate individuală;
 Activitate independentă individuală;
Bibliografie :
 D Ivănuş, „Metodica predării limbii şi literaturii române”, Ed. Universităţii, Craiova, 1999
 C. Parfene, „Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală” Ed. Universităţii,
Bucureşti, 2001.
 N. Eftenie, „Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române”, Ed. Paralela 45,
Buc. 2001.
 Marin Micu, „Opera literară a lui Ion Barbu”, Ed. Cartea Românească, Buc.1990.
 G. Călinescu „ Istoria literaturii române de la origini până în prezent”, Ed. Minerva,Buc.
1982.
 Ion Barbu, „Poezii”, Ed. Minerva, Buc.1970
Scenariul didactic

Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor


instruirii
Organizarea clasei. Profesorul pune absenţele, creează o atmosferă Elevii îşi pregătesc
necesară desfăşurării lecţiei. materialele necesare
desfăşurării lecţiei:
caietele, manualul cărţile
de poezii.
Captarea atenţiei Explicaţi înţelesul următoarelor cuvinte: baladă, Elevii răspund după
elevilor. menestrel, mânătarcă şi măselariţă. puterea lor de apreciere.
Aş vrea să discutăm, cu referire la un text în
proză, conceptul de povestire în ramă.
Reactualizarea Ce volume de poezii ale lui I. Barbu cunoaşteţi? „Poezii”, „După melci”,
cunoştinţelor În creaţia lirică a lui Brbu, T.Vianu descoperă „Joc secund”.
învăţate anterior. trei etape esenţiale. Care sunt aceste etape? Cele trei etape de care
aminteşte T. Vianu sunt:
etapa parnasiană (1919-
1920), etapa baladică şi
orietală (1921-1925) şi
etapa ermetică (1925-
1926).
Anunţarea Profesorul anunţă titlul lecţiei „Riga Crypto şi
subiectului lecţiei şi lapona Enigel” de I. Barbu.
a obiectivelor Elevii trebuie să ştie la sfârşitul lecţiei
operaţionale. următoarele:
 să evidenţieze modul de manifestare a
poeticului în operă;
 să explice titlul operei;
 să identifice tema şi motivele existente în
operă;
 să cunoască posibilele interpretări ale
textului literar;
 să identifice specia literară căreia îi
aparţine opera;
 să descopere principalele procedee
artistice care dau expresivitate poeziei;
 să selecteze cuvintele şi expresiile –cheie
şi să determine semnificaţia lor;
Receptarea treptată Profesorul face referire la poezia „Riga Crypto
a textului şi şi lapona Enigel”, spunând că aceasta este
dirijarea acestui inclusă în volumul „Joc secund”, ciclul
proces. „Uvedenrode” şi că Barbu o subintitulase
„Baladă”.
Profesorul cere elevilor să citească poezia . Elevii citesc poezia
Care sunt elementele moderniste ale acestei Elevii răspund : îmbinarea
opere? epicului cu liricul şi
dramaticul, intrarea în
fantastic se face cu ajutorul
povestirii în ramă, balada
este structurată în tablouri,
are simboluri, valorifică
elemente mitice, limbaj
poetic original. Poetul o
defineşte „Luceafăr
întors”.

Cel două personaje care fac


Ce vă sugerează titlul acestei poezii? parte din lumi diferite.

Tema baladei ilustrează


Care este tema poeziei? iubirea celor două fiinţe
atât de diferite,
incompatibile, Enigel face
parte din regnul animal, iar
Crypto face parte din
regnul vegetal.

Acum vom vorbi despre structura acestei balade


şi despre semnificaţii. Este structurată în douăzeci
Cum este structurată această baladă? şi şapte de stofe, cele mai
multe catrene, dar există
strofe şi din şase sau şapte
versuri.

Balada începe cu
Cum începe balada? rugămintea unui nuntaş, să
povestească un menestrel
ceea ce se întâmplase între
lapona şi Crypto. Dialogul
dintre nuntaş şi menestrel
constitue rama poveştii.
Întreaga relatare este o
poveste în ramă: „Mult
îndărătnic menestrel,/ Un
cântec larg Tot mai
încearcă,/ Zi-mi de lapona
Enigel /Şi Crypto, regele-
ciupearcă!”

Vedem că poveste începe prin prezentarea


regelui-ciupercă, înfăţişat ca un indaptat, în
antiteză cu el, lapona, locuitoare de la pol, este
prezentată cu tandreţe, sugerând gingăşie şi
fragilitate. Acest drum poate fi
Ce sugerează drumul pe care îl face lapona, de la interpretat ca o
nord la sud? transhumanţă, dar şi ca o
aspiraţie a eroinei spre
soare.

Ea poposeşte la Crypto, „mirele poenii”, dar ca


şi în „Luceafărul” lui Eminescu ei se întâlnesc în
vis . „Lin adormi, torcând
Ce vers sugerează acest lucru? verdeaţă”.
Rolurile aici sunt puţin inversate, fiinţa
superioară e feminină, iar cea inferioară e cea
masculină.
Chemările pe care le face Crypto, deschid un
spectacol dramatic al unei nunţi eşuate. Mai întâi
craiul o îmbie pe fată, oferindu-i lumea care o
domneşte, dar ea îl refuză. La sacrificiul suprem. A
La ce duce acest refuz al laponei? doua oară riga îi vorbeşte
despre valorile supreme ale
lumii lui. Tentţie pe care
Enigel şi-o reprimă cu
greutate.
Explicaţia pe care o dă
Ce se întâmplă în strofele 17-20? lapona de a desluşi mai
bine responsabilitatea faţă
de propriul destin.

Cei doi nu se pot nunti, aspiraţiile lor nu coincid,


regele tinde să pătrundă în lumea laponei,
depăşindu-şi orizontul limitat, iar ea aspiră spre
soare, spaţiul lumii nelimitat. Cei doi simbolizează faptul
Ce simbolizează cele două personaje? că fiinţele opuse se atrag,
dar nu sunt compatibile.
Riga va avea parte doar de
moarte, iar lapona doreşte
să atingă absolutul, să îşi
depăşească propriile ziduri
fizice.

Condiţia pe care doreşte să


Ce semnifică pentru fiinţa inferioară „pahar e şi-o depăşească prin iubire,
gândul, cu otravă”? dar va intra în spaţiul
ucigător al soarelui şi va
deveni o cipercă
otrăvitoare.

Faptul că destinul plantelor


Ce semnifică finalul? otrăvitoare, fiinţe doborâte
de aspiraţii se va clarifica.
A laponei, riga apare în
A cui este drama în această baladă? visul său şi reprezintă
tentaţia în aspiraţia spre
absolut.
Metafore, epitete,
Ce figuri de stil găsiţi în poezie? inversiuni.
Evaluarea Se dă ca activitate independentă / individuală Pe baza celor discutate
formativă. rezolvarea unei fişe de lucru. Se va comunica elevii vor rezolva
rezolvarea. exerciţiile propuse.
Asigurarea Tema pentru acasă. Ex. 1,2,3 pag. 139. Îşi vor nota tema pentru
retenţiei şi Notarea şi aprecierea celor care au participat la acasă.
transferului. lecţie.
NUME:
CLASA a XI-a A
FIŞĂ DE LUCRU

1. Identificaţi figurile de stil din baladă!


…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

2. Identificaţi versurile ce creează antiteza dintre cele două personaje!


Crypto Enigel
…………………………………. …………………………………..
…………………………………. …………………………………..
…………………………………. …………………………………..
…………………………………. …………………………………..
…………………………………. …………………………………..
3. În finalul baladei, regele ciupercă este numit „nebunul riga Crypto”.
De ce credeţi că este numit aşa? În ce constă de fapt aspiraţia lui?
Formulaţi în câteva enunţuri ideea poetică de bază a textului.

4. Lumea lui Crypto de defineşte prin umbră, somn, răcoare. Cum se defineşte , prin
opoziţie , lumea laponei?

Lume lui Crypto: Lumea lui Enigel:

S-ar putea să vă placă și