Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 21.XII.2016
Unitatea de învăţământ:
Clasa: a III-a
Prof. Înv. Primar:
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: În prag de sărbători
Subiectul: Adjectivul
Textul suport: „Pomul de iarnă E.T.A. Hoffmann
Tipul lecției: consolidarea cunoștințelor
Mijloc de realizare: activitate integrată
Domenii integrate: Limba și literatura română
Educație civică
Matematică
Joc și mișcare
Scopul lecției:
consolidarea cunoștințelor dobândite de elevi cu privire la adjectiv
verificarea nivelului de înțelegere a legăturii dintre substantiv și adjectiv
Competențe specifice:
o Limba și literatura română
1.3. Sesizarea unor regularități ale limbii prin raportare la mesajele audiate
2.1. Descrierea unui obiect/unei ființe din universul apropiat pe baza unui plan simplu
3.5. Sesizarea unor regularități ale limbii pe baza textului citit
o Educație civică
1.2. Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei
3.2. Participarea la acțiuni în grupuri mici, prin asumarea de drepturi și îndatoriri
o Matematică
2.4. Efectuarea de adunări și scăderi de numere naturale în concentrul 0-10000 sau cu fracții cu același
numitor
o Joc și mișcare
1.2. Manevrarea obiectelor în condiții de cooperare intra-grup și întrecere inter-grupe
Obiective operaționale:
o Limba și literatura română
O1: să recunoască adjectivul dint-un enunț oral și scris;
O2: să descrie obiectele din imagini, folosind adjective potrivite;
O3: să efectueze corect acordul substantivului cu adjectivul;
O4: să răspundă corect la întrebări, folosind un limbaj adecvat;
o Educație civică
O5: să descrie un coleg, evidențiindu-i trăsăturile morale;
O6: să lucreze în echipă pentru îndeplinirea unei sarcini;
o Matematică
O7: să efectueze corect operații de adunare și scădere cu numere de patru cifre;
o Joc și mișcare
O8: să paseze fulgii de nea de la un coleg la altul.
Strategii didactice: inductiv-semialgoritmice, exersative
 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic,
brainstormingul.
 Mijloace și materiale: fișe, instrumente de scris, manualul, fulgi de nea din hârtie.
 Forma de organizare: frontal-individuală, pe grupe
Durata: 45 minute
Resurse umane: 27 elevi
Locul desfășurării activității: sala de clasă
Bibliografie:
1. Programa școlară pentru disciplinele Limba și literatura română, Matematică, Educație civică, Joc
și mișcare, clasele a III-a și a IV-a, București, 2014;
2. Ioan Șerdean, Didactica limbii și literaturii române în învățământul primar, Editura Corint,
București, 2008;
3. Gabriela Bărbulescu, Daniela Beșliu, Metodica predării limbii și literaturii române în
învățământul primar, Editura Corint, București, 2009.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr. Etapele lecției Ob. Conținutul științific Strategii didactice Evaluarea
crt. Op. Metode și Mijloace și
procedee materiale
1. Moment - Pregătirea materialelor necesare.
organizatoric - Asigurarea unui climat optim desfășurării lecției.
2. Verificarea temei Se verifică tema calitativ și cantitativ. Elevii au avut pentru Conversația Caietele de Exprimarea
pentru acasă O3 acasă de rezolvat exercitii cu adjective aflate inainte si temă corectă-
3minute după substantiv. evaluare
orală
3. Captarea atenției Poezie-joc:
1 minut O1 „Sunt ghiocelul argintat Conversația
Pe câmpul împrimăvărat;
Explicația Observarea
Laleaua roşie mai sunt
Şi-ntinsul , verdele pământ sistematică
Sunt norul alb şi trecător
Şi soarele strălucitor;
Rotundul măr, gustos, din pom,
Cules de înţeleptul om.
Am strai ales de sărbători,
Pe unde trec eu semăn flori;
Chiar SUBSTANTIVUL, frate-meu
Mă cheamă să-l ajut mereu.
Şi nu lipsesc din adunare,
Ca să împart la fiecare
O însuşire, două, trei…
Sunt bun şi darnic, dragii mei!
Isteţ, dorit şi inventiv,
Sunt renumitul ……….(ADJECTIV)
4. Anunțarea temei Îi anunț pe elevi că astăzi vom rezolva exerciții cu Tabla
și a obiectivelor substantive și adjective, pentru a ne verifica unele Explicația Caietele
1 minut cunoștințe, pe tema Crăciunului. Instrumente de
Se scrie la tablă și în caiete titlul lecției: Adjectivul – scris
exerciții.
5. Verificarea Se face verificarea cunoștințelor prin întrebări orale: Conversația Videoproiector Evaluare
cunoștințelor O2 - Ce este substantivul? Explicația Laptop orală
5 minute O4 - Ce este adjectivul?

6. Dirijarea învățării Elevii vor citi în lanț lecția Pomul de iarnă, după E.T.A. Evaluare
25 minute Hoffmann din manual. Se ia spre analizare câteva Manualul orală și
O1 adjective. Îi rog pe elevi să identifice adjectivele. Le scriu Conversația Caietele scrisă
la tablă, iar ei în caiete. Explicația Instrumente de
O3 Se poartă o discuție despre anotimpul în care are loc Exercițiul scris Observarea
această sărbătoare. Demonstrația Coli de sistematică
O4 Le propun elevilor rezolvarea unor exerciții pe tema flipchart
acestui anotimp, cu substantivul și adjectivul. Exercițiile
O7 le vom rezolva frontal. (Anexa 1)
7. Obținerea În această etapă vom desfășura un joc: Plimbă fulgul! Conversația Fulgi de hârtie Evaluare
performanței Elevii vor primi fiecare câte un fulg de zăpadă din hârtie, Jocul didactic decupați orală
5 minute O8 pe care se află scris un număr. La semnalul învățătoarei, Brainstormingul
elevii vor plimba fulgii de la unul la altul. La semnalul
STOP! se opresc. Învățătoarea va spune două numere.
Elevii care au acele numere pe fulg se vor ridica în picioare
și vor răspunde fiecare la următoarele sarcini:
O5 - Numește o însușire fizică a colegului tău!
- Numește o însușire morală a colegului tău!
7. Evaluarea O2 Elevii se vor grupa în patru grupe. Fiecare grupă va primi Explicația Fișe Observarea
5 minute O6 câte o fișă, pe care va trebui s-o rezolve. (Anexa 2) Exercițiul sistematică
Proba scrisă
8. Încheierea Se vor face aprecieri generale și individuale asupra Conversația
activității modului de desfășurare a lecției. Se dă tema pentru acasă. Explicația
2 minute Se notează câțiva elevi.
Anexa 1

Exerciții

1. Transcrie enunţurile următoare, punând adjectivele din paranteză la forma potrivită:


Acoperiţi cu zăpadă (alb)………, copacii (mâhnit)………… stăteau cu crengile (aplecat) ………….
spre pământul (înghețate)……………… .
2. Scrieţi la plural următoarele substantive şi adjective, apoi schimbaţi locul adjectivului faţă
de substantiv.
copac ruginiu -
urs cafeniu -

nor fumuriu -

3. Găsiţi câte trei adjective pentru fiecare substantiv:


- Sorcovă:
- Globuri:
- Beteală:
4. Găsiți trei substantive pentru următoarele adjective:
- Călduroase:
- Dulce:
- Mică:
5. Subliniază adjectivele din următoarele enunțuri:
 Cozonacul pufos și fursecurile aromate stau așezate pe întinsele platouri de pe masă.
 Cu obrajii îmbujorați de frigul năpraznic, micii colindători așteaptă covrigi calzi și mere roșii.
 Frumoasa iarnă împreună cu Moșul bun înfrumusețează sărbătorile.
6. Joacă-te și rezolvă o problemă haioasă:
Moș Crăciun are-o dilemă. Vrea să pună în sanie sacul cu cele mai multe cadouri. Într-unul are 1753
mașinuțe și 5210 păpuși, iar în celălalt are 3729 ponei și 2165 cărticele cu povești. Cine îl ajută să
calculeze corect?
Anexa 2
Grupa 1

 Priviți imaginea de mai jos și găsiți 6 substantive însoțite de adjective potrivite.

Nume elevi:
…………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………
Grupa 2

 Priviți imaginea de mai jos și găsiți 6 substantive însoțite de adjective potrivite.

Nume elevi:………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………
Grupa 3

 Priviți imaginea de mai jos și găsiți 6 substantive însoțite de adjective potrivite.

Nume elevi:…………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………….

Grupa 4

 Priviți imaginea de mai jos și găsiți 6 substantive însoțite de adjective potrivite.

Nume elevi: ……………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………

S-ar putea să vă placă și