Sunteți pe pagina 1din 27

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Alina Bonea


CLASA: a VI– a
DATA:
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Adjectivul
TIPUL LECŢIEI:
- de formare unor priceperi şi deprinderi
OBIECTIV CADRU:
- dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;
- utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise.

SCOPUL LECŢIEI:
- fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor cu privire la adjectiv;
- dezvoltarea flexibilităţii gândirii prin aplicarea cunoştinţelor de gramatică în contexte noi.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
COGNITIVE:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
1: sӑ defineascӑ adjectivul;
2: să identifice adjectivele;
3: sӑ cunoască tipurile de adjective;
4: sӑ numească toate categoriile gramaticale ale adjectivului;
5: să utilizeze corect adjectivul în diferite contexte;
6: sӑ transforme adjectivul în alte părţi de vorbire.
AFECTIVE:
 -să participe cu interes la actul comunicării;
 -să introducă noile cunoştinţe în propriul sistem de valori.

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.3 sesizarea abaterilor de la normele gramaticale într-un mesaj oral;
1.4 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
2.1 înlănţuirea clară şi corectă a ideilor într-un monolog (narativ, descriptiv, informativ);
2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii;

1
2.5 participarea la diferite situaţii de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei
comunicării;
3.3 sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite;
3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare);
4.1 redactarea textelor cu destinaţii diverse;
4.2 utilizarea unui lexic diversificat, recurgând la categoriile semantice studiate şi la mijloacele de
îmbogăţire a vocabularului, pentru exprimarea nuanţată.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee:
Se vor folosi, alternativ sau combinat, metodele şi mijloace precum: conversaţia euristică,
blazonul, învăţarea prin descoperire, cubul, compunerea gramaticală, horoscopul,
problematizarea, diagrama Venn, explozia stelară, algoritmizarea, eseul de 3’.
 Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate independentă, activitate pe
grupe;
 Mijloace de învătământ: manualul, caietul, fişe de lucru, tabla, cubul, planşă, emoticoane,
PPT, videoproiectorul.

RESURSE
 Resurse bibliografice:
 Matei Cerkez, Victoria Pădureanu, Flori Lupu, Limba română. Manual pentru clasa a VI-a
Editura All, Bucureşti, 2005;
 Natalia Boloș, Gabriela Graz, Ligia Diana Duţescu, Adela Filip, Andaluzia Mustea, Nadia
Camelia Pop, Caiet auxiliar.Limba şi literatura română. Clasa a VI-a, Editura Tipocar, Satu
Mare, 2017;
 Florentina Sânmihăian, Sofia Dobra, Marilena Şerban, Limba şi literatura română pentru
clasa a VI-a,Metoda ŞTIU-DESCOPĂR-APLIC, Grup Editorial Art, Bucureşti, 2017;
 Alina Pamfil - Limba şi literatura română în gimnaziu: structuri deschise, Editura Paralela
45, Pitești, 2008;
 Amalia Dumitriu, Şt. M. Ilinca, Mihaela Jianu, Limba şi literatura română pentru clasa a V-
a. Evaluare curentă, Grup Editorial Art, Bucureşti, 2008;
 Emanuela Ilie, Didactica literaturii române, Editura Polirom, Iaşi, 2008;

2
 Corneliu Crăciun, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi în liceu,
Editura Emia, Deva, 2004;
 Ioan Derşidan, Metodica predării limbii şi literaturii române, Editura Casa Cărţii de Ştiinţă,
Cluj-Napoca, 2003;
 Carmen Guguş, Ora de limba română. Ghid metodologic al profesorului de limba română,
Editura Europolis, Constanţa 2006.
 Resurse umane:
Din punct de vedere al capacităţii de învăţare, clasa este relativ omogenă. Majoritatea elevilor
dispun de capacităţi de învăţare medii, având resurse suficiente pentru o bună colaborare cu
profesorul în vederea desfăşurării cu succes a activităţii didactice.
 Resurse temporale: 50 de minute

3
PARCURS DIDACTIC

MOMENTELE TIMP ELEMENTE DE CONŢINUT O STRATEGII DIDACTICE


LECŢIEI METODE MIJLOACE FORME DE
ORGANIZARE
1. Moment 2’ Elevii îşi vor pregăti materialele necesare orei de Conversaţia Activitate
organizatoric limba română, iar în acest timp eu voi nota absenţii. frontală
Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună
desfăşurare a activităţii didactice.
2. Verificarea temei 7’ Voi verifica studiul individual în mod frontal. Conversaţia Fişă de Activitate
şi reactualizarea Elevii vor prezenta tema de ora trecută, fiind solicitaţi, euristică lucru frontală
cunoştinţelor prin sondaj, să citească şi să motiveze, antrenându-se
prin întrebări frontale întreaga clasă (corectare,
observaţii, concluzii, evaluare).
Tema: Prezintă-te în 8-10 rânduri, folosind cel O 2 Compunere Caietul de Activitate
puţin opt adjective. Subliniază-le! Apoi realizează-ţi gramaticală temă independentă
propriul blazon folosind adjective.

O6
Blazonul Blazon Activitate
independentă

Elevii vor lipi blazonul personal pe planşa cu Planşă Activitate


blazonul clasei. Blazonul frontală
Reactualizarea cunoştinţelor se va realiza atât pe clasei
parcursul verificării temei, cât şi prin completarea

4
spaţiilor lacunare ale definiţiei adjectivului:

Adjectivul este ......................................................... O 1 Conversaţia Fişă de Activitate


care exprimă .................................................... a euristică lucru frontală
.........................................., acordându-se cu acesta în
...................., ................... şi .................. .

3. Captarea atenţiei 3’ Le voi cere elevilor să aleagă trei trăsături care li se Horoscopul Fişă de Activitate
par cele mai semnificative pentru zodia lor. lucru frontală

Fişa de lucru nr. 1 (anexa 1)


BERBEC TAUR GEMENI RAC
(21.03 – 20.04) (21.04 – 21.05) (22.05 – 20.06) (21.06 – 20.07):

Ambitios Harnic Activ Prudent O2


Hotărît Răbdător Optimist Sociabil
Egoist Încăpăţînat Încăpăţînat Grijuliu
Capricios Rigid Capricios Prietenos
Obraznic Hotărît Deştept Modest
Idealist Posesiv Împrăştiat Sensibil

LEU FECIOARA BALANŢĂ SCORPION


(21.07 – 21.08) (22.08 – 21.09) (22.09 – 22.10) (23.10 – 22.11) O5
Optimist Corect Intuitiv Hotărît
Puternic Încăpăţînat Estetic Întreprinzător
Arogant Precaut Temperat Pasionat
Orgolios Nehotărît Nehotărît Ager
Nestăpînit Modest Diplomat Arogant
Egoist Autocritic Autocompătimi- Tainic
tor

SĂGETĂTOR CAPRICORN VĂRSĂTOR PEŞTI


(23.11 – 2O.12) (21.12 – 19.01) (20.01 – 18.02) (19.02 – 20.03):

Neinteresat Diplomatic Omenos Tăcut


Idealist Vesel Meditativ Compătimitor
Compătimitor Profund Onorabil Adaptabil
Risipitor Întreprinzător Binevoitor Supersensibil
Încăpăţînat Materialist Neîndemânatic Credul
Şarmant Ambiţios Rigid Risipitor

4. Anunţarea 1’ Voi enunţa obiectivele: Expunerea Tabla Activitate


subiectului şi -consolidarea cunoştinţelor despre adjectiv; frontală
5
enunţarea -formarea unor priceperi şi deprinderi.
obiectivelor Se va scrie titlul pe tablă şi în caiete.
5. Dirijarea 28’
procesului de După ce vom identifica frontal adjectivele din textul
învăţare de mai josle voi cere elevilor, organizaţi în şase grupe,
să rezolve sarcinile de lucru corespunzătoare fiecărei
faţete a cubului, în funcţie de emoticonul ales.

Fişa de lucru nr. 2 (anexa 2)


Având în vedere textul-suport, rezolvaţi sarcina de
lucru corespunzătoare grupei voastre: Cubul Cubul Activitate pe
grupe
Odată cu sosirea celui mai îndrăgit anotimp, Fişă de
primăvara, vremea devine mai frumoasă. În mijlocul lucru
naturii reînviate, ne putem bucura de prezenţa florilor O 2
atât de parfumate, a ierbii verzi, verzi şi a aerului cald.
Emoticoa-
3’ Grupa Gânditorilor ne
1. Descrie – Explicaţi rolul adjectivelor în O 5
textul-suport.

Grupa Uimiţilor
2. Compară – Comparaţi adjectivele din enunţurile de O 3
mai sus, observȃnd tipul acestora.

Grupa Afectuoşilor
3. Asociază – Asociaţi fiecare adjectiv cu gradul de O 4
comparaţie potrivit.

a. celui mai 1.pozitiv


îndrăgit
2.superlativ
b.mai relativ

6
frumoasă 3.comparativ de
superioritate
c.reînviate 4.superlativ
absolut
d.atât de 5.comparativ de
parfumate egalitate O4
6.fără grad de
e.verzi, verzi comparaţie
7.comparativ de
f.cald inferioritate

Grupa Silitorilor
4. Analizează – Analizaţi adjectivele din primul enunţ,
referindu-vă la cazul lor. Construieşte două enunţuri în O 4
care al doilea adjectiv să stea în alte două cazuri.

Grupa Zâmbăreţilor
5. Aplică – Construiţi două enunţuri în care adjectivul
verde să îndeplinească două funcţii sintactice diferite.
O4
Grupa Amuzaţilor
6. Argumentează – Identificaţi valoarea morfologică
a cuvântului subliniat din enunţurile:
Verdele îmi place. O6
Am pictat verde un perete al camerei mele.
Argumentează.
5’ Reprezentanţii grupelor vor expune răspunsurile Conversaţia Fişă de Activitate
date, iar colegii lor le vor nota în cubul de pe fişa de euristică lucru frontală
lucru.

7
Voi cere elevilor să rezolve exerciţiile de pe fişa de
lucru nr. 3 (anexa 3)

1. Corectează enunţurile de mai jos: Momentul Fișă de Activitate


O5 ortografic lucru frontală
3’ De cei ascunzi că băiatul ce-l simpatic ţi-a dat ce-i trei
ghiocei?
I-am explicat mamei cea bune greşeala făcută. Problemati- Video-
I-am dat scumpei mele prietene un buchet de flori roze. zarea proiector
Dana are o bluză foarte splendidă.
Aurii cercei sunt ai mamei.
Vizitatorii engleji erau confuji deoarece nu înţelegeau
ce trebuie să facă.

3’ 2. Exerciţiu joc: Problemati- Fişă de Activitate


Aşază-mă la locul meu! zarea lucru independentă
Găseşte locul fiecărui adjectiv notat mai jos, O 2
folosindu-te de context: dulce, înverzit, aurit, vesela. O 4
Explică felul în care ai procedat pentru a rezolva O 5
exerciţiul.

8
Zori de ziuă se revarsă peste ................ natură,
Prevestind un soare ................ cu lumină şi căldură.
În curând şi el apare pe-orizontul ................ ,
Sorbind roua dimineţii de pe câmpul ................ .
(Dimineaţa, de Vasile Alecsandri)

Fişă de lucru nr. 4 (anexa 4)


3. Completează tabelul de mai jos cu adjectivele
din versurile date:

Umbra ta, răcoritoare, adormindă, parfumată,


Stă aproape de lumină, prin poiene tupilată.
Ca o nimfă pânditoare pe sub arbori înfloriţi...
(Lunca din Mirceşti, de Vasile Alecsandri,)
Algoritmiza- Fişă de Activitate pe
5’ Adjective Adjective provenite din: O3 rea lucru grupe
propriu-zise verb la verb la pronume
participiu gerunziu

Problematiza- Fişă de Activitate pe


Voi cere fiecărei grupe să scrie în petalele florii rea lucru grupe
galbene sau oranj culoarea potrivită, ţinând cont de
variabilitatea adjectivului care exprimă culoarea
acesteia. Vor avea ca indiciu centrul florii: galben
(adjectiv variabil) şi oranj (adjectiv invariabil).

9
O4
Flori
3’

galben oranj
1.albastră 7.crem
2. roşie 8. turcoaz
3. albă 9. mov
4. vişinie 10.bordo
5. aurie 11.corai
6. cărămizie 12.vernil
Fişa de lucru 4 (anexa 4)
Voi cere elevilor să noteze în tabelul de mai jos
adjectivele variabile identificate la exerciţiul anterior,
3' indicând, prin bifare, numărul de forme.

Adjectivul Patru forme Trei forme Două forme


O4
Albastră
Roşie Algoritmiza- Fişă de Activitate
Albă rea lucru frontală
Vişinie
Aurie
Cărămizie

10
Apoi le voi solicita elevilor să noteze cuvintele de
mai jos în diagrama dată, în funcţie de modul de
3’ formare a acestora:
O3
argintiu, cuminte, călduros, darnic, atotputernic, Diagrama Fișă de Activitate
rău-platnic, fumuriu, roşu-deschis, aşa-zis, prietenesc, Venn lucru frontală
primăvăratic, plângăcios, străvechi, zâmbăreţ,
bine-crescut, nedrept, îmbucurător, binevoitor

Deosebiri Asemănări Deosebiri


-adjective -exprimă trăsături -adjective
obţinute prin - adjective formate prin
derivare compunere

6. Asigurarea 5’ Feedback-ul are loc permanent pe parcursul orei O 1 Explozia Steluţe cu Activitate
feedback-ului prin conversaţie, concretizȃndu-se prin aprecieri verbale stelară întrebări frontală
făcute de profesor. O3
La finalul orei, feedback-ul se va realiza prin
completarea steluţelor cu răspunsul potrivit: O4

11
Fişa de lucru nr. 5 (anexa 6)

Figuri de
stil
Definiţie

Adjectivul Clasificare

Categorii
gramaticale

Funcţii
sintactice

7. Evaluarea 3’ Evaluarea formativă are loc permanent pe parcursul O 5 Eseu Fișă de Activitate
formativă orei. Elevii vor realiza o scurtӑ descriere, de 5-7 rânduri, lucru independentă
a colegului de bancă, folosind cel puţin trei adjective
propriu-zise şi două provenite din alte părţi de vorbire
pe care le vor sublinia.
8. Tema pentru 1’ Exerciţii din auxiliar. Exerciţiul Auxiliar Activitate
acasă individuală
9. Aprecieri 1’ Voi face aprecieri generale şi individuale, atât pe Conversaţia Catalogul Activitate
generale parcursul lecţiei, cât şi la sfârşitul acesteia. frontală

12
Schema tablei

SUBIECTUL LECŢIEI: Adjectivul

Figuri de stil:
-epitet
-inversiune
Definiţia: -repetiţie
Adjectivul este partea -enumeraţie
de vorbire flexibilӑ
care denumeşte
însuşirile unui obiect.

Adjectivul Clasificare :
1.-propriu-zise
-provenite din
alte pӑrţi de
vorbire
2. –variabile
- invariabile

Categoriile
gramaticale:
Acord cu
substantivul în gen,
numӑr şi caz
Grade de
comparaţie
Funcţii
sintactice:
-atribut
adjectival
-nume predicativ

13
Alege trei trăsături care ţi se par cele mai semnificative pentru zodia ta.

BERBEC TAUR GEMENI RAC


(21.03 – 20.04) (21.04 – 21.05) (22.05 – 20.06) (21.06 – 20.07):

Ambitios Harnic Activ Prudent


Hotărît Răbdător Optimist Sociabil
Egoist Încăpăţînat Încăpăţînat Grijuliu
Capricios Rigid Capricios Prietenos
Obraznic Hotărît Deştept Modest
Idealist Posesiv Împrăştiat Sensibil

LEU FECIOARA BALANŢĂ SCORPION


(21.07 – 21.08) (22.08 – 21.09) (22.09 – 22.10) (23.10 – 22.11)

Optimist Corect Intuitiv Hotărît


Puternic Încăpăţînat Estetic Întreprinzător
Arogant Precaut Temperat Pasionat
Orgolios Nehotărît Nehotărît Ager
Nestăpînit Modest Diplomat Arogant
Egoist Autocritic Autocompătimi Tainic
-tor
SĂGETĂTOR CAPRICORN VĂRSĂTOR PEŞTI
(23.11 – 2O.12) (21.12 – 19.01) (20.01 – 18.02) (19.02 – 20.03):

Neinteresat Diplomatic Omenos Tăcut


Idealist Vesel Meditativ Compătimitor
Compătimitor Profund Onorabil Adaptabil
Risipitor Întreprinzător Binevoitor Supersensibil
Încăpăţînat Materialist Neîndemânatic Credul
Şarmant Ambiţios Rigid Risipitor

14
Fişa de lucru nr. 2 (anexa 2)

Având în vedere textul-suport, rezolvaţi sarcina de lucru corespunzătoare grupei voastre:

Odată cu sosirea celui mai îndrăgit anotimp, primăvara, vremea devine mai frumoasă. În

mijlocul naturii reînviate, ne putem bucura de prezenţa florilor atât de parfumate, a ierbii verzi,

verzi şi a aerului cald.

Grupa Gânditorilor
1. Descrie – Explicaţi rolul adjectivelor în textul-suport.

Grupa Uimiţilor
2. Compară – Comparaţi adjectivele din enunţurile de mai sus, observȃnd tipul acestora.

Grupa Afectuoşilor
3. Asociază – Asociaţi fiecare adjectiv cu gradul de comparaţie potrivit.

a. celui mai 1.pozitiv


îndrăgit
2.superlativ
b.mai relativ
frumoasă 3.comparativ de
superioritate
c.reînviate 4.superlativ
absolut
d.atât de 5.comparativ de
parfumate egalitate
6.fără grad de
e.verzi,verzi comparaţie
7.comparativ de
f.cald inferioritate

Grupa Silitorilor
4. Analizează – Analizaţi adjectivele din primul enunţ, referindu-vă la cazul lor. Construieşte două
enunţuri în care al doilea adjectiv să stea în alte două cazuri.

Grupa Zâmbăreţilor
5. Aplică – Construiţi două enunţuri în care adjectivul verde să îndeplinească două funcţii sintactice
diferite.

Grupa Amuzaţilor
6. Argumentează – Identificaţi valoarea morfologică a cuvântului subliniat din enunţurile:
Verdele îmi place.
Am pictat verde un perete al camerei mele.
Argumentează.

15
Notează răspunsul dat de colegii tăi în cubul de pe fişa de lucru.

16
Fişa de lucru nr. 3 (anexa 3)

1. Corectează enunţurile de mai jos:

De cei ascunzi că băiatul ce-l simpatic ţi-a dat ce-i trei ghiocei?

I-am explicat mamei cea bune greşeala făcută.

I-am dat scumpei mele prietene un buchet de flori roze.

Dana are o bluză foarte splendidă.

Aurii cercei sunt ai mamei.

Vizitatorii engleji erau confuji deoarece nu înţelegeau ce trebuie să facă.

2. Exerciţiu joc:
Aşază-mă la locul meu!

Găseşte locul fiecărui adjectiv notat mai jos, folosindu-te de context: dulce, înverzit, aurit,
vesela. Explică felul în care ai procedat pentru a rezolva exerciţiul.

Zori de ziuă se revarsă peste ................ natură,


Prevestind un soare ................ cu lumină şi căldură.
În curând şi el apare pe-orizontul ................ ,
Sorbind roua dimineţii de pe câmpul ................ .
(Dimineaţa, de Vasile Alecsandri)

3. Completează tabelul de mai jos cu adjectivele din versurile date:

Umbra ta, răcoritoare, adormindă, parfumată,


Stă aproape de lumină, prin poiene tupilată.
Ca o nimfă pânditoare pe sub arbori înfloriţ i...
(Lunca din Mirceşti, de Vasile Alecsandri)
Adjective Adjective provenite din:
propriu-zise
verb la participiu verb la gerunziu pronume

17
Fişa de lucru 4 (anexa 4)

4. Scrieţi în petalele florii galbene sau oranj culoarea potrivită, ţinând cont de variabilitatea
adjectivului care exprimă culoarea acesteia:

albastru, mov, alb, roşu, turcoaz, cărămiziu,


corai vişiniu, crem, vernil, auriu, bordo

galben oranj

5. Notează în tabelul de mai jos adjectivele variabile identificate la exerciţiul anterior, indicând,
prin bifare, numărul de forme.

Adjectivul Patru forme Trei forme Două forme

18
Fişa de lucru 5 (anexa 5)
6. Notează cuvintele de mai jos în diagrama dată, în funcţie de modul de formare a acestora:

argintiu, cuminte, călduros, darnic, atotputernic, rău-platnic, fumuriu, roşu-deschis, aşa-zis,


prietenesc, primăvăratic, plângăcios, străvechi, zâmbăreţ, bine-crescut, nedrept, îmbucurător,
binevoitor

Deosebiri Asemănări Deosebiri


-adjective ................................ -adjective

obţinute prin formate prin

..................................................... .................................................. .......

19
Fişa de lucru 6 (anexa 6)

Completează steluţele cu răspunsul potrivit:

Figuri de stil

Definiţie

Clasificare
Adjectivul

Categorii
gramaticale

Funcţii
sintactice

Realizaţi o scurtӑ descriere de 5-7 rânduri a colegului de bancă, folosind cel puţin trei
adjective propriu-zise şi două provenite din alte părţi de vorbire pe care le vor sublinia.

20
Fişa de lucru nr. 2 (anexa 2)

Având în vedere textul-suport, rezolvaţi sarcina de lucru corespunzătoare grupei voastre:

Odată cu sosirea celui mai îndrăgit anotimp, primăvara, vremea devine mai frumoasă. În

mijlocul naturii reînviate, ne putem bucura de prezenţa florilor atât de parfumate, a ierbii verzi,

verzi şi a aerului cald.

Grupa Gânditorilor
1. Descrie – Explicaţi rolul adjectivelor în textul-suport.

Notează răspunsul dat de colegii tăi în cubul de pe fişa de lucru.

21
Fişa de lucru nr. 2 (anexa 2)

Având în vedere textul-suport, rezolvaţi sarcina de lucru corespunzătoare grupei voastre:

Odată cu sosirea celui mai îndrăgit anotimp, primăvara, vremea devine mai frumoasă. În

mijlocul naturii reînviate, ne putem bucura de prezenţa florilor atât de parfumate, a ierbii verzi,

verzi şi a aerului cald.

Grupa Uimiţilor
2. Compară – Comparaţi adjectivele din enunţurile de mai sus, observȃnd tipul acestora.

Notează răspunsul dat de colegii tăi în cubul de pe fişa de lucru.

22
Fişa de lucru nr. 2 (anexa 2)
Având în vedere textul-suport, rezolvaţi sarcina de lucru corespunzătoare grupei voastre:

Odată cu sosirea celui mai îndrăgit anotimp, primăvara, vremea devine mai frumoasă. În
mijlocul naturii reînviate, ne putem bucura de prezenţa florilor atât de parfumate, a ierbii verzi,
verzi şi a aerului cald.
Grupa Afectuoşilor
3. Asociază – Asociaţi fiecare adjectiv cu gradul de comparaţie potrivit.
1.pozitiv
a. celui mai îndrăgit
2.superlativ relativ
b.mai frumoasă
3.comparativ de superioritate
c.reînviate
4.superlativ absolut
d.atât de parfumate
5.comparativ de egalitate
e.verzi,verzi
6.fără grad de comparaţie
f.cald
7.comparativ de inferioritate

Notează răspunsul dat de colegii tăi în cubul de pe fişa de lucru.

23
Fişa de lucru nr. 2 (anexa 2)

Având în vedere textul-suport, rezolvaţi sarcina de lucru corespunzătoare grupei voastre:

Odată cu sosirea celui mai îndrăgit anotimp, primăvara, vremea devine mai frumoasă. În

mijlocul naturii reînviate, ne putem bucura de prezenţa florilor atât de parfumate, a ierbii verzi,

verzi şi a aerului cald.

Grupa Gânditorilor

Grupa Silitorilor
4. Analizează – Analizaţi adjectivele din primul enunţ, referindu-vă la cazul lor. Construieşte două
enunţuri în care al doilea adjectiv să stea în alte două cazuri.

24
Fişa de lucru nr. 2 (anexa 2)

Având în vedere textul-suport, rezolvaţi sarcina de lucru corespunzătoare grupei voastre:

Odată cu sosirea celui mai îndrăgit anotimp, primăvara, vremea devine mai frumoasă. În

mijlocul naturii reînviate, ne putem bucura de prezenţa florilor atât de parfumate, a ierbii verzi,

verzi şi a aerului cald.

Grupa Zâmbăreţilor
5. Aplică – Construiţi două enunţuri în care adjectivul verde să îndeplinească două funcţii sintactice
diferite.

Notează răspunsul dat de colegii tăi în cubul de pe fişa de lucru.

25
Fişa de lucru nr. 2 (anexa 2)

Având în vedere textul-suport, rezolvaţi sarcina de lucru corespunzătoare grupei voastre:

Odată cu sosirea celui mai îndrăgit anotimp, primăvara, vremea devine mai frumoasă. În

mijlocul naturii reînviate, ne putem bucura de prezenţa florilor atât de parfumate, a ierbii verzi,

verzi şi a aerului cald.

Grupa Amuzaţilor
6. Argumentează – Identificaţi valoarea morfologică a cuvântului subliniat din enunţurile:
Verdele îmi place.
Am pictat verde un perete al camerei mele.
Argumentează.
Notează răspunsul dat de colegii tăi în cubul de pe fişa de lucru.

26
Voi cere la patru grupe de elevi să realizeze un calendar al anotimpurilor, folosindu-se de imaginile date. Celelate două grupe vor face descrierea
Zânei Primăverii, respectiv a Crăiesei Zăpezii

Grupa Afectuoşilor 3. Asociază- Asociaţi fiecare adjectiv cu


gradul de comparaţie potrivit.
a. celui mai îndragit 1.pozitiv
b.mai frumoasă 2.superlativ relativ
3.comparativ de superioritate
c.reînviate 6. Grupa
4.superlativ absolut
d.atât de parfumate Amuzaţilor
5.comparativ de egalitate
Argumentează
e.verzi 6.fără grad de comparaţie Identificaţi –
f.cald 7.comparativ de inferioritate val. morfologică
a cuvântului verde:
Grupa Gânditorilor Grupa Uimiţilor
1. Descrie – 2. Compară – Comparaţi adjectivele din enunţurile de mai jos, Verdele îmi place.
Explicaţi rolul observȃnd tipul acestora.
adjectivelor în
textul-suport Am pictat verde un
perete al camerei mele.

Argumentaţi:

Grupa Silitorilor 4. Analizează – Analizaţi adjectivele


din primul enunţ, referindu-vă la cazul în care
Grupa Zâmbăreţilor stau acestea. Construieşte două enunţuri în care
5. Aplică – Construiţi două enunţuri doilea adjectiv să stea în alte două cazuri.
în care adjectivul verde să aibă două
funcţii sintactice diferite.

27

S-ar putea să vă placă și