Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Şcoala: Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin


Cercul : Estrada
Profesor: Firescu Mihai-Sebastian
Unitatea de învăţare : Deprinderi ritmice
Detaliere de conţinut: Tempoul
Tipul lecţiei: predare-invatare
Disciplina de învăţământ la care se susţine lecţia:
Educaţie Muzicala
Aria curriculara: arte
Durata orei : 50min.
Obiective de referinţă:
- să interpreteze vocal, individual sau în colectiv
cântece de diferite tipuri şi genuri;
- să folosească instrumente de percuţie în exerciţii
şi cântece;
- să audieze lucrări muzicale de diferite genuri,
sesizând elementele de limbaj muzical învăţate.
Obiectivele operaţionale ale lecţiei:
.0.1. să fie capabil să recunoasca tempouri
diferite
.0.2. să fie capabili sa cante corect piese care au
indicate diferite tempouri
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,
demonstrarea prin cântec, munca independentă.
. Forma de organizare: activitate frontală, pe
grupe şi individuală
Activitati de invatare:
- intuire auditivă;
- exersare în exerciţii;
- recunoaştere în audiţii;
- descoperirea în cântece;
- aplicare în cântec;
.

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
MOMENTELE Activitatea Profesorului Activitatea elevului
LECŢIEI
1.Moment Organizarea clasei pentru Preiau sarcinile
buna desfăşurare a lecţiei şi
organizatoric
pregătirea psihică pentru o propuse de
lecţie de muzică profesor

2.Verificarea Răspund le
Va pune întrebări legate de
temei şi a întrebări
lecţia precedenta
cunoştinţelor
teoretice

4. Anunţarea
Anunta titlul lectiei: Tempoul
temei şi -Notează în caiet
- Gradul de mişcare sau
prezentarea viteza în care se desfăşoară titlul lecţiei
materialului ales orice piesă muzicală se
numeşte tempo. El este
foarte important deoarece,
nimic nu schimba
interpretarea unei piese
muzicale, mai mult decât un
tempo greşit, în
- elevii sumt
neconcordanţă cu concepţia
Desfasurarea compozitorului sau cu
atenti si noteaza
lectiei caracterul acesteia.
in caiete
- tempoul se măsoară in
Metronom Mercel MM
- Tempoul muzical se redă în
scris prin mijlocirea unor
termeni provenind din limba
italiană şi având o răspândire
universală, al căror efect este
de două feluri:
1 − termeni indicând o
mişcare constantă,
2 − termeni indicând o
mişcare variabilă,

1. Termenii principali
indicând o mişcare constantă
1 a. Mişcările rare
2
0 − Largo (M.M. 40-46) –
larg, foarte rar
1 − Lento (M.M. 46-52) –
lent, lin, domol
2 − Adagio (M.M. 52-
56) – rar, aşezat, liniştit,
comod
0
1
2
3
4 - elevii sumt
5 b. Mişcările mijlocii atenti si noteaza
6 − Andante (M.M. 63- in caiete
66) – „mergând”, potrivit de
rar, liniştit
7 − Andantino (M.M. 66-
72) – ceva mai repede
decât Andante
8 − Moderato (M.M. 80-
92) –moderat, potrivit
9 − Allegretto (M.M.
104-112) – repejor, puţin
mai rar decât Allegro.
10 c. Mişcările repezi
11 − Allegro (M.M. 120-
138) – repede
1 − Vivace (M.M. 152 –
168) – iute, viu
2 − Presto (M.M. 176- - elevii sumt
192) – foarte repede atenti si noteaza
2. Termenii indicând in caiete
mişcările gradate sau
progresive (cu utilizarea
cea mai răspândită)
2. Termenii indicând
mişcările gradate sau
progresive (cu utilizarea
cea mai răspândită)
1 a. Pentru rărirea
treptată a mişcării
1 − rallentando (rall) –
3
rărind din ce în ce mai
mult, încetinind mişcarea;
2 − ritardando (ritard) –
întârziind, rărind;
3 − ritenut (rit) –
reţinând, încetinind
mişcarea
4 b. Pentru accelerarea
treptată a mişcării:
1 − accelerando (accel)
– accelerând, iuţind din ce
în ce mai mult;
2 − affrettando (affret) –
grăbind;
3 − incalzando – zorind,
însufleţind mişcarea;
4 − precipitando –
precipitând, grăbind;
5 − stretto – îngustând,
strâmtând, iuţind;
6
7
8
9 - elevii sumt
10 atenti si noteaza
11 − stringendo – in caiete
strângând, grăbind
mişcarea;
12 c. Pentru revenirea la
tempoul iniţial
1 − a tempo
2 − tempo primo- elevi citesc
(tempoI) partitura si dau
3 − come prima raspunsurile
4 − al rigore del tempo potrivite pe care
le si noteaza in
Dintre temporile specifice caiete
muzicii de dans amintim:
- Tempo di valse = miscare
in 3\4, vioaie
- Tempo di minuetto = dans
vechi francez in 3\4, gratios
4
- tempo di hora = dans
popular in 2\4 sau in 6\8,
taraganat
- se va analiza piesa
„ Iepurasul” astfel:
- se va afla tonalitatea in care
este compus
- se va afla masura,
- se vor gasi valorile de note
si pauzele
- se vor gasi formulele ritmice
existente in piesa

5. Consolidarea
Se va solfegia, invata si - elevi asculta mai
conţinutului
canta cantecul „Iepurasul”
propus intai iar apoi canta
– muzica Dumitru D.
Stancu cu profesorul

6. Evaluarea
10 - învăţarea întregului
material predat
9-însuşirea cunoştinţelor, cu
2-3 erori
8-reproducerea slabă a
materialului
7. Asigurarea
feed-back-ului

S-ar putea să vă placă și