Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Disciplina: Istoria
Clasa: VI-a
Data: 17.02.2020
Cadrul didactic: Roată Ion
Instituția de învățământ: I.P.L.T. „Liviu Deleanu”
Subiectul: Consolidarea Țării Moldovei în timpul domniei lui Ștefan cel Mare
Tipul lecției: Mixtă
Subcompetențe/ unități de competențe:
 Explicarea termenilor istorici cu referire la epoca medievală;
 Identificarea informațiilor oferite de hărți cu referire la istoria evului mediu;
 Utilizarea documentelor istorice în expunerea evenimetelor din epoca medievală.
Obiective Operaționale:
O1 Să cunoască împrejurările în care Ștefan cel Mare ajunge la tronul Moldovei;
O2 Să argumenteze importanța domnitorului Ștefan cel Mare in consolidarea statului
Moldovenesc medieval;
O3 Să indice pe hartă Țara Moldovei și Vecinei acesteia concretizând relațiile dintre state;
O4 Să descrie politica internă și ce-a externă a domnitorului Ștefan cel Mare.
Tehnologie didactică:
Resurse procedurale: Observare, caracterizare,lucru cu harta, lucru cu manualul,
argumentare, definire;
Resurse materiale: manual, hartă istorică.

Forma de organizare a activității: frontală


Evenimentele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Elevului Forme de activitate Tehnologie
didactice Oper. didactică
1.Evocarea 2 min Salută elevii și efectuiază apelul. Se salută cu profesorul Frontal Conversație
2.Verificarea -Cine a fost Iancu de Hunedora? -Voevod al Transilvaniei. Frontal Conversația
temei de acasă -În ce an a fost bătalia de la Varna, cu 1444, creștinii au fost învinși,
ce se închiei ? regele Vladislav I moare.
-Indicaţi anul bătăliei de la -În toamna anului 1448 a
Kossovopolje şi consecinţele ei. avut loc bătălia de la
Kossovopolje. Oastea
creştină a fost înfrântă.
-Ce cunoașteți despre bătălia de la -În 1456 la 21-23 iunie a avut
Belgrad? loc bătălia de la Belgrad.
Armata otomană a fost
înfrântă de către armata
creştină în frunte cu Iancu de
Hunedoara.
-Cine a fost Vlad Țepeș? -Domn al Munteniei
-Caracterizați politica sa internă. -Întărește puterea centrală în
țară, folosește pedeăse crude
pentru menținerea ordinii, a
luat măsuri de pedepsire
drastică a hoților și
corupților, crează o oastre
pedestră puternică, încetează
să plătească tributul.
-Care a fost reacția sultanului la refuzul -1462 sultanul atacă
lui Țepeș de a mai plăti tribut? Muntenia.
-Cum decurge campania sultanului în -Tactica de luptă folosită de
Muntenia și cu ce se încheie ? Vlad Ţepeş în 1462 lângă
Târgovişte era identică cu cea
predecesorilor săi. Au trimis
la munte femeile şi copiii ,au
pustiit totul în cale
invadatorilor. Iar pe 16-17
iunie 1462 declanşează atac-
unde obţine victorie.
Cum își încheie domnia Vlad Țepeș? Este omorât de boieri.
De ce domnitorul Vlad Țepeș a primit
acest supranume(Țepeș)?

Profesorul vorbește elevilor despre Frontal Conversație


importanța domnilor Iancu de
Captarea Hunedora și Vlad Țepeș în apărarea
atenției lumii creștine.
-Un alt domnitor român care s-a
remarcat în luptele antitotomane a fost
Ștefan Cel Mare.
Anunțarea Profesorul anunță tema nouă: - Tema Notează tema în caiete. Frontal Conversație
temi noi noastră de astăzi este „Consolidarea
Țării Moldovei în timpul Domniei lui
Anunțarea Ștefan cel Mare”.
obiectivelor Deci la lecția de azi vom analiza
politica internă și cea externă și vom
încerca să evidențiem importanța lui
Ștefan cel mare pentru Țara Moldovei.

Reactualizarea Întreabă elevii dacă cunosc câte ceva Răspund la întrebarea Frontal Conversație
cunoștințelor despre personalitatea lui Ștefan? profesorului.
Predare Cuvinte Cheie : Frontal Coversație
Învâțare Azil Politic - Azilul politic reprezintă
acordarea de către un stat a dreptului Înseamnă în caiet noțiunele Manual
de intrare și de ședere pe teritoriul său noi.
a unei persoane străine, persecutate în
țara sa pentru convingerile politice Analiză
Coaliție Politică - Alianță între state,
partide sau grupări politice, persoane
etc., încheiată în vederea unei acțiuni Hartă
comune.
Putere centrală – Subordonarea
conducerii statului în mâinele unei
singure persoane sau a unui singur
centru de conducere.
Armistițiu - reprezntă o suspendare
temporară a acțiunilor militare în
urma unui acord încheiat între părțile
beligerante

Propune sarcină spre realizare: -Întărește sfatul domnesc.


Citiți primul text de la pag.175 și - Controlează marile drumuri
caracterizați politica internă dusă de comerciale
Ștefan. -Contribue la prosperarea
orașenimii
-Introduce privilegii pentru
negustorii srăini.
-Protejează negustorii localli
-Construiește noi drumuri
ceia ce stimulează
dezvoltarea comețului
autohton.
Citiți textul doi de la pag.175 și -A încheiat un set de alianțe
evidențiați caracteristicile politicii cu toate puterile care aveau
externe a lui Ștefan cel Mare în prima aceliași interese ca și
etapă a dpmniei sale. Moldova.
-Încheie tratat de pace cu
Polonia.
-Întoarce Hotinul Moldovei
de la Polonia.
-Întoarce cetatea Chilia care
se afla sub dominația
Maghiară.
Acum citim textul ”Emanciparea de
sub suzeranitatea otomană” de la
pag.176

-Ce la făcut pe Matias Corvin să atace -Cucerirea Chiliei de către


Țara Moldovei? Ștefan.1465

-Când se începe războiul Ungariei -Toamna 1467


contra Moldovei?
- Cum a mers acest război și care a -Moldova învinge oastea lui
fost rezultatul? Matias care atingea cca
40 000 de ostași doar cu 12
mii de ostași din partea
Moldovei.
- Ce urmări a avut războiul din 1467 -Biruința a ridicat mult
pentru Moldova și Ștefan cel Mare? prestigiul Moldovei pe arena
internațională. Precum și a
voevodului Ștefan al III-lea.
- Care altă primejdie păștea Tara -Tătarii care atacau și ardeau
Moldovei în afară de Unguri? satele din zona Nistrului.
-Când și unde Ștefan învinge oastea - 1470 – la Lipnic.
tătarilor?
Feedback Roagă elevii să citească textul Elevii își expun păreria.
”Documentar” de la pag.175 și să se
da cu părerea, ce fel de om era Ștefan
cel Mare?

Expune conţinutul:"Fost-au acest


Ștefan, om nu mare la statu, mânios, și
degrabă a vărsa sânge nevinovat: de
multe ori, la ospețe omorâia fara
județu. Almintrelea era om întreg la
fire, neleneșu și lucrul său știa a-l
acoperi și unde nu găndeai, acolo îl
aflai. La lucruri de războaie meșter,
unde era nevoie, însuși se vârâia ca
văzându-l ai săi să nu îndărăpteze și
pentru aceia raru războiu de nu-l
biruia și unde-l biruiau alții nu pierdea
nădejdea că știindu-se cădzut gios se
ridica deasupra biruitorilor.."

„Letopiseţul Ţării Moldovei”


Grigore Ureche

Tema pentru De învățat tema pag.174-176. Frontal Conversație


acasă Prezentare PowerPoint –
”Personalitatea lui Ștefan cel Mare și
sfânt”
(De ce Ștefan este numit Sfânt?)

S-ar putea să vă placă și