Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data‫ ׃‬28.02.2020
Şcoala: Școala Gimnazială Nr. 1 Pantelimon
Profesor: Bogdan Marius – Ciprian
Clasa: a VII-a F
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Domeniul: Redactare
Subiectul: Textul literar descriptiv
Tipul lecției: mixtă

COMPETENȚE-CHEIE (cf. Profilului absolventului de clasa a VIII-a, 2016):

- a învăța să înveți:
✓ Formularea de obiective şi planuri simple de învăţare în realizarea unor sarcini de lucru

✓ Gestionarea timpului alocat învăţării şi monitorizarea progresului în realizarea unei sarcini de lucru

• Aprecierea calităţilor personale în vederea autocunoaşterii, a orientării şcolare şi profesionale

- competenţe sociale şi civice:


✓ Operarea cu valori şi norme de conduită relevante pentru viaţa personală şi pentru interacţiunea cu

ceilalţi

✓ Relaţionarea pozitivă cu ceilalţi în contexte şcolare şi extraşcolare, prin exercitarea unor drepturi şi

asumarea de responsabilităţi
• Manifestarea disponibilităţii pentru participare civică în condiţiile respectării regulilor grupului şi
valorizării diversităţii (etno-culturale, lingvistice, religioase etc.)

COMPETENȚE GENERALE:

1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi


producerea textului oral
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

1
COMPETENȚE SPECIFICE:

1.2. Prezentarea unor informaţii, idei şi puncte de vedere, oferind detalii semnificative şi
exemple relevante, în faţa unui public cunoscut, adoptând comportamente paraverbale
şi nonverbale adecvate
3.2. Redactarea, individual şi/sau în echipă, a unor texte diverse, care urmează a fi
prezentate în faţa colegilor
4.2. Exprimarea clară a intenţiei comunicative prin corelarea achiziţiilor lexicale şi semantice
cu cele sintactice şi morfologice din limba română standard
4.5. Dezvoltarea gândirii logice şi analogice, prin valorificarea competenţei lingvistice, în
procesul de învăţare pe tot parcursul vieţii

OBIECTIVE OPERAȚIONALE (până la finalul lecției, elevii vor fi capabili):


O1: să extragă din fișa teoretică minimum trei aspecte definitorii ale textului literar
descriptiv;
O2: să integreze în enunțuri proprii minimum patru figuri de stil diferite;
O3: să redacteze planul compunerii descriptive pe o temă dată;
O4: să descrie, în 10-15 rânduri, o persoană din universul familiar (rude, prieteni, modele de
viață).

Metode și strategii didactice: conversația euristică, debrieful „4F”, jocul didactic, simularea, expunerea
Mijloace de învățământ: manualul, fișa teoretică, cărțile de Dixit, laptopul, videoproiectorul, caietul, tabla
Timp: 50 de minute

Bibliografie: 1. Florentina Sâmihăian (coord.), Limba și literatura română. Manual pentru clasa a VII-a, ed.
Art Klett, București 2019;
2. Alina Pamfil, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, ed. Paralela
45 Educaţional, Piteşti, 2006.

2
Scenariul didactic

Activitatea de învățare Metode și


Evenimentele lecției Evaluare
procedee
Activitatea profesorului Activitatea elevului
- notează absenţii
- își pregătesc caietele,
Momentul - verifică pregătirea celor
manualele și instrumentele de conversația
organizatoric necesare lecţiei
scris
- actualizează regulile de lucru
observația
sistematică
- adresează întrebări cu privire la - formulează neclarități privind
Verificarea temei conversația
efectuarea temei adjectivul feedback-ul
descriptiv
- solicită unui elev să își facă un - elevul prezintă elementele de observația
simularea sistematică
selfie care va ține cont în realizarea
Captarea atenției
- îl îndrumă să aplice strategii de selfie-ului feedback-ul
conversația
realizare a selfie-ului - elevul realizează selfie-ul descriptiv
- scrie titlul pe tablă și le solicită - notează titlul în caiete
elevilor să noteze în caiete
- le propune elevilor cele patru - oferă sugestii de adaptare a
obiective, formulate concis, obiectivelor în funcție de expunerea
Anunțarea titlului și observația
motivându-i să participe la lecție nevoile lor
a obiectivelor lecției sistematică
pentru atingerea lor conversația
- notează pe tablă valorile pe care - explică ceea ce înțeleg ei prin
trebuie să le respecte în cadrul valorile stabilite
orei: #colaborare #excelență
- le solicită elevilor să formeze - elevii se organizează în
grupele stabilite la începutul grupele stabilite la începutul
anului anului
- distribuie în cadrul grupelor fișa
teoretică privind textul literar
descriptiv
explicația
- le cere elevilor să elaboreze, la - stabilesc, la nivelul grupelor,
nivelul grupelor, un plan prin care un plan de lucru
să realizeze sarcina de lucru în
timpul alocat de 10 minute observația
Reactualizarea conversația sistematică
- le cere elevilor să extragă din - parcurg textul fișei teoretice și
cunoștințelor euristică
fișa teoretică trăsăturile și sintetizează informația cuprinsă feedback-ul
anterioare
structura textului literar în fișa teoretică descriptiv
descriptiv
- verifică la nivelul grupelor - notează în caiete informațiile
debrieful
calitatea informațiilor extrase, sintetizate
„4F”
solicitându-le elevilor să le noteze
în caiete
- le cere elevilor să prezinte - completează pe caiet cadranul
modul de lucru la nivelul grupelor
prin metoda „4F”: Feelings, Facts,
Findings, Future
- expune la videoproiector o carte observația
de Dixit sistematică
- le solicită elevilor să descrie - alcătuiesc enunțuri descriptive lucrul pe
feedback-ul
imaginea în enunțuri, cu ajutorul cu ajutorul figurilor de stil echipe
Dirijarea învățării descriptiv
figurilor de stil
- le solicită elevilor să redacteze - realizează sarcina de lucru în conversația inter-
planul compunerii și compunerea grupe evaluare
propriu-zisă (grila de

3
- cere unui elev să prezinte - completează grila de evaluare evaluare)
compunerea, iar celorlalți să a compunerii
completeze grila de evaluare din
manual, pagina 108
Obținerea - le propune elevilor să realizeze
- aplică teoria în realizarea jocul observația
performanței o descrie în lanț pe baza imaginii
descrierii în lanț didactic sistematică
(opțional) de pe cartea de Dixit
observația
sistematică
- recapitulează oral lecția, conversația
Asigurarea retenției - răspund la întrebări
adresând întrebări euristică feedback-ul
descriptiv
Exercițiile a), b) și c) de la pagina observația
Tema pentru acasă - notează tema în caiete expunerea
108 din manual sistematică

4
Fișă teoretică

Descrierea este un mod de expunere prin care se prezintă trăsăturile caracteristice ale unui colț din
natură, ale unui peisaj, fenomen al naturii, portretul unui personaj etc. De asemenea, descrierea este și o
operă literară, în proză sau în versuri, organizată pe baza descrierii literare. Ea poate fi:
de tip tablou (descrierea unei furtuni, unui lac, unui anotimp, unui obiect etc.);
de tip portret (enumerarea trăsăturilor fizice și morale ale unei persoane).
Descrierea se deosebește de alte moduri de expunere prin următoarele caracteristici:
frecvența substantivelor, a adjectivelor (adverbelor), cu accent pe verbele statice la modul indicativ, timpul
prezent sau imperfect;
prezența imaginilor artistice și a figurilor de stil;
sunt prezentate trăsăturile caracteristice ale unui obiect, ale unui colț din natură etc.;
prezentarea imaginilor poate fi sistematică și nesistematică:
sistematică: adică din planul depărtat spre cel apropiat sau invers; de la dreapta la stânga sau invers;
de sus în jos sau invers;
nesistematică: adică cel care descrie prezintă ceea ce vede și aude pe măsură ce percepe realitatea
descrisă;
prezentarea cadrului temporal și spațial: ex. un decor interior, un peisaj, un anotimp etc.;
atmosfera generală poate fi de liniște, freamăt, veselie etc.;
prezența unui câmp lexical dominant;
descrierea poate fi statică [se folosesc verbe ce denumesc existențe, deveniri lente] sau dinamică (se
folosesc verbe de mișcare);
predomină grupul nominal substantiv+adjectiv;
poate apărea împletită cu narațiunea, dialogul sau monologul;
verbele la imperfect sunt specifice descrierii;
sentimentele autorului sunt transmise în mod direct;
În realizarea unei descrieri se au în vedere:
aspectele descrise să fie asociate cu repere spațio-temporale
perspectiva din care se face descrierea
cine face descrierea
simbolistica procedeelor artistice
specificul descrierii respective

Figurile de stil îi oferă scriitorului ocazia de a descrie starea emoțională/fizică/morală a unei


persoane prin epitete (ochi jucăuși = persoană jucăușă), personificări (nasturii dansau pe o cămașă de

5
demult = persoană energică, dar cu o durere în suflet), comparații (sprâncene ca două linii frânte = persoană
furioasă etc.).
Pentru a redacta descrierea unei persoane, a unui obiect sunt recomandabile pentru stabilirea
conținutului:
• realizarea unei scheme cât mai exacte a elementelor componente și a proprietăților acestora;
• precizarea unor detalii semnificative vizând chipul, statura, îmbrăcămintea, în cazul unei persoane;
• indicarea, pentru descrierea unei persoane, a unor trăsături morale sugerate de înfățișarea fizică, a
unui comportament, a unor emoții trăite de persoana respectivă;
• menționarea unei impresii lăsate asupra celui care face descrierea
Ca tehnică literară, descrierea este folosită pentru a-l face pe cititor să înțeleagă mai bine despre ce
este vorba într-o operă sau să îi faciliteze pătrunderea într-o lume (univers) în care el însuși ar putea fi un
personaj.

6
Metoda „4F”

1. Feelings (cum mă simt acum):


a)

b)

2. Facts (am făcut x, y, z):

a)

b)

c)

d)

e)

3. Findings (am aflat despre mine că):

4. Future (ce o să fac de acum încolo):

a)

b)

c)

S-ar putea să vă placă și