Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Prof. înv. preşc. STOICA ANICA


Prof. înv. preşc. PAPAI VIORICA
G.P.N. /G.P.P. Iernut,
Structuri ale Şc.gimnaziale Iernut, Jud Mureş

Grupa: mijlocie
Tema anuală: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim ?
Tema săptămânii: Cufărul cu emoţii
Tema zilei: Carnavalul emoţiilor
Forma de realizare: activitate integrată- DOS+DPM
Mijloace de realizare: aplicaţie / parcurs aplicativ
Tipul activităţii: verificare / consolidare
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri
Competenţă generală: -competenţe emoţionale
-competenţe sociale
Competenţă specifică: -conştientizarea emoţiilor
-exprimarea emoţiilor
-etichetarea corectă
Obiective operaţionale:
 Să identifice, să eticheteze şi să exprime corect diferite emoţii: bucurie, furie, tristeţe;
 Să lipească elementele necesare pentru a exprima o trăire emoţională pozitivă sau negativă,
realizând o mască;
 Să-şi dezvolte abilităţile de cooperare şi să exerseze strategii de relaţionare.
 Să exprime stări afective sau comportamentale,folosindu-se de mişcare, de deprinderile motrice
învăţate: mers, alergare, târâre, săritură.
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, metoda cubului,
problematizarea, copacul emoţiilor, roata emoţiilor, turul galeriei.
 Mijloace de învăţământ şi material didactic: jetoane, planşe, ecusoane cu flori, cufăr, lacăt, cub
cu imagini, baghetă, costumaţie de albinuţe, cordeluţe cu antene, măşti, lipici, hârtie glasată,
carton, poliester, oglinzi, pahare de unică folosinţă, foarfeci, pai, suc, medalii, 2 buchete de flori
cu mesaje pozitive, casetofon, CD.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Metode şi Evaluare


didactic procedee
Momentul Aerisirea sălii de grupă.
organizatoric Aranjarea mobilierului pe patru ateliere de lucru:
trei pentru preşcolari şi unul pentru părinţi.
Pregătirea materialului didactic.
Copiii intră în sala de grupă şi se aşază în explicaţia, observarea
semicerc, şezut turceşte sau în picioare şi încep demonstraţia, comportamen-
jocul ,,Ghiceşte sentimentul”( educatoarea arată pe exerciţiul tului verbal,
rând expresii faciale care nonverbal
exprimă:bucurie,tristeţe ,furie,uimire – copiii le
recunosc şi le denumesc, apoi mimează şi ei
sentimentul.)
Captarea Jocul este întrerupt de Nuţa-Albinuţa care caută conversaţia
atenţiei cu disperare grupa albinuţelor, fiindcă are o
problemă şi numai ele o pot ajuta. Nimerise la
grupa fluturaşilor. Supărată, se aşază pe cufărul cu
emoţii. Deodată, îi veni o idee şi printr-o magie îi
transformă pe fluturaşi în albinuţe.
Anunţarea Nuţa-Albinuţa le spune copiilor că vrea să
temei participe la un carnaval şi nu mai are măşti, au
dispărut. De aceea le propune să o ajute la
confecţionarea măştilor şi apoi să plece împreună
la carnaval. ,,Astăzi vom confecţiona măşti de
albinuţe”
Reactualizarea Se discută cu copiii despre ceea ce au confecţionat
cunoştinţelor până acum la activităţile practice, dacă au
confecţionat şi măşti, ce fel de măşti, din ce
materiale, ce exprimau acele măşti, ce au simţit la
început când d-na educatoare le-a propus tema, dar conversaţia, chestionarea
la sfârşit când au terminat-o de realizat. Se explicaţia, orală,
foloseşte ,,Roata emoţiilor „ pe care sunt desenate exerciţiul, aprecierea
imagini aparţinând unor poveşti, poezii învăţate de roata emoţiilor
copii (Noi, albinele / Tâlharul pedepsit / Albinuţa
şi florile etc).Roata se opreşte la o imagine, copiii
trebuind să precizeze cărei poveşti /poezii / cântec
aparţine, ce emoţii exprimă personajele şi de ce.
Aşadar, există situaţii când albinuţele pot fi ori
vesele, ori triste, ori furioase.
Enunţarea Nuţa-Albinuţa scoate din cufăr o trăistuţă cu
obiectivelor surprize (flori roşii, galbene şi albastre). Fiecare
copil va scoate din trăistuţă o floare pe care şi-o va
prinde în piept, apoi se vor grupa după culori şi se
vor aşeza la cele 3 măsuţe destinate lor. Nuţa- conversaţia chestionarea
Albinuţa mai are în cufăr ceva… trei plicuri, câte orală
unul pentru fiecare grup, în care sunt materialele
necesare confecţionării măştilor. Se intuieşte
materialul şi se enunţă obiectivele.
Prezentarea În fiecare plic sunt materialele amestecate,
conţinutului şi necesare pentru a realiza măşti de albinuţe vesele,
dirijarea triste şi furioase. Copiii cooperează şi stabilesc, de problematizarea, chestionarea
învăţării comun acord, fiecare ce mască realizează (veselă, explicaţia, orală,
tristă sau furioasă) şi îşi aleg materialul necesar. exerciţiul, aprecierea
La final, fiecare copil îşi prezintă masca şi o aşază turul galeriei, verbală
în ,,copacul emoţiilor” în funcţie de ceea ce copacul individuală şi
reprezintă: bucurie, tristeţe sau furie, pentru emoţiilor colectivă,
fiecare existând câte un copac. analiza
În acelaşi timp, un grup de părinţi vor confecţiona produselor
şi ei măşti de albinuţe vesele, flori şi recompense activităţii
(flori din pahare de materal plastic şi carton
colorat, în care vor pune suc şi un pai din care vor
bea ,,albinuţele” la sfârşitul activităţii.)
Se spune copiilor că pentru a participa la carnaval
trebuie să treacă de câteva obstacole.
Se aşază pe două rânduri.Se explică şi explicaţia,
demonstrează tema. La semnal, câte un copil din demonstraţia,
fiecare rând, va parcurge un traseu cu obstacole: exerciţiul,
va alerga până la tunel, trece prin tunel târându-se
pe genunchi şi palme, merge până la flori, execută
3 săritiri în lungime de pe loc peste flori, aleargă
la copacul cu emoţii negative, ia o mască, o aşază
în ,,cufărul cu emoţii” şi se întoarce la sfârşitul aprecierea
şirului. Când măştile cu emoţii negative s-au verbală
terminat, copiii care urmează să execute traseul individuală şi
aplicativ, vor lua de la masa de lucru a părinţilor colectivă
măştile confecţionate de aceştia şi le vor aşeza în
copacul emoţiilor pozitive, astfel ca, la carnaval
fiecare copil să aibă o mască veselă. Pentru că toţi
copiii au executat corect traseul aplicativ, ca toţi
sportivii vor primi câte o medalie şi câte un buchet
de flori pentru fiecare echipă, flori pe care, sunt
bucuroşi, să le ofere musafirilor. Pe fiecare floare
este notat un mesaj pozitiv.
Obţinerea Joc: ,,Oglinda fermecată”
performanţei Fiecare copil primeşte câte o oglindă. Se
rostogoleşte un cub pe care sunt desenate flori
vesele, triste, furioase etc. Copilul numit trebuie să explicaţia,
denumească emoţia respectivă, iar restul grupei s- demonstraţia, observarea
o mimeze, ţinând oglinda în mână. Se discută exerciţiul, comportamen-
despre emoţiile pe care le-au trăit astăzi. Antenele metoda cubului tului
Nuţei-Albinuţei mai simt că încă mai există emoţii nonverbal
negative care ne împiedică să mergem la carnaval
să ne distrăm, de aceea propune să le prindem şi să
le încuiem în cufărul cu emoţii. Copiii mimează
prinderea tristeţii ca şi când am face un ghem, o
aruncă spre educatoare care o prinde şi cu ajutorul
unui copil o închide în cufăr. Se procedează la fel
şi cu alte emoţii negative, apoi printr-o magie aduc
un lacăt mare închizând cufărul.Se exprimă
bucuria că au scăpat de emoţiile negative şi pot
merge la carnaval.
Încheierea Se fac aprecieri asupra felului cum au lucrat, au
activităţii colaborat cum au exprimat ceea ce au simţit şi ca conversaţia aprecierea
recompensă, părinţii le oferă ,,flori” din care sorb
nectar(suc).
Îşi iau măştile şi dansând pe melodia ,,Samba
florilor” ies din sală şi se deplasează în curtea
grădiniţei la carnaval unde vor dansa pe
melodia ,,Nu mi-e frică de Bau-Bau!”
Notă: Această activitate integrată a fost susţinută la Cercul pedagogic al educatoarelor în Loc. Iernut,
Jud. Mureş, activitate la care şi-au adus aportul şi colegele : Papai Viorica (GPP Iernut), Papai Andrea
(GPN Salcud), Lucaciu Silvia (GPP Iernut), Natea Mihaela (GPN Sf. Gheorghe), fiecare având rolul ei
bine stabilit în secvenţele activităţii.
BIBLIOGRAFIE:
1.IOANA, DRUGAŞ., 1001 Aplicaţii artterapeutice în consilierea copiilor, Ed. Primus, Oradea, 2010
2.ASOCIAŢIA DE ŞTIINŢE COGNITIVE DIN ROMÂNIA, Metode şi tehnici de evaluare şi
intervenţie. Ghid pentru educatori în cadrul Proiectului POSDRU / 23 / 2.2 / G / 7859
3.SILVIA, BREBEN., ELENA, GONGEA., GEORGETA, RUIU., MIHAELA, FULGA., Metode
interactive de grup, Ed. Arves, Piteşti, 2006.
4.M.E.C.I.- UMPIP – Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, 2008.

S-ar putea să vă placă și