Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

Propunător
Aria curriculară: Limbă şi literatură
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Opera epică în versuri. Fabula
Tema lecţiei: Fabula
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 50 de minute
1. COMPETENŢE GENERALE:
 Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.
2. COMPETENŢE SPECIFICE:
3.1 diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;
3.2 identificarea modurilor de expunere într-un text epic şi a procedeelor de expresivitate artistică într-un text liric.
3. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Până la finalul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 - să precizeze modul de expunere utilizat în text;
O2 - să identifice personajele textului;
O3 - să numească figura de stil utilizată în conturarea personajelor;
O4 - să încadreze textul într-un gen literar;
O5 - să definească fabula;
O6 - să demonstreze că un text citit este o fabulă.
STRATEGIA DIDACTICĂ: descoperirea inductivă, exerciţiul.
METODE DE PREDARE: expunerea, explicaţia, conversaţia euristică, lectura.
MIJLOACE ŞI MATERIALE DIDACTICE: tabla, fişa de lucru, prezentare Power Point, manualul.
FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal, grupat.
TIPURI DE ÎNVĂŢARE: operatorie, inteligibilă, receptiv-reproductivă.
EVALUARE: aprecieri verbale, evaluarea orală.
BIBLIOGRAFIE:
1. Badea, Mariana, Negru, Mariana, Literatura română pentru clasele V-VIII, Ediţie revizuită şi adăugită, Bucureşti, Editura Badea & Professional
Consulting, 2004.
2. Ilie, Marian D. (coord.), Teoria şi metodologia instruirii, Timişoara, Editura Mirton, 2009.
3. Sâmihăian, Florentina, Norel, Mariana, Didactica limbii şi literaturii române I, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, 2005.
4. Sâmihăian, Florentina, Norel, Mariana, Didactica limbii şi literaturii române II, Ministerul Educaţiei şi Cercetării 2006.
Strategia didactică
Ob. Metode şi Mijloace Forme de Tipuri de Evaluare
Etapele lecţiei op. Conţinutul ştiinţific al lecţiei procedee de învăţare organizare învăţare
didactice
1.Moment -crearea unui climat adecvat activitaţii de predare, manualul frontal
organizatoric -efectuarea prezenţei,
(5’) -verificarea temei.
2.Anunţarea În lecţia de astăzi vom demonstra că opera Expunerea frontal
titlului şi a literară Câinele și cățelul de Grigore Alexandrescu
obiectivelor este o fabulă. Vom identifica modul de expunere
urmărite (5’) utilizat în text, vom încadra opera într-un gen
literar, vom identifica figurile de stil, personajele
și trăsăturile lor.
3.Prezentarea O1 Elevii împreună cu profesorul vor rezolva Exerciţiul Manualul frontal operatorie aprecieri
noului conținut și exerciţiie de pe fișa de luru. individual inteligibilă verbale
dirijarea învățării O2 Utilizându-se de răspunsurile elevilor, Conversaţia Fișa de lucru
(25’) profesorul definește fabula: euristică frontal
O3 Fabula este specia genului epic în versuri Prezentare
sau în proză, în care sunt satirizate defecte Power Point receptiv-
O4 omenești, cu scopul de a le îndrepta. Personjele reproductivă
fabulei sunt animale, plante sau obiecte înzestrate
O5 cu însușiri omenești.
Fabula este o povestire alegorică în care
figura de stil dominantă este personificarea. Explicaţia
 Alegoria este procedeul prin care trăsăturile de
caracter și ideile umane sunt ascunse în spatele
unor măști de animale, plante sau obiecte.
4.Intensificarea Elevii împreună cu profesorul vor lectura Lectura Prezentare grupat operatorie evaluare
retenţiei O6 opera literară Corbul și vulpea de La Fontaine. În Exercițiul Power Point orală,
(12’) perechi, elevii au sarcina de a demonstra, pe scurt, aprecieri
că textul citit este o fabulă. verbale
5.Încheierea -precizarea temei pentru acasă, Manualul frontal
activităţii -aprecieri cu privire la desfăşurarea activităţii,
(3') -solicitarea elevilor de a pune întrebări în cazul în Prezentare
care au nelămuriri cu privire la conţinutul lecţiei. Power Point
Fișă de lucru ………………………………………………………………………………
Câinele și cățelul ………………................................................................................................
de Grigore Alexandrescu 7. Selectați versurile care ilustrează prezența naratorului. Ce
semnificație au ele?
I. Recitește opera literară Câinele și cățelul de Grigore Alexandrescu și ………………………………………………………………………………
răspunde la întrebările de mai jos. …………………...........................................................................................
1. Despre ce este vorba în textul Câinele și cățelul? II. Demonstrează pe scurt că textul de mai jos este o fabulă.
………………………………………………………………………………
…………………........................................................................................... Corbul și vulpea
……………………………………………………………………………… de Jean de la Fontaine
…………………........................................................................................... Cumătrul corb ţinea-n plisc o bucată
2. Care este modul de expunere predominant utilizat în text? De caşcaval, furată.
……………………………………………………………………………… Cumătră vulpe, atrasă de miros,
…………………............................................................................................ Vorbi cu el de sub copac, de jos:
3. Care sunt personajele? - Măria-ta, îi zise, să trăieşti!
……………………………………………………………………………… Că tare mândru şi frumos mai eşti.
………………................................................................................................ De-oi fi la ghiers cum te arăţi la pene,
a. Cărei lumi aparțin aceste personaje? E lămurit, cu ochi şi cu sprâncene,
……………………………………………………………………………… Nu vreau să mint, dar nici nu vreau să neg,
………………................................................................................................ Că eşti minunea codrului întreg.
b. Ce figură de stil folosește autorul în prezentarea acestora? El, măgulit de-această cuvântare,
……………………………………………………………………………… Voi să dovedească ce-i în stare;
…………….................................................................................................... Deschise pliscul, caşcavalul cade,
4. Cum este structurat textul? Vulpea i-l ia şi-i ţine, cum se cade,
……………………………………………………………………………… O altă cuvântare: - Domnul meu,
………………............................................................................................... O să te-nvăţ acum ceva şi eu.
5. În ce gen literar ați încadra texul Câinele și cățelul? Linguşitorii se înfruptă de la cei
……………………………………………………………………………… Ce cască gura ascultând la ei.
………………................................................................................................
6. Încercați să împărțiți textul în două părți. Care sunt acelea? Lecţia mea, văzuşi, nu te-a costat
……………………………………………………………………………… Decât un colcovan de caş furat.
………………................................................................................................

S-ar putea să vă placă și