Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Elev propunător: Meleti Georgiana-Diana

Clasa: a XI-a B

Prof.coordonator: Iosifescu Carmen Violeta

Prof.metodist: Biro Dragoș Valentin

Prof.înv.primar: Cristea Nicoleta Florentina

Unitatea de învățământ: Colegiul Național Pedagogic “Spiru Haret” Buzău


Data: 21.02.2020
Clasa: Pregătitoare E
Aria curriculara: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: Vulpea vicleană
Subiectul lecției: „Câinele, cocoșul și vulpea”-după Esop (Sunetul „Ț” și literele „Ț” și „ț” de tipar)
Tipul lecției: Lecție de fixare și consolidare a cunoștințelor
Scop: Formarea și dezvoltarea competențelor de comunicare corectă în diferite contexte, cu accent pe sunetul/litera
„Ț” .
Competențe specifice:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar.
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi
rar
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple
2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate

Obiective operaționale:
O1- Să numească cel puțin un cuvânt ce conține sunetul „Ț” pe baza filmulețului dat.
O2- Să asocieze sunetului „Ț” litera corespunzătoare, pe baza explicaţiilor propunătorului.
O3- Să despartă corect în silabe cuvintele numite, precizând numărul de silabe.
O4-Să răspundă întrebărilor puse de către propunătoare, pe baza textului.
O5- Să compună cuvinte ce conţin literele „ț” mic și „Ț” mare de tipar.
O6- Să numească cuvinte ce conțin sunetul „Ț” la început, la mijloc și la sfârșit pe baza experienței
anterioare.
Resurse:

a) procedurale - metode şi procedee : explicația, conversația, demonstrația, exercițiul, lucrul individual


- forme de organizare: frontal, individual
b) materiale:material video, minge, plicuri cu ghicitori,figurine cu animale, fișă cu povestea, fișa cu exerciții
c) umane: 19 copii (18+1 elev CES)
d) temporale: 50 min

Tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale.

Bibliografie:
 Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ- Clasa pregătitoare, clasa I şi
clasa a II-a
 ABECEDARUL COPIILOR- POVESTEA LITEREI Ț (https://www.youtube.com/watch?v=lEfUPj3nhlg)
Secvenţele Ob Desfǎşurarea lecţiei Strategii didactice Evaluare
lecţiei op. Activitatea învǎţǎtoarei Activitatea elevilor Resurse Forme de
organizare
1. Se asigură condițiile optime Elevii se vor așeza în bănci și
Moment desfășurării lecției: se vor pregăti pentru lecție.
organizatoric -Aerisirea sălii de clasă
-Pregătirea materialului didactic
-Aranjarea copiilor
2. Îi întreb pe elevi despre ce sunet Elevii își vor aminti că este Conversația Observarea
Reactualizarea și litere au vorbit în săptămâna vorba despre litera ț și vor Material sistematică a
cunoștințelor aceasta. După ce primesc răspunde. video Frontal comportamen
răspunsul corect, le voi proiecta tului elevilor
un filmuleț despre litera ț
(ABECEDARUL COPIILOR-
POVESTEA LITEREI Ț).
3. O1 Se va realiza cu ajutorul jocului Elevii vor aștepta primirea Conversația Fontal Observarea
Captarea atenţiei O3 „Ursulețul fierbinte”- le voi oferi mingei pentru a da exemple de Explicația Individual sistematică a
, pe rând, elevilor ursulețul în cuvinte. comportamen
mână, elevul ce are ursulețul în Jocul didactic tului elevilor
mâna va trebui să dea exemplu Minge
de câteva cuvinte care încep cu
sunetul Ț, să le despartă în
silabe și să precizeze numărul de
silabe.
4. O2 Îi voi întreba ce litere au fost Elevii vor aproba. Conversația Frontal
Anunţarea temei folosite anterior, voi ruga un elev
și a obiectivelor să scrie litera ț mic și Ț mare pe
tablă, apoi îi voi anunța că vom
face exerciții pe baza acestora.
5. După acest moment,
Dirijarea propunătoarea le citește opera
învǎţǎrii „Câinele, cocoșul și vulpea” Explicația
(vezi anexa 1) și pune întrebări
succesive pe baza textului:
-Care sunt personajele poveștii? Elevii vor asculta povestea și
-De ce călotoreau împreună vor răspunde întrebărilor puse Frontal
cocoșul și câinele? de către propunătoare. Lectura
-Unde s-a adăpostit fiecare explicativă
O4 animal peste noapte?
-De unde a aflat vulpea că în
O5 pădure este un cocoș?
-Cum a scăpat cocoșul?
Elevii răspund întrebărilor
adresate de propunătoare, iar mai
apoi vor fi rugați să formuleze Observarea
propoziții legate de text sistematică a
O2 ajutându-se de imaginile din comportamen
carte. Imagini din tului elevilor,
Propunătoarea le va spune manual aprecieri
copiilor să dea exemplu de verbale
cuvinte ce îl au pe ț la început, Elevii fac ceea ce li se spune
O3
apoi la mijloc, iar mai apoi care , dând exemple de cuvinte cu ț.
O6 Conversația
se termină cu ț.
Aceștia vor primii și câteva Demnstrația
cuvinte pentru preciza câte silabe Individual
are cuvântul, unde este
poziționat ț , de câte ori apare
litera și ce litere conține fiecare
silabă.

6. Voi chema un elev să scrie la Elevii vor fi atenți la analiza Conversația Frontal
Obținerea tablă propoziția:Țapul stă în țarc. propoziției.Aceștia vor rezolva
performanţei O3 Vom separa cuvintele, vom sarcinile de lucru în liniște. Tablă Evaluare
despărți în silabe și vom observa Marker orală
O6 poziția sunetului ț.
Elevii vor primi o fișă de lucru Explicația Individual
pe care o vor rezolva singuri ,
apoi o vor verifica împreună cu Fișa de lucru
practicanta.(vezi anexa 2).

7. Voi face aprecieri asupra Frontal Aprecieri


Încheierea desfășurării lecției. verbale
activității
Anexa 1

„Câinele, cocoșul și vulpea”


după Esop

Un caine si un cocos, fiind prieteni la catarama, s-au inteles sa calatoreasca impreuna. Odata cu venirea noptii, si-
au gasit adapost intr-o padure deasa. Cocosul s-a catarat pe una din ramurile unui copac, iar cainele si-a facut
culcus intr-un trunchi gol pe dinauntru.

La venirea diminetii, cocosul a cantat de cateva ori, asa cum obisnuia sa faca in fiecare zi. O vulpe l-a auzit si,
gandind sa se infrupte din el la micul dejun, s-a asezat sub crengile copacului in care se suise pasarea, si a inceput
a-i spune cat de mult isi dorea sa faca cunostiinta cu posesorul unei atat de frumoase voci.

Cocosul, banuind ce se ascundea in spatele acestei laude, i-a zis: “Draga doamna, vreti sa-mi faceti favoarea de a
merge pana la trunchiul gol de sub mine si sa imi treziti portarul, astfel incat sa va deschida si sa va lase inauntru.”
Atunci cand vulpea s-a apropiat de copac, cainele a tasnit afara si a sfasiat vulpea, facand-o bucati.
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și