Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Clasa: a VIII-a
Scoala:Gimnaziala Movilita jud Ialomita
Profesor: Barbulescu Constantin
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Obiectul: Biologie
Unitatea de învăţare: Omul perturbă echilibrele naturale
Titlul lecţiei: Poluarea aşezărilor umane
Tipul lecţiei:mixtă
Scopul lecţiei: identificarea surselor de poluare şi a metodelor de prevenire a
poluării mediului de viaţă
Competenţele specifice:
 1.1 identificarea elementelor componente ale unui ecosistem;
 4.1 – să-şi formeze deprinderi de documentare şi comunicare.
 4.2-să prelucreze datele înregistrate şi să elaboreze concluzii;
 5.1-să demonstreze un mod de gândire ecologic în luarea unor decizii;
 5.2-să demonstreze înţelegerea consecinţelor propriului comportament în raport
cu mediul
Concepte operaţionale: la sfârşitul lecţie elevul trebuie:
- să definească termenii specifici cum ar fi poluare, poluant;
- să identifice/evidenţieze principalele cai de deteriorare a mediului
înconjurător;
- să evalueze metode de protecţie si conservare a mediului în şcoală şi pe plan
local ;
Obiective afective: - să adopte atitudini de protecţie si conservare a mediului.
Demersul didactic
a.Resurse procedurale:
-Brainstorming;
- metoda 6-3-5;
- Conversaţia euristică;
- Explicaţia;
-Învăţarea prin descoperire.
b.Resurse materiale:
-planşe;
-manuale;
- calculatoare,acces la internet;
-videoproiector;
-cărţi de specialitate.
c.Forma de activitate: frontal, pe grupe
Anticiparea dificultăţilor: - întreruperea curentului electric-utilizarea cărţilor

- Întrebări suplementare - asigurarea unui fond de documentare


Locul de desfăşurare: laborator de biologie
Evaluare: - formativă prin chestionare orală şi proiectele realizate
Bibliografie:
1. Ureche Camelia , Ciucu Corina –Universitatea Bacău- Metodica predării
biologiei;
2. Mihail A., Mohan Gh.,:
Manual de biologie clasa a VIII-a; Edit. ALL Education Bucuresti – 2000.
3. Macovei F., Dobran F. şi Marcu-Lapadat M.: „Ghidul profesorului”,
Ed.Teora, 1999.
4. I.Iordache – Metodica predarii – invatarii biologiei , Iasi -2001
5. S.N.E.E. – Ghid de evaluare si examinare a biologiei , Bucuresti - 2001

Desfăşurarea lecţiei

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA


LECŢIEI PROFESORULUI ELEVILOR
Organizarea -Notează în catalog elevii absenţi şi Îşi pregătesc cărţile şi
verifică dacă sunt condiţii optime pentru caietele
clasei
desfăşurarea orei.

- Prezintă elevilor la calculator slide- -Elevii urmăresc imaginile


Captarea urile în Power Point(realizat de şi răspund că şi ei pot
Atenţiei şi profesor) cu locurile cele mai poluate de contribui la protecţia
reactualizarea pe Glog. mediului
cunoştinţelor -Întreabă elevii dacă ei pot cotribui la
reducerea poluării şi chiar la refacerea
zonelor afectate
Anunţarea -Anunţă şi scrie pe tablă titlul lecţiei şi Notează pe caiet titlul lecţiei
temei şi a prezintă finalităţile pe care elevii trebuie şi urmăresc obiectivele.
obiectivelor să le cunoască după desfăşurarea lecţiei

Dirijarea -Elevii se grupează după


învăţării Mai întâi fac o listă cu ceea ce cred indicaţiile profesorului şi se
elevii că ar însemna termenul „poluare” consultă pentru a completa
după care dau definiţia acestui termen. fişele de activitate
-Împart elevii în 3 grupe şi repartizez Fiecare grupă va identifica
prin tragere la sorţi fiecărei grupe importanţa, tipuri de
sarcina de lucru: poluanţi,efectele acestora
Grupa I primeşte ca sarcină asupra organismelor,surse
de poluare şi măsuri de
– Poluarea atmosferica.
reducere a poluării acestor
Grupa II factori.

– Poluarea apei
Timp de 10 minute vor
Grupa III identifica importanţa
– Poluarea solului factorilor de mediu şi
sursele poluării
Grupa IV
acestora.Elevii vor face
_Poster poluarea
referiri la gradul de poluare
al localităţii de domiciliu.
-Folosind metoda 6-3-5: vor
Folosind imaginile din Power Point
lucra câte 6 elevi , timp de 5
dar şi din ce au citit voi lista
minute la soluţionarea a 3
consecinţele poluării asupra
probleme:măsuri împotriva
aerului,apei şi solului
poluării aerului,ape şi
Fiecare grupă primește sarcini solului
specifice tipului de inteligență.

Obţinerea -Prin fixare parţială a cunoştinţelor şi -răspund la întrebările


performanţei rezolvarea sarcinilor de lucru pe tot adresate de profesor făcând
elevilor parcursul lecţiei apel la cunoştinţele din anii
anteriori şi din lecţiile
precedente
Evaluarea -Prin chestionare orală pe tot parcursul -se gândesc şi răspund la
performanţei lecţiei.Sunt notaţi elevii care au fost întrebări
activi la oră şi au realizat corect
activităţile pe tot parcursul orei.

Grupa 1 (Grupa verbală-lingvistică)


FISA DE ACTIVITATE POLUAREA AERULUI

1.Care este importanta aerului?

2. Care sunt sursele poluării aerului ?

3. Care sunt efectele poluării aerului asupra vieţuitoarelor( plante, animale,


om)?

4. Ce măsuri de reducere/ diminuare a poluării aerului cunoaşteţi ?

Grupa 2 (Grupa logico-matematică)


FISA DE ACTIVITATE POLUAREA APEI

1.Care este importanta apei?

2. Care sunt sursele poluării apei ?

3. Care sunt efectele poluării apei asupra vieţuitoarelor( plante, animale, om)?

4. Ce măsuri de reducere/ diminuare a poluării apei cunoaşteţi ?

Grupa 3 (Grupa vizual-spațială)


FIŞĂ DE ACTIVITATE POLUAREA SOLULUI

1.Care este importanta solului?

2. Care sunt sursele poluării solului ?

3. Care sunt efectele poluării solului asupra vieţuitoarelor( plante, animale, om)?

4. Ce măsuri de reducere/ diminuare a poluării solului cunoaşteţi ?

Grupa 4 (Grupa naturalistă-pictorii)

Realizează un poster având ca temă poluarea și soluții pentru aceasta.

S-ar putea să vă placă și