INTEGRATĂ
1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Data: 19.02.2020
Prof. inv. preșcolar: Dumitrache Adriana
Unitatea de învățământ: Gradinița cu Program normal Nr.1 Valea Marului
Nivelul/Grupa: I / Grupa mica
Tema de anuală de studiu: Cum a fost/este si va fi aici pe Pamant?
Tema proiect: Prietenii nostri
Tema săptămânii: Animale domestice
Tema activității: Cocosul si gaina
Tipul de activitate: ,, Consolidarea cunostintelor ,formare de priceperi si deprinderi’’
COMPORTAMENTE VIZATE:
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
Tranziții:
Comportamente vizate:
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă)
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii
(comunicare expresivă)
Scopul activitatii:
Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor despre pasarile de curte cunoscute privind
mediul de viață, înfățișare, hrana și foloasele pe care le aduc;
3
Obiective operaționale:
O1. să asculte cu atenție continutul povestirii pentru a sesiza succesiunea momentelor acțiunii și a
mesajului transmis;
O2. să redea cu ajutorul imaginilor și al întrebărilor principalele momente ale povestirii;
O3. să răspundă la întrebările adresate de către educatoare utilizând propoziții clare și corecte din punct
de vedere gramatical;
O4. Să formuleze propoziții cu cuvintele: gaina, mos, cocos;
O5. să redea mesajul transmis de textul literar;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODEE ȘI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, povestirea, problematizarea,explozia stelara.
MIJLOACE DE ÎNVÂȚĂMÂNT: siluete,imagini cu povestea”Punguta cu doi bani”-de I.Creanga, sunete
audio.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
Comportamente vizate:
Obiective operaționale:
O1:Să denumească corect materialele de lucru puse la dispoziţie;
O2:Să urmărească cu atenţie explicaţiile educatoarei;
O3:Sa obţină efecte plastice prin diferite tehnici de pictură specifice domeniului artistico-plastic (dactilo-
pictură, amprentare cu diverse materiale, pictură);
O4:Sa redea prin stampilare tema propusa (imaginea pasarilor de curte);
O5:Sa foloseasca corespunzator instrumentele de lucru si paleta de culori.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODEE ȘI PROCEDEE: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul, Turul galeriei.
MIJLOACE DE ÎNVÂȚĂMÂNT: foi de desen imprimate cu imaginea cocosului si a gainii
,acuarele,bureti,pahare pentru apă, ,modelul educatoarei, servetele umede;
FORME DE ORGANIZARE: pe grupuri, individual .
4
Bibliografia:
Bibliografie:
CURRICULUM PENTRU EDUCATIE TIMPURIE, BUCURESTI, 2019;
Culea, L., (2008), Activitatea integrată din grădiniță, Ghid pentru cadrele didactice, Editura Didactica
Publishing House, București;
Preda, V., Pletea M., Grama F., Activitatea didactică din grădiniţa, DPH, Bucureşti,2008;
Obiective operaționale:
O1. Să recunoască personajele din poveste pe baza imaginilor;
O2. Să selecteze corect ilustrațiile în ordinea cronologică a evenimentelor;
O3. Să schimbe impresii și păreri referitoare la noua poveste;
O4. Să unească punctele descoperind astfel imaginea;
O5: să lipească imaginile astfel încât să formeze o carticica;
2. Centrul Artă:
Tema activității: ,, Cocosul si gaina’’
Mijloc de realizare: : -Stampilare
-Dactilopictura
Obiective operaționale:
O1:Să denumească corect materialele de lucru puse la dispoziţie;
O2:Să urmărească cu atenţie explicaţiile educatoarei;
O3:Sa aplice culoare pe o suprafata data folosind buretele;
O4:Sa redea prin stampilare tema propusa (imaginea pasarilor de curte);
O5:Sa foloseasca corespunzator instrumentele de lucru si paleta de culori.
3.Stiinte:
5
Tema activităţii:,, Ferma pasarilor de curte’’
Mijloc de realizare: Identificare si grupare
Obiective operationale:
Strategii didactice
METODE ȘI PROCEDEE: observaţia, conversaţia, explicaţia, expunerea, lucrul individual,
demonstraţia,exerciţiul, instructajul verbal, aprecierea verbală, turul galeriei, explozia stelara.
Obiective operaţionale:
O1: să ia parte la jocurile de grup, respectând regulile, păstrând ordinea și disciplina;
O2: să manifeste interes prin participarea efectivă și afectivă la desfășurarea jocului distractiv;
O3: işi dezvoltă atenţia, urechea muzicală.
DESCRIEREA JOCULUI:
Joc distractiv : „Puisori,veniti la mama!”
6
Pentru o buna organizare si desfasurare a jocului se va tine cont de urmatoarele conditii: -aerisirea salii
de grupa; -asezarea mobilierului si pregatirea spatiului necesar pentru desfasurarea jocului; Le voi
prezenta regulile jocului:Copiii primesc ecusoane cu pui si un copil primeste ecuson cu gaina. Ei sunt
asezati in linie,iar in fata lor,la o distanta corespunzatoare sta mama closca,care pazeste
cuiburile(pernutele). La comanda data de educatoare(o bataie din palme),puisorii merg la pascut dand
din aripioare si piuind. Cand mama-closca striga”Puisori,veniti la mama!”,fiecare copil se aseaza intr-un
cuib(pernuta). Se pune un cuib mai putin pentru a ramane un pui fara cuib. Cel care ramane fara cuib
trece in fata si executa o porunca hazlie solicitata de un copil(ex.sa imite rata,gasca,cocosul,etc.).
Incheierea activitatii:Voi face aprecieri verbale asupra modului cum au colaborat si-i voi recompensa cu
cate o bomboana.
DESCRIEREA JOCULUI :
Copiii sunt aşezaţi pe covor, apropiaţi unul de altul, fără să fie înghesuiţi. Dau unui copil un
puisor (o jucărie), explicându-le că acesta trebuie trecut din mână în mână. Când bat din palme, copilul
care are jucăria(puisorul), o ridică în sus şi imită glasul specific pasarii de curte. Jucăria se trece de la un
copil la altul, fără să se sară peste vreunul dintre ei şi apucându-se cu ambele mâini.
DESCRIEREA JOCULUI:
Jucătorii se vor împărţii in două categorii: vânători şi raţe. Vor fi 2 vânători iar restul sunt raţe.
Vânătorii se vor depărta unul de celălalt iar ceilalţi jucatori (raţele) se vor aseza, relativ pe un rând, între cei doi
vânători.
Uneori zona în care raţele trebuie să stea poate fi marcată iar dacă o raţă iese în afară va ieşi şi din joc.
Mingea va fi folosită de cei doi vânători, aruncând-o de la unul la celălalt şi având drept scop ţintirea raţelor. De
partea cealaltă, drept raţă, trebuie să te fereşti de minge.
7
Dacă o raţă este atinsă cu mingea ea iese din joc. Când în joc a mai rămas o singură raţă se ajunge în runda
finală. În runda finală ultima raţă trebuie să se ferească de mingea arauncată de vânători de un număr de ori egal
cu vârsta pe care o are. În runda finală dacă raţa este atinsă vânători vor deveni prima şi ultima raţă nimerită.
Altfel jocul se reia cu aceaşi vânători.
Strategia didactică
Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, ,exerciţiul, jocul , aprecierea verbală.
Resurse materiale: tableta, jetoane pasari de curte bomboane, diplome.
Forme de organizare: frontal, individual.
Elemente de joc: mișcarea, aplauze, distracția.
Material bibliografic:
8
Scenariul zilei
Întâlnirea de dimineaţă “ Ce mi-a povestit un cocosel ? ‘’
Salutul - Educatoarea va saluta copiii,spunand :
“Dimineata a venit
Toti copiii au sosit,
In cerc sa ne adunam,
Cu totii sa ne salutam!”
„Bună dimineţa, puisori micuti!”
Calendarul naturii: Dupa salutul de dimineata se va initia o discutie cu copiii referitoare la ziua si luna in care
ne aflam,in ce anotimp suntem si ce schimbari au loc in natura.Vor completa calendarul naturii.
Noutea zilei: Educatoarea le face o destainuire copiilor ,cum ca de dimineata ,venind spre gradinita a gasit pe
drum o punguta.S-a tot gandit ce poate fi cu ea si ce se poate gasi in ea ,drept pentru care a luat hotararea s-o
desfaca impreuna cu ei sa vada ce se gaseste in ea. Impreuna vor descoperi ca in ea sunt doi banuti.”Oare a cui o
fi punguta si cine o fi pierdut-o?”
9
In captarea atentiei le voi spune copiilor ca vor avea parte de o surpriza foarte placuta si in timpul explicatiilor
explicatiilor, un pachet – surpriza apare in dreptul usii .Voi aduce pachetul surpriza in fata copiilor,cerandu-le
sa-l desfacem impreuna.In el vom descoperi o scrisoare de la Cocoselul Nazdravan si mai multe materiale.Voi
da citire scrisorii.
DLC: Povestire dupa imagini :”Punguta cu doi bani”- I.Creanga
Copiii asezati in semicerc vor asculta povestea ,urmarind in acelasi timp si aparitia personajelor din poveste din
cutia - surpriza sub forma de siluete. La final ,feed-back-ul se va face prin intrebari adresate copiilor,folosindu-
se metoda exploziei stelare,iar copiii vor putea aseza silueta pe steluta cu intrebarea adecvata. Dupa terminarea
activitatii,copiii vor fi apreciati si li se va spune ca vor mai avea parte de lucruri noi aparute din cutia –surpriza.
Trecerea de la o etapă la alta se realizează printr-un moment de Tranziție cu ajutorul cantecului: Batem
din aripi precum cocosul si cantam –cu-cu-ri-guuu!
La centrul, Biblioteca, copiii vor avea de recunoscut personajele din poveste, de așezat în ordinea
cronologică imaginile și de a schimba impresii despre mesajul poveștii, astfel se realizează evaluarea lecturii
educatoarei.
La centrul, Artă copiii vor recunoaste pasarile de curte, identifica asemanarile si deosebirile dintre cele
doua siluete, cocosul si gaina, apoi vor picta pe suprafața de lucru corespunzatoare fiecarei echipe
respectând conturul;
La centrul, Stiinte , vor avea de identificat si de grupat pasarile de curte de acelasi fel ,sa recunoasca
culoarea si hrana fiecareia dintre ele, iar la final vor avea de pictat un puisor.
10
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimente Strategii didactice Evaluare/ metode
didactice Conţinutul ştiinţific şi indicatori
Metode si Mijloace de Forme de
procedee invatamant organizare
1.Moment Creez atmosfera necesara desfasurarii in
organizatoric bune conditii a activitatii: -aerisirea salii de Observarea
grupa; -aranjarea scaunelelor in semicerc; comportamentului
-pregatirea materialului; -introducerea
copiilor in sala de grupa ,ordonat,cerandu- Conversaţia
le sa ia loc pe scaunele.
Întâlnirea de dimineaţă: “ Ce mi-a povestit
un cocosel ? ‘’
Salutul:”....”
Calendarul Naturii: Cum este vremea
astăzi?
ADE ( DLC+DEC)
11
4.Dirijarea Voi atentiona copiii sa fie atenti la povestea Frontal
invatarii care urmeaza, pentru a retine prin cate
peripetii a trecut cocosul nostru ,astfel
putandu-l ajuta sa scape de vulpea cea
vicleana care-i pusese gand rau. Voi expune
continutul povestirii clar,corect si expresiv Explicația
folosind gestica,mimica,inflexiuni ale Povestea,,
vocii,iar expunerea va fi insotita de siluete Punguta cu doi
corespunzatoare fiecarei secvente. bani, de Ion
1.A fost odata un mos si o baba.Baba avea Creanga’’
o gaina iar mosul un cocos.
Frontal
11.Ajuns acasa,cocosul il facu bogat pe
mos ,spre invidia babei care privea uimita
cum i se umple curtea mosului cu tot felul
de bogatii.
Individual Observarea
Voi explica cuvintele noi apărute în textul comportamentului
poveștii
Frontal
13
Obtinerea Fixarea conținutului poveștii
performantei Fixarea conținutului poveștii se realizează
utilizând metoda activ-participativă
Conversatia
17
Joc linistitor: ,, Plimba puisorul’’
Copiii sunt aşezaţi pe covor,
apropiaţi unul de altul, fără să fie
înghesuiţi. Dau unui copil un puisor
(o jucărie), explicându-le că acesta
trebuie trecut din mână în mână.
Când bat din palme, copilul care are
jucăria(puisorul), o ridică în sus şi
imită glasul animalului. Jucăria se
trece de la un copil la altul, fără să
se sară peste vreunul dintre ei şi
apucându-se cu ambele mâini.
18
DRAGI COPII,
Eu sunt Cocosul Nazdravan.Poate ati mai auzit de mine,daca nu,am sa va spun eu
prin cate intamplari am trecut si inca mai trec.
Acum sunt intr-o mare incurcatura...Ma urmareste vulpea cea vicleana,stiti voi – cea
din povestea “Ursul pacalit de vulpe” sa ma inhate.
Imi va cruta viata,adica ma va lasa sa traiesc numai daca ii dovedesc ca voi-copiii-
ma iubiti si stiti cate ceva despre mine.
Va pregatisem in punguta mea niste materiale,sa vi le aduc,dar dis-de
dimineata,alergand catre gradinita,le-am pierdut.
Acum ,ce ma fac? In acest pachet,v-am trimis alte surprise,si daca voi veti fi atenti la
d-na educatoare si veti trece prin aceste probe cu bine….ma veti scapa de vulpea cea rea.
Asa ii voi dovedi ca sunt cunoscut de voi.
Ma veti ajuta? Va rog.....! Am mare nevoie de voi! Cu drag, al vostru Cocosel
Nazdravan
19