Sunteți pe pagina 1din 11

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic „Tomşa Vodă” Solca

Domeniul de pregătire: Turism şi alimentaţie

Modulul: Calitatea în turism şi alimentaţie

Nr. ore săpt: 2

Clasa: a IX-a C

Profesor:

PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE

UNITATEA DE REZULTATE ALE ÎNVĂȚĂRII TEHNICE SPECIALIZATE 4 :


Asigurarea calităţii în turism şi alimentaţie

Conţinuturi Rezultate ale Activităţi de învăţare Resurse Evaluare Obser


învățării vaţii
Rolul 4.1.6. - definirea etichetării
etichetării Prezentarea - descrierea importanţei
produselor elementelor de etichetării
alimentare marcare şi -video
etichetare a - identificarea proiector - probe
produselor elementelor orale
4.2.7. componente ale
Verificarea etichetei alimentare - computer
marcării, - probă
etichetării şi - selectarea produselor practică
ambalării în funcţie de eticheta - fişe de
produselor produselor lucru
4.3.6 - ambalaje,
Implicarea produse
activă și ambalate,
responsabilă în
verificarea
marcării,
etichetării
Liceul Tehnologic „Tomşa Vodă” Solca

PROIECT DIDACTIC

Profesor:

Data:

Clasa: a IX-a C

Modulul II: Calitatea în turism şi alimentaţie

Titlul lecției: Rolul etichetării produselor alimentare

Tipul lecţiei: Mixtă

Durata lecţiei: 50 minute

Unitatea rezultatelor ale învățării: URÎ 4. Asigurarea calităţii în turism şi alimentaţie

Rezultate ale învățării:

 Cunoștințe: 4.1.6. Prezentarea elementelor de marcare şi etichetare a produselor


 Abilități 4.2.7. Verificarea marcării, etichetării şi ambalării produselor
 Atitudini 4.3.6 Implicarea activă și responsabilă în verificarea marcării, etichetării

Obiective operaționale:

 Să definească eticheta;
 Să descrie importanţa etichetării;
 Să identifice elementele componente ale etichetei unui produs alimentar;
 Să selecteze produse alimentare în funcţie de eticheta produsului.

Strategia didactică:

- Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, problematizarea, observaţia dirijată,


exerciţiul, expunerea, studiu de caz.
- Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
- Locul desfăşurării: sala de clasă.
- Mijloace de învăţământ: calculator, videoproiector, eticheta, fişa de lucru, prezentare PPT.
- Evaluare: probe orale, probă practică.
- Bibliografie:
o Olaru, M. ş.a. – Studiul calităţii produselor şi serviciilor – Manual pentru clasa a IX-
a, Editura didactică şi pedagogică, Bucureşti, 2004
o Capotă, Valentina – Turism şi alimentaţie – manual pentru clasa a IX-a, Editura
OPRESS, Bucureşti, 2011
o Standardul de pregătire profesională
o Curriculum pentru clasa a IX-a – liceu tehnologic
STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA TIMP Metode şi Mijloace de Forme de
LECŢIEI PROFESORULUI ELEVULUI procedee învăţământ organizare
didactice
Moment Verificarea prezenţei, Răspund întrebărilor 2' Conversaţie Fronal
organizatoric notează elevii absenţi în profesorului
catalog
Verificarea Adresează elevilor
cunoştinţelor întrebări scurte:
dobândite în - Sub ce formă se - Ascultă întrebările şi
lecţia anterioară comercializează produsele formulează răspunsuri;
alimentare?
- Ce reprezintă ambalarea? - Definiţia ambalarii.
- Cum vor fi selectate - Funcţie de
produsele neambalate? caracteristicile 4' Verificarea Frontal
organoleptice orală
- Ce materiale de ambalare - Materiale metalice,
se admit pentru alimente? lemnoase, celulozice,
sticla, plastice,
complexe.
- Care sunt condiţiile - Să menţină calităţile
obligatorii privind şi cantităţile
ambalajele? produselor, să nu le
modifice
caracteristicile, să fie
curate, dezinfectate,
neinfestate, din
materiale rezistente şi
pe cât posibil
reciclabile.
Captarea - Prezintă competenţele ce - Ascultă profesorul 2' Observarea Tabla Frontal
atenţiei trebuie dobândite şi titlul dirijată
lecţiei ,,Rolul etichetarii
produselor alimentare,,
Desfăşurarea Profesorul distribuie - Identifică 20 Frontal şi
lecţiei elevilor fişele de lucru (nr. informaţiile solicitate; individual
1) solicitându-le să - Participă la dialogul
identifice informaţiile iniţiat de profesor. Expunerea
despre produs conţinute de Fişa de lucru
etichetă:
- informaţii despre firma - Elevii completează Frontal
producătoare; fişele.
- informaţii despre
siguranţa consumatorilor Problematizarea
- Profesorul va analiza în Elevii vor explica
final fişa la tablă modul de completare Imagine PPT
al fişei
- Ce reprezintă eticheta şi Elevii definesc eticheta
etichetarea? şi scopul etichetării. Individual
- Care este scopul
etichetării?
Fixarea Profesorul va împărţi Elevii vor trebui să 20 Studiu de caz Fişe de lucru Pe grupe
cunoştinţelor elevilor împărţiţi pe grupe, analizeze pe grupe cu imagini
câte o fişă de lucru (nr. 2) eticheta, să precizeze
reprezentând câte o dacă aceasta conţine
etichetă a unui produs toate informaţiile
alimentar. produsului.
Profesorul solicită elevilor
sa analizeze eticheta din
punct de vedere:
- nutriţional;
- al designului;
- raportul calitate – preţ al
produsului;
- al valorii energetice;
- al comercializării
produsului
- Care sunt funcţiile - Identificarea Problematizarea Imagini PPT Frontal
etichetării? mărcilor, clasificarea
produselor, descrierea
produselor,
promovarea produselor
prin imagini şi design
Profesorul va prezenta Elevii sunt atenti, Caiete
elevilor eticheta sau codul noteaza in caiete noile
de etichetare al ouălor şi cunostinte
câteva noţiuni noi privind
etichetarea.
Incheierea Apreciază activitatea Notează tema în caiete 2' Caiete Frontal
lectiei desfăsurată de elevi
Notează elevii pentru
activitatea din timpul orei
- Anunţă tema pentru ora
viitoare: Concepeţi o
etichetă pentru un produs
alimentar nou pe care
urmează să-l lansaţi pe
piaţă respectând toate
elementele studiate.
FIŞA DE LUCRU NR. 1
Nume şi prenume elev __________________________________
Data__________________________

Eticheta ne oferă
următoarele categorii de informaţii:
1. informaţii ce ţin de
identitatea producătorului,
adresa acestuia, a
importatorului precum şi a
distribuitorului, denumirea
produsului;
2. informaţii ce ţin de
siguranţa consumatorilor.
 termen de valabilitate (data
de durabilitate minimală);
 atenţionări speciale;
 contraindicaţii;
 ingredientele folosite;
 condiţii de păstrare, etc.
3. informaţii ce ţin de
protecţia intereselor economice
ale consumatorilor:
 preţ;
 cantitate;
 calitate;
 termen de garanţie şi
condiţii de asigurare a garanţiei
etc
Sunteti rugati sa observaţi
cu atenţie eticheta cozonacului.
După încheierea activităţii de
observare, completaţi fişa de
mai jos.
Informaţii ce ţin Informaţii ce ţin de siguranţa Informaţii ce ţin de protecţia
de identitatea consumatorilor intereselor economice ale
producătorului consumatorilor
FIŞA DE LUCRU NR. 2a
Nume şi prenume elev __________________________________
Data__________________________

Eticheta ne oferă următoarele


categorii de informaţii:
1. informaţii ce ţin de identitatea
producătorului, adresa acestuia, a
importatorului precum şi a
distribuitorului, denumirea produsului;
2. informaţii ce ţin de siguranţa
consumatorilor.
 termen de valabilitate (data de
durabilitate minimală);
 atenţionări speciale;
 contraindicaţii;
 ingredientele folosite;
 condiţii de păstrare, etc.
3. informaţii ce ţin de protecţia
intereselor economice ale
consumatorilor:
 preţ;
 cantitate;
 calitate;
 termen de garanţie şi condiţii
de asigurare a garanţiei etc
Sunteti rugati sa observaţi cu
atenţie etichetai. După încheierea
activităţii de observare, completaţi fişa
de mai jos.

Informaţii ce ţin Informaţii ce ţin de siguranţa Informaţii ce ţin de protecţia


de identitatea consumatorilor intereselor economice ale
producătorului consumatorilor
FIŞA DE LUCRU NR. 2b
Nume şi prenume elev __________________________________
Data__________________________

Eticheta ne oferă următoarele


categorii de informaţii:
1. informaţii ce ţin de identitatea
producătorului, adresa acestuia, a
importatorului precum şi a
distribuitorului, denumirea produsului;
2. informaţii ce ţin de siguranţa
consumatorilor.
 termen de valabilitate (data de
durabilitate minimală);
 atenţionări speciale;
 contraindicaţii;
 ingredientele folosite;
 condiţii de păstrare, etc.
3. informaţii ce ţin de protecţia
intereselor economice ale
consumatorilor:
 preţ;
 cantitate;
 calitate;
 termen de garanţie şi
condiţii de asigurare a garanţiei etc
Sunteti rugati sa observaţi cu
atenţie etichetai. După încheierea
activităţii de observare, completaţi fişa
de mai jos.

Informaţii ce ţin Informaţii ce ţin de siguranţa Informaţii ce ţin de protecţia


de identitatea consumatorilor intereselor economice ale
producătorului consumatorilor
FIŞA DE LUCRU NR. 2c
Nume şi prenume elev __________________________________
Data__________________________

Eticheta ne oferă următoarele


categorii de informaţii:
1. informaţii ce ţin de identitatea
producătorului, adresa acestuia, a
importatorului precum şi a
distribuitorului, denumirea produsului;
2. informaţii ce ţin de siguranţa
consumatorilor.
 termen de valabilitate (data de
durabilitate minimală);
 atenţionări speciale;
 contraindicaţii;
 ingredientele folosite;
 condiţii de păstrare, etc.
3. informaţii ce ţin de protecţia
intereselor economice ale
consumatorilor:
 preţ;
 cantitate;
 calitate;
 termen de garanţie şi
condiţii de asigurare a garanţiei etc
Sunteti rugati sa observaţi cu
atenţie etichetai. După încheierea
activităţii de observare, completaţi fişa
de mai jos.

Informaţii ce ţin Informaţii ce ţin de siguranţa Informaţii ce ţin de protecţia


de identitatea consumatorilor intereselor economice ale
producătorului consumatorilor
FIŞA DE LUCRU NR. 2d
Nume şi prenume elev __________________________________
Data__________________________

Eticheta ne oferă următoarele


categorii de informaţii:
1. informaţii ce ţin de
identitatea producătorului, adresa
acestuia, a importatorului precum
şi a distribuitorului, denumirea
produsului;
2. informaţii ce ţin de
siguranţa consumatorilor.
 termen de valabilitate (data de
durabilitate minimală);
 atenţionări speciale;
 contraindicaţii;
 ingredientele folosite;
 condiţii de păstrare, etc.
3. informaţii ce ţin de protecţia
intereselor economice ale
consumatorilor:
 preţ;
 cantitate;
 calitate;
 termen de garanţie şi
condiţii de asigurare a garanţiei etc
Sunteti rugati sa observaţi cu
atenţie etichetai. După încheierea
activităţii de observare, completaţi
fişa de mai jos.

Informaţii ce ţin Informaţii ce ţin de siguranţa Informaţii ce ţin de protecţia


de identitatea consumatorilor intereselor economice ale
producătorului consumatorilor

S-ar putea să vă placă și