Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
TEMA DE CASĂ
Venitul=Qv*Pv
VprodusA=5*150.000=750.000 lei
VprodusB=10*180.000=1.400.000 lei
Marfa brută=V-CPt
MbprodusA=750.000-180.000=570.000 lei
MbprodusB=1.800.000-360.000=1.440.000 lei
CPeru=CGA/(5+10) +CDesf/(5+10)
CPeru=150.000/15+ 180.000/15=33.000 lei
RprodusA=570.000-165.500=405.000 lei
RprodusB=1.440.000-330.000=1.070.000 lei
VsprodusA=(15-5)*36.000=360.000 lei
VsprodusB=(20-10)*36.000=160.000 lei
Ipoteza II: CP = CD +CIP+ CGA, unde:
CP= costul de producție
CD= costuri directe
CIP= costuri indirecte de producție
CGA=costuri generale de administrație
Venitul=Qv*Pv
VprodusA=5*150.000=750.000 lei
VprodusB=10*180.000=1.800.000 lei
CPuprodusA=10.000+16.000+150.000/(5+10)+150.000/(5+10)=46.000 lei/buc
CPuprodusB=16.000+12.000+120.000/(6+10)+140.000/(6+10)=46.000 lei/buc
Marja brută=V-CPt
MbprodusA=750.000-230.00=520.000 lei
MbprodusB=1.800.000-460.000=1.340.000 lei
CPeru=CDesf/(5+10)
CPeru=180.000/15=12.000 lei
RprodusA=520.000-60.000=460.000 lei
RprodusB=1.340.000-120.000=1.220.000 lei
VsprodusA=(15-5)*42.250=460.000 lei
VsprodusB=(20-10)*44.250=460.000 lei
Venitul=Qv*Pv
VprodusA=5*150.000=750.000 lei
VprodusB=10*180.000=1.800.000 lei
Cost de producție total=Qv*CPu
CPuprodusA=10.000+16.000+150.000/(5+10)+150.000/(5+10)+180.000/(5+10)=58.000lei/buc
CPuprodusB=14.000+12.000+150.000/(5+10)+150.000/(5+10)+180.000/(5+10)=58.000 lei/buc
Marja brută=V-CPt
CPeru=0
RprodusA=460.000-0=460.000lei
RprodusB=1.220.000-0=1.220.000 lei
VsprodusA=(15-5)*58.000=580.000 lei
VsprodusB=(20-10)*58.000=580.000 lei
Rezolvare:
Produs etalon: A