Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE LECTIE

Unitatea de invatamant:Școala Gimnazială ,, Smaranda Apostoleanu,, Colonești


Data : 27.03.2019
Clasa : a VI– a
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de învațare : Functia de nutritie - Sistemul circulator
Scopul lectiei : aprofundarea informaţiilor referitoare la cunoşterea alcătuirii sistemului circulator pentru conştientizarea importanţei acestuia
în funcţionarea normală a organismului.
Titlul lecției: Anatomia sistemului circulator – Inima si vasele de sange
Tipul lecției : comunicare si insusire de noi cunostinte
Durata : 50 min
Profesor : Dinu Mădălina Elena

Competențe generale:

 receptarea informatiilor despre lumea vie;


 explorarea sistemelor biologice;
 comunicarea orala si scrisa utilizand corect terminologia specifica biologiei.
Competențe specifice:

 identificarea si obsrvarea alcatuirii si functiilor organismului si sistemele de organe ale corpului uman (1.1.);
 utilizarea metodelor si mijloacelor aecvate studierii organismului uman (2.1.);
 utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei in diferit situatii de comunicare (4.1.);
 prezentarea informatiilor folosind diverse metode de comunicare(4.2.);

Competente derivate:

 identificarea localizarii inimii ( C₁) ;


 indicarea formei si greutatea acesteia ( C₂);
 prezentarea alcatuirii inimii ( C₃);
 cunoasterea rolului si componentelor sistemului circulator ( C₄) ;
 recunoasterea principalelor vase sange ( C₅).

Strategia didactică:

a). resurse procedurale :

- Conversaţia euristică;
- Observaţia;
- Demonstratia;
- Explicatia ;
- Metoda ,,Explozie stelara,,.

b). resurse materiale:

- fişe de lucru;

- mulaj cu inima;

- atlase;

- plansa cu structura inimii.

c). forma de organizare:

- frontal;
- individual;

d). locul de desfășurare: - sala de clasă ;

e). evaluare:

- chestionare orală;
- fișă de lucru.
Bibliografie:

- Violeta Ionel, I. Dărăbăneanu, D. Copilu – Biologie , manual pentru clasa a VIII- a Ed. ALL 2003.
- V. Lazăr,Mariana Nicolae – Lecția – forma de bază a organizării procesului de
predare - învățare - evaluare la disciplina biologie, Ed. Arves 2007

- Zoe Partin, Luminita Jogofatu, Cezar Th. Niculescu, ,, Manual de biologie clasa a VII-a, Editura Corint, Bucuresti 2008.
- Florica Tibea, ,, Manual bologie clasa a VII-a, Ed. Didactica si pedagogica, R.A., Bucuresti.
- Mihaiela Marcu Lapadat, Florica macovei, Floarea Dobran, Biologie clasa a VII –a , Ed.Teora

SCENARIU DIDACTIC

DESFASURAREA LECTIEI

Secvenţele Competente Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Evaluare


didactice specifice Materiale Procedurale
1.Momentul
organizatoric - stabilirea ordinii, notarea - elevii se pregătesc pentru lecţie;
-didactice explicaţia
absenților, pregătirea materialului
didactic necesar desfășurării lecției

2.Verificarea - profesorul realizeaza verificarea - fișe de


cunoștințelor lucru
cunostintelor in lectia anterioara
-frontală
,,Sangele,, prin fise de lucru - sunt atenti la indicatiile primite -conversația
individuale; de la profesor si rezolva fisele de
lucru
- ofera indicatii elevilor si anunta
timpul de lucru

3.Captarea - prezinta elevilor plansa stimul


atenției pentru a vedea ce sistem de organe - observa plansa stimul si
vor studia astazi - plansa - observarea
afirma ca vor invata inima
sistematică

4.Anunțarea - anunță și scrie pe tablă tema lecției


temei și a
,,Anatomia sistemului circulator –
competentelor -explicația
Inima si vasele de sange ,, ; - notează în caiete titlul lecției și
urmăresc competentele prezentate
- prezintă competentele care
de catra profesor;
exprimă ceea ce elevii trebuie să
cunoască la sfârșitul lecției;

5.Prezentarea C1 Prezinta principalele caracteristici


noilor Noteaza schema lectiei in caiete
ale inimii.
informatii -explicaţia
Localizarea inimii-in cutia
- localizarea inimii
toracica, in spatele sternului, intre
cei doi plamani; -observarea
dirijată
- 300g, marimea pumnului drept;

- invelita de un sac cu pereti dubli explicaţia


= PERICARD

- muschiul inimii = MIOCARD-


la suprafata lui se afla vasele de
sange care hranesc inima = VASE
CORONARE;

In sectiune, prezinta:
- precizeaza alcatuirea inimii in
C₂ Demonstratia
sectiune cu ajutorul mulajului ATRIUL DREPT si ATRIUL cu ajutorul
STANG.cele 2 atrii sunt separate de mulajului
peretele interatrial;

VENTRICULUL DREPT si Observarea


VENTRICULUL STANG separate de sistematică
peretele interventricular;

- partea dreapta a inimii nu


comunica cu partea stanga; intre
atriile si ventriculele de pe aceeasi
parte se afla cate un orificiu cu
niste formatiuni numite
VALVULE – permit sangelui sa
treaca numai din atrii in
ventricule;in muschiul
ventriculului stang este mai
dezvolatat;
C₅ - enumera care sunt vasele de sange
si le identifica cu ajutorul plansei VASELE DE SANGE:Artere:
stimul ARTERA AORTA si ARTERA
PULMONARA. Aorta pleaca din
ventriculul stang;Artera - explicatia
pulmonara pleaca din ventriculul
drept;

VENELE CAVE se deschid in


atriul drept; VENELE
PULMONARE se deschid in
atriul stang;arterele duc sange la
tesuturi ;

CAPILARE – sunt cele mai fine


vase de sange si fac legatura
dintre reteaua arteriala si cea
venoasa ;

6. Asigurarea - prin evaluare scrisa la inceputul


- elevii primesc fisa de evaluare și -fisa de -conversaţia -
feed-back-ului orei ( fise de lucru) si la sfarsitul
evaluare individual
o rezolvă cu atenție.
lectiei prin metoda ,, Exploziei a
stelare,,.

7. Evaluarea în functie de raspunsurile date de -aprecieri -frontală


verbale
performanțelor elevi se comunica acestora
elevilor performantele la care au ajuns si se
revine cu explicatii suplimentare
asupra notiunilor neîntelese.
SISTEMUL CIRCULATOR

Anatomia inimii si a vaselor de sange

SISTEMUL CIRCULATOR este alcatuit din inima si vase de sange ( artere, vene , capilare)

INIMA:

- Organ musculos, tetracameral, G= 300g.


- localizată în cutia toracică, între cei 2 plămâni,
- ″pompă″ a organismului, de mărimea pumnului drept,
- are formă de pară cu vârful îndreptat spre stânga,
- se sprijină pe diafragmă.
- este învelită de un sac cu pereţii dubli = PERICARD, muşchiul inimii = MIOCARD ( ţesut muscular de tip striat cardiac),
ENDOCARD((interior)
- pe suprafata miocardului (fibre musculare striate de tip cardiac) se gasesc vase coronare (artere si vene) cu rol in hranire
- este împărţită de un perete longitudinal în partea stângă ( sânge cu O2 ) şi partea dreaptă
( sânge cu CO2).
- atriile şi ventriculele comunică între ele prin nişte orificii = ORIFICII ATRIO – VENTRICULARE. , prevăzut cu valvule. Acestea
asigură sensul de circulaţie al sângelui din atrii, în ventricule.
In sectiune longitudinala:
2 atrii (sup.) – perete interatrial

4 camere

2 ventricule (inf.) – perete interventricular

Vasele de sânge

1 ARTERE = vase care duc sângele de la inimă în organism, pornesc din ventricule

Artera aortă – cea mai mare arteră din corp, duce sângele oxigenat la organe, pleacă din ventricului stâng ( V s ) . Pe traseul său se curbează
formând cârja aortică.

Artera pulmonară - duce sânge cu CO2 la plămâni, porneşte din ventriculul drept ( Vd ).

2. VENELE = vase care aduc la inimă sânge din tot organismul, în atrii.

Venele cave - 2 , aduc sânge cu CO2 din organism , în atriul drept ( Ad ).

Vene pulmonare - 4, aduc sânge oxigenat de la plămâni şi se deschid în atriul stâng ( As ) .

3. CAPILARELE = sunt cele mai fine vase de sânge, fac legatura dintre reteaua arteriala si cea venoasa.

- Sangele circula doar de la artere la vene.


Fișă de lucru

I.Completati spatiile punctate cu notiunile corspunatoare: 3p

1. 1.Totalitatea organelor formeaza un …. . …..………


2. La realizarea functiei de nutritie participa sistemele:digestiv, …………, respirator si……
3. Sangele este un …………., de culoare……….., cu gust putin sarat.
4. Componentele sangelui sunt:……………….. si …………….

II. Cititi cu atentie urmatoarele propozitii.Daca apreciati ca sunt adevarate notati in dreptul lor A, daca sunt false , scrieti in dreptul lor F. 3p

1. Globulele rosii se mai numesc si hematii.


2. Hematiile au nucleu adevarat.
3. Leuciccitele sunt cele mai numeroase elemente figurate ala sangelui.
4. Globulele albe au rolul de a transporta gazele respiratorii in organism.
5. Plachetele sangvine impreuna cu alti foctori din plasma participa la formarea cheagurilor.
6. Plasma este partea lichida a sangelui.
III. Asociaza notiunile din coloana A cu cele din coloana B: 3p

Coloana A Coloana B

----1. leucocite A. imunitate

----2. trombocite B. fibrinogen

----3. hematii C. transporta oxigen si dioxid de carbon

----4. plasma D. opresc hemoragiile mici

Se acorda 1 p din oficiu.

Timp de lucru 10 minute.


Barem de corectare si notare

SI : 1- sistem; 2 – circulator, excretor; 3- lichid, rosie; 4- plasma, elemente figurate 3p

SII: 1 – A; 2- F; 3- F; 4- F; 5 – A;6 – A. 3p

SIII: 1- A, 2 – D, 3- C, 4-B 3p.

Se acorda 1 punct din oficiu!


FISA DE LUCRU

1) Completaţi legenda: 7 puncte(7*1p)

2. Enumeraţi două diferenţe între artere şi vene. 2 puncte(2*1p)

1punct oficiu
FISA DE EVALUARE

Scrieţi sub fiecare întrebare răspunsul corect:

CUM se clasifica vasele de sange ?

CE este miocarul?
CINE sunt cele mai
mari vasele de sange?
Inima si
vasele de
sange

UNDE se afla inima?


CARE este alcatuirea inimii?
FISA DE EVALUARE

Scrieţi sub fiecare întrebare răspunsul corect:

CUM se clasifica vasele de


sange?

Se clasifica in artere,
vene si capilare

CINE sunt cele mai


mari vase de sange?
CE este miocardul?

Inima si Miocardul este


Arterele
vasele de muschiul inimii
sange

UNDE se afla inima?


Inima este alcatuita din doua
In cutia toracica CARE este alcatuirea inimii? atrii si doua venticule
intre cei doi

plamani

S-ar putea să vă placă și