Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Grădinița cu Program Prelungit ”Casuta Fermecata” Craiova


EDUCATOARE: Bece Lucia

Vargatu Loredana

NIVELUL: I (Grupa mică)

TEMA DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?

SUBTEMA: “Miresme de primăvară”

PROIECT TEMATIC: ”Frumusetile primaverii”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ALA l + ADE+ ALA 2)

TIPUL DE ACTIVITATE: dezvoltarea și consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi.

LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

Formarea deprinderii de a intona corect, expresiv și omogen cântecul respectând poziția corectă, tonul, semnalul de început, dicție și
respirația în emiterea sunetului;

Consolidarea deprinderii de a asocia versurile jocului cu mișcările proprii;

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI:

A.D.P. (ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ)

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: “ Salutare, mândră floare! ”


Rutine: “ Bună dimineața, dragă grădiniță;”

“Singurel mă îngrijesc”- exersarea unor deprinderi igienice.`

Tranziții:
- „Hai să-ncepem lucrul
Și s-avem mult spor,
Azi lucrează fiecare
Cu ce este la sector.”
- Elemente de euritmie-zborul fluturaşilor, păsărelelor

1. A.L.A l: JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE

ARTĂ: “Flori minunate”-lipire

ȘTIINȚĂ:“ Plantăm bulbi de flori”

2. A.D.E. : ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE

D.E.C.- Educație muzicală: ” Flori de primăvară”-predare cantec

”In poiana din valcele”-joc muzical

3. A.L.A. 2 “Dansul florilor”-euritmie

”Florile inghetate”-joc de miscare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Activități liber-alese (ALA 1):

 Artă

- Să lipească părțile componente date, astfel încât să obțină o floare;


- Să utilizeze corespunzător instrumentul de lipit;
- Să respecte spațiul plastic, păstrând curățenie la măsuță.
 Știință

- să denumească bulbul ;
- să recunoască uneletele necesare plantării: lopățică, stropitoare, ghiveci;
- să enumere factorii necesari creșterii și dezvoltării plantelor: apă, lumină, căldură, pământ/ sol, hrană;
- să planteze bulbul în ghiveci;
- să completeze tăvița cu jetoane din plastic conform cartonașului cu flori;
Activități pe domenii experiențiale:

DEC-Educație muzicală:

- să reproducă exercițiile folosite pentru încălzirea vocii;


- să respecte semnalul de început, de sfârșit, linia melodică și ritmul cântecului;
- să-şi însuşeaască corect forma ritmică;
- să-şi însuşească versurile şi melodia cântecului, interpretându-l nuanţat şi expresiv;

Activități liber-alese (ALA 2):


- să recunoască florii din curtea grădiniței ;
- să execute liber mișcări de dans;
- să exprime plăcerea, bucuria față de frumusețea florilor;
- să execute mișcările sugerate de jocul de mișcare, respectând regula de a ”îngheța” la semnal

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul;

Material didactic: părți componente ale plantelor, lipici, fise, bulbi de flori, ghivece si pamânt, lopețele, cântecul, (calculator),
planşe ce ilustrează florile despre care cântăm, scrisoarea de la Zâna Primăvară care conține cântecul

Formă de realizare: pe grupuri, individual, frontal

BIBLIOGRAFIE:
1. *** “Artă şi îndemânare” (Vol. I, II), Ed. Rao, Bucureşti, 2007.
2. *** ”Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureşti, 2019
3. *** “Învăţământul Preşcolar” – Nr. 3- 4 / 2010, Ed. Arlechin, Bucureşti, 2010
4. Bojneag, Maria „Activitate practică- ghid metodic pentru învăţământul preşcolar”, Ed. Tehno- art, Petroşani, 2007.
5. Bărboni, Elena, Bojneag, Maria , „Mâini dibace- caiet pentru activitate practică”, Ed. Tehno- art, Petroşani, 2006.
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă - Salutare mândră floare! Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea
stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei :
„Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Cu toţii să ne salutăm.”
Salutul porneste de la educatoare si este continuat de toţi copii, prin extinderea unei formule
specifice “Buna dimineaţa narcisă/zambilă!”. Salutul se face în cerc, de la stânga la dreapta.
Calendarul naturii. Copiii denumesc ziua săptămânii, data, luna şi anul, iar educatoarea indică jetonul pe
care este scrisă denumirea acestora.In continuare, copiii sunt indemnati sa spuna ce au obsevat ei dimineata
cand au veni la gradinita pentru a stabili cum este vremea si cum ne imbracam in acest anotimp.
Împărtăşirea cu ceilalţi – activitatea de grup
Activitatea de grup se va desfăşura printr-un joc intitulat „Spune ceva despre floricica ta!”. Folosind „Microfonul fermecat”
copiii vor spune câte o însuşire a florilor primite (ex.:Zambila este de culoare mov.).
Noutăţile zilei – Se anunţa programul zilei,vom învăța cântecelul ”Flori de primăvară”.
Copiii se îndreaptă spre locul unde sunt amenajate sectoarele prin tranziția
” Hai să-ncepem lucrul
Și s-avem mult spor,
Azi lucrează fiecare
Cu ce este la sector.”
Activitatea zilei continuă prin prezentarea centrelor pregătite. Copiii vor observa materialele puse la dispozitie, dupa care
fiecare işi alege un centru ,in urma prezentarii acestora şi a sarcinilor pe care le au de îndeplinit. Numărul de locuri va fi limitat de
scaunele, astfel după ce vor finaliza un centru ,pot trece la altul schimbând locurile între ei.
La final copii vor face Turul Galeriei.
Tranziţii: Elemente de euritmie - zborul fluturaşilor, păsărelelor
În continuare, se va desfășura activitatea pe domenii experiențiale-educația muzicală, în cadrul căreia copiii vor învăța un
cântec nou și vor repeat un joc musical.
Ziua se încheie cu euritmia ”Dansul florilor” și jocul de mişcare “Florile inghetate”.
Rutine: ”Mă pregătesc pentru activităţi” – exersarea unor deprinderi de autoservire
“Singurel îmi fac ordine la locul de muncă” – exersarea unor deprinderi de muncă gospodărească
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Conţinutul științific Metode şi Mijloace Forme de Evaluare


activității procedee organizar
e
Moment Se pregătesc condițiile necesare unei Corectarea ținutei
organizatoric bune desfășurări a activității:
aerisirea clasei,
aranjarea scaunelor în formă de semicerc
pregătirea materialului didactic
Captarea Activitatea începe cu amintirea regulilor Conversaţia Activitate
atenției pentru o buna desfășurare a activității: frontală
- copiii vor trebui să fie atenți la câteva explicația
recomandări privind modul de
participare al acestora la activitate
- să răspundă doar dacă sunt numiți de
educatoare;
-să nu vorbească unii cu alții;
Analiza
- să fie atenți la educatoare.
Se va realiza cu un set de întrebări: răspunsurilor
În ce anotimp ne aflăm noi?
Vouă vă place primăvara?
Vouă vă plac florile de primăvară?
Ce flori de primăvară cunoașteți voi?
Anunţarea Se anunță tema zilei, obiectivele, precum Conversaţia Activitate
temei şi a și finalitățile zilei, trezindu-le interesul frontală
obiectivelor copiilor pentru activități.
Sunt precizate activitățile pe care le vom
derula pe parcursul zilei.
Dirijarea După realizarea momentelor de debut ale Conversația Pe grupuri
invatarii zilei, copiii sunt îndrumați către centrele
de interes deschise, le sunt prezentate Explicația
materialele puse la dispoziție și sunt
împărțiți pe grupuri. Li se explică Coli, lipici, Observarea
sarcinile de lucru corespunzătoare părți modului de lucru
centrelor deschise: Exercițiul decupate ale
ARTĂ-copiii de la acest centru vor avea florilor
de lipit floricele micte pe tulpini pentru a
obține zambile colorate. Ghivece, Analiza produselor
ȘTIINȚĂ- la acest sector, copiii vor pământ, activității
planta bulbi de flori în ghivece, pe care le lopețele,
vor îngriji ulterior. Sunt recapitulate
bulbi
părțile componente ale plante, precum și
necesitățile unei plante pentru a crește
frumos si sănătos.
La final, se realizeaza turul galeriei si
analiza modului de realizare a sarcinilor.
Prin tranziții de euritmie precum zborul
fluturasilor la flori, copiii sunt îndrumați
către activitatea de învățare a CD-ul care Conversația
cântecelului. conține cântecul
Pentru a putea cânta frumos vom face
câteva exerciții de respirație și intonație Aprecieri verbale
pentru a ne încălzi vocea. Exercițiul
Exerciţii de respiraţie
”Mirosim flori”, “Suflăm lumânările de Fișe cu flori de Analiza nivelului
pe tort”. primăvară de învățare a
Demonstrația cântecului
Exerciţii de intonaţie
Ma, me, mi, mo, mu( pe diferite
tonalități)
Copii vor asculta prima dată cântecul Fișa care conține
după CD-u, apoi le voi arăta fișe cu cântecul
florile despre care vom cânta.
Educatoarea interpretează cântecul o dată
pentru exemplificare. În redarea
cântecului se vor folosi anumite mișcări
sugestive textului. Se explică toate
cuvintele noi sau care par necunoscute
copiilor.
Educatoarea va interpreta împreună cu
preșcolarii cântecul pe strofe de câteva
ori. Se repetă pentru fiecare strofă până
când copii încep să își însușească
cântecul, apoi îl vom cânta integral.
Copii trebuie să fie atenți când se cântă
pe coloana muzicală să nu înceapă mai
devreme sau mai târziu.

Asigurarea Este interpretat cântecul pe grupuri mici, Conversaţia Pe grupuri Aprecieri verbale
retenţiei şi a apoi individual, de către 1-2 copii.
transferului Se vor adresa câteva întrebări referitoare Problematizarea
la cântec: despre ce este acesta, cum se
numește, etc.
Se repetă jocul muzical ”În poiana din
vâlcele”

Evaluarea Se vor face aprecieri verbale asupra Flori Activitate pe Aprecieri verbale
activității modului în care copii au cântat, au fost echipe
atenți la versuri și la modul în care și-au
însușit versurile. Sunt premiați cu un
moment de euritmie ”Dansul florilor” și
un joc de mișcare ”Flori înghețate”. În
cadrul euritmiei, copiii vor executa
mișcări de dans în jurul florilor.
Jocul de mișcare se defașoară împreună Analiza
cu toată grupa. Pe muzică, aceștia comportamentului
dansează, iar la semnal (oprirea muzicii), copiilor
aceștia trebuie sa se oprească în poziția în
care se aflau la acel moment, să
”înghețe”. Copilul care se mișcă, este
eliminat din joc. Muzica repornește, iar
jocul continuă pâna când rămâne un
singur copil, declarat ”Floarea
dezghețată”.

Anexa 1

Flori de primăvară
Astăzi în grădina mea, o zambilă a-nflorit
Şi eu am zâmbit! Am zâmbit, am zâmbit
O zambilă a-nflorit, dragă primăvară, bine ai venit
Astăzi în grădina mea, o narcisa a-nflorit
Şi eu am zâmbit! Am zâmbit, am zâmbit
O narcisa a-nflorit, dragă primăvară, bine ai venit

Astăzi în grădina mea, o lalea a-nflorit


Şi eu am zâmbit! Am zâmbit, am zâmbit
O lalea a-nflorit, dragă primăvară, bine ai venit

Astăzi în grădina mea, liliacul a-nflorit


Şi eu am zâmbit! Am zâmbit, am zâmbit
Liliacul a-nflorit, dragă primăvară, bine ai venit

Ghiocei şi viorele, brebenei şi micşunele


Toate au-nflorit şi eu am zâmbit
Am zâmbit, am zâmbit florile au înflorit
Dragă primăvară, bine ai venit
Florile, înfloresc, doar atunci când eu zâmbesc
Dragă primăvară, ce mult te iubesc.

S-ar putea să vă placă și