Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Învățător:
Data:
Clasa: I-âi B
Disciplina: Limba și literatura română
Nr. lecției: 97(2)
Subiectul lecției: Sunetul [v] și litera de tipar v. Reproduceri ghidate a unor fragmente de text.Scrierea literei v (mică) de mână. Aranjarea în pagină: data,titlul,
alineatul.
Tipul lecției: Lecția de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor.
Unități de competență: 1.4.; 3.5.; 4.2.;
Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
O1 : să citească corect, conștient, fluid textul propus în scopul extinderii câmpului vizual, a vitezei și a ritmului de citire;
O2 : să srie corect litere,cuvinte,enunțuri;
O3: să utilizeze cuvintele noi în contexte proprii, utilizând un limbaj adecvat în diferite situații;
O4: să deducă independent anumite concluzii în baza textului lecturat;
O5: să coopereze la realizarea sarcinilor propuse, manifestând răbdare și bună înțelegere cu învățătorul
Strategii didactice:
- Forme de organizare: frontal, independent, în perechi;
- Metode și procedee: selectarea, problematizarea, demonstrația, jocul didactic, păianjenul, explicația, memorarea, aprecierea;
- Mijloace didactice: Abecedar, caiet, pix, fișe cu cuvinte, sala de clasă.
Strategii de ECD: evaluarea formativă punctuală P15; autoevaluarea evaluarea formativă interactivă.
Produsul evaluat P15: Criterii de succes:
Textul literar povestit 1.Utilizez cuvinte din text.
2.Respect ordinea ideilor.
3.Expun clar fiecare cuvânt.

Bibliografie:
1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. Abecedar, manual pentru clasa I.
3. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământului primar. Chișinău: MECC, 2018.
4. Metodologia privind implimentarea evaluării criteriale prin descriptori, clasa I. Chișinău: MECC, IȘE,2017.
5. Imagini web.
Scenariul didactic al lecției
Elemente de conținut Strategii didactice Strategii
O Activitatea învățătorului Activitatea elevilor t’ Forme Metode Mijloace de
evaluare
Evocare
O5 1.Salutul de dimineață – Bună dimineața! 2’ Frontal Salutul cu gest Sala de clasă Observarea
Dimineața a sosit / Copilașii s-au trezit și mimică comportamentului
Astăzi s-au sculat de zori / S-au spălat pe ochișori elevilor
Repejor s-au îmbrăcat / Ghiozdanul și l-au luat
Ziua bună și-au dorit / Și la școală au pornit.
Văd că vi-i îmbujorată fața / Dragi copilași/: Bună
dimineața!
( Copiii se ridică din bănci,întinzându-se puțin,exprimând trezirea din somn.
Stând în picioare, imităspălatul pe ochi,pe față și îmbrăcatul,apoi ridică mâna
dreaptă în sus,făcând un gest de rămas bun.) Frontal Asaltul de idei
O5 2.Chestionarea orală. 5’
 Cum vă simțiți? De ce?
 Numiți sunetele vocale. ( a,o,u,î,ă,e,i)
 Din ce este alcătuită silaba? (din sunetele vocale)
 Alcătuiți familia de cuvinte a cuvântului Bucurel. (bucurie, bucuros, s-
a bucurat,îmbucurător.)
 Despărțiți cuvîntul Bucurel pe silabe. (Bu-cu-rel)
 Numiți vocalele, (u,e.)
 Unde ați întâlnit cuvântul Bucurel?(în textul Bucurel)
 Numiți personajele din text.(Bucur, bunica, autorul) Frontal Abecedar Investigația
O1 3.Verificarea temei pentru acasă. 5’
a) Lectura textului în lanț de către elevi.
b) Citirea textului pe roluri.(de 2 ori) Selectarea
c) Citiți propozițiile ce conțin cuvinte de adresare.(Se determină
poziția cuvântului de adresare.)
- Bunicuțo, mă doare un dinte.
- Hai mai bine să împodobim Pomul de Crăciun,Bucurel!
d) De ce cuvântul Bucurel s-a scris cu majusculă? Dați și alte
exemple.
e) Povestirea textului. P15
Realizarea sensului
4.Memorați următoarele cuvinte:Bun,curios, mică, bucuroasă,prietenoasă. 25 Independent Memorarea Caiet,pix, fișă Aprecierea
(Cuvintele sunt scrise la tablă.Elevii le memorează timp de un minut.Se ’ de cuvinte verbală
acoperă cele scrise, iar elevii scriu cuvintele memorate în caiete. Dacă au
fnalizat toți de scris,se descoperă cuvintele de pe tablă pentru autoverificare.)
5.Ghiciți despre cine se vorbește în următoarea poezie.(Se citește poezia Anexa 1
Veverița, de George Savin.Se acroșează la tablă imaginea unei veverițe.) Imagine
6.Intuiți subiectul lecției.Astăzi vom vorbi despre o veveriță și vom citi textul Frontal Intuiția
Micul vânător. Vom învăța sunetul [v] și litera v mic de mână
 Pronunțați cuvântul veveriță.
 Împărțiți cuvântul dat pe silabe.Câte silabe conține?(4)
O5 7.Determinați poziția sunetului [v] în cuvântul veveriță.(La începutul Frontal Problematizarea Anexa 2 Aplauze
cuvântului și în interiorul acestuia.) Demonstrația
Se citește cuvinte/se demonstrează imaginile și elevii determină poziția
sunetului [v].
(Desene:morcov, vulcan, vulpe, avion, vânător, covor, veselă, vaci, vreasc,
privighetoare.
Cuvinte:Veronica, voinic, Vulcănești, Viena.)
O5 8.Ce idei vă sugerează auzind cuvântul vânător.(Alcătuiți păianjenul, Frontal Păianjenul Tablă, cretă Orală
folosind doar cuvinte-obiecte.) Asaltul de idei
păsări merinde Problematizarea
pădure
vânător

pușcă
câine animale

O1 9.Lectura –model a textului de către învățător.(În timp ce se citește, elevii Frontal Lectura model Abecedar,
urmăresc cu creionașul, subliniind cuvintele necunoscute.) creion
O3 10.Explicarea cuvintelor noi.(Cuvintele noi sunt scrise pe fișe care se Frontal
acroșează la tablă în partea stângă,iar explicația pe alte fișe,acroșate haotic în
partea dreaptă.Se citește câte un cuvânt necunoscut și se caută explicația Fișe cu cuvinte,
acestuia, ducând corespondența.) lipici, tablă
Vreasc - creangă uscată;
A trosni - a plesni cu zgomot;
Povară – greutate mare; sarcină,încărcătură; Anexa 3
Iscusit – priceput;
Dumbravă – pădure tînără și nu prea deasă;
Ocrotită – păzită, îngrijită.
 Se alcătuiesc propoziții cu cuvintele date. Independent Alcăturea Apreciere verbală
propozițiilor
O1 11.Lectura textului de către elevi. Frontal
Citirea în lanț de 6-8 elevi. Lectura în lanț Abecedar
 Ce ne învață textul? Problematizarea
Citirea cu însărcinări a textului.
 Citiți prima propoziție.(Copii citesc prima propoziție. Cuvântul veselă Argumentarea Apreciere verbală
se scrie la tablă pe silabe.)
O4  Pronunțați cuvântul dat, accentuând silaba 1, apoi pe cea de-a doua.Ce Explicația
observați?(Când accentuăm prima silabă se vorbește despre veverița Memorarea
veselă.Când accentuăm silaba a doua, vorbim despre tacâmuri.)
 Găsiți cuvinte cu același înțeles – bucuroasă, fericită.
 Pronunțați mai multe înțelesuri pentru cuvântul iute:
Iute – repede;
Iute – ardei iute.
O2 12. În continuare vom scrie litera v mică de mână.(Se explică la tablă Independent Scrierea Caietul de
scrierea corectă a literei v mică de mână. Se realizează exerciții de scriere în scriere
aer, pe bancă. În caiete se scrie trei rânduri cu litera dată. În timpul acesta
învățătoarea trece printre bănci și-i ajută pe elevii cărora nu le reușește să scrie
litera. Îi încurajează.)
Reflecție
O4 13.Completarea fișei de reflecție: 5’ Independent Expunerea Fișe Autoevaluare
Azi la lecție am studiat textul
Am fost captivat(ă) de
Mi-a fost greu
Din acest text am învățat să
De azi înainte voi ști că

Extindere
14. De citit foarte bine textul. De exersat un rând cu litera învățată în 3’ Independent Explicația
caiet.
De alcătuit un cincinel despre veveriță.

S-ar putea să vă placă și