Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Boldeanu Catalin


Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnaziala Rastoaca
Clasa: a VI-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecţiei: Martiri creştini în Dacia în secolele lll-IV
Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe

Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre viaţa martirilor creştini din Dacia, pentru a le aduce cinstirea cuvenită; cultivarea
responsabilităţii elevilor faţă de dreapta credinţă.
Competenţe generale:
C.G.3 . Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente

Competenţe specifice:
3.2 Explicarea contributie Sfintilor martirila dezvoltarea Bisericii Crestine
4.3 Explicarea importantei modelelor spiritual din Istoria Bisericii in formarea caracterului moral-religios.
Competenţe derivate (Obiective operaţionale):
La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:
01 - să prezinte aspecte semnificative din viaţa Sfinţilor martiri;
02 - să identifice pe hartă localităţile în care au pătimit aceşti sfinţi;
03 - să localizeze virtuţile dobândite de Sfinţii martiri;
04 - să formuleze învăţături folositoare progresului vieţii spirituale.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, lectura, demonstraţia cu substitute, meditaţia religioasă, exerciţiul,
observaţia dirijată.
2. Mijloace de învăţământ: fişe de lectură, ilustraţii cu biserica de la Niculitel, cu moaştele celor 4 Sfinţi de la Niculitel: Zotikos, Atalos,
Komasis, Filipos, icoana cu cei 4 Sfinţi de la
Niculitel, icoana Sfântului Mucenic Sava de la Buzău, harta.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate pe grupe.

1
Resurse
Bibliografice: 1. Bălan, loanichie, Patericul românesc, Bucureşti, 1995.
1. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999.
2. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom", laşi, 1998.
3. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodox pentru clasa a V-a, Editura „Sfântul Mina", laşi,2015.
4. Păcurariu, Mircea, Istoria Bisericii Ortodoxe Române, Editura Episcopiei Dunării de Jos, Galaţi, 1996.
5. Sfinţi români şi apărători ai legii strămoşeşti, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1987.
6. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.

Scenariul didactic

Mijloace
Metode Forme de
Nr. Secvenţiei Ob. Timp de
Activitatea profesorului/ Activitatea elevului şi organi- Evaluare
crt. lecţiei op. învăţă-
procedee zare
mânt
1 2 3 4 5 6 7 8 9

- - prof. salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei;


Momentul - notează absenţele şi realizează managementul clasei pentru începerea Activitate
1. organiza- 2' activităţii didactice care urmează să se desfăşoare; exerciţiul frontală
toric
- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea
activităţii didactice;

Verificarea Se adresează elevilor următoarele întrebări: Conver- Activitate Aprecieri

2
2. cunoştinţelo 10' „- Când a avut loc încreştinarea poporului român?" saţia frontală verbale
r - „- încreştinarea poporului român s-a făcut odată cu formarea lui, în
însuşite timp."
„- Ce dovezi există despre răspândirea creştinismului în ţara noastră?"
- „... - literare: istoricul Tertulian;
- arheologice: cruci, opaiţe, cimitire etc;
- lingvistice: multe cuvinte din vocabularul religios sunt de
origine latină(exemple)."
Profesorul va numi 1-2 elevi să citească tema pentru acasă.
- elevii citesc tema pentru acasă;

- profesorul va adresa elevilor următoarele întrebări:


„- Oare creştinii primelor secole de pe teritoriul patriei noastre aveau o viaţă
Pregătirea liniştită?"
aperceptivă - „ ... nu prea era liniştită, datorită persecuţiilor declanşate de
a elevilor împăraţii romani păgâni." Conver- Activitate Aprecieri
3. pentru 3' „- Ce urmări au avut persecuţiile?" saţia frontală verbale
receptarea - „- ... a crescut numărul martirilor şi al mărturisitorilor, a luat
noilor naştere cultul Sfinţilor şi al Sf. Moaşte ..."
cunoştinţe „- Ce creştini au suferit moarte martirică pe teritoriul Daciei în timpul
persecuţiilor?"
- „Preotul Montanus şi soţia sa Maxima, Sf. Sava, Sfinţii Mucenici de
la Niculiţel."

Anunţarea - profesorul va anunţa şi va scrie pe tablă data si titlul lecţiei: Martiri


4. titlului şi a 2' creştini în Dacia. sec. III – IV; apoi, precizează obiectivele lecţiei; Expune- Activitate Aprecieri
obiectivelor - elevii notează data şi titlul lecţiei în caiete şi ascultă explicaţiile rea frontală verbale
lecţiei profesorului

3
Profesorul enumeră Sfinţii martiri daco - romani.
- elevii se împart în grupe de câte 4. Fiecărei grupe i se dă o fişă de Explica- Fişe de Activitate
lectură (*) ce cuprinde viaţa unui Sfânt martir, pentru a reţine aspecte ţia lucru pe grupe
semnificative.
- aceştia respectă indicaţiile profesorului şi studiază fişele; Lectura
- după 5', profesorul cere reprezentanţilor grupelor să prezinte Activitate
Comunicare 01 aspectele semnificative din viaţa Sfântului respectiv; apoi, fiecare frontală
a / însuşirea grupă îşi desemnează reprezentantul ce răspunde solicitărilor Exerci-
5. noilor 20' profesorului; ţiul Aprecieri
cunoştinţe verbale
Observaţie: Conver-
Profesorul intervine, indicând pe hartă localităţile în care au pătimit aceşti saţia Icoana Activitate
Sfinţi; arată elevilor icoana Sf. Sava, precizând că Sf. Vasile cel Mare, Sfântului frontală
mitropolitul Cezareei Capadociei a scris în Dacia o scrisoare, prin care îi Observa- Sava
ruga pe creştinii de aici să-i trimită trupul Sfântului. Sicriul cu moaştele Sf. ţia
Sava a fost însoţit de o scrisoare în care se relata întreaga viaţă a Sfântului, dirijată Icoana Activitate
scrisoare pe care Biserica din Sciţia o trimitea Bisericii din Capadocia”. celor 4 frontală
- elevii privesc atenţi şi ascultă explicaţiile profesorului; Demons- sfinţi de la
În timp ce elevul altei grupe prezintă viaţa sfinţilor de la Niculiţel, traţia cu Niculiţel
profesorul prezintă ilustraţii cu cripta în care au fost descoperite Sfintele substitute
Moaşte.
- elevii observă cu atenţie;

Fixarea şi 01 11' Cele expuse sunt sistematizate într-un tabel (vezi Oglinda Tablei), ce va Exerci- harta Activitate
sistema- fi completat de liderii grupelor. ţiul frontală
tizarea 02 Aceştia vor localiza pe hartă localităţile în care au pătimit martirii.
6. cunoştin- - elevii notează pe caiete aspectele importante completate de Aprecieri
ţelor colegii lor, în tabelul de pe tablă; verbale
Profesorul adresează elevilor următoarele întrebări:

4
„- Ce slujiri aveau, în general, aceşti Martiri?" Conver-
- „... erau episcopi, preoţi, diaconi..." saţia
„- Ce urmăreau persecutorii prin chinuirea clericilor?"
- „ ... uciderea, nimicirea învăţătorilor, pentru a nu mai fi vestitori
ai cuvântului lui Dumnezeu."
„- Ce efect avea asupra creştinilor martirizarea păstorilor?"
- „... îi întărea, le dădea curaj în mărturisirea credinţei."
03 „- Ce virtuţi posedau aceşti sfinţi martiri daco-români?"
- „- ... credinţă, nădejde, dragoste, bărbăţie creştină ..."

Se adresează elevilor următoarele întrebări:


„- Oare noi, cei de astăzi, avem aceste virtuţi la fel de puternice ca ale Meditaţia Activitate Aprecieri
înaintaşilor noştri?" religioasă frontală verbale
- „ .......... „
„- Dacă ni s-ar oferi nenumărate bunătăţi şi funcţii înalte, în schimbul
apostaziei, oare cum am reacţiona?"
- „ ........ „ ; elevii meditează;
„- În condiţiile de astăzi, mai este oare nevoie de mucenicia trupului?"
- „... de mucenicia sufletului, de lupta împotriva ispitelor, a păcatelor." Conver-
„- Ce reprezintă Sfinţii martiri pentru noi?" saţia
- „ ... exemple de urmat."
04 „- Ce învăţăm de la ei?"
- „ Să mărturisim dreapta credinţă!
- Să-i cinstim pe Sfinţii martiri şi Mucenici!
- Să luptăm împotriva păcatului!"

Aprecierea - profesorul va face aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea Explica- Activitate Aprecieri
7. activităţii 1' elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe, apoi ţia frontală verbale
elevilor îi notează pe aceia care au participat la lecţie;
- elevii ascultă aprecierile profesorului;

5
8. Încheierea 1' - profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii, salută şi iese din sală; Exerci- Activitate
activităţii - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut; ţiul frontală

ANEXĂ
(*) Model de fişă de lectură

Preotul MONTANUS şi şotia sa MAXIMA

• au trăit în cetatea Singidunum, purtând amândoi nume latineşti;


• Sfântul este primul preot daco-roman al cărui nume îl cunoaştem:
• în anul 304, în timpul împăratului Diocletian a început prigoana împotriva creştinilor şi preotul s-a retras în cetatea Sirnium în apropierea
Singidunumului;
• în Sirmium, descoperindu-se că este creştin, preotul, a fost arestat şi pus la chinuri, cerându-i-se lepădarea de credinţa creştină;
• din ordinul guvernatorului păgân Probus, a fost arestată şi soţia sa, Maxima, care i-a uimit pe cei de faţă prin curajul de care a dat dovadă în
mărturisirea credinţei, urmând astfel exemplul soţului său;
• pentru credinţa lor creştină, au fost înecaţi în râul Sava;
• trupurile celor doi Mucenici au fost aduse de valuri la mal unde au fost îngropate cu mare cinste de către drept-măritorii creştini din acele
locuri;
• Biserica îl prăznuieşte în fiecare an, la 26 martie.

6
OGLINDA TABLEI (CAIETULUI)

Martiri creştini în Dacia sec. III – IV Data .............

Nr.
Numeie Sfinţilor Împăraţi persecutori Sfârşitul vieţii pământeşti Data martiriului
Crt.

1. Preotul MONTANUS şi soţia sa MAXIMA -Diocleţian (284-305) - înecaţi în râul Sava -26 martie

2. Sf. Mc. SAVA GOTUL - regele got Athanaric - înecat în râul Buzău -12 aprilie 372

3. Diaconul ERMIL - Liciniu (307-324) - înecat în Dunăre . -13 ianuarie

4. Episcopul EFREM al Tomisului • - Diocleţian - decapitat - 7 martie

- tăiat cu sabia,-aruncat în
5. Episcopul IRINEU din Sirnium - Maximian -Diocleţian -6 aprilie 304
-râulSava

Sf. martiri de la Niculiţel: ZOTIC, ATALOS,


6. CAMASIS, FILIPOS (ostaşi) (M-rea Cucoş- - Diocleţian - tăiaţi cu sabia - 4 iunie
Dobrogea) .

S-ar putea să vă placă și