Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data:
Disciplina: Biologie
Clasa: 9
Subiectul lecției: Niveluri și piamide trofice
Timpul: 45 minute
Tipul lecției: De asimilare a cunoștințelor
Subcompetnțe:
1. Reprezentarea schematică a legăturilor trofice într-un ecosistem
2. Argumentarea importanței legăturilor trofice în ecosistem
Competențe-cheie:
1. Competențe de învățare/ învață să înveți
2. Competențele sunt strategice pentru activitate
Competențe transdisciplinare:
1. Competența de a planifica și organiza propria educație, atât individual, cât și în grup
2. Competențe pentru determinarea activității strategice a activității și pentru a sugera modalități de rezolvare a acesteia
Competențe specifice:
1. Competența de a utiliza tehnici interactive de acumulare (colectare), înregistrare, prezentare, interpretare și prezentare a informațiilor despre organisme,
procese, fenomene biologice și relația dintre ele.
2. Competență în proiectarea acțiunilor de protejare a biodiversității ecosistemului.
Obiective operaționale:
О1. Descrieți conceptele de rețea trofică, piramidă trofică
О2. Stabilirea relațiilor trofice între organismele ecosistemice
О3. Capacitatea de a distinge elemente ale relațiilor trofice - lanț alimentar, rețea, niveluri alimentare și piramide
О4. Imaginea relațiilor trofice schemice ale organismelor dintr-un ecosistem
О5. Conștientizarea complexității relațiilor trofice în asigurarea funcționării eficiente a ecosistemelor
Bibliografie:
1. Curriculumul pentru învățământul gimnazial, 2010
2. Ghid pentru introducerea unui curriculum modernizat pentru învățământul gimnazial, Chișinău, 2011
3. Biologie, manual pentru clasa a IX-a, T. Cozari, Știința, 2012
4. Manualul profesorului, Biologie clasa a 9-a, Т. Cozari, Știința, 2012
Etapele lecției Obiect Activitatea profesorului și elevului Metode Forme
ive
Moment
organizatoric
Evocarea Individuală. Desene

Interogarea

Ilustrații

Realizați 3 lanțuri trofice conform ilustrației prezentate.


Indicați legăturile trofice și categoriile trofice din fiecare lanț.
Subiectul lecției: rețele trofice, piramidele trofice Frontală
Obiective operaționale:
O1. Descrieți conceptele de rețea trofică, piramidă trofică
O2. Stabilirea relațiilor trofice între organismele ecosistemice
O3. Capacitatea de a distinge elemente ale relațiilor trofice - lanț alimentar, rețea,
niveluri alimentare și piramide
O4. Imaginea relațiilor trofice schemice ale organismelor dintr-un ecosistem
O5. Conștientizarea complexității relațiilor trofice în asigurarea funcționării eficiente a
ecosistemelor
Realizarea sensului Individuală Ilustrații

Lucrul la tablă

Care sunt lanțurile trofice pe care le vedeți în această figură.


1. Plantă-Lăcustă-Pasăre-Bufniță
2. Plantă-Lăcustă -Șoareci- Bufniță Analiza
3. Plantă-Lăcustă-Pasăre -Libelulă
Frontală Gândire logică
După cum vedem, lăcustele sunt implicate simultan în mai multe lanțuri trofice. Prin
urmare, lăcusta este cea care face legătura între mai multe legături trofice, conectându-
le într-o rețea trofică comună. În afară de lăcuste, există și alte specii de organisme care
participă simultan și la mai multe lanțuri trofice. Aceasta, de exemplu, omidă și război.
De regulă, în orice ecosistem nu există doar o singură rețea trofică, ci întregul lor set.
Aceste lanțuri, care se conectează între ele, formează așa-numita rețea trofică.
O rețea trofică este o colecție de lanțuri trofice.

Materia și energia circulă de la producători la consumatori și mai departe de la


aceștia la reducători. Acestea din urmă eliberează elementele chimice necesare de
către producători. Deci ciclul trofic se realizează.
Brainstorming
Amintiți-vă, ce categorii de organisme include orice lanț trofic? ul

Ansamblul de specii de organisme care îndeplinesc aceeași funcție trofic, formează Individuală
așa-numitul nivel trofic.
De exemplu:
Primul nivel trofic este ocupat de producători.
Al doilea este animalele erbivore.
În al treilea rând, sunt prădători care se hrănesc cu ierbivore.
Al patrulea este prădătorii secundari (lup, vulpe, bufniță de vultur).

Organismele care alcătuiesc diferitele niveluri trofice ale ecosistemului diferă ca


cantitate și biomasă. Relațiile cantitative între nivelurile trofice pot fi înfățișate grafic
ca o așa-numită piramidă trofică. Lcrul cu
Frontală manualul
Piramida trofică
Schema
Piramida biomasei Piramida numerelor Echipă
Componentele piramidei sunt exprimate Componentele sunt exprimate în numărul
în unități de masă. de copii.
Piramida de biomasă (1) arată raportul Piramida numerelor sau numerelor (2) -
dintre biomasa organismelor cu diferite afișarea numărului de indivizi la fiecare
niveluri trofice, reprezentată grafic în așa dintre nivelurile trofice ale unui
fel încât lungimea sau aria ecosistem dat. Piramidele numerelor
dreptunghiului corespunzător unui nivel reflectă doar densitatea populației
trofic particular să fie proporțională cu organismelor la fiecare nivel trofic, dar
biomasa sa. În orice lanț trofic, nu toate nu și rata autoînnoirii (cifra de afaceri) a
alimentele sunt utilizate pentru creșterea organismelor.
unui individ, adică. privind formarea
biomasei (o parte din ea este cheltuită
pentru satisfacerea costurilor energetice
ale organismelor: respirație, mișcare,
reproducere, menținerea temperaturii
corpului etc.). Prin urmare, în fiecare
legătură ulterioară din lanțul alimentar,
biomasa scade.

Ilustrații
Explicația

Frontală

Principiul construirii piramidelor ecologice.


1. Baza piramidei este formată de producători (plante).
2. Deasupra lor sunt consumatori de ordinul întâi (ierbivore).
3. Următorul nivel este reprezentat de consumatorii (prădătorii) de ordinul doi.
4. Și tot așa spre vârful piramidei, care este ocupată de cei mai mari prădători.
5. Înălțimea piramidei corespunde, de obicei, cu lungimea lanțului alimentar. Brainstorming
ul
Regula 10% din partea principală a energiei consumate cu alimente se adresează
animalelor pentru a-și menține traiul și numai relativ mici - pentru a construi un corp,
creștere și reproducere. Cu alte cuvinte, cea mai mare parte a energiei atunci când
treceți de la o verigă a lanțului alimentar la altul se pierde, deoarece următorul
consumator nu poate primi decât acea energie, care este masa organismului mâncat.
Prin estimări brute, aceste pierderi se ridică la aproximativ 90% pentru fiecare act de
transfer de energie prin lanțul trofic. Individuală

Analizați structura piramidei trofice. De ce producătorii nu pot forma vârful unei


piramide?

În ecosistemele terestre, numărul producătorilor este mai mic decât numărul


consumatorilor care există în detrimentul lor, dar primii depășesc cu mult numeroșii
consumatori primari (mii de omizi, gândaci, buguri, care se hrănesc cu frunze, fructe,
lemn), consumatori secundari (sute de gândaci prădători și păianjeni), consumatori
terțiari (zeci de păsări insectivore). Cu toate acestea, în conformitate cu biomasa totală,
toate aceste animale sunt mai puțin decât o singură ramură de copac.
Pentru ocean, regula piramidei biomasei nu este valabilă (piramida este inversată). La
niveluri trofice superioare, predomină tendința acumulării de biomasă, întrucât durata
de viață a prădătorilor mari este lungă, rata de rotație a generațiilor lor este dimpotrivă
mică și o parte semnificativă a substanței care intră în lanțurile alimentare este păstrată
în corpul lor.
Reflexia Însărcinarea №1. Câte pescăruși se pot hrăni pe mare, pe care se formează 2.000 kg Individuală Însărinări
de masă fitoplanctonă uscată în cursul anului? Masa pescărușului este de 1 kg (fracție
de materie uscată - 40%). Lanțul trofic are forma: fitoplancton → pește → pescăruș. Lucrul la tablă

Răspuns: Să fim atenți la faptul că piramida se bazează pe masa de cicogeni a


substanței producătoare - fitoplancton. Deci, mai întâi, trebuie să determinați masa
substanței uscate a pescărușului:
1 kg de pescăruș - 100%; x kg de materie uscată în compoziția sa - 40%;

La rezolvarea problemei folosim regula piramidei ecologice. Pescărușul ocupă cel de-al
treilea nivel, prin urmare, masa fitoplanctonului, care este capabilă să hrănească o
pescărușă, este: 0,4 ∙ 100 = 40 kg.
Peste un an, în zona apei se formează 2000 kg de masă uscată de fitoplancton. Să
determinăm câte pescăruși se va hrăni această zonă de apă: 2000: 40 = 50 pescăruși.

Însărcinarea №2. Omida a distrus plantele care cântăresc 1800 g (20% materie
uscată). Determinați creșterea biomasei păsării care a mâncat această omidă!
Răspuns: Masa plantei din punct de vedere al greutății uscate este de 360 g. Atunci
biomasa omizii va fi de 36 g, iar biomasa păsării care a mâncat această omidă va crește
cu 3,6 g.
Însărcinarea №3. Cunoscând regula celor zece procente, calculați cât de mult este
nevoie de fitoplancton pentru a crește o știucă care cântărește 10 kg (lanț alimentar:
fitoplancton - zooplancton - pește mic - biban). Acceptați condiționat că la fiecare nivel
trofic se consumă întotdeauna doar reprezentanți ai nivelului anterior.
Răspuns: De la un nivel trofic al piramidei ecologice, trece la un alt nivel mai înalt
(prin „scările” producător - consumator - reductor), în medie, aproximativ 10% din
energia primită la nivelul anterior al piramidei ecologice. În total, pentru a crește o
știucă care cântărește 10 kg, avem nevoie de 100 kg de biban - sau 1000 kg de pește
mic - sau 10000 kg de zooplancton sau 100 000 kg de fitoplancton.
Extensia De învățat tema nouă și exercițiile de la finele paragrafului.