Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

DATA : 12.II. 2020


ŞCOALA Gimnaziala Speciala „ Sf. Stelian” Rădăuți
CLASA: a VII –a A - DMS
DURATA: 45 min
ARIA CURRICULARĂ : Limba şi comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Taramul copilariei
DISCIPLINA : Citire –scriere - comunicare
SUBIECTUL LECŢIEI : Pronumele personal
TIPUL LECŢIEI : predare-invatare
PROFESOR : Balții Mariana
SCOP: insusirea cunoștințelor referitoare la categorile gramaticale ale pronumelui personal ;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
1.3. Sesizarea unor regularități ale limbii prin raportare la mesajele audiate
2.1. Descrierea unui obiect/unei ființe din universul apropiat pe baza unui plan simplu
3.5. Sesizarea unor regularități ale limbii pe baza textului citit
4.5. Manifestarea disponibilității pentru transmiterea în scris a unor idei
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Obiective cognitive

o O1: Să cunoască definiția pronumelui;


o O2: Să recunoască pronumele personal în propoziții scrise sau rostite;
o O3: Să înlocuiască un substantiv cu un pronume și invers;
o O4: Să grupeze pronumele personale în funcție de număr;
o O5: Să alcătuiască un dialog, folosind pronume personale, pe baza unei imagini;

Obiective psihomotorii
o O6 Să scrie ordonat şi lizibil pe fişe;
o O7 Să lucreze în ritm propriu individual sau in grup ;
Obiective afective
o O8 Sǎ lucreze cu plăcere dorind să fie apreciaţi şi notaţi;

STRATEGII DIDACTICE :
Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, învăţarea prin cooperare, jocul didactic,
ciorchinele, propozitii lacunare;
Materiale didactice: materiale multimedia, fișe de lucru, jetoane cu imagini, planse cu imagini;
Forme de organizare : frontal, individual
Forme de evaluare : observaţia sistematică, evaluare verbală, evaluare scrisă

Bibliografie:
Adina Grigore, Cristina Ipate, Limba si literatura romana, manual pentru clasa a III-a, Editura Ars
Libri;2015
Adina Grigore, Cristina Ipati, Exercitii de limba si literatura romana clasa aIII- a, Editura Ars Libri,
2015
Limba română, manual pentru clasa a VII-a şcoli speciale, Ed. Didactică şi pedagogică, Bucureşti,
1997
www. Edu.ro
DESFASURAREA LECTIEI
Nr. Evenimente Timp Continuturi Startegii didactice Evaluare curenta
Crt. didactice Forme de Metode Mijloace de
organizare invatamant
1. Moment 2’ Se creeaza conditii optime pentru buna frontal conversatia Jetoane,PC -
organizatoric desfasurare a lectiei. Adresez intrebari in carti, manual
vederea relaxarii si detensionarii: „ Eu sunt
vesela azi! Voi cum sunteti?”
2. Pregatirea Sa ne inveselim putin: Frontal , Explicatia, Fulg, balon, Se evalueaza
elevilor pentru - Vom executa exercitii de dezvoltare a individual Demonstratia pai, batista, modul corect de
imbunatatirea mobilității urmand comenzile: Ridicati mainile didactica executie
motricitatii si a sus!,Puneti mana drepta pe nas!, Puneti mana
miscarilor fono- stanga pe burta, iar cea drepta pe cap!, Bateti din
articulatorii palme! Spuneti, Buna ziua!”
-vom executa exercitii pentru mobilitatea
maxilarelor, limbii, obrajilor, a valului palatin
O6 - vom face exercitii de inspiratie, expiratie
O7 ( suflatul nasului in batista, mirositul unei flori,
O8 umflarea unui balon, tinerea unui fulg in aer, etc
Va amintiti ca data trecuta am jucat un joc: Cine
Captarea atentiei si cum este? (Ex.: Cine miauna? – pisica, Cine Jocul
latra? – catelul – substantive; Cum este pisica? – didactic
lingusitoare, Cum este catelul? – bucuros – Se apreciază
adjective) Ce cuvinte am descoperit? Am Proiector, atenția și modul de
descoperit substantive si adjective. laptop raspuns
Acum am sa va arat o poezie:
Eu am de toate, pe ales,
Tu ai doar ce ai cules.
El şi ea au tot ce vor,
Noi avem ce-am strâns cu spor.
Voi aveţi tot ce-aţi avut.
Ei şi ele nici atât!
Ca să ai ceva al tău,
Trebuie să munceşti din greu!

3. Anuntarea temei O1 Observam niste cuvinte subliniate pe care le vom frontal conversatia tabla,caiete, frontal
si a obiectivelor invata astazi. PC, proiector
Anunt tema: „Pronumele personal” si expun
obiectivele si modalitatea de lucru pe diferite
nivele: 1, 2, 3.
4. Dirijarea O1 - Citim din manual propozitiile proiectate observația,
invatarii pe tabla interactiva: -se apreciază oral
Copilul se joaca cu fratele sau – El se joaca cu atitudinile corecte
fratele sau. individual, explicația
Magdalena este sora mea. - Ea este sora mea. frontal, citirea Manual cl. A
Berzele au plecat in tarile calde – Ele au plecat Pe nivel expresiva III-a SII,pag -se apreciază
in tarile calde. de 12, proiector, modul corect de
Baietii au construit o cetate. Ei au construit o intelegere. caiete, fise citire si copiere.
cetate.
Nivel 1
Elevii vor copia propozitiile si definitia:
Partea de vorbire care tine locul unui substantiv
se numeste pronume. Pronumele: eu, tu ,el, ea,
noi, voi, ei, ele sunt pronume personale.
Pronumele personal are două numere: singular și
O2
plural.
Numărul singular Eu, tu, el, ea
Numărul plural Noi, voi, ei, ele

In acest timp elevul de NIVEL 2 doar cuvintele Pe nivel Scrierea - se apreciaza


subliniate de pe o fisa fisa 1, iar elevii de NIVEL de ajutata de Fisa 1 nivel 1 modul corect de
3 vor scrie pronumele personale dupa puncte pe intelegere puncte si 2. pronuntie si scriere
o fisa 1.
- Vom executa apoi niste exerciții (pag.
O3 91/ ex. 9 si 5 ). Exercitiile vor fi
proiectate pe tabla interactiva, iar elevii -se apreciază
de nivel 1 vor completa la tabla. modul corect de
Subliniaza pronumele personale: Proiector, citire si
O4 - Pentru ea, mama a cumpărat o păpușă. Frontal, observația, laptop, recunoastere a
- El merge în parc în fiecare zi. individual, conversația, Tabla pronumelor
- Tu ai înțeles problema? nivel 1 interactiva, personale.
- Ele se pregătesc pentru examen. Exerciții de
- Voi veti sta pe primul rând de scaune. limba româna,
Uneste corespunzător pentru a forma propozitii caiete,fise
corecte:
Eu mănâncă
Tu mănânc
El/ea mănânci
Noi mâncați
Voi mănâncă
Ei/ Ele mâncăm

Elevii de nivel1, 2 si 3 vor vor forma propozitii


O5 sub forma de joc, ajutati de intrebări si jetoane individual, Conversatia, Se apreciază
cu imagini: Cine sunt eu, tu? Eu sunt Alex. Tu nivel 1,2 explicația, Jetoane, modul corect de
esti Larisa. Cine este ea? Ea este Larisa. Noi si 3. jocul imagini pronunție si
suntem in clasa a VII-a A. didactic, formulare al
jetoane cu propozițiilor.
imagini,
alcatuirea
propozițiilor

5, Evaluare finala O1, - Elevii vor primi o fișa de evaluare pe individual Conversatia, Fise de Se apreciaza
O2, nivele de ințelegere. explicatia, evaluare: verbal activitatea
O3, lucrul nivel 1, nivel fiecari copil
O4, individual 2 si nivel 3 Se apreciaza
O5 modul corect de
executie al
exercitiilor
6. Feedback 1’ Intelegem gradul de asimilare al noilor frontal conversatia Aprecieri verbale
cunostinte si daca este necesar sa aprofundam si scrise
anumite idei in ora urmatoare.
Se vor aprofunda notiunile in orele de dupa-
amiaza.
7. Incheierea 1’ Se repeta subiectul lectiei si se da tema pentru frontal conversatia carte
activitatii dupa-amiaza. Se vor efectua exercitiile 6 si 8,
pag 91 din Exercitii de limba si literatura romana
FISA 1. NIVEL 2

PRONUMELE PERSONAL

NUMĂRUL SINGULAR NUMĂRUL PLURAL

Eu cânt. Noi cântăm.

Tu cânți. Voi cântati.

El cântă. Ei cântă.

Ea cântă. Ele cântă.

CUVINTELE: EU, TU, EL, EA, NOI, VOI, EI, ELE SUNT PRONUME PERSONALE.

ACESTE CUVINTE POT FI LA NUMĂRUL SINGULAR SAU LA NUMĂRUL PLURAL.


FISA 1. NIVEL 3.
FIȘA DE EVALUARE – NIVEL 1

1. SUBLINIAZĂ PRONUMELE PERSONALE

Noi mergem la școală.


Eu am o haina nouă.
Ele merg in parc.
Tu ai invățat poezia?
Voi vergeți în excursie?
El este un copil cuminte.

2. Completează propozițiile cu pronume personale potrivite:

Numai ............ ai luat notă mare la test.


Pe ............. i-au premiat și anul acesta.
Pentru ........... au fost păstrate prăjiturile?
Numai ............ ați învățat bine.
Ne-a spus și .......... aceeași poveste.

FIȘA DE EVALUARE NIVEL 2 și 3

Coloreaza casetele care reprezinta pronume personale.

AN EL ELEVI NOI ALINA ELE


A I SI
ANA
EA ANDREI EI TU VOI ALE EU
X

POTI SĂ TE AJUȚI DE CAIET.

S-ar putea să vă placă și