Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de lecţie

CLASA: a V-a
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: Pronumele personal de politețe.
TIPUL LECŢIEI: mixtă
Timp: 45 min
Competențe specific disciplinei: 4.2

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :
O1 – sǎ identifice pronumele personal de politețe dintr-un text;
O2 – sǎ numească la ce persoană și la ce număr apare pronumele personal de politețe;
O3 – sǎ alcătuiască oral enunțuri cu pronumele personal de politețe;
O4 – să înlocuiască pronumele personale cu pronumele personale de politețe potrivite;

STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode și procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, metode şi procedee precum:
conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, lucrul cu manualul.
Mijloace de învăţământ și materiale didactice:
Limba română manual pentru clasa aV-a, Ed Știința, București 2015
Scenariul didactic
Etapele Tim Activitatea profesorului Activitatea Metode
lecției p elevilor
Evocarea 7 -organizarea clasei -Elevii sunt -brainsorming
-verificarea temei de acasă atenți și
- Discut despre necesitatea de a fi politicoşi cu cei răspund la
din jur, de a cunoaşte cuvintele care arată solicitaările
respectul, formule de adresare profesorului
Aceste cuvinte, ca și parte de vorbire poartă
numele de pronume personal de politețe, se
comportă ca și pronumele personal, în sensul că
ține locul unui substantiv, dar are o formă diferită
Relizarea 25 -anunțarea temei noi
sensului - Prezint elevilor dialoguri, pe care le vor citi. Coversația
- După citirea dialogurilor, se va trece la analizarea
textului cu ajutorul conversației, cu rolul de a
identifica pronumele personale de politețe. Elevii sunt Exercițiul
-Cui ține locul aceste cuvinte subliniate? atenți la oră.
-Ce sunt aceste cuvinte ca parte de vorbire dacă țin
locul unor substantive? Ce parte de vorbire ține
locul unui substantiv?-Este un pronume, dar vedem
că are o formă diferită decât pronumele personale Problematizarea
învățate. Ce exprimă aceste pronume?
Așa este, aceste pronume exprimă respectul față de
una sau mai multe persoane și poartă numele de Elevii fac
PRONUME PERSONAL DE POLITEȚE. notițe în
-Precizez elevilor că pronumele personal de caiete.
politețe mai poate avea și alte forme, în funcție de
persoana cu care vorbim sau despre care vorbim:
mata, mătălucă, Domnia Ta, Domnia Voastră,
Măria Sa, Înălțimea Voastră…. Mai spuneți voi
alte forme întâlnite…
Ex. 30, pag 151
Reflecția 10 Înlocuiți pronumele personale cu pronumele Elevii rezolvă Exercițiul
personal de politețe:Fișa PPT exercițiile
Extindere 3 -generalizarea lecției
- Ex. 31, pag. 151

S-ar putea să vă placă și