Explorați Cărți electronice
Categorii
Explorați Cărți audio
Categorii
Explorați Reviste
Categorii
Explorați Documente
Categorii
Proiecte de lecție
întocmite în vederea obținerii
Definitivatului în învățământ
03 Martie 2020
Proiect didactic
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Hârlău
PROFESOR: Filimon Gheorghe Daniel
CLASA: a-VI-a
DATA: 03.03.2020
UNITATEA DE ÎNVǍŢARE: Viața creștinului împreună cu semenii
LECŢIA: Rugăciunea, temei și puterea vieții creștine
TIPUL LECŢIEI: Lecție de transmitere de noi cunoștințe
SCOPUL LECȚIEI: Dobândirea de cunoștințe despre importanța rugăciunii în viața creștină.
COMPETENȚE GENERALE:
- Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifestări ale
credinţei
- Raportarea experienţelor din viaţa de zi cu zi la principiile religioase, cu respectarea identităţii
şi diversităţii religioase
COMPETENȚE SPECIFICE:
- 1.2. Integrarea unor concepte specifice în prezentarea de evenimente religioase, istorice şi
culturale
- 3.2. Asumarea unor responsabilităţi faţă de sine şi faţă de ceilalţi, prin raportarea la valorile
moral-religioase
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive
O1 – să poată defini rugăciunea prin intermediul propriilor cuvinte;
O2 –să recunoască rolul și importanța rugăciunii;
O3- să dea exemple de rugăciuni în funcție de adresabilitatea acestora;
O4- să identifice în pilda prezentată elemente specifice rugăciunii;
Formative
C5 – să dezvolte capacități de a formula și susține opinii personale privitoare la importanța rugăciunii
utilizând argumentarea.
Atitudinale
C6 - desprinderea unor învățături folositoare progresului vieții lor spirituale.
EVALUAREA: formativ – ameliorativă
OBIECTIVE ALE EVALUĂRII:
Cognitive:
Oe1: operarea cu noțiunile însușite atât din lecția de zi, cât și din cele anterioare;
Formative:
Oe2: competența de a utiliza tehnici de lucru;
Atitudinale:
Oe1: capacitatea de a formula și susține opinii personale;
STRATEGII:
METODE:
A. Metode de transmitere şi însuşire a cunoştinţelor:
a.Metode de comunicare orală:
- metode conversative: conversaţia, argumentarea
- metode expozitive: explicaţia, descrierea
b. metode de comunicare scrisǎ: munca cu manualul
B. Metode de explorare şi descoperire:
- metode de explorare directǎ: observarea, descoperirea, problematizarea
C. Metode activ-participative: brainstormingul
MIJLOACE:
A. Mijloace informativ-demonstrative:
- mijloace cu mesaj informaţional: manuale, caiete;
- materiale/reprezentǎri figurative: planșa “Rugăciunea- floarea înmiresmată a sufletului”;
B. Mijloace de evaluare a rezultatelor învǎţǎrii: planșe de lucru, recompense;
C. Mijloace tehnice audio - vizuale: laptop, videoproiector;
RESURSE:
- Umane – elevii clasei a VI-a
- De timp - 50’
- Materiale:
Oficiale:
m1: Programa şcolarã:
- “Curriculum naţional. Programa şcolară pentru disciplina Religie cultul ortodox, clasa a VI-a”,
Bucureşti, 2017;
- „Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a”;
- Proiectarea unităţii de învăţare: “Viața creștinului împreună cu semenii”
m2: Macroproiectarea didacticã:
Manuale și izvoare narative:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune Bisericii Ortodoxe
Române, Bucureşti, 1982.
2. Cucoş Constantin, Educaţia religioasă, Editura „ Polirom”, Iaşi, 1999.
3. Benga, Chiachir, Filat, Ghițiu, Niculae, Religie Cult Ortodox, Manual clasa a VI a, Editura
Didactică și Pedagogică, București, 2018
DEMERSUL DIDACTIC
R: Buchetul
rugăciunii.
Elevii rostesc
Încheierea - Rostirea rugăciunii Activitate
rugăciunea, apoi
lecţiei - Salutul. frontală
răspund la salut.
SCHEMA TABLEI
Rugăciunea, temei și putere a credinței
Credința, smerenia și stăruința dau putere rugăciunii noastre de laudă, mulțumire și cerere.