Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

CLASA: I + A IV A

DATA: 8.11.2017

INVATATOR: DRAGOŞ BIBIRE

CLASA I CLASA A -IV-A


Aria curriculară: Limba si comunicare Aria curriculară: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: ,,In familie” Disciplina: Matematică
Titlul lectiei : ,,Am învățat”- Sunetele și literele de tipar si de mănă: Unitatea de învățare: ,,File de istorie”
a, A, m, M, e, E, i, I, n, N, o, O, u, U, , ă, Ă Titlul lecției: ,,Înmulţirea cu 10, 100,1000”
Tipul lecției: De recapitulare şi consolidare a cunoştinţelor
Tipul lecției: De recapitulare şi consolidare a cunoştinţelor
Forma de realizare: Activitate integrată Forma de realizare: Activitate integrată

Discipline integrate: CLR, MEM DP , AVAP, Discipline integrate: MEM, C.L.R. DP, A.V.A.P
Competențe generale: Competente generale:
-Verificarea cunoştinţelor despre sunete/litere invatate, funcţia acestora
în compunerea cuvintelor şi a propoziţiilor. - Recapitularea si consolidarea algoritmului de calcul a
-Consolidarea deprinderilor de scriere a literelor învăţate
înmulţirii cu 10 ,100 sau 1000 şi aplicarea lui în situaţii
( izolat, în silabe, în cuvinte şi în propoziţii).
-Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă. problematice diferite.

Competenţe specifice integrate: Competenţe specifice integrate:


Comunicare în limba română: Matematică
-Recunoasterea cu uşurinţă a literelor învăţate anterior. - Recunoaşterea contextelor care presupun efectuarea unor
-Realizarea corespondenţei dintre litera de mână şi cea de tipar. înmulţiri cu 10, 100, 1 000
--Scrierea literelor de mână; -Recunoaşterea produselor unor înmulțiri, în care unul din
-Identificarea , citirea si scrierea corectă a silabelor care conţin sunetele factori este 10 , 100 sau 1000
învăţate. -Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri
-Despartirea corectă în silabe şi numărarea silabelor dintr-un cuvânt. matematice în rezolvarea exercitiilor
-Pronuntarea si scrierea corectă a sunetelor/literelor si silabelor care -Identificarea unor relaţii/ regularităţi din mediul apropiat
formează cuvintele. -Utilizarea numerelor în calcule
-Alcatuirea cuvintelor noi cu literele învăţate şi introducerea lor în Comunicare în limba română
propoziţii. - Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale,
-Ordonarea cuvintelor într-o propoziţie. în contexte de comunicare cunoscute ;
- Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de - Formularea si exprimarea de enunţuri proprii în contexte
mână; diferite de comunicare.
-– Scrierea corectă, lizibilă și caligrafică a cuvintelor și propozițiilor , Dezvoltarea personală:
respectând spațiile. - Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj
-Copiere, transcriere, dictare de litere, silabe, cuvinte, propoziții. verbal si nonverbal .
Matematică şi explorarea mediului - Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte
-Numararea corecta in concentrul 0-10 a sunetelor/silabelor/cuvintelor variate.
Dezvoltarea personală: Arte vizuale şi abilităţi practice
- Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj verbal si - Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje
nonverbal . artistice simple, exprimate vizual ;
- Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate. - Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de
Arte vizuale şi abilităţi practice: vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală,
-Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu exprimat verbală,
printr- o varietate de forme artistice.

Obiective operaționale: Obiective operaţionale :


Comunicare în limba română - să utilizeze terminologia specifică matematicii;
-să recunoască literele învăţate de tipar şi de mână si sa realizeze – să rezolve independent exerciţii şi probleme ce conţin
corespondenţa dintre litera de mână şi cea de tipar; termeni specifici, demonstrând cunoaşterea lor;
-să citească si sa scrie, în ritm propriu şi conştient, silabe, cuvinte şi să aplice în exerciţii şi probleme proprietăţile înmulţirii;
propoziţii cu literele învăţate; – să deducă prin analogie regula pentru înmulţirea cu10. 100,
-să transcrie corect silabe, cuvinte şi propoziţii cu literele învăţate, 1000;
-să desparta cuvântul in silabe, – să aplice algoritmii de calcul corespunzători înmulţirii cu
- să scrie corect după dictare litere, silabe, cuvinte şi propoziţii cu 10 ,100 si 1000 în rezolvarea unor exerciţii şi probleme;
literele învăţate. – să exprime clar şi concis semnificaţia calculelor făcute în
- sa participe cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare; rezolvarea exercitiilor
Matematică şi explorarea mediului – să aplice cunoştinţele de la alte discipline în realizarea
-sa numere in concentrul 0-10; sarcinilor de lucru;
Dezvoltarea personală sa transforme adunarea repetata in inmultire si invers
- să manifeste interes pentru realizarea corectă a diferitelor sarcini ce le Comunicare în limba română
vor primi pe parcursul lecţiei; -sa participe cu interes la dialoguri, în diferite contexte de
Arte vizuale şi abilităţi practice comunicare;
-să citească corect, conştient enunţurile exerciţiilor şi
problemelor propuse ;
-să noteze rezolvarea, aşezând corect în pagina caietului;
Dezvoltarea personală:
– sa participe cu interes la lectie ;
– sa adopte o pozitie corecta in banca .
Arte vizuale şi abilităţi practice
-sa participe la rezolvarea sarcinilor de lucru în care sa
asocieze elemente de exprimare vizuală, , verbală;

RESURSE : RESURSE :
A.Bibliografice: A.Bibliografice:
1.oficiale: 1.oficiale:
Programa școlară pentru disciplina ,,Comunicare în limba română” „Programa aprobată prin ordinul ministrului Nr.
aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013 5003/02.12.2014;
; Didactic.ro *Didactic.ro
2.metodico-didactice: :,,Metodica predării limbii şi literaturii în 2.metodico-didactice: Magdaș, I., (2014), ,,Didactica
învăţământul primar”,Mariana Norel, Braşov,2010 matematicii pentru învățământul primar și preșcolar, ediția a II
B.Metodologice: a ,Editura Presa Universitară Clujeană, Cluj-Napoca
1.strategia didactică: inductivă, algoritmică; B.Metodologice:
2.metode şi procedee: explicaţia, conversaţia euristică, observaţia 1.strategia didactică: activ-participativă
dirijată , exerciţiul, munca independentă, învăţarea în cooperare, 2.metode şi procedee: : exerciţiul, explicaţia, conversaţia,
jocul didactic.
problematizarea, jocul didactic, învățarea prin analogie
3.forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală; 3.forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală;
4 . forme de evaluare :individual şi frontal 4 . forme de evaluare :individual şi frontal
5.mijloace de învăţământ: instrumente de scris, tablă, fişe de lucru, 5.mijloace de învăţământ: , manual, caiet ,tablă, fişe de
calculator, lucru, calculator
C. Temporale: 45 minute (35 min. activitatea de învățare + 10 min. C. Temporale: 45 minute
activități recreative
DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE CLASA I METODE SI FORME DE CLASA A IV A


LECTIEI PROCEDEE EVALUARE
1.Moment Activitate directă Conversaţia Observarea Activitate directă
organizatoric sistematica
Se asigură condițiile necesare bunei Se asigură condițiile necesare bunei desfășurări
1 minut desfășurări a activității si distribuirea a activității si pregătirea materialelor.
materialelor.

2.Verificarea Activitate directă conversația Apreciere Activitate independenta


cantitativă şi verbală a
calitativă a Voi verifica tema scrisă.Voi face Explicaţia răspunsurilor Fiecare elev realizeaza cu colegul de banca
temei pentru comentariile necesare si voi corecta autoevaluarea reciproca a temei de acasa prin
acasă greşelile . verificarea rezultatului .

4 minute

3. Captarea Activitate directă Conversaţia Observarea Activitate independenta


atenției sistematica
2 minute Prezint elevilor plansa care contine Pe flanelograf sunt afisate plansele care contin
toate literele (mari și mici) învățate. termenii inmultirii.Elevii privesc materialul si
Elevii privesc materialul și sunt atenți au sarcina de a repeta in gand definitiile
pentru a recunoaște literele pentru a sti sa raspunda la intrebari.
respective.

4.Anunțarea Activitate directă Conversaţia Activitate directă


temei , a
obiectivelor Voi anunta elevii că scopul lectiei Astazi,la ora de matematica ,dupa cum ati
noastre este acela de a ne reaminti observat din fisa pe care ati primit-o pe
si motivarea literele pe care le-am învăţat până banca ,vom continua cu exercitii care ne vor
acum, vom citi si vom scrie litere, consolida cunostintele despre inmultirea
pentru silabe, cuvinte Vom lucra pe grupe şi numerelor cand unul din factori este 10,100
învăṭare ne vom evalua singuri lucrările sau 1000.
noastre dar şi pe ale colegilor.
2 minute Scriu titlul pe table si elevii scriu pe caiete
-Astăzi, la ora de comunicare în
limba română vom face exerciţii ,,Inmultirea cu 10,100,1000”
diverse, folosindu-ne de aceste litere.

5.Dirijarea Activitate directă Exerciţiul Activitate independenta


invatarii/consoli
darea Pornind de la prezentarea plansei Elevii primesc sarcina sa rezolve :
cunostintelor formulez cerinţa ca elevii să
realizeze corespondenţa între literă şi Exercitiul 1 a si b de pe fisa de lucru,dupa
11 minute imagine/cuvânt care începe cu care sa prcizeze algoritmul de rezolvare.Elevii
sunetul corespunzător. Elevii le vor lucra 2 cate 2 in fiecare banca si se vor
recunosc şi fac corespondenţa între consulta asupra rezultatului.
acestea:
Apreciere
a → albină verbală a Elevii care termina mai repede vor rezolva si
răspunsurilor
m → măr Conversaţia Exercitiul nr 3 de pe fisa de lucru

n → nor

i → inel

e → elefant

u → unu

Le cer sa desparta cuvintele in silabe


si sa le numere.
Munca
Exerciţiu de destindere:”Sus mâinile/ independentă
Bateţi palmele/ Se-nvârtesc
moriştile/...”

-Se fac exerciţii pentru încălzirea


muşchilor mici ai mâinii .
-solicit elevilor să adopte poziţia
corectă pentru scris: corpul, caietul,
instrumentul de scris, distanţa corp
bancă.
Problematizarea
Activitate directă
Activitate independenta
Elevii vor da raspunsuri pentru:
Fiecare elev va avea pe bancă caietul
tip I .Vor deschide caietul şi vor citi Numerele care se inmultesc se numesc..........
litera, individual.Ei trebuie sa
realizeze corespondența dintre litera Rezultatul inmultirii se numeste ...................
de tipar și litera de mână si sa scrie
-Ce factor aţi întâlnit mai des în înmulţirile din
litera corespunzătoare de mână:
acest exercitiu?
ă Ă ,n N,m M,o O -Se citesc câteva înmulţiri cu 10 din temă.

Elevii precizează regula algoritmului de


înmulţire cu 10 şi aceasta se repeta:

„Pentru a obţine rezultatul înmulţirii


unui număr cu 10, se adaugă la dreapta
acelui număr un zero.”

Propun spre rezolvare orală alte înmulţiri


cu 10, de tipul:

- Află produsul numerelor …5 şi 10;


- Află înzecitul lui …8..
- Află numărul de 10 ori mai mare decât
…7.
„Pentru a obţine rezultatul înmulţirii unui număr
cu 100, se adaugă la dreapta acelui număr două
zerouri.”

Se rezolvă oral câteva exerciţii de înmulţire cu


100.

Verific impreuna cu elevii corectitudinea


rezultatelor.

6.Obtinerea Activitate directă Conversatie Activitate independenta


performantelor
Voi întreba elevii de câte feluri sunt Observarea Elevii vor rezolva Exercitiul nr 4 respectand
literele și când scriem cu fiecare fel . sistematica cerintele.

9 minute Voi cere sa dea exemple. Exercitiul Voi trece pe la fiecare elev si voi da indicatii
cu glas scazut, voi corecta unde este cazul .
Activitate independenta
Activitate directă
Elevii vor transcrie pe caiet Autoevaluare
cuvinteledin coloana indicate: Voi chema 1-2 elevi la tabla sa rezolve si sa
Explicatia /explice modul de lucru. Ceilalti elevi vor
unu, Manu corecta rezultatele unde este cazul.
Cine termina mai repede va lucra pe
fisa individuala cu transcrierea
cuvintelor:

nene, nume, ei

6. Asigurarea Activitate directă Activitate independenta


retentia si
transferul de Voi numi 2-3 elevi care sa citeasca Demonstratia Elevii vor citi si transpune sub forma de
cunostinte exercitiu Problema de la finalul fisei.
cea ce au scris/sa denumeasca literele
indicate de mine. Activitate directă
Fişe de
9 minute Activitate independenta evaluare Vor veni la tabla ,pe rand, 3 elevi care vor citi
Exercitiul si rezolva fiecare secventa din problema.
Elevii vor transcrie propozitiile de
pe fisa de lucru:

Mai am o oaie. Maia e oaia mea.

Cei care termina ma repede


transcriu urmatoarele propozitii:

-E un ou nou?

-Nu.E o minune.

Activitati Elevii primesc câte o fișă de lucru Munca


recreative ,,Literele in ciorchine” si au sarcina independentă
numai sa coloreze fiecare litera cu o culoare --------------------------------------
la alegere.
pentru clasa I

AVAP

6 minute

Incheierea Se vor face aprecieri asupra modului Conversaţia Se fac aprecieri asupra modului în care au
activitatii de desfăşurare a lecţiei şi se va nota lucrat elevii individual şi colectiv.
tema pentru acasă.. T
-----ema pentru acasă Exercitiul nr 2 de pe
1 minut
isa de evaluare.

S-ar putea să vă placă și