Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 16.12.2019
Clasa: a-V-a
Aria curricularǎ: Limbǎ şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatura românǎ
Subiectul: Cazul dativ. Cazul genitiv
Tipul lecţiei Consolidare
Timp de lucru: 45`

Obiective operaţionale:
01. sǎ identifice substantivele din contextele propuse;
02. sǎ enumere categoriile gramaticale specifice substantivului;
03. sǎ arate ce funcţii sintactice pot indeplini substantivele:
04. sǎ demonstreze competenţe în analiza morfo-sintacticǎ a substantivelor;
05. sǎ identifice tipul de articolele care insoţesc substantivele;
06. sǎ acorde corect articolul cu substantivul determinat;
07. sǎ identifice prepoziţiile care însoţesc substantivele specifice fiecǎrui caz;
08. sǎ cunoascǎ topica, punctuaţia şi ortografia substantivelor;
09. sǎ sesizeze frecvenţa acestei pǎrţi de vorbire în comunicarea de zi cu zi;

Resurse procedurale: explicaţia, conversaţia, lucrul cu fişe, observaţia


independentǎ,
Resurse materiale: fişele de lucru ,sala de clasǎ, tabla;

Forme de organizare: activitatea frontalǎ alternativ cu activitatea independentǎ


individualǎ.
Material bibliografic:*Alexandru Crişan, Sofia Dobra,Florentina Sâmihǎian,
Limba românǎ, manual pentru clasa a-V-a. Editura Humanitas;
* Ştefania Popescu,Gramatica practicǎ a limbii române cu o
culegere de exerciţii, Editura Didacticǎ şi pedagocicǎ,
Bucureşti,1983;

Scenariu didactic:

Activitatea Activitatea elevilor Resurse și timp


profesorului
Evocare Salută elevii; Pregătirea celor
Notează prezența; necesare pentru 2 min
Scoală elevii și le lecție;
pune întrebări prin Verificarea Conversația
care se recapitulează sarcinilor efectuate euristică
materialul studiat la acasă și
lecțiile anterioare: recapitularea
1. câte cazuri are definițiilor învățate.
substantivul? 5 min
2. câte funcții
sintactice are cazul Evaluare frontală
nominativ, dar cel
acuzativ?
3. ce este
prepoziția?
4. câte tipuri de
prepoziții
cunoașteți? etc.

Realizarea sensului Propune elevilor să Iși amintesc


traseze liniile definiția
necesare pentru a substantivului; Manual
forma definiția 5 min
corectă a Completează cu noi Conversația
substantivului cunoștințe euristică
(Anexa nr. 1); informația despre
Amintește elevilor cazurile Conversația
câte cazuri are substantivului, în catehetică
substantivul în special, cazul dativ
limba română; și genitiv; Fișe de lucru
Anunță că astăzi vor 2 min
studia mai Copiază definițiile
amănunțit cazul din manual; Individual
dativ și cazul
genitiv; Realizează sarcinile
Analizează conform propuse de către
algoritmului cadrul didactic; 5 min
substantivele
propuse din Iși amintesc
fragmetele de text algoritmul de
enunțate; analiză;
Realizează Pun întrebări dacă
exercițiile sugerate sarcinile sunt 7 min
de către profesor neînțelese;
(Anexa nr. 3);
Reflecție Anunță elevii că pe Analizează
lângă articolul informația enunțată Tabel
hotărât și nehotărât de către profesor; 5 min
pe care l-au învățat, Transcriu tabelul
astăzi vor învăța și din manual; Converația
articolul genitival; Euristică
Analizează tabelul Încearcă să explice
din manual; colegilor prin ce
Își imaginează că articolul hotărât sau Joc de rol
este un timp de nehotărât este
articol învățat și este important; 7 min
îndemnat să se
caracterizeze;
Extindere Anunță tema pentru Intreabă profesorul 2 min
acasă dacă exercițiile
propuse prezintă
unele dificultăți/
neclarități la
realizare.

Anexa 1.

2).fiinţe

6).este

7).care denumeşte
1). flexibilǎ

8).Substantivul
3).partea de vorbire
5).lucruri

4). şi fenomene ale naturii

Anexa 2

« La orizont se zǎreşte şi de aici satul Bârlogu. Pata roşie e acoperişul castelului
Ghiculeştilor...Într-o ulicioarǎ pe stânga îi arǎta şi conacul moşiei Vaideei, în care locuia
arendaşul Cosma... »
Liviu Rebreanu, Rǎscoala
« Se vede cǎ domnului Wondracek îi plǎcea încurcala lui...Mai puse câteva
întrebǎri lui Huţu...,apoi iar se legǎ de Budulea cel bǎtrân.. . »
Ioan Slavici, Budulea Taichii

« Dulǎul sui sprinten pe urmele ei. Îl puse lângǎ cal, paznic împotriva
trecǎtorilor.Apoi cotrobǎi în bagaje şi se coborâ iar la vale cu chibrituri şi c-o fǎclie
de cearǎ... »
M.Sadoveanu, Baltagul

« Cucul își lua zborul și umbra lui trecu pe alee ».


Mihail Sadoveanu, Raza de soare

Anexa 2

«Şi cum visa aşa, îngrijind florile ,...altoind nişte trandafiri se împunse la un


deget, din nebǎgare de seamǎ, şi o lacrimǎ de sânge cǎzu în inima unei flori albe. Un
zâmbet de mulţumire îi luminǎ faţa palǎ...,rupse albul trandafir şi, ca într-o cupǎ, îşi
stoarse tot sângele din deget în el.... »
D. Anghel, Jertfa

« Zǎgazul era mai înalt altǎdatǎ şi oprea apele...Oameni din zece sate ridicaserǎ
zagazul.Muriserǎ sub bici bǎrbaţi, femei şi copii. Aducea avere mare moara.... »
Zaharia Stancu, Desculţ

« Nu-i venea sa dea crezamant, nici vederilor, nici auzului; zâna ce-i sta în fața îl
privea cu ochi fermecatori….. »
Alexandru Odobescu, Pseudo-kineghetikos

« Huiau munţii şi pǎdurile. Noaptea se tot lǎsa. »

E. Camilar, Povestiri eroice

Anexa 3

1.Gasiți cate doua substantive proprii şi douǎ comune ;

2. Realizați o propozitie in care substantivul « copilǎrie »sa îndeplineascǎ funcţia


sintacticǎ de atribut ;.
3.Gasiți sinonimele corespunzatoare urmatoarelor substantive :
copac………….. stradǎ……………
şcolar………… locuinţǎ………..
geantǎ………. petrecere…………..
prietenǎ……… plan…………..

4.Gasiți antonimele corespunzatoare urmatoarelor substantive :


cǎldurǎ…………………..
prietenǎ………………
cuvânt…………..
vers…………….

5. Ilustrați în context semnificația urmatoarelor substantive : “gimnast” şi “aeroport”

6. Declinaţi substantivul elev.

Anexa 4

Substantivul-schema sistematizatoare

Definitia:-partea de vorbire flexibilǎ care denumeşte lucruri, fiinţe sau fenomene ale
naturii.

Poate fi determinat de :--atribut

Stǎ în cazurile :--nominativ
--acuzativ
--dativ
--genitiv
--vocativ

Poate avea functiile :

1.Nume predicativ Acesta este Ion.


2.Subiect Ion se plimbǎ prin parc
3.Atribut Cǎmaşa ca a lui Ion s-a pǎtat.
4. Complement Am ajuns pânǎ la Ion, L-am vǎzut pe Ion.
5. Atribut Cǎrţile lui Ion s-au rupt
6.Complement Ale lui Ion sunt noi.

S-ar putea să vă placă și