Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

A.DATE GENERALE

Școala: Colegiul Tehnic „Carol I”


Profesor/Student: Pascale Iulian-Ionuț
Data: 16.12.2019
An școlar: 2019-2020
Semestrul: I
Disciplina: Automobile
Clasa: a X-a D
Titlul lecţiei: Motoare electrice
Scopul lecţiei: Întelegerea modului de funcționare al motoarelor electrice
Tipul lecţiei: mixtă
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Durata lecţiei: 50 minute

Obiective operaționale.

La finalul activității, elevii vor fi capabili:


O1. Să precizeze metodele de pornire ale motoarelor electrice.
O2. Să explice principiul metodelor de pornire.
O3. Să reprezinte grafic evoluția punctului de funcționare.
O4. Să enumere avantajele și dezavantajelor metodelor de pornire.
B. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Obie Evenimentele instruirii. Activitatea profesorului Activitatea Strategia didactică Evaluare Ti
ctive Conținut elevului Metode Mijloace de Forme mp
oper de învăţământ învăţământ de (mi
ațion organiza n)
ale rea
activităţii
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1.Organizarea clasei Activități de natură  pregătesc Frontală 3
pentru lecție organizatorică: caietele și min
 notarea absențelor instrumentele
 asigurarea ordinii, de scris
pregătirea mijloacelor
și materialelor
necesare

2.Verificarea Verificarea nivelului de  răspund la Conversația Tabla Frontală Chestionare 10


cunoștințelor anterioare cunoștințe dobândite anterior întrebările orală min
cu ajutorul întrebărilor. adresate de Demonstrația
profesor
 formulează
răspunsuri cât
mai corecte

140
3.Anunțarea lecției  anunță subiectul lecției  notează în Expunerea 2
noi caiet titlul min
 scrie titlul lecției pe lecției noi
tablă
4.Comunicarea  explică principiul  bazându-se pe Conversaţia Videoproiector Chestionare 20
cunoștințelor fiecărei metode de cunoştinţele Descoperirea orală min
pornire anterioare
 reprezintă grafic participă la
evoluţia punctului de explicarea Machete
funţionare în timpul lecţiei
pornirii  sunt atenţi Conversaţia Planșe
 reprezintă  notează în
caracteristicile caiete
mecanice naturale şi  participă la
artificiale discuţii
 prezintă avantajele şi  notează în
dezavantajele caiete
metodelor de pornire
5.Fixarea cunoştinţelor şi  se împart elevilor fişele  participă la 12
realizarea conexiunii de activitate discuţii min
inverse
independentă  completează
 se poartă discuţii cu fişa de Fişă de
elevii pe baza activitate Exercițiu activitate
cunoştinţelor  sunt consultaţi independentă
prezentate urmărindu- cu privire la
se fixarea acestora dificultăţile pe
 stabileşte împreună cu care le-au
elevii răspunsurile întâmpinat
corecte din fișă
6.Indicarea temei pentru  apreciază verbal elevii  notează în 3
acasă care au dat răspunsuri caiete min
recomandările
corecte şi au participat
bibliografice şi
în mod activ la lecţie tema dată
 -delimitează lecţia în spre rezolvare
manual

FIȘĂ DE LUCRU

1. La pornire motoarele electrice de curent continuu absorb:


a) un curent mai mic decât curentul nominal
b) un curent egal cu cel nominal
c) un curent mai mare decât curentul nominal
Răspuns corect:c

2. Inversarea sensului de rotaţie la motoarele electrice de curent continuu se face prin:


a) conectarea unui reostat în circuitul rotoric
b) inversarea polarităţii circuitului rotoric
c) conectarea unei rezistenţe cu dublă polaritate
Răspuns corect: b

142
3. Caracteristicile mecanice ale motoarelor electrice de curent continuu se definesc ca fiind dependenţele:
a) curentul absorbit în funcţie de cuplu
b) turaţia în funcţie de cuplu
c) randamentul în funcţie de puterea utilă
Răspuns corect: b

4. Motoarele electrice de curent continuu pot fi:


a) asincrone
b) sincrone
c) cu excitaţie serie
Răspuns corect: c

5. Protecţia la scurtcircuit se realizează prin:


a) siguranţe fuzibile sau relee electromagnetice
b) relee de tensiune maximă
c) relee intermediare
Răspuns corect: a

S-ar putea să vă placă și