Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Prof. Gr. I.
Carmen Tică
Proiect de activitate ,,Surprizele toamnei” REGULILE JOCULUI : copiii vin la magazin în grupe de câte 2-
3 după cum li se indică; copiilor care nu salută, nu cer în mod
politicos produsul, nu stau la rând şi nu plătesc, nu li se eliberează
Unitatea de învățământ: Grădiniţa nr. 51 ,,Pisicile Aristocrate ”
marfa solicitată; copiii trebuie să păstreze ordine şi linişte, în
Grup : Mare „Frunzele”
magazin, pentru a fi serviţi cât mai repede.
Tema de studiu: Cum este/a fost si va fi aici pe pamant ?
Tema zilei: ‚,Surprizele Toamnei” ELEMENTE DE JOC : surpriza, așteptarea rândului, asezarea
Forma de realizare: Consolidare a cunostintelor, priceperilor și produselor, aplauze, semnal sonor.
deprinderilor JOCUL DE PROBĂ
Domeniul experiențial: Domeniul Stiinte - Cunoasterea Mediului În sală sunt scăunele în semicerc și mese unde se vor expune florile,
Durata: 30-35 minute fructele, legumele care urmează să fie vândute.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Începutul activităţii se poate realiza prin demonstrarea modului de
O1.-sa aseze marfa pe masute, respectând clasificarea ( masuta cu cumpărare a unui produs respectându-se cerinţele acestui proces.
flori, masuta cu legume, masuta cu fructe); Propunătorul va interpreta concomitent rolul de vânzător şi
O2.- sa vanda marfa (fructe, legume si flori de toamna); cumpărător. În acest scop va avea un semn distinctiv pentru cele doua
O3.- sa cumpere marfa (fructe, legume si flori de toamna); roluri.
O4.- sa descrie produsul pe care vrea sa-l cumpere; CONȚINUTUL JOCULUI :
O5.-sa recunoasca, folosindu-si simturile (tactil, gustativ si olfactil) Propunătorul va interpreta rolul de vânzător. Copiii vor sta la rând,
leguma, fructul sau floarea de toamna; vor alege marfa, vor pune întrebări despre produse și vor plăti
STRATEGII DIDACTICE: numărând singuri banii.
METODE ŞI PROCEDEE : conversația; explicația, observaţia; În partea a doua a jocului copiii vor fi cu schimbul vânzători şi
MATERIAL DIDACTIC: Ladita cu surprize de la Zana Toamna, cumpărători.
fructe de toamna, legume de toamna, flori de toamna, masute COMPLICAREA JOCULUI:
pentru marfa, bani de jucarie. Se poate alege un responsabil de magazine, va avea ca sarcini
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe, in controlul felului în care se face cumpărarea, al relațiilor dintre vânzători
pereche. şi cumpărători, ordinea din rafturi, respectarea ordinii de către
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic cumpărători, aprovizionarea raioanelor cu mărfuri etc.
SCOPUL JOCULUI: Consolidarea cunoștintelor despre anotimpul
de toamna, consolidarea deprinderilor de comportare în magazin; BIBLIOGRAFIE :
educarea corectitudinii, a cinstei în modul de a plăti şi de a respecta Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani),
rândul. Ministerul Educaţiei Cercetării şi Tineretului, 2008
SARCINA DIDACTICĂ: să folosească corect formulele de Orientări metodice privind aplicarea programei activităţilor
politeţe de la intrarea până la plecarea din magazin. instructiv-educative în grădiniţa de copii, 2006
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
O
FORME
TIMP
EVENIMENT B
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII MIJLOAC DE INSTRU
DIDACTIC O METODE FORME
P. E ORGANI MENTE
ZARE
Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea activităţii:
1.Moment - aerisirea sălii de grupă;
organizatoric - pregatirea materialului didactic;
- introducerea copiilor în sala de grupă;
Se face sub formă de surpriză :
“ Frunzele pe ramuri
Au îngălbenit
2.Captarea conversaţi
3’ Plouă , plouă-ntr-una frontal oral
atenţiei a
Cine a venit ? “ ( Toamna)
Elementul surpriza: un cos cu multe surprize de la Zana Toamna
si o scrisoare.
Copii, astazi ne vom juca un joc care se
numeste “La piata” .
3.Anunţarea Se va prezenta ladita cu surprize ( flori, Conversaţi Ladita cu Frontal
2’ fructe si legume de toamna)
temei a surprize